Jump to content
Sign in to follow this  
hacersş

D vitamini

Recommended Posts

Vücudunuzun D Vitaminine İhtiyaç Duyduğunu Gösteren 8 Belirti

 
Vücudunuzun D Vitaminine İhtiyaç Duyduğunu Gösteren 8 Belirti
D Vitamini, vücut sisteminde kemiklerimize kalsiyum temini sağlamaktan, bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye kadar büyük ölçüde rol alan, yağda çözünen bir vitamindir. Normalde bu vitamini yiyeceklerden, takviyelerden ve güneş ışınlarından alırız ancak bir şeyler ters gittiğinde ve D vitamini eksikliğiyle karşılaştığımızda, vücut sistemlerimiz bozulabilir.
D Vitaminine İhtiyaç Duyduğumuzu

Belirten 8 İşaret

1. Baş terlemesi
D vitamini düzeyinizin düşük olduğunu gösteren çeşitli semptomlar vardır. Bilimsel literatürler yenidoğanlarda aşırı terlemeyi bu vitaminin eksikliğinin ilk belirtilerinden biri olarak tanımlar. Yetişkinlerde D vitamini eksikliğinin en belirgin belirtilerinden biri vücudun geri kalanına kıyasla aşırı kafa terlemesidir. Kafanız çok terlerse, vücudunuzdaki D vitamini eksikliği ile ilgili olabilir ve doktorunuza danışmanız gerekebilir.

 

2. Kemik ağrısı
D vitamini eksikliği vücudun kalsiyumunu kemik dokusuna iletme yeteneğini zayıflatabilir ve bu da osteomalaziye veya kemiklerin zayıflamasına neden olabilir. D vitamini eksikliği, özellikle kas-iskelet sistemi ağrıları, özellikle de tibial kemik ağrısı ve hassasiyet ile ilişkili olabilir. Kemik ağrısı, kemik kırıkları ve osteoporoz gibi ilgili hastalıklardan kaçınmak için gerekli miktarda D vitamini alımını yapmanız önerilmektedir.

3. Kas ağrısı
D vitamini sadece kemiklerimizi değil aynı zamanda kaslarımızı da etkiler. Bu vitamin eksikliği, yoğun fiziksel aktivitenin ardından ciddi kas ağrısı, halsizlik, kas kütlesinin azalması ve kas kaybının azalmasına neden olabilir. Düşük D vitamini düzeyleri, fibromiyaljinin ana semptomlarından biri olan vücutta kronik yaygın ağrıya da neden olabilir.

4. Zayıf bir bağışıklık sistemi
D vitamini bağışıklık sistemimizi desteklemede büyük rol oynamaktadır. Doktorlar antibiyotik keşfedilmeden çok uzun zaman önce enfeksiyonları tedavi etmek için bu vitamini kullanmaya başladılar. Örneğin, tüberküloz hastaları, doktorların düşündüğü gibi doğrudan enfeksiyonu öldüren güneş ışığına maruz kaldıkları sanatoryumlara gönderildi. Bu nedenle, sık viral enfeksiyonlardan muzdarip olmanız durumunda, düşük D vitamini seviyeleri bunun nedeni olabilir.

5. Yorulma ve halsizlik
Sık sık yorgunluk ve halsizliği yoğun bir yaşam tarzı ya da uyku eksikliği ile ilişkilendiririz. Ancak, vücutta D vitamini eksikliğinin de olabileceği ortaya çıkıyor. D vitamini takviyesinin, yorgunluğu olan hastalar üzerindeki etkisini gözlemleyen bir çalışma, D vitamini seviyelerinin normalleşmesinden sonra, yorgunluk semptomlarında belirgin azalma olduğunu göstermiştir.

6. Yavaş yara iyileşmesi
Bir çalışma, D vitamini takviyesinin 12 haftasında diyabetik ayak ülseri olan hastalarda yaraların belirgin şekilde azaldığını göstermiştir. Bilim adamları, D vitaminin, araştırılan hastalarda kankan şekeri ve kolesterol seviyelerini dengeleme üzerinde olumlu bir etkisi olduğuna inanmaktadır. Eğer yaralarınız yavaşça iyileşirse (özellikle diyabetiniz varsa), vücudunuzdaki bu vitamin seviyesine dikkat edin.

7. Saç dökülmesi
Saç dökülmesini tetikleyebilecek birçok faktör vardır ve D vitamini eksikliği bunlardan biridir. Bu vitaminin eksikliği, saçların dökülmesine ve saç dökülmesine neden olarak saç döngüsünün bozulmasına neden olabilir. D Vitamini saçın çıkış noktasında saç büyüme sürecinde ayrılmaz bir rol oynar ve saç dökülmesi tedavisine yönelik bir ek olarak kullanılabilir.

8. Anksiyete ve depresyon
D Vitamini, beyin de dahil olmak üzere vücudumuzun birçok bölümünü etkileyen eşsiz bir vitamindir. Vitamin yiyecekler tarafından tüketildikten veya cildimizde sentezlendikten sonra, beynin çalışmasını etkileyen dopamin ve serotonin gibi nörotransmiterleri salgılar. Bilim insanlarına göre, D vitamini eksikliği, endişe, depresyon ve hatta şizofreni de dahil olmak üzere akıl hastalıkları ile ilgili olabilir.
D vitamini eksikliği belirtilerinden herhangi birine sahipseniz, bu vitaminin vücudunuzdaki seviyesini değerlendirecek ve size gerekli D vitamini dozunu yazacak olan doktorunuzu ziyaret edin.


Kaynak: https://www.kadinlarduysun.com

 

Saç dökülmesi ve başın terlemesi D vitamini eksikliğindenmiş. 

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

D vitamini coronayla savaşma açısından da çok önemliymiş. Bugünlerde baktırmayı düşünüyorum aslında ama hastanelere de gidilmiyor ki...

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Damla vermişlerdi, onu içtim bitti. Şimdi ne durumdayım bilmiyorum. Neyse hava güzelleşti terasda bol bol D vitamini almışımdır inş. 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evet artik havalar iyi gidiyor. Bol bol gunes alabiliriz....

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Bundan üç  hafta evvel hergün sabahları 5 - 6,5 saatler arası (o saatlerde hava burası aydınlık ve koşu yapanlar vs  var..) erken saatte parkta yürüyüş yaparken d vitamin damlasını damlatarak değilde bir yk olarak yudumladım öylece çıkmıştım neye iyi geldiğini bilemiyorum ama fiziksel fit tuttuğu kesin. Bence aktiveden evvel alındığında bedene daha iyi yayılıyor sanırım tüm vitaminler için geçerli.

Edited by Cangirl75
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dr. Davit-3, 2 kutu yazmıştı, eczane 1 kutusunu verdi, ekmeğin üzerine 10 damla damlat ye demişti. Şimdi hastaneye gidemiyorum. Artık güneşte 15_20 dakika ile inş. Telafi ediyorumdur. Birileri damlayı komple içmiş zehirlenmiş mi ne eczaneler satmıyor artık. Bazı gıdalarda var onları tüketiyoruz. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

D vit ampülü bir ykaşığına  damlatarak ve sıvı yağı ile içildiğinde etkisi daha arttırıyormuş bende bu şekilde kullandım hiç bir şeye damlatmadım galiba ya ablam demişti ya da güvenilir siteden okumuştum 

Edited by Cangirl75

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...