Jump to content
Sign in to follow this  
Guest kırmızı_gül

Esnemek Nedir?Esneme Hastalığı Nedenleri

Recommended Posts

Guest kırmızı_gül

Esnemek Nedir, Neden Esneriz, Esneme Hastalığı Nedenleri

Esneme konusunda bugüne kadar oldukça çok araş­tırma yapıldı. îlim adamları bugüne kadar esneme konu­sunda bilinenleri ve tahmin edilenleri doğruladılar. Biz insanlar genellikle gece yatma saati sıralarında veya sa­bah kalktıktan sonraki saat içinde en fazla esniyoruz. Ay­rıca canımız sıkıldığında esnememiz geliyor. Esnemenin “bulaşıcı” olduğunu biliyoruz. Yanımızdaki esnerse ne­dense bizi de esneme alıyor… Ancak insan ve hayvanların neden dolayı esnedikleri konusunda ise fizyologlar bize fazla bir şey söyleyemiyor.

 

Bir grup ilim adamı, esneme için öne sürülen oksijen azlığının ve karbondioksit fazlalığının doğru olmadığını-belirtti. Bu gazların karışımını farklı ölçülerde alan de­neklerin bireysel esneme ihtiyaçlarında bir değişiklik gö­rülmedi.

Öyle görülüyor ki, esnemenin nefes alıp verme ile iliş­kisi sanıldığından çok daha az veya hiç yok. Esnemeye ta­mamen farklı mekanizmalar yol açıyor. ...

..................................

Yeni yapılan araştırmada ortaya çıkan bulgular, yorulduğumuz zaman niçin esnediğimizi açıklıyor. Esnemek, beyni serinletiyor ve daha randımanlı çalışmasını sağlıyor.spacer-1.gif

 

Esnemenin birincil amacı beyin sıcaklığını kontrol altına almak olduğunu açıklayan araştırmacılar, ortaya çıkan bulguların uykudan önce ve sonra niçin esnediğimiz, niçin belirli hastalıkların esnemeye yol açtığı, burundan nefes aldığımızda ve alnımız serinleyince esnemenin niçin durduğu gibi esneme hakkındaki çeşitli sırları çözdüğünü belirtiyorlar.

 

Binghamton Üniversitesi Bİyoloji bölümü`nde araştırmacı Andrew Gallup, `Beyin bilgisayarlar gibidir. Serinlediği zaman daha iyi çalışır.ESnemek de beyni serinletiyor ve dolayısıyla daha randımanlı çalışmasına yol açıyor. Başka bir deyişle esneme bilgisayarlardaki vantilatörün işlevini görüyor` dedi.

 

Gallup ve meslektaşları mİChael miller ve Profesör Anne Clark, papağanlarda esnemeyi analiz ettiler. Çünkü avustralya da yaşayan bu papağanlar nispeten daha büyük beyine sahipler. kuş çalışması için bilim adamları papağanları artan sıcaklık, yüksek sıcaklık ve kontrollü sıcaklık şeklinde 3 farklı koşula maruz bıraktılar. Esneme son iki koşul boyunca artmazken, ortam sıcaklığını arttırdıklarında kuşun esnemesi de iki kat arttı. Araştırmacılar, esnemenin kuşlar ve memeliler için radyatör gibi çalıştığına inanıyorlar. Atmosferdeki hava beyinden ve vücut sıcaklığından daha soğuk olursa, beyini serinletir ve hatta kan akışını değiştirir.

 

Yeni bulgular aynı zamanda yorgun insanların niçin sık sık esnediğini de açıklıyor. Yorgunluk ve uykusuzluğun esnemeyi harekete geçirerek beyin sıcaklığını artırdığı görüldü. Esnemenin beynin uyku halinden uyanıklık dönemine geçerken bu geçici hallerini kolaylaştırdığı görüldü. Gelecekte araştırmacılar, beyin sıcaklığı ve bunun hastalıklar ile belirtiler üzerindeki rolüne daha fazla odaklanacakları belirtiliyor. Fakat esnemeyle ilgili bu yeni çalışma esnemenin can sıkıntısı belirtisi olduğu konusundaki popüler teoriyi değiştirdi.

 

Değişik bulgular ortaya çıkmakta .Araştırmaya ve okumaya devam ...

--------------------

Esnemek ve Aksırmak :

 

Hz Resulullah, mübarek sözlerinde içgüdüsel bir davranış olan esnemeyi şiddetle men ederken, aksırmayı ise makul bir hareket olarak karşılamaktadır. Mistisizmin evrenselliği yansıttığını ve müsbet bilimle örtüştüğünü göz önüne aldığımızda, söz konusu uyarıların mutlaka bir nedeni olmalıdır diye düşünüyoruz.

 

Aşağıdaki örnekler, bu olayın neden-sonuç ilişkisinin doğru kurulması bakımından dikkât çekicidir:

 

-Ebû Hüreyre ‘ den rivâyete göre, Nebî (sav) şöyle buyurmuştur: (Kulun medâr-ı sıhhat ve hiffeti olan) aksırığa Allah muhabbet eder. (Eser-i gaflet olan) esnemeyi de fenâ görür. Ey mü'minler! Sizin biriniz aksırıp Allah'a hamd ederse onun “Elhamdülillah” dediğini işiten her Müslümana “Yerhamükellah” diye mukabele etmek, aksıran mü'min için hak olur. Esnemeye gelince, şüphesiz o, şeytandandır. Biriniz esnemek hâli geldiğinde gücü yettiği derecede onu gidermeye çalışsın! Çünkü biriniz esneyip (ha) diye ağzını ayırınca onun gafletine şeytan güler.

 

-Ebû Hüreyre 'den gelen rivâyete göre Nebî (s.a.v) :

[Esnemek şeytandandır. Sizden biriniz esneyeceği zaman, gücü yettiği kadar onu karşılasın. Çünkü sizin biriniz (esnerken mübâlâğa ederek) "Haaa" deyince şeytan (sevincinden) güler] buyurmuştur.

 

Diğer yandan 18 Şubat 2002 tarihli ***** gazetesinde konuyla ilgili şöyle bir haber yer almaktadır:

 

“Niçin esneriz !

 

Esneme hakkında pek çok şey bilinmesine karşın, niçin bulaşıcı olduğu konusunda çok az şey biliniyor.

Cornell Üniversitesi Uyku Merkezi profesörlerinden James Maas, esnemenin nedenlerini şöyle açıklıyor: ‘‘Esneme, kültür farkı gözetmeden tüm insanlarda görülen biyolojik bir olaydır. “

Hipokrat’a göre esnemekle ciğerlerdeki kötü hava dışarı çıkıyor. Fransız doktor Olivie Walusinski ‘esneme kas gerginliğinin azalmasıyla başlayan bir refleks.’ diyor. Bu araştırmacıya göre, insanların yüzde 90’ı günde 1-15 kez arası esniyor. Günde 209’ dan fazla esnemek sosyal engel yaratıyor. Bazı uç örneklerde 5-6 dakikada bir esneme görülüyor. Belirli frekansın üstüne çıkan esneme, bazı bozuklukların işareti olabilir. İnsanların yüzde 75’i sabah, yüzde 50’si gün sonunda, yüzde 30 kadarı da yemeklerden sonra esniyor. Gerinirken esneme ise yüzde 47.

Herkesin aynı anda esnemeye başlamasını sosyal bir işaret olarak yorumlayan Uyku ve Rüya Ansiklopedisi, esneme konusunda şunları yazıyor: ‘İnsan cenini, esnemeye ilk üç aylık sürenin sonunda başlıyor. Normal olarak esneme 6 saniye sürer. Uykusu gelen insanların esnediği doğrudur. Ancak ilk atlayışını yapacak paraşütçülerin de esnediği bilinen bir gerçektir.’

 

Amerikalı psikoloji profesörü, öğrencilerine esneme görüntüleri izletti ve esnemenin bulaşıcı olduğunu gösterdi. İnsanların yüzde 70’i bir başkasını esnerken gördüğünde esniyor.”

 

Metinde görüleceği üzere esneme can sıkıntısı, uyku başlangıcı, anksiyete, ( sinirlilik, asabi olma hali ) uykusuzluk gibi nedenlere bağlı. Ayrıca dopamin, serotonin gibi farklı sinir iletici maddelerini devreye sokuyor.

İnsana aşırı bir şekilde gelen rahatlık sırasında şeytan devreye girerek o birime istediği bir fikri ilka etmekte zorlanmıyor. Veya onun gevşemesini kolaylaştıracak bazı fikirleri göndererek esnemesine sebep oluyor. Sonunda Efendimizin söylediği üzere onunla alay ediyor.

Esneyen insanı, yediği yumruklar sonucunda gardını düşüren bir boksöre benzetebiliriz.

 

Aksırmada ise fiziki açıdan tam tersi bir durum arz etmektedir. Aksıran insan ister istemez kendini kasar. Bu işlevde normalden fazla miktarda kan beyne hücum edip beyin için yeterli oksijen ve glikozu temin edecektir. Beynin bu konumda daha aktif bir pozisyona gireceğini düşünen Hz. Muhammed, özel bir kelimenin okunmasıyla ruha girdinin olacağını ve ruhun bu anda bir pozitif enerji kazanabileceğini ifade ediyor.

 

Hz. Muhammed, üzerinde düşünme zahmetine bile katlanmadığımız çok önemli zararları ve yararlı hareketlerin getirilerini bundan 1400 yıl öncesinde bizlere bildirmekte, bireyin daima bilinçli davranarak yeterli önlemleri almasını hatırlatmaktadır

 

 

Lütfen okuyunuz ...Bence önemli bilgiler olduğunu düşünmekteyim .İlgilenenler için .Sevgimle...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest pişman

Herşye rağmen bilim dünyasıda bunun sebebini tam olarak açıklayabilmiş değil.Bu arada konuyu okuyasıya kadar kaç defa esnediğimi sayamadım

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

Benimde bir gözlemim var.Otobüsteyiz aksam saat 8:30.Benim yorgunluktan uykum geldi otobüste ise ayaktakilerle beraber 25 kişi var.Tabi bende ayakta.Uyudum uyuyacam, birden esneme tuttu beni ama nasıl esniyorum.Ağzım manda ağzı gibi açıldı elim kapamıyor çantayı koyuyorum önüne o şekil yani!Neyse baktım sırayla herkesde bir esneme, onlar esnedikce ben esniyorum.Bir birilerine bakıp esniyorlar.Ne garip yahu.Daha sonra şöfôr bütün pencereleri açtırdıda kesildi!:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ortamı beğenmediysem, can sıkıcı birşeyler hissetmeye başlarsam esnemeye başlarım.............

Share this post


Link to post
Share on other sites

ESNEMEK NEDİR?

Esnemek , dünya tıbbının şu ana kadar çözümleyemediği 10 esastan birisidir. Şu anda tıp otoritelerinin hiç birisi esnemenin neden olduğu konusunda en ufak bir bilgi birikimine sahip değildir. Bu araştırmamı sizinle paylaşmak mutluluğuna eriyorum. Otorite kabul edilen kimseler , esnemenin ne işe yaradığı konusunu belki yıllar sonra anlayabilirler.

Sevgili okurlar, canlıların elektrik ile çalıştığını bilmeyen yok gibidir. Ancak akan elektrik ile yani polarize olmuş elektrik ile statik yaygın elektrik birbirinden farklı davranış gösterirler . Elektrik konusunda kaynak bilgi olarak bir yazı yazmıştık . İnsan vücudunun, statik elektrik birikimi , zaman zaman 35000 volta hatta daha fazla olabildiğini anlatmıştık . İnsan her gün sabah, normal şartlarda belli bir potansiyel ile uyanır. Akşama doğru, günlük yaşam ile belli seviyelere çıkar. Statik elektriğin dolan bardak misali zaman zaman boşaltılması gerekir. Statik elektrik birikimini vücudun bir şekilde atması gerekir. Bu elektriğin boşaltma yollarından birisi esnemektir. Esnemek ile kapasitif hava miktarında artış olur. Havada bulunan karbon atomları statik elektriği üzerine alıp vücuttan atma yeteneğine sahiptir. Kış aylarında hava kuru olduğu için statik yük havaya daha kolay boşalır. Kış aylarında ve soğukta esnemek daha fazla olur. Vücudun kış aylarında daha fazla statik üretmesi hem giyim şeklinden , hem de üzerimize ve ayağımıza giydiğimiz kauçuk esaslı ayakkabılardan olur. Aynı zamanda üzerimize giydiğimiz sentetik esaslı elyaf türü elbiseler statik elektrik birikimini artırırlar. Gün boyu devamlı yükleme yapılan insan akşam saatleri gelince yük miktarında artış ile hem sıkıntısı hemde esnemesi artar. Artık uykusu gelmiştir uyku hazırlıkları yapacaktır. Bu arada çevresel problemler yüzünden uyku uyuyamayan insan dengeleri bozmaya başlar. Beyinde elektriksel akış yönü ve miktarı bozulmuştur. Bu kişinin hastalanmaması mümkün değildir. Hayvanlarda daha enterasan bir durum olarak bir papağan cinsinde daha fazla esneme görüldüğüdür. Diğer hayvanlarda esneme görülmez veya çok azdır. Sebebine gelince toprak üzerinde herhangi sentetik ürün olmadan toprakla direkt olarak temasları bunu engeller. Çünkü statik elektrik birikmediğinden sıkıntı ve esneme oluşturmaz. Papağanlar devamlı izalatör gibi ağaçlarda olduğundan esneme olabilir. Bu papağanların enteresan diğer bir özelliğide çok fazla tuz tüketmeleridir. Bilindiği üzere tuz manyetik alan ve statik elektrik tutucusudur. Vücutta aşırı tuz miktarı olduğunda oradaki statik elektrik birkimi de fazla olacaktır. Bu gerekçeyle papağanlardaki esneme açıklanabilir.

Statik elektrik insan vücudunda stres , anksiyete , depresyon , çeşitli psikozlar, hatta şizofreni gibi psikiyatrik hastalıklar. Alzeimer , MS , çeşitli laküner enfaktlar gibi nörolojik hadiselerde . Diğer sistemik hadiseler ve kanser oluşumunda statik elektriğin mutlak etkisi vardır. Yeri geldikçe bunlar anlatılacaktır. Statik elektriğin neler yaptığını görsel videolar kanalı ile internet üzerinden izleyebilirsiniz. Statik elektriğin birikimi, birkaç şekilde boşaltılır.

Uyku , statik elektrik boşaltımı konusunda en önemli fonksiyonlardan birisidir. Peki ; uyku bunu nasıl yapar? Uyku sırasında beyin dalgaları CAP denilen değişken ritme sahiptir. Bu ritim statik elektriğin kendi içinde polarize edilerek nötralize edilmesine sebep olur. Çoğu insan geceleyin herhangi bir sebeple uyku uyuyamadığında beyin elektriğinde değişken ritim olamayacağı için birikim olur. Bu birikim vücut ısısının aşırı yükselmesine ve terleme miktarının artmasına yol açar. Tabi ki uyku uyuyamayan kimse aşırı sinirli ve gergin olacaktır.

Sayın okurlar , kullandığım CAP ‘s tabiri çok enteresan bir olaydır. Beyin elektrik dalgaları alfa ,beta ,gama ve teta diye dört ana formda siklus gösterir. Tıp adamları arasında , bunun ne işe yaradığını bilen kimse yoktur. Allaha inanmayanlar , işine gelmediğinde , sorulunca Allahtan derler. Hafızalanma ve statik elektrik konusu yeri geldiğinde detaylandırılacaktır. Yalnız şunu söylemek gerekirse , hafızalanma için frekans mutlak gereklidir. Frekans değişimi içinse değişik frekans gerekir. Hafızalanma bu şekilde yazılıma tabi tutulabilir.

Statik elektriği, gün içinde boşaltabilmek için su , toprak , metal topuzlar vb. metal aksam teması gerekir. Dinimiz burada insan vücudunu , bu konuda korumaya almak için beş vakit abdest almayı ve namaz kılmayı emretmiştir. Açıklamak gerekirse , su ile temas eden uzuvlar üzerlerindeki statik elektriği kullanılan suya boşaltırlar. Namaz kılmada ise alın vasıtası ile statik elektrik toprağa aktarılır. Vücut bu şekilde rahatlar. Spor yapıp terleyince terleme ile vücuttan temelde elektron yükü boşaltılır. Isıyı tutan asıl olarak elektronlardaki yükün çekim gücüdür. Uzun yol şoförlerinin çok bildiği bir gerçek ;uykuları gelip esnemeye başladıklarında, arabayı yolun kenarına çekip alınlarını toprağa yasladıktan sonra uykuları açılmış şekilde yollarına devam ederler. Uyku ve uykusuzluk konusunda kişilik yapısına göre biriken statik elektrik irritabıl kişilerde uykusuzluk , zorluktan kaçanlarda ise uykuya düşme halini yapar.

Havanın ve dünyanın statik yük miktarı insan psikolojisini direkt olarak etkiler. Bu hafızada ve öğrenme yeteneğinde de söz sahibidir.

Ağrı fizyolojisinde statik elektriğin çok büyük rolü vardır. Şöyle ki; bilindiği gibi romatizmal aktivasyonda olan hastalar, hava basınç ve sıcaklık değişikliklerinde çok şiddetli ağrı duyarlar. Normalde eklem ve kemik yüzeyi bozulmuş insanlarda , müphem kemik ağrıları derin duygu ile algılanır. Eğer yüzeyel ağrıların daha fazla iletilmesi olursa derin ağrı duygusu ortadan kalkar. Tersi yüzeyel ağrı azaldığında derin ağrı artacak demektir. Statik elektrik birikimi başlangıçta ağrı iletisi artarken belli dönem sonra ileti azalır ve yok olur. Düşüncenin çok fazla yoğunlaşması ise endorfinler kanalı ile ağrı iletisini yok ederek anestezi etkisi yapar.

Sevgili okurlar statik elektrik konusu ve vücut elektriksel dinamiği o kadar geniş ve bilinmeyen konular ki , her birisi tez olacak büyüklüktedir. Daha sonra ki yazılarda detaylar anlatılmaya devam edecektir.

Yalnız şunu söylemek gerekirse esnemek vücut statik elektriğinin fazlalaşmasından kaynaklanan, aynı zamanda aşırı yorgunlukta kasların aşırı elektrik üretmesi neticesi boşaltımın olmamasından yorgunlukla beraber algılanan bir durumdur. Tedavisi ise statik elektriğin boşaltılmasıdır. Laktik asit birikimi ile yorgunluk ve kasılmalar olduğu söylense de asıl olan statik elektrik birikimidir. Çünkü çizgili kasların elektrik üretimi kapasitör olan vücutta dolmaya sebep olup bunun hafızalanması ise kronik yorgunluk sendromu sebebi olabilir. Yaşlı insanlarda statik elektrik birikimi gençlere göre daha az olmaktadır. Cinsel uyarılma ve orgazm hadisesi de benzeri sebeple yaşlılarda daha az olur.

 

Saygılarımla

Dr. Efser GÖKÇEN

http://www.manyetikdunyamiz.com dan alıntıdır

Share this post


Link to post
Share on other sites

tşk.ler kırmızıgül....yıllardır söylenegelen ve doğru olduğuna inandığım 3 neden: yorgunluk(uyku),açlık ve nazar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...