Jump to content
Sign in to follow this  
Guest turker

Plastik Değil, Yanlış Bilgi Kanser Yapıyor

Recommended Posts

Guest turker

Plastiklerle ilgili son günlerde çıkan olumsuz haberler karşısında, sektör örgütleri sessizliğini bozdu. PAGEV (Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı), PAGDER (Plastik Sanayicileri Derneği), SEPA (Sert Plastik Ambalaj Sanayicileri Derneği) ve FASD (Fleksıbıl Ambalaj Sanayicileri Derneği) plastik ve köpük bardakların kanser riski taşıdığına ilişkin haberlerin asılsız olduğunu belirterek, bu haberleri ve iddiaları ortaya atanlara karşı yasal yollara başvurmayı planladıklarını açıkladılar.

 

Konuyla ilgili ortak bir açıklama yapan PAGEV Başkanı Selçuk Aksoy, PAGDER Başkanı Hayrullah Yelkenci, SEPA Başkanı Zeki Levi ve FASD Başkanı Sadettin Korkut, plastikle ilgili bilimsel araştırmaya veya kaynağa dayanmadan verilen beyanatların binlerce kişiye istihdam sağlayan sektörlerine büyük zarar verdiğini belirterek, konunun uzmanı olmayan kişilerin bilmedikleri alanlarda yorum yaparken daha dikkatli olmaları gerektiğini söylediler.

 

Plastiğin kimyasal bileşenleri veya üretim süreçleri ile ilgili bir tıp doktorunun yeteri kadar bilgi sahibi olamayacağına dikkat çeken plastik sektörü meslek örgütlerinin başkanları, “Her konunun uzmanından dinlenmesi gerektiğine inanıyoruz. Plastik bardaklar içerisine konulan 70-90 derece sıcaklıktaki içeceğin polimeri yani plastik malzemeyi çözerek monomerlerine ayıracağı tamamen yanlıştır. Polimer bilimine göre 100 oC’deki etkiyle bardak imalatında kullanılan polipropilen ve polistiren plastikleri ile PET’ler monomere bölünmezler. Tıp doktoru neyin kansere yol açıp açmayacağı konusunda tabii ki fikir sahibi olabilir ve bunu söyleyebilir ancak burada olduğu gibi kimyasal bir reaksiyon konusunda bilgi sahibi olmadan olumsuz varsayımlar üzerine yorum yapması ise tamamen yanlıştır. Kimyasal reaksiyon konusunda uzman olan ve asıl referans alınması gereken kişiler bu konuda uzmanlaşmış mühendisler ve onlarla ortak çalışan doktorlardır” diye konuştular.

 

Plastik sektörü adına ortak bir açıklamaya imza koyan vakıf ve dernek başkanları, vatandaşımızın aklını karıştıran bu iddiaların doğru olmadığını, üretim aşamasında gerekli izinleri alınan ve sonrasında da denetlenen plastik bardakları kullanmak konusunda kimsenin tereddüde düşmemesi gerektiğini belirterek, plastik bardakla, köpük bardak arasında da insan sağlığı açısından bir fark olmadığı bilgisini verdiler.

 

Plastik hakkında kamuoyunda pek çok bilinmeyenin ve önyargılı yaklaşımın olduğunu bildiklerini ve bu önyargıları kırmak için uğraştıklarını söyleyen başkanlar, asılsız iddialar karşısında ise sessiz kalmayacaklarını ve başta yasal yollara da başvurmak olmak üzere haklarını her platformda arayacaklarını vurguladılar.

 

Plastik dernek ve vakıf yöneticileri, bu tür haberleri yayınlayan yazılı ve sözlü basın organlarının da bir sorumluluğu olduğunu söylediler. Konunun uzmanı olmayan kişilerin yaptığı açıklamaların sokaktaki insanın aklını karıştırdığını ve tedirginlik yarattığını, gerçeklerinse tartışmaların ardında kaldığını ifade ettiler. Ayrıca plastikle ilgili her konuda PAGEV, PAGDER, SEPA ve FASD’a başvurulabileceğini belirttiler.

 

Plastik örgütleri yöneticileri ortak açıklamalarında, plastiğin gıda ambalajında kullanılan en sağlıklı ürünlerden biri olarak yaygın biçimde kullanıldığını da dikkat çekerek “Mutfağımızdaki ya da buzdolabımızdaki pek çok ürüne baktığımızda plastiğin içinde sunulduğunu görebiliriz. Çocuklarımıza içirdiğimiz kâğıt süt veya meyve suyu kutusunun içi de plastikle kaplıdır. Aslında artık doğduğumuz andan itibaren hayatımızın her anında plastiği kullandığımızı rahatlıkla söyleyebiliriz. Özellikle sağlık alanında plastikler vazgeçilmez ürünler haline geldi. Doktorların kullandığı eldivenlerden, kan ve serum torbalarına, ilaç blister ambalajlarından şırıngalara kadar pek çok şey plastikten imal edilir. Plastik bardağa alternatif olarak gösterilen kâğıt bardakların içi de yine plastikle kaplıdır ve bunların sağlımıza herhangi bir olumsuz etkisi de yoktur” dediler.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

sanırım teknolojimiz bunları araştırıp doğru bilgi vermeye müsaittir ona göre çözüme kavuşsun da rahatlayalım :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...