Jump to content
Sign in to follow this  
Guest semihbaba4125

Korkunç Tehlike : Akciğer Embolisi Ders Çalişanlar Okumadan Geçme!!

Recommended Posts

Guest semihbaba4125

11 saat hareketsiz ders çalışma, ölüme götürdü

 

Cerrah

olacaktı kan pıhtısı öldürdü

 

Deniz DERİN

 

Cerrah

olma idealiyle yola çıkan genç doktor, tıpta uzmanlık sınavına hazırlanırken aniden fenalaşarak yaşamını yitirdi. 24 yaşındaki Merve'nin 11 saat hareketsiz ders çalışmasına bağlı olarak akciğer embolisine kurban gittiğini ortaya çıktı. Merve Şengil, Mayıs 2008'de dönem sekizincisi olarak Cerahpaşa Tıp Fakültesi'ni bitirdi. Ardından da

cerrah olabilmek için Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) hazırlıklarına başladı. Odasından bile çıkmadan gece gündüz çalışan genç doktor, 9 Eylül gecesi aniden fenalaşınca hemen hastaneye kaldırıldı, ancak kurtarılamadı. Adli Tıp Kurumu'ndan gelen otopsi raporu ise ölümünün ardındaki gerçek nedeni ortaya çıkardı. 11 saat boyunca hareket etmeden

bilgisayarın karşısında oturmuş, hareketsizliği bağlı olarak bacak damarlarında oluşan kan pıhtısı akciğere ulaşmış (emboli) ve ölümüne

neden olmuştu

 

Uzman Görüşü

 

'Hareketsizlik

riskli'

 

Prof. Dr. Erhun Eyüboğlu: "Uzun uçak veya otobüs yolculukları ve ameliyat sonrası uzun süre hareketsizlik emboliye sebep olabilir. Embolide pıhtılaşan kanın gittiği son nokta çok önemlidir. Pıhtı kalp ya da akciğere ulaşırsa ölümçül olabilir."

 

'Genetik

olabilir'

 

Doç. Dr. Mustafa Erelel: "Riskli durumlarda, belli periyotlarla hareket etmek veya pozisyon değiştirmek faydalıdır. Genç yaşlarda sebepsiz olması genetik yatkınlığı akla getirir. Ailesinde ani ölüm olan kişiler dikkatli olmalıdır."

 

(sabah)

 

Oyun oynarken öldü

 

020816600-1.jpg

Güney Kore'de 28 yaşında bir kişi,oyun oynarken bilgisayarının başında hayatını kaybetti. Yaklaşık 50 saat boyunca çok seyrek molalar eşliğinde bir İnternet kafede zamanını geçiren talihsiz oyuncunun daha önce ciddi bir sağlık problemi bulunmadığı bildiriliyor.

 

Güney Kore'deki Taegu

şehrinde yaşayan 28 yaşındaki bir oyun tutkunu, son zamanlarda vaktinin çoğunu geçirdiği oyunların başında hayatını kaybetti. Açıklamalara göre bir İnternet kafede online olarak 50 saati çok az molayla geçiren oyun tutkununun, sırf daha fazla yun oynayabilmek için ölümünden kısa bir süre önce işinden istifa ettiği açıklandı. Oyuncunun başından kalkamadığı oyun ise popüler strateji oyunu Starcraft.

 

Güney

Kore, Dünya'daki pek çok ülkeye nazaran teknolojinin çok daha fazla yaygın bir şekilde kullanıldığı bir ülke. Geniş bant İnternet teknolojisinin çok iler bir düzeyde olduğu ülkede oyunlar ve oyuncular da çok ciddiye alınıyor. Özel kuruluşlar tarafından desteklenen büyük turnuvalarda vaat edilen ödüller ve şan şöhret, ülkedeki pek çok

bilgisayar oyunu tutkununun hayallerini süslüyor. Güney Kore'de profesyonel bir oyuncu yılda 100 bin Dolar kazanabiliyor.

 

(Hürriyetim)

 

Daha öncede bunlara benzer vakalar oldu.

Hastalığın adı:

Akciğer Embolisi

 

akciger_embolisi-1.jpg

 

Akciğere gelen pıhtı tıkacı (trombo-emboli) geniş bir alanı etkiliyorsa hasta ancak yoğun tedavi girişimleriyle kurtarılabilir.Damarlarda normal olarak bulunmaması gereken değişik boyutlardaki yabancı maddelerin kan yoluyla taşınarak ince bir

damarı tıkaması emboli olarak bilinir. Bunun sonucunda tıkanan damarın beslediği bölgeler kansız kalır. Ortaya çıkan beslenme ya da dolaşım bozukluğunu gidermek için yan damarlar zamanında gelişmezse kangren kaçınılmaz sonuçtur.

 

Emboli

 

trombus1-1.jpg

 

Gaz, sıvı ve katı haldeki maddeler emboliye yol

açabilir.

 

Gaz (hava) embolisi

Damara dışarıdan hava girmesi ya da damar içinde gaz açığa çıkmasıyla oluşur.

Örneğin, iğne yapılırken, serum verilirken ya da basıncın ters yönde olduğu boyun toplardamarının bir travmayla karşılaştığında damara hava girebilir.Normal koşullarda atardamarlardaki kan basıncı kalbin hem kasılma, hem de gevşeme hareketleri sırasında atmosfer basıncından daha yüksektir. Bu nedenle atardamara normal basınç altında hiçbir zamanhava giremez. Atardamarda gaz kabarcığı "dalgıç vurgunu" örneğinde olduğu gibi hızlı basınç değişiklikleri sonucunda ortaya çıkar.

 

Tüple

derine dalanların dokularında hava, Özellikle de azot, doyma noktasına kadar çözünerek birikir. Dalgıç gaz fazlalığının solunumla yavaş yavaş vücuttan atılmasına fırsat vermeyecek bir hızla yukarı çıkarsa serbest kalan çok ufak gaz kabarcıktan kanda birleşerek gaz embolisini oluşturur. Vurgun ölümle sonuçlanabilecek kadar tehlikelidir.

 

Sıvı madde embolisi

Kana kansan sıvının emboli oluşturabilmesi için kanda çözünememesi gerekir. Bu da genellikle yağlı bir maddedir. Örneğin, iskelet sisteminin uğradığı travmalarda kemik iliğinde bol miktarda bulunan yağlı maddeler kana karışarak emboli yaratabilir.

 

Katı madde embolisi

En sık rastlanan emboli tipidir. Birçok etkene bağlı olabilir. Dolaşıma girerek kümelenen tümör hücreleri ve çeşitli mikroorganizmalar ya da daman delerek kan akımına kansan mermi parçaları embolilere yol açabilir. Ama tromboz, yani damar içinde pıhtı

oluşması katı madde embolilerinin en sık rastlanan nedenidir.

 

Akciğer

embolisi, akciğer atardamarındaki ya da bu damarın bir dalındaki ani tıkanmaya bağlı olarak ortaya çıkar. Çoğu olguda etken madde çevresel toplardamarlardan kopan, kalbin sağ kulakçık ve karıncığından geçerek akciğerlere gelen pıhtıdır. Atardamar tıkanmasının sonuçlan, akciğerlerin durumuna ve tıkanan atardamarın önemine bağlıdır. Ayrıca embolinin olası yıkımını karşılayacak koşulların varlığı da sonucu etkiler. Yan damarların zamanında gelişerek yeterli kan dolaşımının yeniden sağlandığı durumlarda, embolinin gidişi belirtisizdir. Bu durumda akciğerde doku ölümü (nekroz) görülmez. Tıkanıklığın akciğer dolaşımım büyük Ölçüde aksattığı olgularda birden tansiyon düşer ve hasta şok durumuna girer.

 

Nedenleri

 

Büyük dolaşımın toplardamar sisteminde, daha sık olarak da kalbin sağ kulakçık ve karıncığında çeşitli nedenlerle pıhtı oluşabilir. Bu olguya tromboz, oluştuğu noktada damar duvarına yapışık duran, henüz kopmamış pıhtı parçasına ise trombus denir. Trombusların en sık koptuğu yerler alt ana toplar damar başı, özellikle de bacak, kalça ve böbrek toplardamar! andır. Dolaşımın yavaşlaması, damar duvarında kayganlığın

azalması ve kanın pıhtılaşma bozuklukları nedeniyle bu damarlarda trombuslar belirir. Kan akımı zamanla trombusu aşındırarak koparır.

 

Yerinden kopan pıhtı parçalan alt ana toplar damar, sağ kulakçık ve sağ karıncık

yolunu izleyerek akciğerlere ulaşır. Akciğer süzgecine takılmayacak kadar küçük pıhtı parçacıkları büyük dolaşıma geçerek başta beyin olmak üzere öbür organlara taşınır ve buralarda emboliye yol açabilir.

 

Çoğu

zaman görünüşü sağlıklı, fiziksel ve zihinsel açıdan etkin kişilerde görülen miyokart (kalp kası) enfarktüsü ve beyin dolaşım bozukluklarından farklı olarak, akciğer embolisi Önceden kestirilemeyen

ani ve şiddetli belirtilerle ortaya çıkar. Bazen kalp kapakçığı hastalıkları, ileri evrede miyokart sklerozu ve miyokart enfarktüsü gibikulakçık fibrilasyonuna yol açan kalp hastalıkları emboliyi hazırlayan nedenlerdir. Kulakçıkların düzensiz atımlarla çalışması (kulakçık fibrilasyonu) sonucunda kan burada göllenir ve pıhtı oluşur.

 

Akciğer

embolisi karın, göğüs ya da böbrekleri ilgilendiren cerrahi girişimlerin sonrasında da gelişebilir. Bu gibi durumlarda emboliye yol açan olay, tromboflebit (toplardamar duvarında tromboza bağlı iltihaplanma) ya da flebotrombozdur (toplardamar trombozu). Bir komplikasyon, yani durumu karmaşıklaştıncı bağlantılı bir sorun

biçiminde ortaya çıkan bu tür emboli cerrahi girişimden sonraki on gün içinde, genellikle dışkılama gibi zorlanma gerektiren durumlarda oluşur.

 

Bazen

embolinin nedeni, bacak toplardamarlarında önemsiz gibi görünen bir tromboflebittir. Tromboflebitler sık sık emboliye yol açtığından hiçbir zaman göz ardı edilmemelidir.

 

Belirtileri

 

Emboli,

tıkanıklığın yerine göre değişen belirtiler verir. Örneğin, akciğer atardamarının tümüyle tıkanması bayılma ve hemen ardından ölümle sonuçlanır. Buna karşılık küçük atardamar dallarım tıkayan emboliler göğüs ağrısı, hafif nefes darlığı ve zaman zaman ateş gibi daha hafif belirtilere yol açar. Bu belirtiler birkaç gün içinde kendiliğinden

kaybolur. Bazı durumlarda çok ufak pıhtı parçalan akciğerlerde birikerek

buradaki damar yatağının gittikçe daralmasına, ilerleyen damar daralması da akciğer yüksek tansiyonuna yol açar. Bu daralma akciğer yüksek tansiyonu ortaya çıkana değin belirti vermez.

 

Yukarıda

sözü edilen durumların her ikisi de uç örnektir. Akciğer embolisinin bu en ağır ve en hafif biçimlerine görece seyrek rastlanır. Daha sık görülen biçiminin tipik belirtileri ise şiddetli göğüs ağrısı, hastaya korku veren aşın solunum güçlüğü, kanlı balgam çıkarma, kan basıncında aşın düşme, nabızda hızlanma, morarma ve aşın terlemedir.

 

Tanı

 

Hastalık belirti ve bulgularının emboliyi düşündürdüğü olgularda kesin tanıya

varmak için önce elektrokardiyografiye (EKG) başvurulur. EKG de sağ karıncık yüklenmesi ve konjestif kalp yetmezliğine ait değişiklikler gözlenir. Bu bozukluklar embolinin tipik belirtileridir. Akciğer filminde hava kaybı ve hilus (akciğer göbeği) gölgesinin çift ya da tek yanlı genişlediği gözlenir. Akciğer sintigrafisi ve anjiyografisi de

tanıda önemli rol oynayan İki yöntemdir. Sintigrafide toplardamar yoluyla radyoaktif bir madde verilerek bu maddenin akciğer dolaşımındakidağılımı incelenir. Anjiyografide ise toplardamardan verilen radyoopak (X ışınlanın geçirmeyen) maddenin akciğer damar ağında izlediği yol görüntülenir. Bu iki yöntem embolinin yerinin ve yayıldığı alanların belirlenmesine olanak verir.

 

Gidişi

 

Hastalığın

nasıl gelişeceği tıkanıklığın etkilediği alanın büyüklüğüne bağlıdır. Büyük atardamar embolileri ani ölümle sonuçlanır. Ama olguların büyük çoğunluğunda tedavi edilebilen daha küçük tıkanmalar söz konusudur. Tedaviye değinmişken unutulmaması gereken önemli bir nokta da zamanında yapılacak tromboflebit ve flebotromboz tedavisiyle emboliyi önlemenin çok daha iyi bir yol olduğudur.

 

Tedavi

 

Akciğer

embolisinin tedavisinde amaç, akciğer dokusunun yeterli oksijeni alabilmesinsağlamak, genel ya da büyük dolaşıma pıhtı karışmasını önlemek, kalbi desteklemek ve şok tehlikesine karşı hastayı denetim altında tutmaktır. Bu hastalara ilk olarak burun maskesi yoluyla dakikada 6-8 litre saf oksijen verilir. Böylece akciğerde yetersiz

kanlanma sonucu gelişen oksijen açlığı giderilir.

 

Akciğer

embolisinde tedavinin temeli pıhtılaşmayı önleyici heparin adlı maddeye dayanır. Embolinin oluşmasından kısa bir süre sonra pıhtı tıkacı trombositlerle kaplanır, Trombositlerin burada çökerek kümeleşmesi akciğer ve bronş damarlarını kasan kimyasal maddelerin salınmasına yol açar. Böylece embolinin yarattığı daralma daha da ilerler. Daralmayı gidermek için damar içine 15-20 bin ünite heparin verilir. Doğal olarak pıhtılaşma bozukluğu olan hastalarda heparin kullanılamaz.

 

Verilecek

bu doz konusunda hekimler arasında görüş birliği yoktur. Bazıları bunun yerine her 4-6 saatte bir yinelenen 10 bin ünitelik dozu yeğlerler. Ayrıca her heparin uygulamasından Önce pıhtılaşma zamanının ölçülerek dozun buna göre ayarlanması gerektiğini savunurlar. Tedavi birkaç gün budozda sürdürüldükten sonra daha düşük dozlu (12 saatte bir 5 bin ünite)derialtı heparin uygulamasına geçilir. Yukarıda belirtildiği gibi

heparin tedavisi boyunca pıhtılaşma zamanı sık sık kontrol edilmeli ve normalin 2-3 katını aşması önlenmelidir. Normalde 8-10 dakika olan pıhtılaşma zamanı hastada 20-30 dakikayı aşmamalıdır. Genel durumu düzelince yataktan kalkmasına izin verilen hasta 11. günden sonra taburcu edilir. Sintigrafi incelemesinde tam düzelme görülmüyorsa hasta hâlâ tehlikeyi atlatmış kabul edilmez ve uzun süreli tedavi altına

alınır. Uzmanlar 3-6 ay süren tedavide ağızdan alman dikumarol gibi pıhtılaşma önleyici ilaçları önerirler. Hastanın taburcu edilmesinden Önce hastanede başlatılan bu uygulama bir pıhtılaşma faktörü olan protrombinin etkinliği yaklaşık yüzde 30 azalana değin sürdürülür. Konjestif kalp yetmezliği ve derin toplardamar yetmezliği gibi emboliye zemin hazırlayan hastalıkların varlığında tedavi daha da uzatılır.

 

Kan

pıhtısını eritme özelliği taşıyan ilaçlarla tedavi daha ağır durumlarda uygulanır. Bu tedavinin hedefi akciğer atardamarını zaman yitirmeden açmak ve pıhtının erimesini sağlayarak emboHnin yinelemesini Önlemektir.

 

Pıhtı

eritici ilaçlarla tedaviye özellikle akciğer anjiyografisi ve kalp kateterizasyonu, yani damardan sokulan kateter adlı borunun kalbe kadar ilerletilmesi sonra*sında başvurulur. Her iki durumda da tedavinin etkililiğini anjiyografıyle denetlemek uygun olur. Bu tip tedavide streptokinaz (beta hemolitik streptokok kültürlerinden elde edilen, enzim) ve ürokinaz (insan böbreğinde üretilen ve idrarla atılan bir protein) kullanılır.

 

Pıhtı ya da pıhtılaşma sürecinin son ürünü olan fibrin çözücü tedaviler sırasında uygulama sıkı laboratuvar incelemeleriyle izlenmelidir. Kanda parçalanan fibrinojen ve fibrin ürünlerinin düzeyinin belirlenmesi, kısmi tromboplastin ve trombin zamanının ölçülmesi zorunludur. Bu ilaçlarla tedavide tehlikeli boyutlara varan kanamalara rastlanabilir. Kanama varsa verilen ilaçlar hemen kesilmeli ve hastaya pıhtı erimesine karşı etki gösteren ilaçlar verilmelidir. Pıhtı çözücü tedavinin bir başka komplikasyonu da, pıhtının parçalanıp akciğerlere doğru yol alarak emboliye yol açmasıdır.Ayrıca bu tedavinin alerjik yan etkilerinden de söz etmek gerekir. Streptokinazların yol açtığı alerjiler daha çok kortizon türevleriyle giderilir.

 

akciğer embolisi basit anlamda;

damarlarda dolaşan bir kan pıhtısının akciğerlerde bulunan bir atardamarı tıkanması sonucu oluşan ciddi bir hastalıktır. tıkanan atardamar sebebiyle beslenemeyen akciğer, doku kaybına uğrar ve hastanınsağlık durumu hızla kötüye doğru gider. akciğer embolisi hayati tehlike oluşturan bir durumdur. ölümle sonuçlanabilir.

akciğer embolisinin bazı olası belirtileri şunlardır:

 

-görünür bir nedeni olmadan, ansızın soluksuz kalma hissi

-soluk alırken göğüste ağrı

-baygınlıkhissi

-öksürükle kanlı balgam çıkartma

-nabızda hızlanmajama hasta sayfası ağustos 2001'de çıkan sayısında ayrıntılı bilgi

verilmektedir:

 

uzun süre oturmak emboli nedeni!

otomobil, otobüs, uçak ya da trenle uzun bir seyahat sırasında olduğu gibi, uzun süre

oturmak akciğer embolisi nedenlerinden biridir. bunun için uzun süre

oturmanız gerektiğinde, ayağa kalkın, yürüyün ya da bacaklarınızı hareket ettirin.

 

pihti-1.jpg

 

insanların kalp krizi ya da inme gibi, arterlerin tıkanması nedeniyle ani, yaşamı tehdit edici ataklar geçirdiğini sık olarak duyarız; ancak akciğer embolisi hakkında

çoğumuzun yeterli bilgisi yoktur.

 

akciğer embolisi, kan damarları aracılığıyla vücutta dolaşan bir embolinin (genellikle

bacaktaki ya da pelvis bölgesindeki bir venden kaynaklanan ve serbest dolaşan bir kan pıhtısı) akciğerlerdeki bir arteri tıkaması sonucunda oluşur. akciğer embolisi, akciğer dokusunun hasara uğramasına neden olur, damarın tıkandığı akciğerin normal işlevini bozar ve ölüme yol açabilir.

 

akciğer embolisinin belirtileri

akciğer embolisinin belirtileri, tıkanmanın yeri ve kansız kalan bölgenin boyutları dahil olmak üzere, birkaç etmene bağlı olarak gelişir. akciğer embolisinin bazı olası belirtileri şunlardır:

 

-görünür bir nedeni olmadan, ansızın soluksuz kalma hissi

-soluk alırken göğüste ağrı

-baygınlıkhissi

-öksürükle kanlı balgam çıkartma

-nabızda hızlanma akciğerembolisi geçirdiğinizi düşünüyorsanız, derhal bir doktora başvurun.

acil tıbbi girişime ihtiyacınız olabilir.

 

ne zaman risk vardir?

-bacağınızdakiderin venlerde bir kan pıhtısı bulunduğunda

-ciddi bir hastalık sırasında yatakta kalmak zorunda kaldığınızda olduğu gibi, uzun süre

hareketsiz yattığınızda

-büyük bir ameliyattan sonra

-otomobil, otobüs, uçak ya da trenle uzun bir seyahat sırasında olduğu gibi, uzun

süre oturmak zorunda kaldığınızda

-bacak ya da pelvis venleri zedelendiğinde

-gebelikte

 

akciğer embolisinin önlenmesi

aşağıdakiönlemler, akciğer embolisini ya da arterlerinizde başka tıkanmalar ya da daralmalara ilişkin tehlikeyi azaltmanızda yardımcı olabilir:

-yağ içeriği düşük, liften zengin bir diyet uygulayın

-düzenli olarak fizik egzersiz yapın

-uzun süre oturmanız gerektiğinde, ayağa kalkın, yürüyün ya da bacaklarınızı hareket ettirin.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest semihbaba4125

rıca ederim :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

emeğine sağlık ilk kez duyuyorum ölen kıza da çok üzüldüm faydalı bilgi teşekkürler

Share this post


Link to post
Share on other sites

canım ya cok teşekkürler

emegine yüregine saglık kimseler hastalık yüzü göstermesin....

Allah herkezin gencliğine bagışlasın yarabiii

herkeze sıralı ölüm versin.

dert veripde darman aratmasın Allahıııım yarabiii.inşallah

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest handsame_

Bnde ders delisi oldum biraz ins. bisi olmaz ama namaz vakitlerinde kalkiyorum basindan hem ruhum dinleniyo hem bedenim

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest semihbaba4125
canım ya cok teşekkürler

emegine yüregine saglık kimseler hastalık yüzü göstermesin....

Allah herkezin gencliğine bagışlasın yarabiii

herkeze sıralı ölüm versin.

dert veripde darman aratmasın Allahıııım yarabiii.inşallah

 

Amin ALLAHÜMME SALLİ ALA SEYYİDİNA MUHAMMED 18 bin Alemdeki tum Muslumanlardan ALLAH razı olsun İnsallah Amin ALLAHÜMME SALLİ ALA SEYYİDİNA MUHAMMED

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest semihbaba4125

rıca ederim

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest semihbaba4125

Gnclllllllllll

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...