Jump to content
Sign in to follow this  
Cangirl75

Tavada Pizza

Recommended Posts

Dün bi arkadaşım haber vermeden bana geldi hiç birşey ikram edecek yoktu ama kafamdan kendisine pizza hazırladım ilkini kendi yedi ama ikincisi daha güzel oldu onu da ben yedim 😊

Tavada Pizza

Orta boy tava ölçüsü (Hamsi tavası ideal)
(Tek tavalık ölçü)

2 su bardağı un
1 su bardağı su 
tutam tuz
Karıştırıyoruz (hafif sıvı akıcı olmalı; kaşıktan akmalı)

Üzeri için:

1 yemek kaşığı dolusu domates salçası
Mısır
Mantar
Kuru soğan
Kornişon turşusu
Zeytin (bıçak ile doğranacak, çekirdeği çıkacak)
Baharat çeşitlerini kattım (hazır kullanmıyorum)
Kaşar peyniri

(Malzemelerim bu kadardı siz dilediğinizi katın)

Yapımı: 
Hamurunu ısıtılmış tavaya döküyorum kaşıkla tavaya yayıyorum biraz alt kısmı sert olana kadar bekletiyorum.
Ayni anda diğer tavada salçayı az ayçiçek yağı ile kızartıyorum içine tüm baharatları ve diğer malzemelerini (Kaşar peynir hariç) katıyorum karıştırıyorum tüm aromasını çekmesi için ve de çiğ kalmaması için.

Onu da hamurun üzerine yayıyorum biraz hafif hamura bastırıyorum üzerine de kaşar peynirini serpiyorum ve çatalla hamuru deliyorum hafif hava alması için kısık derecede pişiriyorum hamsi tavasının kapağını da bir müddet kapalı tutuyorum.

Kısık derece biraz zaman alsada fırında pişirmeden farksız oluyor hatta daha da güzel oluyor, fırın ertesi gününe çok kurutuyor tavadaki kurumadı tazeliği ayni kaldı hatta.. 

• Thanks 1

Yapılışı birebir aynı olmasa bile annem de yapmıştı yakın zamanda. Dışarıdan söylemek yerine bu şekilde evde yapmak çok daha mantıklı ve hesaplı. Yıllarca müdavimi olduğum bir pizza dağıtım şirketinin son iki yılda izlediği politikaya çevremde alternatifi olmadığından göz yumuyordum fakat 31 Aralık 2019 günü verdiğim sipariş ile kredisini doldurdu. Klasik hamur seçeneği için ücret talep etmeleri bir yana, gönderdikleri ince hamur! 80 liraya BİM'den alınan malzemelerle en az 6 tane büyük boy dolu dolu pizza yapılır.

• Thanks 1

Posted (edited)
кυвiŁαу, 38 dakika önce yazdı:

Yapılışı birebir aynı olmasa bile annem de yapmıştı yakın zamanda. Dışarıdan söylemek yerine bu şekilde evde yapmak çok daha mantıklı ve hesaplı. Yıllarca müdavimi olduğum bir pizza dağıtım şirketinin son iki yılda izlediği politikaya çevremde alternatifi olmadığından göz yumuyordum fakat 31 Aralık 2019 günü verdiğim sipariş ile kredisini doldurdu. Klasik hamur seçeneği için ücret talep etmeleri bir yana, gönderdikleri ince hamur! 80 liraya BİM'den alınan malzemelerle en az 6 tane büyük boy dolu dolu pizza yapılır.

Belki bilirsin tekzen var en üst katinda da annemle her gidisimizde oralari dolasip en üst kata cikip birlikte bu tür pizza dan yiyoruz inan aynisi oldu resmen yanliz orada yerken eve gelince acikiyoruz tekrardan ne katiyorlarsa hem hamuru da mideye oturtuyor agirlik cöktürüyor bunu bi kafamdan yaptim daha sonra hic acikma hissi gelmedi .. Üstelik ekonomik ve kolay yogurma da yok bekletmede yok .. firin da kurutuyor ertesi günü cayla anca yenilebiliyor malum firinim kullanisli degil bu aralar tavada dahi tazeligini ertesi gününe sivisiz da yenilebiliyor bundan böyle beni ziyaret edene yapacagim hem cesitli olmus oluyor börek tek cesit kaciyor.. 

Edited by Cangirl75

Cangirl bu tarifi ramazandan sonra mutlaka yapicam ama bir sorum var, fırında pismiyorya malzemeleri koydugun tarafdaki hamur atesde görmüyor pisiyormu? 

Bende yapiyorum tavada fakat akiskan kivamdan biraz daha koyu kivamda yapip kasikla duzeltiyorum bi tarafi hafif pisirip ters cevirip salcasini vs sürüyorum 

• Thanks 1