Jump to content

Recommended Posts

paganizm_nedir_h84549_66f5b.jpg

Paganizm tüm insanlığın atalarının dinlerindendir. Bu eski dini bakış açısı bugün Japonya ve Hindistan gibi karmaşık uygarlıklarda ve dünyanın her yerinde daha az karmaşık kabile toplumlarında dünyanın pek çok yerinde aktif kalmaktadır. Avrupa klasik antik dinlerinin (Pers, Mısır, Yunanistan ve Roma) yanı sıra kuzey eteklerinde "barbar" komşularının ortaya çıkışı ile Avrupa biçimi Paganizm modern Batı'da açık farkındalık olarak yeniden ortaya çıktı. 


Pagan bakış açısı üç kat olarak görülebilir. Bağları, Doğa'yı bağlar ve hem tanrıçalar hem de tanrılar gibi birçok Tanrıya ibadet eder. 


Pagan dininde, dağ, göl ya da ilkbahar gibi kişiye özgü bir doğal özellik olarak ya da örneğin Atina'nın Tanrıçası Athena gibi tam olarak ifade edilen bir koruyucu Tanrısallık olarak, yerin ruhu tanınır. Farklı mevsimler tarafından getirilen farklı vurgu ile yılın döngüsü, birçok Pagan tarafından manevi büyüme ve yenilenmenin bir örneği olarak görülür ve yılın bu zamanları farklı ilahilere farklılıklarına olan yakınlıklarına göre festivallere işaret eden bir dizi olarak görülür. Birçok putperest, Dünya'nın kendisini kutsal saymaktadır. 


Paganizm, doğa için saygıya dayalı bir grup çağdaş dini tanımlamaktadır. Bu inançlar, dünyadaki yerli halkların geleneksel dinlerine dayanır.

• Paganizm farklı bir topluluğu kapsar.

• Druidler, Şamanlar, Kutsal Ekolojistler, Odinistler ve Heathenler Pagan topluluğunun bir bölümünü oluştururlar.

• Bazı gruplar , ekoloji, büyü, Kelt gelenekleri veya belirli Tanrılar gibi belli başlı geleneklere veya uygulamalara yoğunlaşmaktadır.

• Çoğu pagan, doğal dünyanın organik canlılığı ve maneviyatı konusundaki Pagan inancından gelen ekolojik bir vizyonu paylaşır.

• Yanlış beyanlar ve dönemin Hristiyanları tarafından karalanmaya başlanmış olan Paganizm ve Paganları doğru tanımlamak gerekir. Paganlar cinsel sapıklar değillerdir, Şeytandan ibadet etmezler, 'kara büyü' uygulamak ve bu uygulamalarla canlılara zarar vermek doğru bulunmaz.

• İngiltere'nin Pagan Federasyonu kesin rakamlara sahip değildir ancak İngiliz Adaları'ndaki putperestlerin sayısının 50.000 ila 200.000 (2002) arasında olduğunu tahmin etmektedir. 

Edited by PALAUDIS

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...