Jump to content
Guest urfayagelin

Adak ve Dilek

Recommended Posts

Allahın ,bu annemiz ve diğer tasarruf hakkı verdiği dostlarıdan ismen şefaat istense de onlar da bunu Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin kapısına uğramadan yapmazlar ...... himmet istenirken Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin şefaatinin akılda ve kalbte bulundurulması şarttır

Peki peygamber Efendimiz dururken bu zata yasin adama saygısızlık olmaz mı?yasin i okuduktan sonra hem peygamber efendimizin hem de bu mübarek zatin ismini söylesek olmaz mi?cevap verirseniz sevinirim

Bende aynen simili gibi düşündüm ,Tecrübelerinize tek tek okudum maşallah ama bilemedim Peygamberimize (s.a.v) adak yapmak daha olması gereken diye düşünüyorum...

Guest urfayagelin, 21.02.2010 - 21:19 yazdı:

İşte Nevzad amca anlatmışlardı… - Ben küçükken Efendi Hazretlerine sormuştum çok iyi hatırlıyorum. 'Efendim adak yaparken, niye doğruca Peygamber Efendimizin ruhuna hediye etmek üzere (sallallahü aleyhi ve selem) yapmıyoruz da; Seyyidet Nefise annemize yapıyoruz' diye… Efendi Baba öyle bir cevap verdiler ki, çocukluk dünyama nakşoldu…

- Yavrum sen bir dilekçe verecek olsan, doğruca Reis-i Cumhur'a mı verirsin yoksa yardımcılarına mı?.

Şimdi benim de kafamda bazen karışıyor, Kuran-ı Kerim yetişiyor düşüncelerimize çok şükür...

İşleri ters gidenler her şey hayatımda olumsuz gidiyor diyenler acaba verdiğiniz sözleri yerine getirdiniz mi?

Benim düşüncem Allah bize şah damarından daha yakın,

Adak ibâdettir. Allah için yapılır. Nezr, Allahü teâlânın rızâsının elde edilmesi veya bir isteğin yerine gelmesi veya bir belâ ve musîbetin giderilmesi maksadıyla Allahü teâlâ için oruç tutmak, kurban kesmek gibi başlı başına ibâdet olan veyâ  benzeyen bir şeyi kendisine vâcib kabül etme.

Adak iki türlüdür:
1) Mutlak adak: Allahü teâlâ için bir sene oruç tutacağım demek gibi. Düşünmeden, söz arasında dilinden çıkmış olsa da yerine getirmek vâcibtir.
2) Şarta bağlı adak. Hastam iyi olursa Allah için şu kadar sadaka vermek, sevâbını meselâ Seyyid Ahmed Bedevî hazretlerine bağışlamak nezrim, adağım olsun demek gibi. Hasta iyi oldukdan sonra bunları yapmak lâzım olur. Adağı yerine getirmek vâcibdir. Bâzı âlimler farzdır, dedi. (İbn-i Âbidîn)

Kur’anı Kerim’de Adak ile ilgili Ayetler

Bakara Suresi, 270. ayet meali : Her ne çesit nafaka verdinizse veya ne türlü bir adak adadınızsa, Allah onu kesinlikle bilir. Ve zalimlere hiçbir sekilde yardim olunmayacaktır.

Al-i İmran Suresi, 35. ayet meali: Hani İmran’ın karısı: “Rabbim, karnımda olanı, ‘her türlü bağımlılıktan özgürlüğe kavuşturulmuş olarak’ Sana adadım, benden kabul et. Şüphesiz işiten bilen Sensin Sen” demişti.

Meryem Suresi, 26. ayet: Ye, iç, gözün aydın olsun. Eğer insanlardan birini görürsen, ben Rahmân (olan Allah)a bir oruç (susmak) adadım. Onun için bugün hiçbir kimseyle konuşmayacağım» de.

Hac Suresi, 29. ayet: Sonra kirlerini gidersinler, adaklarını yerine getirsinler.

İnsan Suresi, 7. ayet: Adaklarını yerine getirirler ve şerri (kötülüğü) yaygın olan bir günden korkarlar.

Emeğinize sağlık paylaşmak istemiştim burada gördüm,,,

• Thanks 1

Bende kuran kursuna giderken kuran öğrenirsem eğer kocatepe camisinde yasin okuyacam demiştim.Ama ne yazikki bu sözümü bir türlü gerçekleştiremedim.Acaba bu yüzdenmi elimi nereye atsam elimde kaliyo?8yıllik evliyim henüz bebegim olmadi doktora gittim bir sorun cikmadi?Acaba ne yapabilirim?

Adağını yerine getir, Kocatepe Camisine git yasin oku ve marketten çikolata veya şeker al dağıt orda.  Rabbim kabul buyursun inş...

• Like 1

Kızkardeşim evliliğinin 3. yılında damat tarafı dedikodu yapmışlar kısır gelin diye çok ağlamış bize de söylemedi  yanlış dua etmiş Rabbim ver al kısır adım gitsin diye, tövbe etti ama tam 9 aylık olmasına 1 hafta varken doğum yaptı kuveze koymuşlar neyse uzatmayayım öldü bebek kardeşim hep dua ettim ben rabbim den böyle istedim diye, sonra evladım olursa (İstanbul dalarda damat sivaslı, ) memlekette kurban keseceğim diye dua etmiş neyse kızı oldu unutmuşlar adağı çocuk hastalandı hemen apar topar Sivasa gittiler kurban kestiler kızımız şimdi hemşire Rabbim bağışlasın kardeşimin 4 çocuğu var maşallah.... Adağını geciktirme.

Edited by hacersş
  • Like 1