Jump to content
Vakt-i Leyl

Toprağın Altı Var

Recommended Posts

Bir gün Peygamber Efendimiz(s.a.v.) vefat eden sahabisini defnetmek üzere ashabıyla birlikte kabristana gitmişti.Onlara kabir azabından Allah'a sığınmalarını tavsiye ederek ölüm hadisesini anlatmaya başladı.Önce bir mü'minin can verişindeki güzelleği ve kolaylığı şöyle tasvir etti

"Bir Mü'min dünyaya veda etmek üzereyken gökten yüzleri güneş gibi parlayan melekler,ellerindeki cennet kefeniyle ve cennet kokularıyla yere inerler ve o kimsenin görebilceğe bir yere otururlar.Sonra ölüm meleği kalkıp onun başucuna gelir ve " Ey güzel can ! Allah'ın affına ve rızasına kavuşmak üzere artık çık!" der. O kulun canı ,testinin ağzından sızan bir damlacık gibi akıverir.Melek onu alır ,cennetten getirilen kefene sarar ve ona güzel kokular sürer.Melekler o burcu burcu kokan canı alıp göklere yükselirken, yanlarından geçtikleri diğer melekler bu güzel kokunun ne olduğunu sorarlar, onlar da "Dünya da kendisinden şu güzel vasıflarla söz edilen falan oğlu falandır." derler . Dünya semasından başlayıp yedinci kat göğe çıkıncaya kadar her semanın önde gelen melekleri o kimseyi uğurlar.Nihayet Allah Teala'nın

huzuruna varınca ,Cenab-ı Mevla " Bu kulumu cennetin en yüce yerine kaydedin! Şimdi onu tekrar yeryüzüne götürün.Ben insanı topraktan yarattım,yine oraya döndüreceğim ve tekrar oradan çıkaracağim." buyurur.O güzel insanın ruhu tekrar cesedine iade edilir.Cesedi kabre konunca yanına iki melek gelerek onu oturturlar.Sonra aralarında şu konuşma geçer

-Rabbin kim?

-Allah

-Hangi dindensin?

-İslam dininden

-Size peygamber gönderilen şu zat kimdir?

-O Allah'ın Resulü'dür.

-Onun hakkında ne biliyorsun?

-Allah'ın kitabını okudum.Resulallah'a iman ettim ve onun peygamberliğini kabul ettim

İşte o zaman Allah Teala'nın

"Kulum doğru söyledi.Ona cennette bir yer hazırlayın! Cennet elbiseleri giydirin ve kabirinden Cennete bakan bir kapı açın!" buyurduğunu bildirilir.Bunun üzerine Cennet rüzgarları o kimsenin kabrine Cennet kokuları getirir.Kabri ufuklar boyunca genişletilir.Derken güzel yüzlü ,iyi giyimli,hoş kokulu bir adam ona yaklaşır ve :

-"Bu mutlu günde seni tebrik ederim .Bütün bu olaylar daha dünya da iken haber verilmişti" der.Mü'min ona :

-"Anlaşılan sen çok şey biliyorsun .Kimsin? " diye sorar.

O da:

-"Dünya da iken yaptığın iyiylik ve ibadetlerin benim"der .

O zaman Mü'min :

-"Rabbim ! Artık kıyameti kopar da aileme ve bana ait olan şeylere kavuşayım."der

*Ölü ,kendini ziyaret edeni tanır,okuduğu duayı işitir mi?

Evet ,tanır ve işitir.Nitekim Peygamberimiz (s.a.v) kabristana gittiği zaman ölülere hitaben." Selam size,ey bu diyarın mü'min ve müslim halkı! İnşAllah yakında biz de aranıza katılacağız .Allah 'ın bizi de sizi de bağışlamasını dilerim"(Müsli,Cenaiz 104) diya selam verir ,bizim de böyle selam vermemizi tavsiye ederdi

*Kabir başında ve ya başka yerde ölünün ruhu için Kur'an ona fayda verir mi?

evet fayda verir.Hele Kur'an okuyan salih bir kimse ise ,onu okuduğu Kur'an ölünün ruhuna ulaşır.Zira Kur'an zikirlerin en değerlisidir.Kabir başında Fatiha ve İhlas surelerinin ,hatta Muazvvizeteyn dediğimiz Kul euzu'lerin ve Amenerresulü'nün okuması ,sonra da "Allah'ım ,eğer benim okuduklarımı kabul buyurdunsa sevabını falanın ruhuna ilet"denmesi uygun bulunmuştur.

*Ölen kimse cennetlik ve cehennemlik olduğunu bilir mi?

Evet ,bilir.Zira ona sabah akşam cennetteki ve ya cehennemdeki yeri gösterilerek hesap gününden sonra oraya gideceği söylenir.(Müslim Cennet 65,66)

...

• Like 1

Allah cümlemize mü'min bir kul olarak can verebilmeyi nasip etsin...;)

• Like 1

Guest HuRRiCaNe

*Ölen kimse cennetlik ve cehennemlik olduğunu bilir mi?

Evet ,bilir.Zira ona sabah akşam cennetteki ve ya cehennemdeki yeri gösterilerek hesap gününden sonra oraya gideceği söylenir.(Müslim Cennet 65,66)

Ne güzel hal böyle olunca bilmiyordum öğrenmiş oldum.Allah razı olsun @y-ışığı

Özellikle mülk süresi ve amenerresulu kabir azabından koruduğu yazar bütün dini kitaplarda, 

• Like 1