Jump to content
Sign in to follow this  
Cangirl75

Ev Tereyağı Yapımı

Recommended Posts

400 gram krema (bir gün buzdolabında bekletilir)
Fazladan buz 
Yarım kap dolusu soğuk su 

El Mixer

Yapımı

Krema büyük kaba boşaltılıp mixer ile çırpılır mixer gücüne göre 8 ila 15 dakika arası aralıksız devam edilir krema katılaşmaya başlar sonra sarımsı renk alır ve içine buzlu suyu dökülür soğuk elle veye kaşıkla sıyrılır top haline getirilip sıkılır ya küçük tereyağlık kaplara sürülür veya direk kullanılır. 
Çabuk tüketilmeli, dışarda eriyor buzdolabında kalınmalı hakiki tereyağı oluyor yemeklere hoş tat veriyor.  

• Like 1

Bim den kerem kaymak alınır, 200gr. 10 adet ten 1800 gr tereyağ elde edilir.  200gr. acı sütü çıkıyor. 

Bakır kaba boşaltılır tahta kaşık veya elle bir iki karıştırlır koyu sütü çıkar o sütü kenara ayır bazlama veya hamur işine kat lezzet verir, sonra yağı tuzla bol su ile iyice durula, yağın süt kısmı gidiyor duru su olunca istediğin şekili ver.  Buzdolabında fazla kalacaksa tuzu fazla kat  bozulmuyor,  kremadan tereyağı güzel olmuyor acı sütü çıkmıyor. Ekşili krema gibi bir şey oluyor. 

Kaymaklarada bir şeyler katıyorlar galiba tam köy tereyağı gibi olmuyor da, ineğimiz olmadığı için en yakın lezzetde bu oluyor bence... 

• Like 1

iki yil evvel bizimkilere yayik alin demistim hazir köy sütü satin aliyorsunuz bir tartisma cikmisti vs  :) gecen sene ben yokken siparis etmisler tereyagini fazladan yapip yararlanmislar sagolsunlar ben söyleyince ve ben olmayinca hep..  :) 

• Like 1

Eskiden bende yapıp satıyordum. Sonra kızımın okulu vs. Olunca bıraktım hepsini, il değiştirdim. Şimdi hazırları değerlendirmeye çalışıyorum. 

Şimdi yapmak canım istemiyor ağır geliyor. Gençken at gibi koşturduk da hepsi boşmuş. Şimdi ergenler gibi telefondayız.  Belkide çocukluğumuza da yaşamadıklarımızı yaşıyoruz. Telefon bile eve 20_25 yaşındayken bağlandı. Bol bol herşey kıymetini bilin. 

Belkide eski ağzımızın tadını arıyoruz.... 

Yağ yapınca resminide koyarım. Şimdi az var onun resmini koymayayım. 

Edited by hacersş
  • Like 1

krema fiyatlari yükseldi onun yerine tereyagi fiyatlari action da arada da firliyor . Ben yapmiyorum bi ara hesapli geliyordu artik gelmiyor cabukta tüketiyorum. Piyasadakiler zaten hakikisi degil sanirim margarin ilaveli yapay tatlandirici... 

Sizin için gittim aldım geldim. Kırmızı olan krema, yağ ve kaymak. Resmini çekeyimde sonra yazarım. Bu arada A101 in kapısı kilitli içeri almadılar. Bende Bim den aldım. 

IMG_20200523_141215.jpg

Bu arada bir kilo pervin tereyağı 39.5 lira daha ucuza geliyor, krema 200 ml. 5.25 yağ yapımı zor kolay kolay acı sütü çıkmıyor krem şanti gibi birşey oluyor yaş pastalarda çok lezzetli. 

Kaymak da pahalıya geliyor 5 paketi  42.5 lira bir kilo kaymak 875 gr tereyağı oldu. Soğuyunca resmini atarım. 

Canımız isterse bizde yaparız :D

5 paket kaymaktan oldu bir paketi acı süt veya biz koyu süt deriz çıktı. 

IMG_20200523_155654.jpg

Aklımda hayalimde yokken yağ yaptım :)

Koyu sütüde koydum görün diye, 

• Like 1