Jump to content
Sign in to follow this  
кυвiŁαу

Beynin Evrimi Ve Tanrıların Ortaya Çıkışı / E. Fuller Torrey

Recommended Posts

0001781047001-1.jpg.bb83dfc2691699d983f216eca82e0c41.jpg

Dünyanın her yerinden dinler ve mitolojiler Tanrı’nın ya da tanrıların insanları yarattığını öğretirken ateist, hümanist ve materyalist eleştiri dinin bir insan icadı olduğunu ileri sürerek teolojiyi baş aşağı çevirir. Bu kitapta, E. Fuller Torrey, temel soruya verdiği yanıtla tanrıların kökenini insan beynine yerleştiriyor ve dinî inancın evrimin bir yan ürünü olduğunu ileri sürüyor.
İlk olarak Charles Darwin tarafından ileri sürülen bir fikri temel alan Torrey, tanrıların ortaya çıkışının çeşitli evrimsel etkenlerin rastlantısal bir sonucu olduğuna dair kanıtları sıralıyor. Antik kafatasları ve insan ürünü eşyalardan beyin görüntüleme, primatoloji ve çocuk gelişimi çalışmalarına kadar çok çeşitli kaynaklardan gelen verileri inceleyen bu kitap, yeni bilişsel becerilerin nasıl yeni davranışlara yol açtığının izini sürüyor. Örneğin otobiyografik hafızanın gelişimi rekabet avantajı sağlarken aynı zamanda ölümlülüğün kavranmasına, ölüme bir alternatif olduğuna dair inancın reddine de sebep olmuştur. Torrey, tanrıların ortaya çıktığı zamanları açıklayan nörobiyolojik gelişimi ayrıntılı bir şekilde ortaya koyuyor ve arkeolojik buluntuları bilişsel gelişimle ilişkilendiriyor.
Bu kitap inancı reddetmiyor, aksine dinî inancı beynin evriminin kaçınılmaz bir sonucu olarak sunuyor. Evrimsel nörobilime dair açık ve anlaşılabilir açıklamalar sunan kitap, en derin gizemlerimizin mekanizmalarına yeni bir ışık tutacak.

“Dinlerin nereden geldiği konusuna yeni bir ışık tutan mükemmel bir metin.”
—Patrick McNamara, Evrimsel Nörodavranış Laboratuvarı Müdürü, Boston Üniversitesi

“Dinî faaliyetin evrilen ayrıntılarına ilişkin arkeolojik ve antropolojik kanıtları insan beyninin nörobiyolojik evriminin fosil kanıtlarıyla ve o evrilen beyin içindeki insan zihninin evrimine dair psikolojik kanıtlarla birleştiren ustalıklı bir sentez.”
—Michael Rosenberg, Delaware Üniversitesi

“Biliminsanı olmayanların da anlayabileceği şekilde sunulmuş, derinlemesine ve düşünmeye teşvik eden bir çalışma.”
—Publishers Weekly

Yazar: E. Fuller Torrey

Çevirmen: Erkan Aktaş

Sayfa Sayısı: 316

Yayın Tarihi: 6 Kasım 2019

Yayınevi: Paloma Yayınları

Posted (edited)

Charles Darwin hayatının sonlarına geldiğinde "yanılmış olabilirim!" Demiştir, evet yanıldım tüm hayatımı boşa harcadım deme yürekliliğini gösterememiştir cunku hiç kimse hayatını boşa harcamış olduğunu veya ölürken geriye dönüp baktığında her şeyi boşuna harcamış olduğunu düşünmek bile istemez! Darwin'de dahil tüm ateistlere bir şarkı armağan etmek isterim, acın koynunuzu giricem. Sizin yolunuz yol değil ya hindistan ya tibet, olm siz kimsiniz lan tanrı inancını bas assagi ceviriyormus filan, daha üç beş soruya cevap veremiyorken hala aynı iddiaları inatla sürdürüyorsunuz!?

Güneş ısıtır , su besler, toprak hayat verir, evrim ve darwin hala atları ve tavus kuşlarını açıklayamıyor iken, bilim adına darwinin ardına saklanmak ne büyük zavallılık, la yürüyün gidin işinize, zavallılar!

Edited by Freestyle

Freestyle, 6 dakika önce yazdı:

Charles Darwin hayatının sonlarına geldiğinde "yanılmış olabilirim!" Demiştir, evet yanıldım tüm hayatımı boşa harcadım deme yürekliliğini gösterememiştir cunku hiç kimse hayatını boşa harcamış olduğunu veya ölürken geriye dönüp baktığında her şeyi boşuna harcamış olduğunu düşünmek bile istemez! Darwin'de dahil tüm ateistlere bir şarkı armağan etmek isterim, acın koynunuzu giricem. Sizin yolunuz yol değil ya hindistan ya tibet, olm siz kimsiniz lan tanrı inancını bas assagi ceviriyormus filan, daha üç beş soruya cevap veremiyorken hala aynı iddiaları inatla sürdürüyorsunuz!?

Güneş ısıtır , su besler, toprak hayat verir, evrim ve darwin hala atları ve tavus kuşlarını açıklayamıyor iken, bilim adına darwinin ardına saklanmak ne büyük zavallılık, la yürüyün gidin işinize, zavallılar!

Adnan Oktar gibi şarlatanların zırvalıkları ile evrim teorisini çürüttüğünü zannedip ahkâm kesen meczupların söylemleri ile şu an bilimin en temel yapı taşı olan teorilerden birini görmezden gelmemiz mümkün değil ne yazık ki. He kambriyen dönemi öncesi tavşan fosili bulup çürütebilirsin ayrı konu ama lütfen "Evrim Aldatmacası" başlıklı sofu sayfalardaki saçma sapan söylemlerin gazına gelip yüzleşmekten korktuğunuz bir takım şeyleri tecrübe eden insanların fikirlerine ve hayat görüşüne saygı duyun efendim!

кυвiŁαу, 1 dakika önce yazdı:

Adnan Oktar gibi şarlatanların zırvalıkları ile evrim teorisini çürüttüğünü zannedip ahkâm kesen meczupların söylemleri ile şu an bilimin en temel yapı taşı olan teorilerden birini görmezden gelmemiz mümkün değil ne yazık ki. He kambriyen dönemi öncesi tavşan fosili bulup çürütebilirsin ayrı konu ama lütfen "Evrim Aldatmacası" başlıklı sofu sayfalardaki saçma sapan söylemlerin gazına gelip yüzleşmekten korktuğunuz bir takım şeyleri tecrübe eden insanların fikirlerine ve hayat görüşüne saygı duyun efendim!

Adnan oktar ile nereden bağlantı kurdunuz, konuyu neden dağıtıyoruz, nasreddin hoca ile gole maya konusunu da tartışalım mi ben sizin yayınladığınız kitabın dayanak noktasından darwin denilen zavallı amcadan bahsetmiş iken konu adnan oktar ve sofulara nereden geldi, bilginiz mi yok, kitapları mi okumadınız!? Ayrıca tüm bunları temel dayanak gösterdiğiniz yerden hiç alakasız yerlere savurmaya çalışırken korku v.s. nerelere geldiniz? Konudan sapmadan bilimsel gerçeklerin ışığında ilk ortaya attığınız fikirler doğrultusunda konu da kalalım ve saldırmadan saygı ile konuşalım lütfen, karşı fikirdeyim evet ancak olay iki kişiden birinin kazanması gereken bir sözel boks maçına dönüşmesin lütfen, özde kalalım, çarpıtmadan cevap verir mısınız efenim?

Tehlif hakkı bizzat sahibinin izni ile bana aittir, telif hakkı bana ait olduğundan dolayı dava açılamaz, bu nedenle kaldırılmasın!!!