Jump to content
Sign in to follow this  
Guest jülide

Oniki Meryem - Bir İsa (Hz.İsa Evlimiydi?)

Recommended Posts

Guest gerçek
Merhaba sayin gercek,

bu dort ogul kimlerdir? merak ettim. ayrica putlara karsi sonulan kurbanlara karsidir. aslinda Tanri kurban istemez gerekte yoktur. islamda kurban nicin kesilir soruma cevap vermemissiniz. islamda kesilen kurbanlar sirat küprüsünde bir küprü vazifesi görmektedir diyen insanlar var. pavlustan sonra cikmamistir. bu bahsettigin konu anladigim kadari ile zaten incilde aciktir.

Esenlikler.

evet tanrı kutsal kitabında üç dört kişiye bu ünvanı yakıştırıyor ama bizzat kendi ifadesiyle nedense isa için böyle bişey demiyor

psa.89:20

Kulum Davut'u buldum,

Kutsal yağımla onu meshettim.

psa.89:21

Elim ona destek olacak,

Kolum güç verecek.

psa.89:22

Düşman onu haraca bağlayamayacak,

Kötüler onu ezmeyecek.

psa.89:23

Düşmanlarını onun önünde kıracağım,

Ondan nefret edenleri vuracağım.

psa.89:24

Sadakatim, sevgim ona destek olacak,

Benim adımla gücü yükselecek.

psa.89:25

Sağ elini denizin,

Irmakların üzerine egemen kılacağım.

psa.89:26

'Babam sensin' diye seslenecek bana,

'Tanrım, kurtuluşumun kayası.'

psa.89:27

Ben de onu ilk oğlum,

Dünyadaki kralların en yücesi kılacağım.

psa.89:28

Sonsuza dek ona sevgi göstereceğim,

Onunla yaptığım antlaşma hiç bozulmayacak.

psa.89:29

sonsuza dek,

Tahtını gökler durduğu sürece sürdüreceğim.

jer.31:9

Ağlaya ağlaya gelecekler,

Benden yardım dileyenleri geri getireceğim.

Akarsular boyunca tökezlemeyecekleri

Düz bir yolda yürüteceğim onları.

Çünkü ben İsrail'in babasıyım,

Efrayim de ilk oğlumdur.

exo.4:22

Sonra Firavun'a de ki,

'RAB şöyle diyor: İsrail benim ilk oğlumdur.

exo.4:23

Sana, bırak oğlum gitsin,

bana tapsın, dedim. Ama sen onu salıvermeyi reddettin. Bu yüzden senin ilk oğlunu öldüreceğim.'

işin ilginç yanı hepsi tanrının ilk oğlu olduğu iddası içinde bunlardan hangisi tanrının ilk oğlu acaba tartışmasıda çıkıyor

tanrının kurban isteyip istemesine gelirse ister arkadaşım öyle bir isterik gözünü dahi kırpmadan buyur...

Lev.27:29

RAB'be koşulsuz adanan insan para karşılığında kurtarılamayacak, kesinlikle öldürülecektir.

Gen.22:2

Tanrı, "İshak'ı, sevdiğin biricik oğlunu al, Moriya bölgesine git" dedi, "Orada sana göstereceğim bir dağda oğlunu yakmalık sunu olarak sun."

Lev.27:28

"İster insan, ister hayvan, ister aileden kalma tarla olsun, RAB'be koşulsuz adanan hiç bir şey satılmayacak ve geri alınmayacaktır. Çünkü RAB'be koşulsuz adanan her şey RAB için çok kutsaldır.

Num.31:25

RAB Musa'ya şöyle dedi:

Num.31:26

"Sen, Kâhin Elazar ve topluluğun aile başları ele geçirilen insanlarla hayvanları sayacaksınız.

Num.31:27

Ele geçirilenler savaşa katılan askerlerle topluluğun geri kalanı arasında paylaştıracaksınız.

Num.31:28

Savaşa katılan askerlere düşen paydan - insan, sığır, eşek, davardan - vergi olarak RAB'be beş yüzde bir pay ayıracaksın.

Num.31:29

Bu vergiyi askerlere düşen yarı paydan alacak, RAB'be armağan olarak Kâhin Elazar'a vereceksin.

2 Sam.21:1

Davut'un döneminde, üç yıl ardarda kıtlık oldu. Davut RAB'be danıştı. RAB şöyle yanıtladı: "Buna kan döken Saul ile ailesi neden oldu. Çünkü Saul Givonlular'ı öldürdü."

2 Sam.21:7

Kral, Saul oğlu Yonatan'la RAB'bin önünde içtiği anttan ötürü, Yonatan oğlu Mefiboşet'i esirgedi.

2 Sam.21:8

Onun yerine, Aya kızı Rispa'nın Saul'dan doğurduğu Armoni ve Mefiboşet adındaki iki oğlunu ve Saul kızı Merav'ın Meholalı Barzillay oğlu Adriel'den doğurduğu beş oğlunu aldı.

2 Sam.21:9

Davut onları Givonlular'ın eline teslim etti. Givonlular onları dağda, RAB'bin önünde astılar. Yedisi de aynı anda öldüler. Biçme zamanının ilk günlerinde, arpa biçme zamanının başlangıcında öldürüldüler.

2 Sam.21:14

Saul'la oğlu Yonatan'ın kemiklerini Benyamin bölgesindeki Sela'da Saul'un babası Kiş'in mezarına gömdüler. Kralın bütün buyruklarını yerine getirdiler. Bundan sonra Tanrı ülkeyle ilgili yakarışları yanıtladı.

Jg.11:29

RAB'bin Ruhu Yiftah'ın üzerine indi. Yiftah, Gilat ve Manaşşe'den geçti, Gilat'taki Mispa'dan geçerek Ammonoğulları'na doğru ilerledi.

Jg.11:30

RAb'bin önünde ant içerek şöyle dedi: "Gerçekten Ammonoğulları'nı elime teslim edersen,

Jg.11:31

onları yenip sağ salim döndüğümde beni karşılamak için evimin kapısından ilk çıkan, RAB'be adanacaktır. Onu yakmalık sunu olarak sunacağım."

Jg.11:32

Yiftah bundan sonra Ammonoğulları'yla savaşmaya gitti. RAB onları Yiftah'ın eline teslim etti.

Jg.11:33

Yiftah, başta Avel-Keramim olmak üzere, Aroer'den Minnit'e kadar yirmi kenti yakıp yıkarak Ammonoğulları'na çok büyük kayıplar verdirdi. Böylece Ammonoğulları İsrailliler'in boyunduruğuna girdi.

Jg.11:34

Yiftah Mispa'ya, kendi evine döndüğünde, kızı tef çalıp dans ederek onu karşılamaya çıktı. Tek çocuğu oydu, ondan başka ne oğlu ne de kızı vardı.

Jg.11:35

Yiftah, kızını görünce giysilerini yırtarak, "Eyvahlar olsun, kızım!" dedi, "Beni perişan ettin, umarsız bıraktın! Çünkü RAB'be verdiğim sözden dönemem."

Jg.11:36

Kız, "Baba, RAB'be ant içtin" dedi, "Madem RAB düşmanların olan Ammonoğulları'ndan senin öcünü aldı, ağzından ne çıktıysa bana öyle yap."

Jg.11:37

Sonra ekledi: "Yalnız bir dileğim var: Beni iki ay serbest bırak, gidip arkadaşlarımla kırlarda gezineyim, kızlığıma ağlayayım."

Jg.11:38

Babası, "Gidebilirsin" diyerek onu iki ay serbest bıraktı. Kız arkadaşlarıyla birlikte kırlara çıkıp erdenliğine ağladı.

Jg..11:39

İki ay sonra babasının yanına döndü. Babası da içtiği andı yerine getirdi. Kıza erkek eli değmemişti. Bundan sonra İsrail'de bir gelenek oluştu.

1 Kg.13:1

Yarovam buhur yakmak için sunağın yanında dururken, bir Tanrı adamı RAB'bin buyruğu üzerine Yahuda'dan Beyt-El'e geldi.

1 Kg.13:2

RAB'bin buyruğu uyarınca sunağa karşı şöyle seslendi: "Sunak, ey sunak! RAB diyor ki: 'Davut'un soyundan Yoşiya adında bir erkek çocuk doğacak. Buhur yakan, tapınma yerlerinde görevli kâhinleri senin üstünde kurban edecek. Üstünde insan kemikleri yakılacak.'"

2 Kg.23:20

O kentlerdeki tapınma yerlerinin bütün kâhinlerini sunakların üzerinde kurban etti. Sunakların üzerinde insan kemikleri yaktıktan sonra Yeruşalim'e döndü.

islamdaki kurban mselesinide islam bölümünde detaylarıyla bulursun bulamazsan ben sana özel konu açarım:D

Merhaba, ayetleri okudum. gercekten kutsal kitabin tamamini okudugunuzu sanmiyorum. isanin oguluk kavrami cok farklidir ayetlerde verdikleriniz cok farkli. orda insanlarin ogullarindan bahesederken isanin ünvani ise tanri oglu denmesidir. Kurban kesim amaci günahlarin affi degil. günahin hayvanin üstüne gecmesidir. bunu aciklamak uzun sürer. konu isa evlenmis mi yada incilde kac tane meryem vardir? sorusuna cevap aranmakta. Daha öncede dedigim gibi 3 tane meryem vardir. ve bunlarinda kim oldugu bellidir. bana 12 tanenin oldugunu nasil aciklayabilirsiniz. bir kere orda bahsedilen meryemler hakkinda tek bir fikriniz bile yok cünkü bilinmedigini söylüyorsunuz. bu bitane meryemde olabilir. Emin olun incili okumadiniz cünkü acilmis konu alintidir.

Sayin gercek gülerek bir sey söylemissiniz yada öyle bir ifade kullanmissiniz. ben islamda kurbanin ne oldugunu bilirim. kurandaki tüm gelenekler hemen hemen yahudilerde bulunmaktadir. abdest, kurban vs..

Konuyu islama kaydirmak istemiyorum cünkü bölüm hristiyanlik.

incilde kim Allaha iman ederse ona tanrinin oglu denilecek. Isa mesihin ogullugu farklidir ve aciktir. Konu ogullukla ilgili olmadigi icin daha sonra bununla iligli yeni bir konu acacagim.

esenlikler.

Guest gerçek
Merhaba, ayetleri okudum. gercekten kutsal kitabin tamamini okudugunuzu sanmiyorum. isanin oguluk kavrami cok farklidir ayetlerde verdikleriniz cok farkli. orda insanlarin ogullarindan bahesederken isanin ünvani ise tanri oglu denmesidir. Kurban kesim amaci günahlarin affi degil. günahin hayvanin üstüne gecmesidir. bunu aciklamak uzun sürer. konu isa evlenmis mi yada incilde kac tane meryem vardir? sorusuna cevap aranmakta. Daha öncede dedigim gibi 3 tane meryem vardir. ve bunlarinda kim oldugu bellidir. bana 12 tanenin oldugunu nasil aciklayabilirsiniz. bir kere orda bahsedilen meryemler hakkinda tek bir fikriniz bile yok cünkü bilinmedigini söylüyorsunuz. bu bitane meryemde olabilir. Emin olun incili okumadiniz cünkü acilmis konu alintidir.

Sayin gercek gülerek bir sey söylemissiniz yada öyle bir ifade kullanmissiniz. ben islamda kurbanin ne oldugunu bilirim. kurandaki tüm gelenekler hemen hemen yahudilerde bulunmaktadir. abdest, kurban vs..

Konuyu islama kaydirmak istemiyorum cünkü bölüm hristiyanlik.

incilde kim Allaha iman ederse ona tanrinin oglu denilecek. Isa mesihin ogullugu farklidir ve aciktir. Konu ogullukla ilgili olmadigi icin daha sonra bununla iligli yeni bir konu acacagim.

esenlikler.

ya arkadaşım biliyorsan konuş bilmiyorsan sus yahu bu ne biçim açıklama ayetlerde tanrının bizzat kendi oğlumdur dediklerinin sizin için bir önemi yokken isa ya kendi ağzıyla tanrı tek bir yerde oğlumdur demediği halde siz onu rab kabul etmişsiniz kendinizle ne büyük çelikiler yaşıyorsunuz haaa isaya verilen rütbedir diyorsun peki bu rütbeyi tanrı vermedi verseydi derdi bu kadar büyük bir ayrıntıyı unutmazdı herhalde e peki tanrı vermediyse bu rütbe senin demenle ünvanı kim verdi isaya konsüllermi palvusmu araştır incli bilmediğimi söylüyorsun ben bilmesemden fark etmez ama sen bilmediğin bir kitaba nasıl iman ediyorsun ona hayret ediyorum :D

kurban meselesine gelirsek hiç bu kadar gülmemiştim yahu gülme diyorsunda sende güldürecek cevaplar yazma şimdi akıl işimi bir önceki cevabında tanrının kurbana ihtiyacı yok istemezde dedin ben tanrının kuran istediğini ıspatlayıncada kalmış çark ediyorsun

bu nasıl bir açıklamdır kuraban günahların affı için değil günahın o hayvanın üzerine geçmesizdr diyorsun ee hayvana geçince ne oluyor bir faydası olmuyorsa yazık değilmi o hayvana kesiyorsunuzeğer günahlar için hayvan kurban edilebiliyorsa söyle bakayım melkem efendi tanrı niye oğlunu senin işlediğin günahlar için kurban versin gerçi tanrı isaya oğlum dememiştir ama diyen sizlesiniz ve bir cevap bulurken bulduğunuz cevaplarınız size tuzak oluyor

meryem konusun gelirse ona ben değil sen cevap ver tabi verecek bu cevabından daha ciddi bir cevabın varsa kim bu meryemler 12 meryem yok diyorsun oku bakalım konuyu bak sana senin kitabındaki meryemler yazmış bilgilenirsinde

daha öncecde dedim benim incli bilp bilmem mühim değil ama bu senin için önemli bilmediğin bir kitaba iman eden birisn ben öğrenmesemde olur ama sen öğrenmeden neye iman ettiğini bilmeden yaşayıp gidemezsin

ya arkadaşım biliyorsan konuş bilmiyorsan sus yahu bu ne biçim açıklama ayetlerde tanrının bizzat kendi oğlumdur dediklerinin sizin için bir önemi yokken isa ya kendi ağzıyla tanrı tek bir yerde oğlumdur demediği halde siz onu rab kabul etmişsiniz kendinizle ne büyük çelikiler yaşıyorsunuz haaa isaya verilen rütbedir diyorsun peki bu rütbeyi tanrı vermedi verseydi derdi bu kadar büyük bir ayrıntıyı unutmazdı herhalde e peki tanrı vermediyse bu rütbe senin demenle ünvanı kim verdi isaya konsüllermi palvusmu araştır incli bilmediğimi söylüyorsun ben bilmesemden fark etmez ama sen bilmediğin bir kitaba nasıl iman ediyorsun ona hayret ediyorum :D

kurban meselesine gelirsek hiç bu kadar gülmemiştim yahu gülme diyorsunda sende güldürecek cevaplar yazma şimdi akıl işimi bir önceki cevabında tanrının kurbana ihtiyacı yok istemezde dedin ben tanrının kuran istediğini ıspatlayıncada kalmış çark ediyorsun

bu nasıl bir açıklamdır kuraban günahların affı için değil günahın o hayvanın üzerine geçmesizdr diyorsun ee hayvana geçince ne oluyor bir faydası olmuyorsa yazık değilmi o hayvana kesiyorsunuzeğer günahlar için hayvan kurban edilebiliyorsa söyle bakayım melkem efendi tanrı niye oğlunu senin işlediğin günahlar için kurban versin gerçi tanrı isaya oğlum dememiştir ama diyen sizlesiniz ve bir cevap bulurken bulduğunuz cevaplarınız size tuzak oluyor

meryem konusun gelirse ona ben değil sen cevap ver tabi verecek bu cevabından daha ciddi bir cevabın varsa kim bu meryemler 12 meryem yok diyorsun oku bakalım konuyu bak sana senin kitabındaki meryemler yazmış bilgilenirsinde

daha öncecde dedim benim incli bilp bilmem mühim değil ama bu senin için önemli bilmediğin bir kitaba iman eden birisn ben öğrenmesemde olur ama sen öğrenmeden neye iman ettiğini bilmeden yaşayıp gidemezsin

1-Bahsettigin ogulluk farklidir. israil bir ülkedir ve o ülkenin babasi oldugunu sölüyor.

6 Efrayim'in dağlık bölgesindeki bekçilerin,

'Haydi, Siyon'a, Tanrımız RAB'be çıkalım'

Diye bağıracakları bir gün var."

Burdada efrayimde kent olarak verilmis. o dönemlerde daha önce bahsettigim gibi Tanri bir halkla bir antlasma yapiyor buda Tanrinin yasasidir. Yani seriat. Ayrica israile kiz da diyor.

4 Seni yeniden bina edeceğim,

Yeniden bina edileceksin, ey erden kız İsrail!

Yine teflerini alacak,

Sevinçle coşup oynayanlara katılacaksın.

Evet burdaki ayetlerde israildeki kente oglum ve israile baba oldugunu ayrica israile kiz demektedir. Burda gercek kiz yada ogulluk yoktur. Manevi ogulluktur. Hani büyüklerimize abi ve abla deriz fakat gercekte abi yada ablamiz degildir. Mesih'in Tanri olcagi ve "Ogul" sifati ile anilicegi Tevrat ve Zebur'da onceden belirtilmistir(ve bunun gibi pek cok sey). Bu Incil'in butunlugunun bir gostergesidir bence. Tum insanlarin gunahlari icin kendisini kurban olarak sunucak kisi(Mesih) hem Tanri'nin bilgeligine ve yetkisine sahip olmali hem de bizlere gunahsiz ve tum gerekleri ile yasanabilicek bir yasamin yasanilabilicegini gostermek icin benlik sahibi olmali ve bizlerin zaaflarini tasimaliydi. Bu yuzden TUM INSANLIGI kurtaricak kisi Tanri-Insan olabilmeliydi.

Herseyiyle TANRI olmayan bir kurtarici obur ayagi yikik bir kopruye benzer. Herseyiyle INSAN olmayan bir kurtarici ise; beri ayagi yikik bir kopruye benzer.

2- kurban konusu:

Korbani istememesinin sebebi yani öyle dememin sebebi. Tanri insan gibi ihtiyaclari yok yani yeme icme gibi. Ancak biz insanlarin günahli olmasindan dolayi Bu günah adem ve havva dan geliyor. iste bu asli (sahsi degil) günahi o kurban üzerine veriliyordu fakat bu kurban yasanin tüm gerekliligini yapmayi gerektiriyordu. Ayrica ishak diyecegime davut peygamber dedim hata yaptim. Tanri insanlarla isa mesih aracilig ile yeni bir antlasma yapiyor. Eskisini gecersiz kilmiyor fakat bu yeni antlasmayla bu tamamlaniyor. Ayrica Kutsal kitaptan ayetler vererek bir peygamberin gelecegini birde araplardan cikacagini söylemek kutsal kitabin icerigiyle celisir. cünkü isa mesih hac üzerine gerildikten sonra ( Tabi bunu islamiyet kabul etmez biliyorum ) görevini tamamlamistir. Bahsedilen isanin yerine baska birinin haca gerilmesi olayi yanlistir. neden yanlistir. Biz insanlar günahliyiz ve hic biribiz bu günahtan dolayi tüm insanlarin bu asli günahi üstüne alma gibi bir durum söz konusu olamaz. herkesin anlayacagi sekilde özetlemeye calisiyorum.

3- Eger incili okumamis veya bilmiyorsan ve bunun önemli olmadigini söylüyorsan; benimde önem verip cevap verme geregim olmaz sadece size.

4- incilde meryem : incilde meryemlerin sayisi isa mesihin evlenmesi ile alakasi yok. evlenmis olmasi bize göre hakarettir cünkü evlenmis olmasi gelis amacina terstir. incili okudugumuzda Rabbin tek amacinin eski ahitteki gibi tüm olaylarin bir bir gerceklesmesi ve hacta ölmesiydi. Eger isa Tanri ise evlenmesi söz konusu olamaz. isanin Tanriligi hristiyanlar böyle inanir. Tüm peygamberler onun icin gelmistir. Son peygamber hz yahyadir.

esenlikler.

Guest gerçek
1-Bahsettigin ogulluk farklidir. israil bir ülkedir ve o ülkenin babasi oldugunu sölüyor.

6 Efrayim'in dağlık bölgesindeki bekçilerin,

'Haydi, Siyon'a, Tanrımız RAB'be çıkalım'

Diye bağıracakları bir gün var."

Burdada efrayimde kent olarak verilmis. o dönemlerde daha önce bahsettigim gibi Tanri bir halkla bir antlasma yapiyor buda Tanrinin yasasidir. Yani seriat. Ayrica israile kiz da diyor.

4 Seni yeniden bina edeceğim,

Yeniden bina edileceksin, ey erden kız İsrail!

Yine teflerini alacak,

Sevinçle coşup oynayanlara katılacaksın.

Evet burdaki ayetlerde israildeki kente oglum ve israile baba oldugunu ayrica israile kiz demektedir. Burda gercek kiz yada ogulluk yoktur. Manevi ogulluktur. Hani büyüklerimize abi ve abla deriz fakat gercekte abi yada ablamiz degildir. Mesih'in Tanri olcagi ve "Ogul" sifati ile anilicegi Tevrat ve Zebur'da onceden belirtilmistir(ve bunun gibi pek cok sey). Bu Incil'in butunlugunun bir gostergesidir bence. Tum insanlarin gunahlari icin kendisini kurban olarak sunucak kisi(Mesih) hem Tanri'nin bilgeligine ve yetkisine sahip olmali hem de bizlere gunahsiz ve tum gerekleri ile yasanabilicek bir yasamin yasanilabilicegini gostermek icin benlik sahibi olmali ve bizlerin zaaflarini tasimaliydi. Bu yuzden TUM INSANLIGI kurtaricak kisi Tanri-Insan olabilmeliydi.

Herseyiyle TANRI olmayan bir kurtarici obur ayagi yikik bir kopruye benzer. Herseyiyle INSAN olmayan bir kurtarici ise; beri ayagi yikik bir kopruye benzer.

2- kurban konusu:

Korbani istememesinin sebebi yani öyle dememin sebebi. Tanri insan gibi ihtiyaclari yok yani yeme icme gibi. Ancak biz insanlarin günahli olmasindan dolayi Bu günah adem ve havva dan geliyor. iste bu asli (sahsi degil) günahi o kurban üzerine veriliyordu fakat bu kurban yasanin tüm gerekliligini yapmayi gerektiriyordu. Ayrica ishak diyecegime davut peygamber dedim hata yaptim. Tanri insanlarla isa mesih aracilig ile yeni bir antlasma yapiyor. Eskisini gecersiz kilmiyor fakat bu yeni antlasmayla bu tamamlaniyor. Ayrica Kutsal kitaptan ayetler vererek bir peygamberin gelecegini birde araplardan cikacagini söylemek kutsal kitabin icerigiyle celisir. cünkü isa mesih hac üzerine gerildikten sonra ( Tabi bunu islamiyet kabul etmez biliyorum ) görevini tamamlamistir. Bahsedilen isanin yerine baska birinin haca gerilmesi olayi yanlistir. neden yanlistir. Biz insanlar günahliyiz ve hic biribiz bu günahtan dolayi tüm insanlarin bu asli günahi üstüne alma gibi bir durum söz konusu olamaz. herkesin anlayacagi sekilde özetlemeye calisiyorum.

3- Eger incili okumamis veya bilmiyorsan ve bunun önemli olmadigini söylüyorsan; benimde önem verip cevap verme geregim olmaz sadece size.

4- incilde meryem : incilde meryemlerin sayisi isa mesihin evlenmesi ile alakasi yok. evlenmis olmasi bize göre hakarettir cünkü evlenmis olmasi gelis amacina terstir. incili okudugumuzda Rabbin tek amacinin eski ahitteki gibi tüm olaylarin bir bir gerceklesmesi ve hacta ölmesiydi. Eger isa Tanri ise evlenmesi söz konusu olamaz. isanin Tanriligi hristiyanlar böyle inanir. Tüm peygamberler onun icin gelmistir. Son peygamber hz yahyadir.

esenlikler.

şimdi bir kere şunu bir öğren israil ismi israillere nerden gelmiştir yakup tanrıyla güreşti ve tanrıyı yendi tanrıda ona israil dedi eee kutsal kitabın israile nasıl kız diyor çelişmiyormu kendine isaril denilmesinin sebebi belli iken tanrı bir kızamı yenildi yoksa yakubamı karmakarışık bir durum ortaya çıkmış israildeki kente oğlum kendisinede baba aslında israil kız bu ne ya ne anlatıyorsun babalık oğulluk kavramını bu şekildemi açıklıyorsun ya melkem hakikatenn sus zaten kutsal kitab çelişkler yumağı sen bu cevaplarınla kendi kitabını daha çok çıkmaza sokuyorsun arkadaşım ayetleriniz ortada tanrı kendi ağzıyle bu insanlara oğlum demiş neden niçin dediğinide söylemiş oysaki isa için böyle bir benzetme bile yok bu tamamıyla pavlus ve incili yazan insanların düşünceleri ve birde isanın ağzıyla tanrıya baba dedirtilerek bu rab etiketiinin isaya yakıştırılmasıdır

tanrı olmayan bir kurtacı yıkık bir şeye benziyormuş ha o zaman isadan önceki bütün krallar peygamberlerde birer tanrıydı öylemi

tanrı kurban istememiş değil istemiştir açıklaman basit bilgisizce tanrının elbetteki yeme giyme ihtiyacı yok oku kurbanı neden istediğini kendi kitabında yazıyor ya cezalandırma için yada insanlara bağışladığı bişey karşılğında insanlardan her defasında kurban isteyen alamayıncada gaddarlaşan bir tanrı proflin var eski ahittinde günah kurban üzerinde nasıl verilebilinrki sen demedinmi hayvvan sadece günahı alır ama affettirmez

senin kitabın kendisiyle çelişiyorsa benim suçum ne aç kitabını oku tanrı isayla antlaşma yapıyor ama hiç isayla bire bir konuşmuyor ve nedense hiç böyle bir diyalog kutsal kitapta geçmiyor eski antlaşmayıda kabul ediyorsan peki palvus neden inkar ediyor

6 Şimdiyse biz, daha önce tutsağı olduğumuz Yasa karşısında öldüğümüz için Yasa’dan özgür kılındık. Öyle ki, yazılı yazılı Yasa’nın eski yolunda değil, Ruh’un yeni yolunda kulluk edelim.“(Romalılar-7)

palvus burda yasanın bir gerekliliğinin kalmadığını belirtiyor;)

ama ısrarla ki incilde isada özellikle belirtmiştir yasayı değiştirmeye değil tamamlamaya geldim diye o zaman kendi işlediğiniz günahlar için isadan medet ummanızda yasaya aykırı nedenmi aşağıdaki eski ahitten bölümü oku

18 Ama babası kendi günahı yüzünden ölecektir. Çünkü zorbalık etti, kardeşini soydu, Halkı arasında iyi olmayanı yaptı. 19 “Ama siz, ‘oğul neden babasının işlediği suçlardan sorumlu tutulmasın?’ dersiniz. Bu oğul adil ve doğru olanı yapmış, bütün kurallarımı dikkatle izlemiştir. Böyle biri kesinlikle yaşayacaktır. 20 Ölecek olan günah işleyen kişidir. OĞUL BABASININ SUÇUNDAN SORUMLU TUTULMAZ , baba da oğlunun suçundan sorumlu tutulamaz. Doğru kişi doğruluğunun, kötü kişi kötülüğünün karşılığını alacaktır“(Tevrat-Hezekiel-18

arkadaşım gördüğün gibi senin yasanda ne diyoır kimse kimsenin günahıyla yargılanamaz peki yasa geçerliyse tanrı sözünümü yemiş oluyor bu koyduğu yasaya rağmen tutupta oğlunu senin günahın için kurban veriyor yada isamı bu yasaya rağmen insanları kandırıp ben sizin günahlarınız için geldim diyor tanrı yeni anlaşma yaptı diyorsan şayet yeni anlaşmada yapsa bu yukardaki emirler geçerlidir eğer geçerliyse tanrı kendisiyle çelişiyor

ama işe islami açıdan bakarsan tanrı isayı çarmıha gerdirmemiştir ve senin günahların içinde kurban etmemiştir çünki kimse kimsenin günahlarından mesul değildir durumu yukardaki yasayla doğrulanmış oluyor yani bunda bile biraz derin düşünürsen kuranın neden incil değiştirildi demesini kendi kitabındaki bu tezatlıklardanda anlaarsın

doru demişssin isa mesih evlenmiş olsa sizler için hakarettir ve kutsal kitabın senin iman amacına idda ettiniz geliş amacına ters düşer bu yüzdende incildeki meryemlerin kimler olduğu cevabı verilemez bu senin suçun değil kendini zeki zannedip zamanında incilin içeriğini değiştirp kutsal kitabı çıkmaza sürekleyen hırıstiyan büyüklerinin suçu eğer 12 meryemden birinin isanın eşi olduğu kabul edilse bütün kutsal kitap içeriği ve bu üç birlik teslis inancı yerlevbir olur onun için senin kitabındaki 12 meryem gizemini en ünlü hırıstiyan din bilimcisi bile cevaplayamaz ;)

keendi kitabında bulunan iddalar hikayeler mektuplar yasalar tamamıyle çelişki dolu tanrıya yakıştırlan baba kimliği hz isaya yakıştırılan oğul kimliği tamamıyle eski ahite ve yeni ahit arasındaki farklılklar ve çözümsüzlükler yüzünden sonrada eklenrek düzenlendiğini ortaya açıkça koyuyor arkadaşım

ama hala itiraz edeceksen seninle günler çok bu konuda her şekilde tartışmaya hazırım ama sana tavsiyem bu kadar basit açıklamalarla iddalarını doğrulamya çalışacaksan hiç uğraşma çünki senin yanlış olduğunu yine senin kutsal kitabındaki çelişkler tutarsızlıklar açığa vuruyor malesef

Merhaba,

öncelikle baştan sona kadar okunmalı kitap. Ancak bu sorunun iç yüzü, şahsi ve irsi günah sorumluluğudur. Birincisi: kişi kendi işlediği günahtan dolayı sorumludur, fakat etkileşim nedeniyle suç işleyen baba oğul’a kötü örnek teşkil eder. İkincisi ise: Atalarımız Âdem ve Havva’nın isyankârlık günahı hepimizin ortak günahı oldu.

Öncelikle isa normal bir insan gibi yaklasmamali. onun gelis amaci bellidir. Tanrinin israile kiz yada oglum demesi mecazidir.

Lütfen konulari baska yöne cekmeyin. Bana bu 12 meryem kimlerdir cikar bi ben göreyim. cevap gayet acik. isa mesihin gelis amaci dünyada evlenip yuva kurmak degildir.

İsa ferisilerin sahip oldukları şeriat-yasa’yı (tek Tanrılık inancı) hiçbir zaman eleştirmedi. Aksına teyit etti ve sağlamlaştırarak güvence altına almıştır.

Sonradan ne zaman eklendi merak ettim. hangi tarihte. Hz muhammed geldigi zaman neden hala degismemistide sonrada böyle bir sey cikti.

Söyleceklerim bu kadar cünkü hep ayni konular ve baska konularla eklenme yapilmaktadir.

esenlikle

Guest gerçek
Merhaba,

öncelikle baştan sona kadar okunmalı kitap. Ancak bu sorunun iç yüzü, şahsi ve irsi günah sorumluluğudur. Birincisi: kişi kendi işlediği günahtan dolayı sorumludur, fakat etkileşim nedeniyle suç işleyen baba oğul’a kötü örnek teşkil eder. İkincisi ise: Atalarımız Âdem ve Havva’nın isyankârlık günahı hepimizin ortak günahı oldu.

Öncelikle isa normal bir insan gibi yaklasmamali. onun gelis amaci bellidir. Tanrinin israile kiz yada oglum demesi mecazidir.

Lütfen konulari baska yöne cekmeyin. Bana bu 12 meryem kimlerdir cikar bi ben göreyim. cevap gayet acik. isa mesihin gelis amaci dünyada evlenip yuva kurmak degildir.

İsa ferisilerin sahip oldukları şeriat-yasa’yı (tek Tanrılık inancı) hiçbir zaman eleştirmedi. Aksına teyit etti ve sağlamlaştırarak güvence altına almıştır.

Sonradan ne zaman eklendi merak ettim. hangi tarihte. Hz muhammed geldigi zaman neden hala degismemistide sonrada böyle bir sey cikti.

Söyleceklerim bu kadar cünkü hep ayni konular ve baska konularla eklenme yapilmaktadir.

esenlikle

bana bak arkadaşım ben değil sen rab dediğin isaya arkadaşınmış gibi hitab ederek normal insan konumunda davranıyorsun benim için benim kitabına göreyse hz isadır Allahın peygamberi ve elçisidir

meryemlerde konuda açıklamıl verilmiş kendinde itiraf ettin bir oniki meryemi yada isanın ecvli olduğunu kabul edersek iddlarımızın hepsi fos çıkar diye sorun benim değil senindir iniclde konudada açıkça belirtildiği gibi 12 meryem var oku konuyu okumadanda cevap yazma şimdi sen cevap ver kim bu meryemler ne arıyor senin kitabının içinde

söylediklerinde bile çeişiyorsun eğer kitabındaki isa yasaları sağlamlaştırdıysa tek tanrılık inancında dayattıyasa

18 Ama babası kendi günahı yüzünden ölecektir. Çünkü zorbalık etti, kardeşini soydu, Halkı arasında iyi olmayanı yaptı. 19 “Ama siz, ‘oğul neden babasının işlediği suçlardan sorumlu tutulmasın?’ dersiniz. Bu oğul adil ve doğru olanı yapmış, bütün kurallarımı dikkatle izlemiştir. Böyle biri kesinlikle yaşayacaktır. 20 Ölecek olan günah işleyen kişidir. OĞUL BABASININ SUÇUNDAN SORUMLU TUTULMAZ , baba da oğlunun suçundan sorumlu tutulamaz. Doğru kişi doğruluğunun, kötü kişi kötülüğünün karşılığını alacaktır“(Tevrat-Hezekiel-

neden bu yasaya ters gelen isa günahlarmız için geldi iddası kitabınızda var bunda isanın bir suçuyoksa

bu iftira denilebilecek iddayı yani isaya iman ediin tanrı kabul edin ondan medet umun o siz effetsin yada tanrının oğludur günahlara kurban için geldi gibi inanılmaz bir iftirayı kim niçin senin kitabına dahil etti

İncil'de Meryem Ana'nın yanı sıra başka Meryemlerin de adı geçer. Mecdelli Meryem (Maria Magdalena), Yuhanna'nın annesi Meryem, fahişe Meryem, Betanyalı Meryem ve Mısırlı Meryem ilk akla gelenlerdendir.

İncil'de adı geçen tam on Meryem vardır ve bunlardan İsa'nın annesi olarak gösterilen 'Bakire Meryem' dışındakilerin kimlikleri koyu bir sis perdesinin ardına saklanmıştır. Bu on Meryem'den hangisinin Maria Magdalena olduğu da belli değildir. Hatta Maria Magdalena'nın, İsa'yı yetiştirmiş olan bir süt anne olduğu bile iddia edilmiştir.

İsa Mesih, annesini dışında tutarsak bu dokuz Meryem'den biriyle gerçekten de evlenmiş miydi acaba? Günümüzde çok bilinen ve tartışılan bu konu Hıristiyanlığın 2000 yılına damgasını vurmuştur. Bu tasarımsal evlilik konusunda daha ilk yüzyıldan başlayarak kitaplara konu olmuş sayısız tartışma yaşanmıştır. Şimdi kısaca bu tartışmalardan bazılarını görelim.

Hangi Meryem?

İlkin İncil'de yer alan şu on Meryem'i görelim. Bunlar sırasıyla, İsa'nın annesi Kutsal Bakire Meryem, Havari James'in annesi Meryem, Evangelist=İncil'in dördüncü kitabının yazarı Yuhanna'nın (John) annesi Meryem, kim olduğu bilinmeyen ve esrarengiz bir kadın olarak kalan ve sadece 'ÖTEKİ' (Other) diye tanıtılan Meryem, fahişe Meryem, Mary Jacoby diye adı ve soyağacıyla belirtilmiş olan Meryem, Maria Magdalena (Mecdelli Meryem), Mark'ın yazdığı ikinci kitapta adı geçen Bethany'li Meryem ve son olarak da Mısırlı Meryem'dir. İlginçtir ki 16.yy'da iki Meryem daha eklenmiştir bu listeye.

Şöyle ki, İsa'nın annesi Meryem'in annesi Hannah (Anna) İncil'de anlatıldığına göre kısırdı. Bu aynı zamanda tüm Kutsal Kitap'taki beşinci kısır kadındır. Daha sonra, Tanrı'nın lütfuyla hamile kalıp Meryem'i doğurmuştur. 16.yy'da bu klasik anlatım bir hayli tartışılmış ve bazı din adamları bunun doğru olmadığını, üçüncü yüzyılda uydurulduğunu ve amacın da İsa'nın annesine kutsiyet atfedebilmek için Kutsal Kitap'taki Abraham (İbrahim Peygamber) ve eşi Sarai'yi örnek alarak Hannah'ı da kısır yaptıkları şeklindeki iddiaydı. Özellikle Protestanlığın ilk kuruluş yıllarında ortaya atılan bu iddiaya göre Hannah kısır değil tam tersine üç evlilik yapmış ve her kocasından bir kız çocuk evlat edinmiş ve üçüne de Meryem adını vermişti. İsa'nın annesinin bu hesaba göre kendisinden yaşça çok genç neredeyse İsa ile yaşıt iki de 'Bebek Teyzesi' vardı. Protestanlar bu nedenle Bakire Meryem'e hiçbir kutsiyet atfetmezler ve onun sadece Tanrı'nın 'Biricik' Oğlu'nun yeryüzüne gönderilmesinde kullanılmış bir araç, daha doğrusu bir tekne (=Vessel) olduğunu öne sürerler.

Diger kalan 6 meryem nerde. hani 12 tane meryem vardi. kalan ikisi nerde.? incil ne oldugunu ve neyi müjdeledigini bilmek gerekiyor. ?

Guest şalom

İsa’nın annesi Meryem Yohakim ve Anna’nın kızıdır.

Meryem’in annesinin ismini belirtmeyen Kur’an’a göre Meryem’in babasının adı İmran’dır:

Allah, bir de iffetini sapasağlam koruyan ve bizim de kendisine ruhumuzdan üflediğimiz, Rabbinin kelimelerini ve kitaplarını doğrulayan İmran kızı Meryem’i de (inananlara) örnek gösterdi. O itaat edenlerdendi. (Tahrim 12)

Dahası, Kur’an’da Meryem bir kez de “Harun’un kız kardeşi” olarak tanıtılır:

Kucağında çocuğu ile halkının yanına geldi. Onlar şöyle dediler: “Ey Meryem! Çok çirkin bir şey yaptın! Ey Hârûn’un kız kardeşi! Senin baban kötü bir kimse değildi. Annen de iffetsiz değildi.” (Meryem 27-28)

Hıristiyanlık ve İslam’ın Meryem’in babasının kimliğini farklı bir biçimde sunmaları ne Müslüman ne de Hıristiyan dünyası için büyük bir sorundur; çünkü zaten pek çok konuda görüş ayrılığı varken bunlara bir yenisi daha eklenmiştir. Ancak Kur’an’a inananlar için asıl büyük sorun yukarıda alıntıladığımız iki Kur’an ayeti bir arada okunduğunda ve “İmran kızı, Harun’un kız kardeşi Meryem” tanımlamasına ulaşıldığında başlar. Bunun sebebi de Yahudiliğin kutsal metinlerinde İmran’ın kızı ve Harun’un kızkardeşi başka bir Meryem’in bulunuyor olmasıdır! Eski Ahit’teki verilere göre İmran (İbranice’de Amram) Musa, Harun ve Meryem’in (İbranice’de Miriam) babasıdır (1. Tarihler 6:3). İşte bazı İslam ve Kur’an eleştirmenleri Musa’nın kız kardeşi Meryem ile ondan 1000 küsur sene sonra yaşamış olan İsa’nın annesi Meryem hakkında Kur’an’da yazılı olan veriler arasındaki bu büyük benzerlikten (daha doğrusu benzerlik değil de özdeşlik söz konusudur) yola çıkarak Kur’an’ı yazan kişilerin iki farklı Meryem’i tek bir şahısmış gibi algılayıp çok belirgin bir tarihsel hataya imza attıklarını ileri sürerler.

Tahmin edileceği üzere, gerek Müslüman ilahiyatçılar gerekse bazı ateşli Kur’an savunucusu Müslümanlar bu ağır suçlama karşısında sessiz kalmamışlar ve İslam’ın kutsal metninin hatalı ve güvenilmez olduğu iddialarını çürütmeye çalışmışlardır. Farklı süreçlerden geçen ve her defasında biraz daha gelişme gösteren savunma argümanlarından ilkine göre Kur’an’daki Meryem ile Eski Ahit’teki Meryem’in aileleri hakkındaki verilerin şok edici özdeşliği basit bir tesadüfün ürünüdür! Başka bir deyişle, bazı Kur’an yorumcularına göre farklı zaman dilimlerinde yaşamış iki adaş kadının – üstelik ilahiyat açısından aralarında hiçbir bağ bulunmayan iki kadının – hem babalarının hem de erkek kardeşlerinin isimlerinin aynı olması son derece normal karşılanması gereken bir durumdur (!).Oysa bir mucizeyi çağrıştıran bu özdeşlik niteliğindeki benzerliğin tesadüf olarak değerlendirilmesi pek mümkün değildir; zira Kur’an’da Musa’nın kız kardeşinin adı verilmediği gibi, iki farklı Meryem’den ve bunlar arasındaki benzerlikten de söz edilmez. Kısacası, Musa’nın kız kardeşi ile İsa’nın annesi arasında herhangi bir rastlantısal benzerlik olduğu iddiası Kur’an tarafından en baştan reddedilmektedir. Bazı İslamcı ilahiyatçılara göre ise bu benzerlikler kasıtlı olarak vurgulanmıştır; ancak bu teoriyi ileri süren yorumcular iki farklı Meryem’in Kur’an’da niye aynı kişiymiş gibi gösterilmiş olduğu sorusuna tatmin edici bir yanıt veremezler; ayrıca iki Meryem’in ilahi bilgelik uyarınca ve kasıtlı olarak tek bir kişiye indirgendiğini kanıtlayan veya destekleyen bir Kur’an ayeti bulmak da imkansızdır.

İnançla ilgili görülen bütün hatalar Müslümanların sırtındadır islamın değil.İslamiyette açıkca bellidr herşey,İslamiyeti yozlaştırıp kendi inanadıkları şekilde değiştirmeye çalışan insanlardır İslamiyet varoluşundan beri aynı istikrarını koruyup hem geçmişe hemde geleceğe hitap etmektedir.İslamiyet bütün kutsal kitaplara iman demiştir.Yüce Rabbimizde bunu bütün insanlara emretmiştir.Sadece bütün kutsal kitaplara değil bütün peygamberlere.

Bütün mesajalrı okuduğumda anladığım tek şey şu;

Bütün kutsal kitaplar Allah'ın sözüdür fakat Kutsal kitapları Allah'ın sözünden çıkarıp tahrip eden insanlardır,İncil'in i devamlı değiştirilmiş denmesinin sebebi budur.Yüce Allah'ın kitabına ve sözlerine sadık kalınmaması kişiler tarafından değiştirlmiş olması insanlar arasında kuşkuya neden olmuştur.

Uzun yıllar boyunca araştılıp devamlı gündeme gelmesinin sebebide budur..Ama inanırsınız ama inanmazsınız bütün araştırmaları yapıp tahripe uğradıklarını açıklayanlar zaten hristiyan bilimciler ..Yıllardırda aynı tartışma sürüp gider İslamiyet günden güne büyüyen tek dindir..