Jump to content
кυвiŁαу

Çekim Yasası'na Eleştirel Bir Bakış

Recommended Posts

ÇEKİM YASASI’NA ELEŞTİREL BİR BAKIŞ

Çekim Yasası, Avustralyalı televizyon yazarı Rhonda Byrne tarafından ortaya atılan ve hayatımızdaki olumlu ya da olumsuz tüm olayların düşüncemizin yansıması olduğunu iddia eden bir akım. Çekim Yasası’na göre bizler kötü düşüncelerin esiri olursak evrene olumsuz bir mesaj gönderiyoruz ve evren bunun karşılığını bize aynı şekilde geri veriyor. Çünkü evren sadece mesaj odaklı çalıştığı için aklımızdan geçen düşüncelerin bizim için faydalı ya da faydasız olduğuyla ilgilenmiyor. Sadece bu kadarla bitmiyor: Siz büyük boy bir pizzayı mideye indirdiğinizde alınan kalorinin sebebi pizzanın besin değerleri değil. Pizzayı yediğinizde kilo olarak size döneceğini düşündüğünüz için kilo alıyorsunuz! Hasta olmanız da bununla bağlantılı. Vücudunuza giren mikropların sizi hasta edeceğini düşündüğünüz için hasta oluyorsunuz! Üstelik tüm bunlar bilimsel olarak kanıtlanmış ve kuantum fiziği Çekim Yasası’nın doğruluğunu teyit etmiş!

Konuyu baştan aşağı incelemeden önce birkaç şey hakkında kısaca bilgi vermenin faydalı olacağını düşünüyorum. İçerisinde mistik unsurlar bulunan görüşleri kitlelere pazarlamak adına yapılan ilk adım, etkileyici bir dil ile bilimi kullanmak olur. Aynı durum Çekim Yasası’nda da geçerli. Yalnız “yasa” denilen iddianın gerçekliği için ortaya sunulan argümanlar –daha doğrusu sözde argümanlar- ile bırakın teoriyi, hipotez bile oluşturamazsınız! Buradan yola çıkarsak, Çekim Yasası’nı ölçüp doğrulamak kuantum fiziğinin ilgi alanına girmiyor. Günümüzde bazı ideolojiler ya da Çekim Yasası gibi kişisel gelişim tabanlı akımlar, kuantum fiziğini kullanarak kendilerine bilimsel bir hava katma çabası içerisindeler. Bunun ne kadar saçma bir hareket olduğunu anlamak için kuantum fiziği ile ilgili bir kitabı alıp okuyabilirsiniz. Baştan uyarımı yapayım, kitaptan hiçbir şey anlamama olasılığınız çok yüksek. Çünkü kuantum fiziği, kahve köşelerinde büyük resim görme amacıyla komplo teorisi üretmek ya da teknolojinin artık ihtiyaç olduğu dünyada yarı keşiş yaşam tarzıyla size evrenin sırrını çözdürtecek bir bilim dalı değildir. Öyle olsa bilim olmazdı zaten.

Çekim Yasası Neden İşe Yaramıyor?

Yasanın en tepedeki savunucularına, yasayı uygulayan müritleri tarafından “Neden işe yaramıyor?” sorusu çok sık yöneltilir ve bu soruya da iki elin parmağını geçmeyecek cevaplar listesi ile karşılık verilir. Bunların içinde en çok bilineni kurulan cümlenin yapısıyla ilgili olanlardır. Yani “Mutsuz olmak istemiyorum” yerine “Ben her zaman çok huzurlu ve mutluyum” şeklindeki cümleler kurularak Çekim Yasası’nın uygulanması istenir. Ben dikkatimi çeken iki tane öneri üzerinde duracağım ve bu önerilerden birini cevaplandırırken bizzat Çekim Yasası için 2007 yılında yayınlanan belgeseli kaynak olarak kullanacağım. Önerilerden ilki şu şekilde: “Çoğu insan Çekim Yasası’nı sihirli bir değnek gibi algılamak istiyor ve niyetleri doğrultusunda hiçbir şey yapmadan pasif bir şekilde bekliyor. Eyleme geçmemek enerjinin durağanlaşması ve doğru şekilde akmaması anlamına geliyor”. Şimdi burada eyleme geçip geçmemeyi bir tarafa bırakırsak, Çekim Yasası sihirli bir değneğin dokunuşunu vaad ediyor zaten. Yasayı konu alan 2007 yapımı The Secret belgeselinde anlatılan hikâyelerin birinde, Robert isimli eşcinsel bir adamın çevresi tarafından aşağılandığı ve işlerinde başarısız olduğu belirtiliyor. Robert, kendisine tavsiye veren kişiyi dinleyerek Çekim Yasası’nı uyguluyor ve 68 haftalık bir sürede hem işini yoluna koyuyor hem de sevilen bir insan oluyor. Robert’in hayatı hakkında bir şey bilmiyoruz fakat en çağdaş ülkede bile 2000 yıllık dinsel metinlerin yönlendirmesi sonucu eşcinsellere olan bakış açısını dikkate alırsak, Robert’in 68 haftalık bir zaman zarfında yılların getirdiği dışlanmayı atlatabilmesi nereden bakarsanız bakın mucizedir.

Yine The Secret belgeselinde John Assaraf adındaki adam, sahip olmak istediklerini bir hayâl panosunda biriktiriyor ve her gün o bilindik olumlamaları yapıyor. Beş sene sonra odasında çalışırken oğlunun gösterdiği bir kutuyu açıyor ve içinden bir zamanlar olumlama yaptığı hayâl panosu çıkıyor. John Assaraf dikkatlice baktığında şu an oturduğu evin panodaki ev olduğunu görüyor ve ağlayarak oğluna sarılıyor. Türkiye’de bir işçinin beş senede ev sahibi olabilme ihtimalini masaya yatırırsak masada kalacağından isterseniz buna hiç dokunmayalım. Ama eğer sihirli bir değneğiniz varsa o zaman işler değişir! Yasa savunucuları tarafından verilen bir diğer öneri ise evrenin size işaretler verdiği iddiasıdır: “… Örnek vermek gerekirse 11.11 gibi tekrarlayan sayı dizileri, niyetinizle uyumlu resimlerin dergi veya gazetelerde karşınıza çıkması, YouTube’de gezinirken yanda bu konuyu anlatan bir video ile karşılaşmak olabilir.” Bu kısmın ilgimi çektiğini itiraf etmek zorundayım çünkü birkaç ay önce açtığım farklı bir konuda, anlam yüklenilen tesadüfleri yeterince işlemiştim. O yüzden konunun linkini bırakıp https://www.estanbul.com/forum/t313524-dua-nedir-neden-kabul-olmaz/ “Tesadüflerin Darbesi” başlığı altında verilen bilgileri incelemenizi tavsiye ediyorum.

Sır Yasada Değil Parada

The Secret’in arkasındaki isimlerden birisi olan John Demartini, Ocak 2020’de Türkiye’de vereceği seminer için ülkemize gelmişti. O dönemde basına yansıyan birkaç habere baktığımızda kendisinin Tiger Woods, Mel Gibson, Robert De Niro, Hugh Jackman, Nicole Kidman, Paris Hilton, Donald Trump, John Travolta, Sylvester Stallone, Julia Roberts, Brad Pitt, Louise Hay, Tom Hanks, Michael Douglas, Cameron Diaz, Boris Becker, Peter H. Diamonds, Mark Mccormik, Boris Yeltzin, Bill Clinton gibi isimlere akıl hocası ve danışmanlık yaptığını öğreniyoruz. (1) Türkiye’de vereceği seminerin asgari ücretin 5 katından fazla olduğu hatırlatılınca “Eğitime katıldıktan sonra fiyatı sorgulayan herhangi bir katılımcı ile karşılaşmadım.” (2) diye bir cevap vermiş. Ocak 2020’de Türkiye’deki seminer gerçekleştiğinde Demartini’nin “Affetmeyi” anlattığı “Çığır Açan Deneyim” adındaki 16 saatlik eğitime katılımcılar 12.800 TL ödedi! Eğitime katılanlar arasında Defne Samyeli ve Çağla Şikel de bulunuyor. (3) Bana sorarsanız, kişi başı 12.800 TL alan John Dermatini’nin 1 saat 20 dakikalık bir yayın(The Secret) ve 40 liralık bir kitap ile kimseye evrenin sırrını vereceğini düşünmüyorum. Yine de siz bilirsiniz.

The Secret Yapımındaki Unvanlar

Belgeseli izlerken adı geçen 14 kişinin –dile kolay- kim oldukları hakkında bilgi sahibi olmak için bir yandan da Google’de isimlerini aratıyordum. Karşıma çıkan tablo biraz tutarsız. Motivasyon konuşmacısı ve yazar dışında bir unvanı bulunmayan kişiler The Secret içerisinde Filozof, Feng Shui Danışmanı ve Doktor olarak tanıtılıyor. Aradan 13 sene geçtiğinden dolayı sicili lekelenen de var. The Secret yayınlandıktan 2 sene sonra Arizona’da arınma ayini adı altında katılımcıları aç ve susuz bırakan James Arthur Ray, 3 kişinin ölümüne neden olmuş ve cinayetten hüküm giymiş. “ABD bu skandal ayini konuşuyor. Türkiye'de 'Spiritüellik Nedir? Nasıl Kullanılır' kitabıyla tanınan kişisel gelişim uzmanı James Arthur Ray'in Arizona'da yaptığı sıradışı ayinde 3 kişi feci şekilde can verdi. 50 takipçisi bulunan 'Ruhani Guru' Ray'in ayinine, 10 bin dolar veren 21 kişi katıldı. Kızılderili çadırında 5 gün aç ve uykusuz bırakılan, zihin egzersizleriyle halsiz düşenler, 'ter odası' diye tabir edilen aşırı sıcak ortamda fenalaştı. Katılımcılardan Kirby Brown, James Shore ve Liz Neuman öldü, 19 kişi de hastaneye kaldırıldı. ABD'li Ray hapis cezası alabilir.” (4)

Lütfen Gerçekçi Olun

Dünyaya gelmeden önce ailenizi, doğacağınız coğrafyayı ve zamanı, fiziksel özelliklerinizi seçemiyorsunuz. Mali tablonuza göz gezdirerek sahip olduğunuz şeylerin bir listesini yapıp ileride sahip olabileceklerinizi kestirmeniz çok da zor değil. Ya da sosyal hayatınız farklı yerleri keşfetmenize ve yeni insanlarla tanışmanıza ne kadar izin veriyor? Bunlarla yüzleşmek belki can sıkıcı olacak ama canınızın çıkmasından iyidir.

Kaynakça

1. Dünyaca Ünlü Yazar John Demartini'den Başarılı Olmanın 5 Sırrı. : NTV, 9 Ekim 2019.

2. Dr. John Demartini: Evren Benim Oyun Alanım, Dünya Benim Evim, Her Ülke Evimin Bir Odası. : Posta, 21 Aralık 2019.

3. 16 Saatlik Eğitim İçin 12 Bin 800 TL Ödediler! : Hürriyet, 14 Ocak 2020.

4. Gurunun Ölüm Kampı. : Yenişafak, 24 Ekim 2009.

• Like 2