Jump to content
Renan

Çiçek ve Sebze Yetiştirme Sanatı...

Recommended Posts

cüce karpuz diye biliyorum  belkide.yanlis biliyorumdur mini mini karpuz gorunumunde. Buyuklugu zeytin kadar salatalik cinsi  ..az acimsi tadi var  cok guzel tursusu oluyor .

Evet doğru cüce karpuzmuş. Daha önce hiç duymamıştım. Teşekkür ederim. İnternetten sipariş verdim bugün... :)

• Like 1

Renan, 10.04.2020 - 21:56 yazdı:

Çiçek ve sebze yetiştirme konusundaki deneyimlerimizi yazalım, aklımıza takılanları soralım, bitkiler konusunda muhabbet edelim' yetiştirdiğimiz bitkilerin fotoğraflarını paylaşalım diye bu konuyu açtım. Buyrun paylaşıma... :)

Renan tohum sparis ettim de biberler kaç haftada yeşil bir şey olurlar acaba? Domatesle alakalı bir yorum da rica ediorum.Hepsi tohum şeklinde.

• Like 1

Biber çabuk yeşeriyor canım. Bir hafta içinde başını gösteriyor hemen. Sonra da hızla büyüyor. Üç beş yaprak olunca başka saksıya alırsın tek tek... :)

• Like 1

Ben petunyaları çok seviyorum ama böceklenip kuruyorlar. Ne yapılabilir böceklerden kurtulmak için?

• Like 2

Petunyalara ilaç kullanmadım hiç ama yapraklarını suyla sık sık yıkayabilirsin. Akşam üzeri gölge düşünce yıkarsan yaprakları bozulmaz... :)

• Like 1
  • Thanks 1

Ben ciceklerime ve yetistirdigim butun bitkilerime  evdekiler terasdakiler boceklendiginde  dogal oldugunu dusundugum bocek ilacimi kendim hazirliyorum .

1 litre suya 1 tatli kasigi toz karbonat iyice eritiyorum sonra 1 tatli kasigi sivi arap sabunu ilave edip iyice karistiriyorum 

Bu karisimi pispis siseye koyup  bitkilerin yapraklarini alt ust iyice islatiyorum

Baya fayda  ediyo ama sakin gunesin en etkili oldugu saatlerde yapmayin 

• Like 2

Geçen yıldan beri haşlanmış hariç pasta veya menemen yapacağım yumurta kabuklarını bulaşık deterjanı ve sıcak suyla iyice yıkıyorum (kokusu çıkıyor) güneşte veya kalorifer üzerinde iyice kurutup torbaya biriktirip elimle / merdaneyle eziyorum tozlu oluyor onu ilerde gübreli toprak alınca karıştıracağım alışkanlık oldu bende ne zaman yumurtaya ihtiyacım olsa aklıma hemen yıkama vs geliyor..

• Like 1

Deneyimimi paylasmak istedim belki birilerine faydam dokunur ☺

Saksilarda yetistirdigim icin galiba cok su cok geldi .  son iki haftadir arada yagan yagmur toprak hep islak kaldi .kavunlarin yapraklari sararmisti feslegenim hic iyi durumda deyildi limon otu yapraklarini dokuyordu yeni yapraklarda lekeli cikiyordu 

Ilk olarak sitede okumustum uc bes gun once hidrojen peroksitin bitkilere faydasini   internettende arastirdim. Denemeye karar verdim  2 litre suya 2 cay kasigi hidrojen peroksit koyup bitkilerin kokune doktum.

Suphanallah dedim az evvel gorunce kavun ve salataligim yapraklarinin rengi yesile donmus hala saskinim insallah diger bitkilerede fayda etmistir onlarda gozle gorunen belirti yok simdilk.

• Like 1

Bende tüyo vereyim saksili toprakli bitkiler / ciliz solgun gördügünüzde Tetra Min (bizim burada Tetra dir) Markasi, bir tatli balik pul yemi ile sicak suyla karistiriyorum suyu sogutuyorum (ezilmesi icin) soguduktan sonra saksilara döküyorum cicekleri besliyor rengi canlaniyor bir de bunu burada dikkat etmistim tere otu vs. marketlerden aldigimda bir ara balik yemi felan kokuyordu ..

Annem memlette meyve agaclarin dibine mutfakta bir kücük kova bulunduruyor icine yumurta kabini tüm sebze atiklarini , cay posasi , meyve kabuklarini vs. kova doldugunda hemen meyve agaclarin dibine döküyoruz ve balik kilciklari kafasi vs. hepsi dibinde kaliyor meyve agacin verimi daha da artiyor bir de yapraklari canli oluyor Karadeniz de malum sagnak yagmur yagislari oluyor  üstüne rüzgar da esiyor tüm besinleri zaman zaman alip süpürüp götürüyor .

Bunlari saksi dibine koymuyoruz saksi dibinde ki böceklenmeler kurtcuklar  oluyor ciceklerin köklerini yiyorlar

Gecen yil domates saksinin dibine taze balik kafasi koymustum sonra baktim  toprak ful beyaz kurtcuklar olusmus ama köküne zarar vermemisler yine de domateslerim olgun olgun oldu öylece biraktim ... Gecen yil bana ders oldu kücük saksilara  en iyisi biraz canlandirma amacli sadece balik pul yemi katiyorum.. 

Isterseniz kuru veya taze maya da kullanilabilir ben denedim (ayni sicak suyla karisla eritip sogutup döküyorsunuz) ayni efekti veriyor ancak topragin üzeri beyazimsi oluyor., yanliz daha fazla gürlestiriyor az kullanmakta fayda var... 

• Like 1