Jump to content
Sign in to follow this  
Guest iparhan

İmam Nikahı?

Recommended Posts

Dini bilgisi yeterliyse kızın yada oğlanın babasının nikahı kıymasında bır mahzur yoktur diyor nikah bahsinde fıkıh kıtapları.aynı zamanda evlatlarının nikahında hazır bulunmakla zaten şahitte oluyorlar.Hem baştada söylemiştik ya dini nikahı kıymak için imam olmaya gerek yok..dini bilgi yeterliliği şarttı sadece..

Teşekkür ederim hiç bu konuyu araştırmadığım için net fikre sahip değildim

Birşey daha sormak istiyorum;

Ailelerden gizli yapılan, gizli imam nikahlarının hükmü varmıdır yani ailelerin rızası alınmadan imam nikahları geçerlimidir..

Sual: Bir kız dinimizde anne ve babasından izinsiz evlenebilir mi?

CEVAP

Evet. Hanefi mezhebinde ana babanın rızası şart değil. Diğer mezheplerde şarttır.

Değerli kardeşim fıkıhta kaide bu,ama bildigim kadarıyla babanın,kızın rızası dışında bırıyle evlendırme kararına karşı kızın söz hakkını belırlıyor.Yinede nikahın sahih olması konusunda alenı olması şartı vardır.Ama bu konuda etraflıca bilgisi olan kardeşlerimiz bize katkıda bulunabılırler umarım..Ama burda önemle söylüyorum gizli evlenme konusunda ruhsat yok,evleneceği insani seçme konusunda ruhsatı söz konusu..buna önemle dikkat edilsin lütfen..Allah muhafaza sorumluluğu büyük bir mesele...diğer kardeşlerimde bildikleriyle katkıda bulunursa çook sevinirim..

Konu açacaktım ama zaten açılmış buraya döküleyim bariii..

İmam araya araya imanım gevredi..Bu ne arkadaş yaa..İyikötü bir hatun bulduk basacaz nikahı imam yok..Yasak kardeşim,ben yapamam kardeşim,yetkim yok kardeşim..

İstiyorlar ki ben evlenmeyeyim..Böle ömrümün sonuna kadar sap gibi kalayım.Yok son imama da haber gönderdim eğer oda kabul etmezse kendim kıyacam nikahımı..

Duyurma işi tamam.zaten imam araya araya cümle alem duydu..

• Like 1

cami imamı gerekli değil ki benim nikahımı ilahiyat mezunu bi abimiz kıymıştı

• Like 1

Haklısın zaten konuda da açıklanmış.İlla imam olması gerekmiyor..Ama devletten maaş alan din görevlisi dini nikahı kıymayacakta kim kıyacak??

Resmi nikah konusu başlı başına dert..Konu açılınca çok eşliliği savunurlar,çok eşli yaşarlar bize gelince önce resmi nikah..Yavvv yaşım ermiş kemale antrapoz ,menepoz kapıya dayanmış ,zaman daralmış hala hükümet nikahı yaptın mı,kaçırdın mı bilmem ne..

İmamları şiddetle kınıyorum..100 kaat ta cebimde kalsın ben kıyarım nikahımı..

• Like 1

Kadını maddi ve manevi yönden resmi olarak koruyan bu uygulamayı ki oldukca yerinde ve olması gerektiği gibi, nasıl olurda kınarsınız anlayamıyorum. Şaşkınım sadece. Tabiki önce resmi nikah.

• Like 1

Yanlış anladınız ben rsmi nikahı kınamıyorum ki..İmamları kınıyorum..Eğer din görevlisi olarak bir maaş alıyorsan diini nikahı kıymakta vazifendir..

• Like 1

Evet dini nikah kiymak onlarin görevlerine dahildir fakat bunu sadece önce resmi nikahla evlenmis ciftler için yaparlar. Aksi halde suçtur.

Kadının resmi nikâhlı eşi vefat etmesine rağmen dini nikâh kıyarak evleniyor ama kocasının maaşını çekmeye devam ediyor. Özellikle gençler, evlilik dışı 3-5 aylık ilişkilerini meşrulaştırmak için dini nikâha baş vuruyor. Bu nikâhları tabi ki imamlar kıymıyor. Dini nikâh kıymaya vakıf olan kişiler bunları yapıyor. Kırsal kesimlerde çocuk yaştaki kızlar yine bu tür nikâhlarla evlendiriliyor. Yani şu işe bir düzenleme şart.