Jump to content
Renan

Çiçek ve Sebze Yetiştirme Sanatı...

Recommended Posts

Cangirl75, 38 dakika önce yazdı:

Bende tüyo vereyim saksili toprakli bitkiler / ciliz solgun gördügünüzde Tetra Min (bizim burada Tetra dir) Markasi, bir tatli balik pul yemi ile sicak suyla karistiriyorum suyu sogutuyorum (ezilmesi icin) soguduktan sonra saksilara döküyorum cicekleri besliyor rengi canlaniyor bir de bunu burada dikkat etmistim tere otu vs. marketlerden aldigimda bir ara balik yemi felan kokuyordu ..

Annem memlette meyve agaclarin dibine mutfakta bir kücük kova bulunduruyor icine yumurta kabini tüm sebze atiklarini , cay posasi , meyve kabuklarini vs. kova doldugunda hemen meyve agaclarin dibine döküyoruz ve balik kilciklari kafasi vs. hepsi dibinde kaliyor meyve agacin verimi daha da artiyor bir de yapraklari canli oluyor Karadeniz de malum sagnak yagmur yagislari oluyor  üstüne rüzgar da esiyor tüm besinleri zaman zaman alip süpürüp götürüyor .

Bunlari saksi dibine koymuyoruz saksi dibinde ki böceklenmeler kurtcuklar  oluyor ciceklerin köklerini yiyorlar

Gecen yil domates saksinin dibine taze balik kafasi koymustum sonra baktim  toprak ful beyaz kurtcuklar olusmus ama köküne zarar vermemisler yine de domateslerim olgun olgun oldu öylece biraktim ... Gecen yil bana ders oldu kücük saksilara  en iyisi biraz canlandirma amacli sadece balik pul yemi katiyorum.. 

Isterseniz kuru veya taze maya da kullanilabilir ben denedim (ayni sicak suyla karisla eritip sogutup döküyorsunuz) ayni efekti veriyor ancak topragin üzeri beyazimsi oluyor., yanliz daha fazla gürlestiriyor az kullanmakta fayda var... 

Aldigim pirasa fidelerinin  saksinin ustu simli gibiydi  bende bu ne demistim ....balik pulumuydu acaba diyorum simdi

Birde maya bildigimiz ekmek yapmak icin kullandigimiz mayami?

Dosaj nasil yapiyorsun mesela bir litre suya kac gr maya koyuyorsun?

.

evet ekmek hamur mayasi kurusu veya tazesi fark etmez 

ince belli cay bardagi sicak su dolduruyorum 1 tatli kasigi dolusu tazesinden siyir yada yarisini kullan veya daha azini , kurusunu da bir tatli kasigi yeterli.. bitkilerin cok solgun gelismemis ise bu sekilde kullanirsin besleyici olarak ancak diger sekilde daha az öneririm cünkü cok güclü birden gelistirir

• Like 1