Jump to content
Guest naacal

Sattığınız Bilgisayar Başınıza Bela Olmasın.

Recommended Posts

Guest naacal

Bu akşam uzun süredir görüşemediğim bilgisayar mühendisi bir arkadaşımla buluştuk ve bana anlattıkları karşısında hayrete düşerek bu konuyu açmaya karar verdim. Mevzu şu: Bilgisayarımızı kullandık, eskidi ve satmaya karar verdik. Çok güzel buraya kadar bir sorun yok. Peki eski bilgisayarımızda kullandığımız ve belki de seneler önce kaydettiğimiz bilgilerin, fotoğrafların, msn kayıtlarının bilgisayarımıza 10 defa format atsak da işi iyi bilen birileri tarafından tekrar kurtarılabileceğini biliyor muyduk? Sanırım sizler de benim gibi bu konudan bihaberdiniz. Hepimiz çöp kutusuna atıp sildiğimiz dosyaların silindiğini zannediyoruz ancak işletim sistemleri bu dosyaların tekrar kurtarılabilmesi için birer yedeğini alıyor. Henüz bitmedi. Yine arkadaşımın bana anlattığına göre Türkiye'de insanlar teknoloji alanında çok fazla bilgi sahibi olmadıkları için bazı hackerlar ve dolandırıcılar özellikle 2nci el bilgisayar satın alarak bu bilgisayarlarda kaydedilmiş ve halen saklı duran, işlerine yarayacak bilgileri kurtararak kötü amaçlar için kullanıyor. Yine bitmedi. Bilgisayarınız illegal şahıslar tarafından satın alınıp her hangi yasadışı bir eylemde kullanıldığı zaman siz de otomatikman bu suça dahil olmuş oluyorsunuz. İşte bu en son cümleyi dinleyince bugüne kadar kullanıp sattığım bilgisayarlarım gözümün önünden bir film şeridi gibi geçti. Çünkü çok fazla fotoğraf, arkadaşlarımla yaptığım msn konuşmaları ve kredi kartı bilgilerimin çoğunu online alışveriş için bilgisayarımda saklarım. Eve dönünce ilk işim bankaları tek tek arayıp kredi kartlarımı iptal ettirmek ve arkadaşımın kullanmamı tavsiye ettiği programı satın almak oldu. Söylediğine göre FileShredder isimli bu program dünyanın şu an en güvenilir dosya silme programı. Silmek istediğiniz herhangi bir dosyayı amerikan ordusu güvenlik standartlarında siliyor ve bir daha kimse o dosyaları kurtaramıyor. Kullanımı da son derece basit ve pratik. Diğer bir seçenek de bilgisayarınızı satmadan önce harddiskini kırıp atmak ama eğer laptop kullanıyorsanız harddisksiz bir laptopu kimseye satamayacağımızı da bilmek lazım.

--------------------

Pardon linki yanlış vermişim lütfen buraya tıklayın.

Guest

çok sıkıntılı bi durum hakkaten,

Allah razı olsun

Guest Cesur

Ben zaten bunu biliyordum yazın bilgisayar almayı düşünüyorum kafamı kurcalayan ese konuysa buydu .ben o bahsettiğin sistemede güvenmıyorum şu anda bir kitap okuyorum tv ve bilgisaayr dünyasından yanı aslında teknolojinin insanları nasıl kullandığından bahsetmiş elbeteki teknoloji çok işimize yarar bir şey fakat arkada kimler var bilmiyorum bizler sadece yüzeysel düşünüyoruz her zamanki gibi.Güzel bir konu nasıl çözeceğimi düşünüyorum bende.mümkün olduğunca elden yapın herşeyinizi internet kredi kartı banka hesapları fişler.Yakında bende banka hesabımı kapatacağım.zaten çoğu şeyi elden yapıyorum.

Guest catherine

disk ve dosyaları encyrpt eden programları kullanmak da bir derece faydalı olur.

internetten yaptığınız alışverişler için ise en ideali sanal kredi kartı limit eklediğiniz sürece açık. aksi takdirde kapalı

Guest ibu

eger cd veya dvd nizi veya hard diskinizi atacaksaniz en guvenli dosya silme yontemi mikrodalga firindir.

Koyun hard diski icine basin dugmesine, 3 saniye sonra o hard disk teki verileri cia bile kurtaramaz arik.

ibu saglam is yapıyorsun

evinde mikrodalga olmayan napıcak peki

masaüstü bilgisayarın hard dıskı nerde oluyor acaba onu bi sökmem lazım...

ibu saglam is yapıyorsun

evinde mikrodalga olmayan napıcak peki

masaüstü bilgisayarın hard dıskı nerde oluyor acaba onu bi sökmem lazım...

kasanın içinde , ön panele yakın, el kadar bi alet, cd sürücülerin altında olur.

Ayrıca kırıp atmakta tam çare değil, kırılan noktalarda veri kaybı olur ancak kırılmayan noktalardaki bilgilere yine ulaşırlar ,

eğer biraz vaktiniz varsa sileceklerinizi silip daha sonra herhangi bir dosyayı (ziplediğiniz zaman boyutu küçülmeyen bişey olması daha avantajlıdır video veya şarkı gibi)

örneğin bir şarkıyı , boş alanların tamamı ağzına kadar dolacak şekilde harddiski tekrar doldurmalısınız (farklı isimler veya farklı dosyalara veya da yeni klasör oluşturup ona atıp sonra başka bir klasör oluşturup ona atarak)

çünkü sildiğiniz zaman dosya silinmiyor, yalnızca "dizin'i" siliniyor , yani dosyanın nerede olduğunun adresi , dosya kalıyor , siz harddisk dolana kadar bunu yaptığınız için dosyalar önce boş kısımlara kaydediliyor , daha sonra da o silinmeyen ancak sizin silindi sandığınız dosyalarla yer değiştiriliyor

ikinci aşamada harddiski yoğun manyetik alana maruz tutmalısınız , örneğin mıknatıs gibi

daha sonra harddiskin içindeki cd ye benzer bölümü olabildiğince fazla parçaya ayırarak kırmalısınız (harddisk adı üzerinde biraz sert bişey kasasını sökmek gerek önce :) içinde cd ye benzer plaklar var asıl bilgi orada saklanır. onları kırın

daha sonra da mikrodalga , fırın veya mangal gibi yüksek ısı veren bir şey kullanarak o cd ye benzer disklere olabildiğince fazla zarar verin

Şifre seçimlerinizde de , büyük harf , küçük harf , simge ve sayı bunların hepsini karışık olarak kullanmaya gayret edin. şifre deneme programları genel olarak sadece küçük harf sayı , nokta ve alt tire ( _ ) kombinasyonlarını dener ve tüm bunlardan oluşan şifreniz ne kadar uzun olursa bulunması o kadar zorlaşır

Ayrıca şifrenizde ad soyad doğum günü veya yılı eşinizin sevgilinizin çocuklarınızın ismi lakabınız araba markanız veya sizle ilgili bilinen şeyler olmamasına dikkat edin...

Sanal kart kullanmak en mantıklısı. Limit koyun,işinizi halledin sorun olmaz. Ayrıca unutmamak lazımki bazı programlar kullanılıp 3-4 format geri dönüş yapılabiliyor ve silindiği sanılan çok eski bilgilere ulaşılabiliyor.