Jump to content
Sign in to follow this  
Guest

Anti-Depresanlar İşe Yaramıyormuş

Recommended Posts

Guest

antib.jpg

Anti-depresanlar işe yaramıyormuş

Dünyada milyonlarca kişinin kullandığı Prozac ve Seroxat gibi anti-depresanların aslında pek bir işe yaramadığı ortaya çıktı.

ABD'deki bilgi edinme yasası çerçevesinde ilaç şirketlerinin bu ilaçlar üzerinde yaptıkları ancak yayımlamadıkları deneylerin üzerinde yapılan araştırma sonuçları ile bu durum belirlendi.

47 klinik deneyden çıkan veriler, anti-depresanların, hiçbir etkisi olmayan placebo ya da şeker haplarından çok farklı olmadığını gösterdi. Çalışma sonuçlarına göre, bu ilaçların ciddi depresyon hastalarında işe yaradığı, ancak bunun da sınırlı seviyede kaldığı saptandı. Akil hastalıkları vakfı SANE'nin başkanı Marjorie Wallace, bu sonuçların doğrulanması halinde ortaya "çok rahatsız edici" bir durumun çıkacağını söyledi.

Ancak Prozac ve Seroxat'ın üreticiler, bu deney sonuçlarına karşı çıkıyor. Seroxat'ı üreten GlaxoSmithKline şirketinin sözcüsü, çalışmanın sadece araştırma sonuçlarının belli bir kısmına baktığını bildirdi. Prozac'in üreticisi Eli Lilly, "geniş kapsamlı bilimsel deneyler ve gerçek hayattaki etkileri bu ilacın etkili olduğunu gösteriyor" dedi.

Araştırma yapan bilim adamlarıysa sonuçların doğru olduğunda ısrarlı. İngiliz, Amerikalı ve Kanadalı bilimadamlarından oluşan araştırma ekibinin başkanı Profesör Irving Kirsch, "Anti-depresan ve placebo alan hastalar arasındaki gelişme farkı da çok değil." şeklinde konuştu.

skyturk

Seroxat=paxil paxil de en çok kullanılan ilaçlardan biri bu arada ben efoxor xr kullandım kim yaramıyor diorsa yalan baya işe yarıyordu ben niye böyle oldum :D:D:D::D

Guest natilyus81

yaramıyorrr ben ikisinide kullandımm doğru yani...

arkadaşlar anti depresan ilaçlar dozu doktor tarafından ayarlanıp ortalama en az 6 ay kullanılır ve işe yarar.sadece ilaç kullanımı tabiki tek başına olmaz terapide şarttır.

Guest natilyus81

ben onuda yaptım fayda yok..biraz kişinin kendisinin çabasıyla iyileşme süreci olur...antideprasan belki biraz sakinleştiriri ama var olan sorununuzu ortadan kaldırmaz yani var olan gerçeği değiştrmezz:)

Guest Suzie

Yoo ne alaka anlamadim yariyo ben bi sure kullandim .. gayette olumlu sonuc aldim ha şu var bazilari bu ilaclari bagimli gibi tuketiyor bu durumda ise yaramiyo demeleri normal olabilir ..

Guest

teokanın dediği gibi doktor denetiminde kullanılsa işe yaraması gerekiyor ancak madem ikilik çıkmış çözsünler bakalım bizde netleşelim :D

Guest phoebe

lustral special ı ve serequeli tek gecerım bu alemde...(bu arada kullandıgım ılacları yazdım.ustume gelmeyın.raporum var.anladınız sız onu. hehehee)

Guest pantea

Diger ilaclari bilmem ama prozac kullanimdan en az 20 25 gun sonra gercek etkisini gosteren bir anti depresan etkileri kisilerin fizyolojik durumuna gore farklilik gosterebiliyor ama cok ise yarayan bir anti depresandir bundan yillar once bir donem kullanmisdim kullanima ilk baslandigi gunlerde asiri terleme susama ve uzun sureli kullanimda tiroid sorunlarina ,bagirsak kurulugu ve sac dokulmesi agizda kuruluk gibi sorunlara yol acdigi gorulebiliyor ki bu durumlarda hekim dozunu ayarlayarak yan etkileri kontrol altina aliyor.

--------------------

Hipofizimiz dogru calisa yada bu denli hassas olmasa ne iyi olurdu :)

Guest natilyus81
Diger ilaclari bilmem ama prozac kullanimdan en az 20 25 gun sonra gercek etkisini gosteren bir anti depresan etkileri kisilerin fizyolojik durumuna gore farklilik gosterebiliyor ama cok ise yarayan bir anti depresandir bundan yillar once bir donem kullanmisdim kullanima ilk baslandigi gunlerde asiri terleme susama ve uzun sureli kullanimda tiroid sorunlarina ,bagirsak kurulugu ve sac dokulmesi agizda kuruluk gibi sorunlara yol acdigi gorulebiliyor ki bu durumlarda hekim dozunu ayarlayarak yan etkileri kontrol altina aliyor.

--------------------

Hipofizimiz dogru calisa yada bu denli hassas olmasa ne iyi olurdu :)

çok ilginç halbuki prozoc çok hafifi bi ilaçtır demekki kişiden kişiye etkileri farklılık gösterio