Jump to content

Recommended Posts

Şekere,kalp hastalıklarına,kemik sağlığına,iltihaba birebir doğanın hediyesi
 

 
Şekere,kalp hastalıklarına,kemik sağlığına,iltihaba birebir doğanın hediyesi
Sütten 25 kat fazla kalsiyum, ıspanaktan 10 kat fazla demir içerir.Şeker sorununa gösterdiği fayda akıl almaz! Ucuz ( Bedava ) olduğu için saatlerce reklamı yapılmadığından bilinmiyor
MUCİZENİN ADI: DUT YAPRAĞI
Sütten 25 kat fazla kalsiyum, ıspanaktan 10 kat fazla demir içerir. Şeker sorununa gösterdiği fayda akıl almaz derecededir. Ucuz ( Bedava ) olduğu için saatlerce reklamı yapılmadığından bilinmiyor….

Bu Yazıyı okuyalım, okutturalım, Paylaşalım

Dut yaprağı en az dut meyvesi kadar sağlık açısında önemli faydaları olan bir yapraktır. Dut yapraklarının kaynatılarak elde edilen çayı bir çok hastalığın tedavisinde kullanılır. Dut yaprağı çayının yapılması dışında da çeşitli kullanım alanları bulunuyor. Bunlara bir göz atalım

 

Dut Yaprağının Faydaları Hakkında?

Dut meyvesinin ateş düşürmedeki rolü herkes tarafından bilinir. Aynı özelliği dut yaprağında da bulunmaktadır. Dut yaprağı kalp sağlığını olumlu yönde etkileyen maddeler barındıran bir yapraktır. Kalp hastalıkları için alıç yaprağı ile birlikte kullanılması tavsiye edilir.
Bronşit, boğaz hastalıkları ve kuru öksürük gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanımı mevcuttur. Aynı zamanda idrar söktürücüdür ve özellikle beyaz dutun yapraklarından elde edilen çayın kan şekerini düzenleyici özelliği vardır.

Dut yaprağı ile hazırlanan çay egzama tedavisinde de kullanılır. Karaciğer hastalıklarının tedavisinde günde 3 bardak dut yaprağı çayı içilmesi tavsiye edilir. Günde 2 bardak dut yaprağı çayı içmek vücuda zindelik ve direnç sağlar.
Yapılan araştırmalara göre dut yaprağından elde edilen özütün fil hastalığına karşı şifalı olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca diş ağrılarına karşı gargara yapılarak kullanıldığında ağrıları giderici özelliğe sahiptir. Dut yaprağı çayının bir önemli özelliği de rahatlatıcı etkiye sahip olmasıdır. Zihnin ve bedenin gevşemesinde yardımcıdır.

Dut Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır?
Malzemeler: 2 yemek kaşığı kurutulmuş dut yaprağı, 1 litre suDut Yaprağı Çayı Hazırlanışı: 1 litre kaynamış olan suyun içerisinde 2 yemek kaşığı kurutulmuş dut yaprağı konulur. Bu şekilde yaklaşık 2 saat demlenmeye bırakılır.Demleme işlemi bittikten sonra çayınızı süzün ve gün içerisinde bu çayı aralıklarla içerek tüketin. Özellikle yemeklerden önce içildiğinde fayda sağlamaktadır.
Kaynak : www.kadinlarinsayfasi.com

  • Like 3
Link to post
Share on other sites

Yok yapmadım, eltim yapmıştı sevmedim de o zaman dut yaprağının faydasını bilmiyordum. Cins cins şeyler yapıyorsunuz demiştim. Kadın biliyor işi bende okuyunca yapacağım artık. Sanırım bağ yaprağı usulü oluyordur, öğreneyim yazarım. 

Şimdi olur sanırım yapraklar daha damarlaşmamıştır, yumuşacık olur hemde sıcak suda haşla, net bilgi öğreneyimde yazarım. 

Dut yapraklarını kaynar suda 4-5 dakika haşlayıp, soğuk su dolu başka bir kaba alıyormuşsun. Normal dolmaiçi hazırlayıp sarıyormuşsun. Bol vitaminli olduğu için tadı biraz mayhoş ne bileyim biraz buruk bir tad. Nar ekşisi, limon ekleyerek tadını güzelleştirebilirsin. 

Afiyet olsun. Yarasın bebişe 

  • Like 2
Link to post
Share on other sites

Annemlerin uzum bagi var ordan asma yapragim oluyor salamurasi tazesi fln

Ama iş ufaklık olunca cins cins seyler yediriyorum napayim 😁

  • Like 1
Link to post
Share on other sites

Hani neyi sevmezsen onda hayır vardır ya, 

Bende bol bol topladım yemek ve çayı için :D

Büyük konuşmayı sevmem, sanırım büyük konuşmuşum  bana faydası çokmuş... 

  • Like 2
Link to post
Share on other sites
Guest rapapogal

cidden etkilendim yazıdan ama şöyle bir şey de var bunlar acaba doğru mu, çünkü internete bi giriyorsun yerdeki otun bile her şeye iyi geldiği söyleniyor adamlar her şeyi sıralamışlar o yüzden insan temkinli yaklaşıyor, bu dediklerimi üzerinize alınmayın, sadece deneyen olursa bizi de bilgilendirebilir diye söylüyorum.

Link to post
Share on other sites

Araştırmak güzeldir herzaman temkinli olmak lazım ki, lokman hekim diye birşey var, Rabbimin her yarattığında hayır vardır görmesini bilene, 

Ben ot dediğimiz şeylerin sayesinde Hemeroid, karaciğer yağlanması, damar sorunları, mide ülser vs... Çok şeyin üstesinden geldim. 

Dut yaprağı dolması yedim hayattayım ölmedim :)

Annem ( kayınvalidem) çok bilir yapar bizde ondan öğrenir, senin gibi araştırır yeriz. Sıkıntı yok yani tabiki tercih sizin. Bildiğim uyguladığım öğrendiğim herşeyi paylaşırım. 

Allaha emanet

Edited by hacersş
  • Like 1
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...