Jump to content
Guest urfayagelin

Adak ve Dilek

Recommended Posts

Guest urfayagelin

ben de öyle düşündüm, hatta bir yere yazalım ki unutmayalım hiç.

ben de öyle düşündüm, hatta bir yere yazalım ki unutmayalım hiç.

ben önce aklimin bir kösesine yazdim, "söz ucar yazi kalir" misalide not defterime gecirdim :):cool:;)

Guest urfayagelin
Allah razı olsun..

cümlemizden inşaallah

Allah razı olsun ....

bende yaklaşık 2 ay önce bir adak adamıştım .bir yere gitmem gerekiyordu mecburdum ama gitmekte istemiyordum evliliğimle alakalıydı gitmeden önce adak adadım Rabbim hayırlıca gidip gelirsem bu gidiş benim için hayırlı olursa Efendimiz s.a.v 7 tane yasin okuyacağım gelince dedim.gittim hayırlıcada üzülmeden evime geldim geldikten 1 gün sonra arka arkaya hemen okudum yasinlerimi.sizlerle paylaşmak istedim arkadaşlar Rabbim gönlümüze göre versin inşallah...

Guest urfayagelin

Vehbi Tülek'in yazısından alıntı:

Hanım velilerden Seyyidet Nefise

Kadın evliyadan Seyyidet Nefise hazretleri, gündüzleri oruç tutar, geceleri ibadetle geçirirdi ve üç günde bir yemek yerdi. Kocasından ayrı hiçbir şey yemezdi. Otuz defa hacca gitmiştir...

Dünyaya düşkün olmaması, haramlardan çok sakınması, kerem ve cömertliği ile meşhur hanım velilerden. İsmi, Nefise binti Hasan olup, hazret-i Ali`nin dördüncü göbekte torunudur. `Tahire` ve `Kerimet-üt-dareyn` lakabları vardır. 762 (H.145) senesinde Mekke-i mükerremede doğdu. Annesi, Lübane binti Abdullah bin Abbas bin Abdülmuttalib`dir. 823 (H.208)`de Kahire`de vefat etti... Mısır için büyük nimet

İslam alimleri, Seyyidet Nefise hazretlerinin; zamanından günümüze kadar Mısır`da bulunanlar ve bütün müminler için bereket olduğunu buyurmuşlardır. Kendini, günahı çok ve dua etmeğe yüzü yok bilerek, `Hastam iyi olursa veya şu işim hasıl olursa, sevabı Seyyidet Nefise hazretlerine olmak üzere, Allah rızası için üç Yasin okumak veya bir koyun kesmek nezrim, adağım olsun` deyince, bu dileğin kabul olduğu çok tecrübe edilmiştir. Burada, Allahü tealanın rızası için Kur`an-ı kerim okunup veya koyun kesip, sevabı hazret-i Seyyidet Nefise`ye bağışlanmakta, onun şefaati ile, Allahü teala hastaya şifa vermekte, kazayı, belayı gidermekte, duayı kabul etmektedir. İmam-ı Şafii ve devrindeki başka alimler, onun ilminden istifade ederlerdi... Evinin önünde, kendisi için bir kabir kazmıştı. Kabre iner, orada namaz kılardı. Bu yerde altı bin hatim okumuştu. Vefatı yaklaştığı sırada oruçlu idi. Hastalığı ağırlaşınca kendisine, orucunu bozabileceklerini söylediklerinde, onlara; -Siz ne diyorsunuz? Ben otuz senedir oruçlu olarak vefat etmem için dua ediyorum, buyurdu. En`am suresini okumaya başladı. `Düşünen ve hakkı kabul edenlere, Rableri katında Cennet vardır.` (En`am suresi:127) mealindeki ayet-i kerimeye gelince vefat etti... Tasarrufu en fazla olan...

Kocası cenazesini Medine`ye götürmek istedi ise de, halk çok ısrar edip onu vazgeçirmeye çalıştı. Nitekim rüyada Peygamber efendimizi görüp, kendisine; `Mısırlıları kırma. Nefise`nin bereketi ile oranın halkına rahmet iner` buyurunca, cenazeyi nakletmekten vazgeçti...

Cenazesi çok kalabalık oldu. Şehirli-köylü, büyük-küçük toplanıp ağladılar ve kendi eliyle kazdığı kabrine defnettiler. Derb-üs-Siba denilen yerde medfundur. Kabri üzerinde bir nur ve heybet vardır. Her taraftan ziyaretine gelinir. İmam-ı Şa`rani hazretleri, `Ehl-i beyt içinde tasarrufu en fazla olanı, Seyyidet Nefise`dir` buyurmuştur.

Guest urfayagelin
Allah razı olsun bende bilgi araşturacaktım siz yazmıssınız:)

ne güzel tevafuk olmuş o zaman

benimde gönlumde bir dilegim varr eger dlegin olursa sevabı seyyidet Nefize hazretlerine olmak üzere Allah rizası için 3 yasin okuyacagım rabbim hayır dualarımızı kabul etsin urfayagelin sizde vesile oldugunuz için Rabbim sizdende razı olsun A minnnnn....

Guest urfayagelin

Allah hayırlısıyla dualarımızı kabul etsin.

Unutmayalım Allah verirse lütfundan, vermezse hikmetindendir. Ve hikmetinden sual olunmaz.

Niyetlerimiz temiz olduğu sürece, hayırlı kapılar açılacaktır inşaallah...