Jump to content
Sign in to follow this  
Guest jülide

Oniki Meryem - Bir İsa (Hz.İsa Evlimiydi?)

Recommended Posts

Guest şalom

sayın arkadaşım senden olanlar sıkışınca hemen yardıma geliyorsun senin işin onlara yardım etmekmi yazışmalardaki üslubu takip etmekmi anlıyamadım.

ne demek inançla ilgili hatalar müslümanların üzerindedir bu şu anlama geliyor 1400 senedir müslümanlar islamiyeti anlıyamamışlar bunu mu demek istedin müslümanlar islamiyeti yaşıyorlarsa ve bunuda yanlış anlamışlarsa demekki her şey baştan sakata gelmiş oluyor sayın arkadaşım senin yaptıgına çam devirmek denir bak biz açıklamalı yazıyoruz olmuyor örnek veriyoruz olmuyor sizlere kendimizi begendiremiyoruz söyleyin bizde o şekilde yazalım veya yazmayın diyin yazmıyalım siteden çekilelim olsun bitsin.

sayın arkadaşım senden olanlar sıkışınca hemen yardıma geliyorsun senin işin onlara yardım etmekmi yazışmalardaki üslubu takip etmekmi anlıyamadım.

ne demek inançla ilgili hatalar müslümanların üzerindedir bu şu anlama geliyor 1400 senedir müslümanlar islamiyeti anlıyamamışlar bunu mu demek istedin müslümanlar islamiyeti yaşıyorlarsa ve bunuda yanlış anlamışlarsa demekki her şey baştan sakata gelmiş oluyor sayın arkadaşım senin yaptıgına çam devirmek denir bak biz açıklamalı yazıyoruz olmuyor örnek veriyoruz olmuyor sizlere kendimizi begendiremiyoruz söyleyin bizde o şekilde yazalım veya yazmayın diyin yazmıyalım siteden çekilelim olsun bitsin.

Sakin olalım sayın şalom ben kimseye yardım etmiyorum basit bir mesaj yazdım yine önyargınızla düşünüp hareket etmişsiniz.

Anlatmaya çalıştıklarım gayet açık ve net basitte

her müslümanı kastetmedim bu bir Bahsettiğim art niyetli kuran ayetlerini kendi kafalarına göre tefsirleyip başka manada anlatanlar içindi bir açıklama yapıldığında önyargınızla okumayın lütfen..Burda birbirimize düşmanlık kin beslemiyoruz..Hristiyanlık hakkında hrsitiyan profösörlerin yazıları mevcut tarafsız bir gözle okursanız ne demek istediğimi anlarsınız..

hatta okunulardan birini okuyup kabul bile etmediniz..Lütfen önyargınızdan kurtulun size zorla birşey dayatmıyorum ister inanın ister inanmayın.

sizin boynunuza sarılmadım illaki kabul edin diye hayırsa hayır evetse evet bu kadar bitti

Guest shadow

isa,neden ölümünden sonra(siz ona ne diyorsanız(sanırım gük yüzüne diyorsunuz ki,gök tanrı anlayışını hala sürdürüyorsunuz)sizin dediğiniz gibi göğe yükseldikten sonra;üzerinde epey bir zaman geçtikten sonra sözleri kaleme alındı.hadi o sözler kaleme alındı neden bu kadar kişi,farklı anlayışta incil yazdı,hadi yazdı neden hırıstiyan dünyası bölük pörçük?nede hala kendi aralarında şüphedeler.nede hırıstiyan din adamları bölük bölük islamı tercih etmekte?(bu sizin dininizi kötülemed eğil bilakis bunlara açıklama getirmek istenen konuşlar olduğundandır.unutmayınız ki;bir tanrı veya oğlu neden bedenlenme ihtiyacı duysun ki,buna neden ihtiyacı olsun?sadece hadis muadili olan incilin ne kadar doğru olup olmadığı bu sözden zaten anlaşılır.o zaman bizde resulün sözlerini(hadislerini;kuran kabul edelim olmaz mı yanlışmı düşünüyorum;haşa)

Guest şalom

sayın arkadaşım bu yazdıkların şakamı göğe alındıgını sizin kitabınız kuran söylüyor bizi tastik ediyor bunları yazarak ne anlatmak istediniz kuran'da isa sureside vardır ,meryem sureside vardır biz isa mesih deriz kuran kitabının bazı yerlerindede mesih diye geçer bu yazıyı neden yazdın anlamadım daha açık yaz.

--- Sonraki mesaj ---

İsa'nın doğumundan yüzlerce yıl önce, Kutsal Yazıların kayıtlarına göre İsrail'deki peygamberlerin O'nun gelişine ilişkin ön bildiri de bulunmuşlardır. 1,500 yıldan fazla dönem içinde çok sayıda yazar tarafından kaleme alınan Eski Antlaşma (Tevrat, Zebur ve İncil), O'nun gelişini açıklayan 300'den fazla peygamberliği barındırmaktadır. O'nun mucizevi doğuşu, günahsız yaşamı,yaptığı birçok mucizeler, O'nun ölümü ve dirilişi detaylarının tümü gerçeğe dönüştü.

İsa'nın sürdürdüğü yaşam,yaptığı mucizler, O'nun sözleri, çarmıhtaki ölümü, dirilişi ve göğe alınışı - tüm bu gerçekler O'nun sadece bir insan olmadığını, insandan daha da ötesi olduğunu işaret etmektedir. İsa şunu söyledi, "Ben ve Baba biriz" (Yuhanna 10:30), "Beni görmüş olan, Baba'yı görmüştür." (Yuhanna 14:9), ve "Yol, gerçek ve yaşam ben'im; benim aracılığım olmadan Baba'ya kimse gelemez." (Yuhanna 14:6).Onun Yaşamı ve Mesajı Değişime Neden Oldu

Nasıralı İsa'nın yaşamına ve etkisine bakın. Mesih ve O'nun mesajı tarih boyunca daimainsanların yaşamlarında ve ülkelerinde büyük değişimlere neden olmuştur. O'nunöğretişive etkisi nereye gittiyse, evliliğin kutsallığı, kadın hakları ve sesler' topluluk tarafından tanınmış;yüksek eğitim okulları ve üniversiteleri kurulmuş ; çocukları koruyan yasalar çıkartılmış; kölelik feshedilmiş; ve insanlık adına sayısız değişiklikler yapılmıştır. Kişisel yaşamdan inanılmaz değişikliklere uğramıştır. Örneğin, ünlü general ve edebi deha Lew Wallace, ateist olarak biliniyordu. İki yıl boyunca Wallace, Avrupa ve Amerika kütüphanelerinden eğitim ve bilgi alarak, Hristiyanlığı sonsuza dek yok edecek bilgileri araştırdı. Yazmayı planladığı kitabının ikinci bölümündeyken ,birden kendini İsa'ya diz çökmüş halde ağlarak seslenir halde buldu :"Rabbim ve Tanrım."

Kaynak: WebBilisim.ORG - İsa Mesih Kimdir?

Sağlam kanıtlar olmasından dolayı, İsa Mesih'in Tanrı'nın Oğlu olduğunu daha fazla inkar edemezdi. Sonra Lew Wallace Ben Hur isimli kitabı yazdı, Mesih'in zamanına ilişkin şu ana dek yazılmış en ünlü İngilizce romanlardan biridir.

Benzer olarak, sonraları C.S. Lewis isimli İngiltere'deki Oxford Universitesi'deki profesör, Mesih'in tanrılığını yıllarca reddeden bir Agnostik (bilinemezci) idi. Fakat o da, akılsal olarak dürüstçe, İsa'nın tanrısallığına ilişkin çok kanıtları incelemeleri sonucunda, İsa'yı Rabbi ve Kurtarıcısı olarak kabul etti.Rab, Yalancı ya da Deli

Sadece Hristiyanlık isimli ünlü kitabında, Lewis şu açıklamayı yapar, "Bir insan, İsa'nın söyledikleri gibi şeyleri söyleyen kişi sadece büyük ahlaki bir insan olamaz. Deli olabilir - tıpkı kendisinin kaynamış yumurta olduğunu söyleyen bir adam gibi- veya Cehennemin şeytanı olabilir. Seçimizini yapmalısınız. Tanrı'nın Oğluydu veya Oğludur, çılgın biri veya daha da kötü biri diyebilirsiniz. O'nu bir aptal olarak değerlendirip bu konuyu kapatabilir veya O'nun ayaklarına kapanıp, Rab ve Tanrı'nız olarak seslenebilirsiniz. Fakat lütfen O'nun büyük bir öğretmen olduğunu ispatlamaya çalışmayalım. Çünkü bu özellik için bize açık kapı bırakmadı."

Sayin mira, bahsettiginiz kaynaklarin dogrulugunu kanitliyacak hic bir bilgi mevcut degildir. Ayrica 1400 yildan daha fazla gelen inanclarda var ve halada var örnegin Budist geleneklerin gelişimi ve yayılımı (yaklaşık M.Ö. 450 – yaklaşık M.S. 1300)

Evet suanda hala 500 milyon inanani varken. simdi 500 milyon kisi yalanmi söylüyor :)

Ayrica m.ö 450 ile hz muhammedin m.s 632 yilinin farkini bir hesapla. :D

Esenlikle

Not: Benim verdigim bir örnekti hristiyanlikla bir alakasi yoktur. Sayin mira izin veriyorsaniz bende islamla ilgili kitaplar yayinlamak istiyorum fakat pdf seklinde . izin yoksada kendiniz hristiyanliga iftira seklindeki yazilari lütfen sizden ricam eklemeyin. Bazi arkadaslarin dedigi gibi bilmeyenlerin kafasi karisabilir .

--- Sonraki mesaj ---

Sayin Shadow Gük yüzüne cikmasi Allahin Her yerde olmadigi anlami tasimaz. Onu anlamaniz icin okumadiginiz incili okumaniz fakat mecbur degilsiniz. Farkli kisiler derken matta markus luka ve yuhannayi kast ediyorsunuz. Söyle bir örnek verirsek. Seni 4 kisi anlatmak istese yani hayatini yazmak istese senin icin daha cok var oldugunu ve yasadigini hayatinin ne kadar anlamli oldugunu gösterir bu basit bir örnek. Hristiyan dünyasi bölük bücük degil. lütfen sözlerinizi söylerken saygili olun. Hristiyanlik islamiyet gibi mezhepleri vardir fakat bu hristiyanligin olmadigi ve yanlis oldugu anlamina gelmez. sadece kilise kuralalri farklidir. Ama tüm hristiyan mezhepleri farkli bir kitaba inanmaz. insanlarin bir dini secmesi o dinin yanlis oldugunu göstermez. Suan türkiyede insanlar korkudan kimliklerinin din hanesini bile degistiremiyorken. Eger kisileri ön plana cikarmak istiyorsan kos koca eski diyanet isleri baskani turan dursun neden atesit oldu. bu sadece bir örnek. Bide adam gelin tv de tartisalim dedi sonu ne oldu hepimiz biliyoruz. Son yazdigin seyi anlamadim. Isa isteseydi direk gelebilirdi fakat insan gibi beden almasi gerekmekteydi ve insan gibi olmasi gerekmekteydi. Bazi kavramlar gösteriyor ki hristiyanligin kolay olmadigidir. Ayrica isa mesih bir din getirmedi dinler onun icin vardir ( Bu konu ile ilgili daha fazla bir sey sölemiyecegim ).. Hristiyanlik ilk kez mesih imanlilarina antakyadan denmistir. Hristiyanlik diye bir sey incilde gecmez .. saygilarimla

Guest shadow
sayın arkadaşım bu yazdıkların şakamı göğe alındıgını sizin kitabınız kuran söylüyor bizi tastik ediyor bunları yazarak ne anlatmak istediniz kuran'da isa sureside vardır ,meryem sureside vardır biz isa mesih deriz kuran kitabının bazı yerlerindede mesih diye geçer bu yazıyı neden yazdın anlamadım daha açık yaz.

--- Sonraki mesaj ---

İsa'nın doğumundan yüzlerce yıl önce, Kutsal Yazıların kayıtlarına göre İsrail'deki peygamberlerin O'nun gelişine ilişkin ön bildiri de bulunmuşlardır. 1,500 yıldan fazla dönem içinde çok sayıda yazar tarafından kaleme alınan Eski Antlaşma (Tevrat, Zebur ve İncil), O'nun gelişini açıklayan 300'den fazla peygamberliği barındırmaktadır. O'nun mucizevi doğuşu, günahsız yaşamı,yaptığı birçok mucizeler, O'nun ölümü ve dirilişi detaylarının tümü gerçeğe dönüştü.

İsa'nın sürdürdüğü yaşam,yaptığı mucizler, O'nun sözleri, çarmıhtaki ölümü, dirilişi ve göğe alınışı - tüm bu gerçekler O'nun sadece bir insan olmadığını, insandan daha da ötesi olduğunu işaret etmektedir. İsa şunu söyledi, "Ben ve Baba biriz" (Yuhanna 10:30), "Beni görmüş olan, Baba'yı görmüştür." (Yuhanna 14:9), ve "Yol, gerçek ve yaşam ben'im; benim aracılığım olmadan Baba'ya kimse gelemez." (Yuhanna 14:6).Onun Yaşamı ve Mesajı Değişime Neden Oldu

Nasıralı İsa'nın yaşamına ve etkisine bakın. Mesih ve O'nun mesajı tarih boyunca daimainsanların yaşamlarında ve ülkelerinde büyük değişimlere neden olmuştur. O'nunöğretişive etkisi nereye gittiyse, evliliğin kutsallığı, kadın hakları ve sesler' topluluk tarafından tanınmış;yüksek eğitim okulları ve üniversiteleri kurulmuş ; çocukları koruyan yasalar çıkartılmış; kölelik feshedilmiş; ve insanlık adına sayısız değişiklikler yapılmıştır. Kişisel yaşamdan inanılmaz değişikliklere uğramıştır. Örneğin, ünlü general ve edebi deha Lew Wallace, ateist olarak biliniyordu. İki yıl boyunca Wallace, Avrupa ve Amerika kütüphanelerinden eğitim ve bilgi alarak, Hristiyanlığı sonsuza dek yok edecek bilgileri araştırdı. Yazmayı planladığı kitabının ikinci bölümündeyken ,birden kendini İsa'ya diz çökmüş halde ağlarak seslenir halde buldu :"Rabbim ve Tanrım."

Kaynak: WebBilisim.ORG - İsa Mesih Kimdir?

Sağlam kanıtlar olmasından dolayı, İsa Mesih'in Tanrı'nın Oğlu olduğunu daha fazla inkar edemezdi. Sonra Lew Wallace Ben Hur isimli kitabı yazdı, Mesih'in zamanına ilişkin şu ana dek yazılmış en ünlü İngilizce romanlardan biridir.

Benzer olarak, sonraları C.S. Lewis isimli İngiltere'deki Oxford Universitesi'deki profesör, Mesih'in tanrılığını yıllarca reddeden bir Agnostik (bilinemezci) idi. Fakat o da, akılsal olarak dürüstçe, İsa'nın tanrısallığına ilişkin çok kanıtları incelemeleri sonucunda, İsa'yı Rabbi ve Kurtarıcısı olarak kabul etti.Rab, Yalancı ya da Deli

Sadece Hristiyanlık isimli ünlü kitabında, Lewis şu açıklamayı yapar, "Bir insan, İsa'nın söyledikleri gibi şeyleri söyleyen kişi sadece büyük ahlaki bir insan olamaz. Deli olabilir - tıpkı kendisinin kaynamış yumurta olduğunu söyleyen bir adam gibi- veya Cehennemin şeytanı olabilir. Seçimizini yapmalısınız. Tanrı'nın Oğluydu veya Oğludur, çılgın biri veya daha da kötü biri diyebilirsiniz. O'nu bir aptal olarak değerlendirip bu konuyu kapatabilir veya O'nun ayaklarına kapanıp, Rab ve Tanrı'nız olarak seslenebilirsiniz. Fakat lütfen O'nun büyük bir öğretmen olduğunu ispatlamaya çalışmayalım. Çünkü bu özellik için bize açık kapı bırakmadı."

şaka eder bir tarafım mı var? yoksa?sanırım biraz ciddi olmalısınız.ben her yazımı ciddiyetle yazarım.biz müslümanız diyenlerin kurandan anladıklarıdır göğe yükselme.....bak bende bir islam,muhammedi ve bir müslüman olarak.isa a.s öldüğü,ayette söylenenlerin o günün insanının anlayacağı dilde mecazlarla kullanıldığıdır.hiç bir bedenliye bu zamana kadar asla ölümsüzlük verilmemiştir.bedensellikle bir ahiret hatayı ve dirilmede mevcut değildir.gök yüzünde ne bir Allah ve onunda ne bir evi nede bir makamı asla mevcut değildir.ve isa,sizin dediğiniz ve anladığınız şekilde asla yeryüzüne gelmicektir ki;yeryüzüne gelmicek demem dahi hatadır ki,karşıdı gök yüzüdür ve orda olduğu imasını verir.haşa derim.o ışınsal bedenini younlaştırarak mevcut olacak ve önce sizlere bu isevilikte yaptığınız tüm hatalardan sizi döndürmeye çalışacak,ama herkes o bedeni göremeyecektir.şimdilik bu kadra bilgi vermekle yetineyim(sizin ilahınız,sürekli insan olma peşindeyse bunun kabahati müslümanlarda değil sanırım.

Guest şalom

sayın arkadaşım biraz dikkatli yaz yazdıgın şeyler kuran kitabıyla zıtlık teşkil ediyor lütfen samimi olarak soruyorum sen kuran kitabını okudunmu ,içinde yazanları biliyormusun bunları yazan biri ya şaka yapıyor denir ya da kendi kitabının içinde yazanlardan haberi yok denir senden ricam biraz oku.şimdi yazdıklarına bir bakalım kendini islam,muhammedi(islamiyette böyle bir şey yoktur),ve bir müslüman oldugunu söylüyorsun insan ya islamdır o da zaten müslümanlıktır ama müslümanlar muhammedi demezler bunu biraz açıkla muhammedi ne demek allah gök yüzünde bulunmaz diyorsun eminmisin hem bunları yazacaksın hemde kalkıp benim inancımı tenkit etme hakkını kendinde bulacaksın bu yazdıklarını acaba site yöneticileri okuyormu yoksa sadece bize karşı oldugu içinmi görmezden geliyorlar birisi açıklasa iyi olacak bunları ben yazsam ceza veya ihtar alırdım.

Guest shadow

siz bir hırıstiyan olarak bunu yazıyorsunuzz sanırım.sizin anladığınız kuran bu olduğu için bakınız zıtlıktan bahsediyorsunuz.benim anladığım kuranda bu,muhammedi olarak,sanırım siz hırıstiyansınız,isevi bile değil.o yüzden beni anlıyamassınız.siz sizinle kavga edenlerle kavga ediniz lütfen.ama biliniz ki ömürünüz ,insan bedenli isa aramak ve beklemekle geçecek,ne diyeyim hayırlı olsun

sayın Şalom

bizler karşı değiliz kesinlikle size elbette kendi dininnizi bize tanıtacak anlatacaksınız onu en iyi siz bilirsiniz ..

Lütfen yanlış anlayıp kırılmayın bizlere hoşgörü içinde karşılıklı fikirlerimizi paylaşıp birbirimizi bilgilendirelim bu bir dinler savaşı değil bilgi paylaşımı olmalı

Guest şalom

sayın arkadaşım neden ben yazınca müdahele ediyorsunuz ben arkadaşa bir soru sordum ama siz de cevap verebilirsiniz muhammedi ne demektir bana olan bu karşıtlıgınız neden soru soramam yazıyı yazamam yazarsam sizin istediginiz gibi olmalı bunu mu istiyorsunuz nerede kaldı müslümanların hoş görüsü niyetiniz bizi susturmaksa bunu açıkca söyleyin ben ve arkadaşım yazmayı bırakırız cevabınızı ivedilikle bekliyorum özelden degil buradan her kez okusun teşekkür ederim.

--- Sonraki mesaj ---

1- Yahudiler gibi İsa aleyhisselamın öldüğüne, bir daha gelmeyeceğine inananlar. Mısırlı Abduh, Şeltut vb. kimseler böyle inanıyor.

2- Hazreti İsa’nın ölmediğini ve tekrar geleceğini kabul eden fakat bu geri gelişin, ruh ve beden beraber olarak değil de, şahsı manevi; uzlaşmaya, barışa, diyaloğa dayalı bir hareket, bir akım, bir esinti şeklinde olacağına inananlar. İbni Teymiyye, İbn Kayyım ve bunun yolunda olan Ehli sünnet dışı bazı kimseler böyle inanıyor.

3- Hazret-i İsa’nın ölmediğine, onun yerine, İsa aleyhisselema ihanet eden havari Yehuda’nın çarmıha gerildiğine, hazreti İsa’nın kıyamete yakın tekrar ruh ve beden beraber olarak geleceğine, evlenip çocuğu olacağına, Deccal ile savaş yapacağına, 40 yıl hüküm sürüp Medine’de Resulullah efendimizin yanına defnedileceğine inananlar. 1400 yıldan beri Ehli sünnet inancında olan Müslümanlar hep böyle inanmışlardır. (Hıristiyanlar ise, Hazret-i İsa’nın öldürüldüğüne, üç gün sonra diriltilip göğe çıkartıldığına, ahir zamanda tekrar geleceğine inanır.)

Şimdi bunlarla ilgili bugüne kadar yapılan tartışmalara ve gösterilen delillere bir bakalım:

Son devir Ehli sünnet alimlerinden şeyhülislam vekili Muhammed Zahid el-Kevserî, Mısır’da bulunduğu sıralarda, Hz. İsa’nın kıyamete yakın yeryüzüne ineceği meselesine dair “Nazretu’n-Abira” isminde bir kitap yazmıştır. Kevserî, bu konuda Kur’an-ı kerimde bulunan ayetleri ele alarak inceledikten sonra, bu ayetlerin Hz. İsa’nın ineceğini çok açık, sarih, kesin bir şekilde ifade eder. Üstad Kevserî konu ile ilgili hadislerin mütevatir derecesine ulaşan hadisler olduğunu belirtir. Mütevatir hadis, her asırda yalan söylemesi mümkün olmayan çok kimselerin bildirdiği hadislerdir. İtikat konusunda mütevatir hadisler de Kur’an ayetleri gibi bir kaynak oluşturur. Bu konuda alimler arasında herhangi bir tartışma mevcut değildir.

Kevserî, Kur’an ve sünnet naslarının yanı sıra, bu hususta eskiden beri Müslüman âlimlerin arasında görüş birliği (icma) olduğunu belirtir. İslam alimleri, Hz. İsa Mesih’in kıyametten önce yeryüzüne ineceği ve aynı zamanda zuhur edecek olan kötülük ve şerrin lideri Deccal’ı öldüreceği hususunda birleşmişlerdir.

Bu mesele, bu konuda gelen ayet ve hadislerin açık anlamları ve buna dayanan ortak dinî kanaat nedeniyle içtihadi bir mesele olarak addedilmemiştir... Tam tersine ümmet içinde herkesin paylaştığı ortak bir dinî akide olarak kabul edilmiştir..

Bu konu geçmişte de Ehli sünnet dışı kimseler tarafından zaman zaman dile getirildiği için, İslam âlimleri, İsa aleyhisselamın ölmediğine, “ruh ve beden beraber” olarak tekrar geleceğine dair 20’den fazla kitap yazmışlardır. Bunlardan biri de Hindistan’ın büyük âlimlerinden Enver Şah Keşmirî’dir. Keşmirî, “Et-Tasrih bima tevatere fi nüzuli Mesih” adlı eserinde, İsa aleyhisselamın geleceği konusundaki hadis-i şeriflerin mütevatir olduklarını inkârının küfür olduğunu bildiriyor.

Çünkü, mütevatir hadisler kesin bir bilgidir. Bu haberlerin doğru veya yanlış olması hiç kimse tarafından tartışma konusu yapılamaz. Bu nedenle Fıkıh usulü âlimleri bunları mutlaka kabul etmenin, gereğiyle amel etmenin zorunlu olduğunu belirtirler.