Jump to content
esmanur

Regaib Kandilimiz Hayirli Olsun

Önerilen İletiler

esmanur

"Andolsun size kendinizden öyle bir Peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya uğramanız ona çok ağır gelir.

O, size çok düşkü;n, müminlere karşı çok şefkatlidir, merhametlidir. "

(Tevbe Suresi, 128)

Allah (c.c) katında zamanların değerleri birbirine eşittir. Ancak öyle zamanlar vardır ki o zamanlarda öyle hadiseler olur ki, o vakte diğer zaman dilimlerinden daha üstün bir değer kazandırır. Receb-i şerifin ilk Cuma gecesine isabet eden Regaib Gecesi'de bu müstesna zamanlardan biridir. Cuma geceleri böyle kıymetli vakitlerden biridir. Regaib Gecesi gibi iki kıymetli gecede biraraya gelince, bu gece dahada bir kıymetli oluyor. Bu gece, yalvarış ve yakarışların Yüce Mevla'ya sunulduğu ve O'nun rahmetinden af istenildiği umut, huzur ve müjde gecesidir.

Allah Teala'nın kullarına lütfunun çokluğu, kereminin bolluğu ve pek çok günahkarı bağışlaması sebebiyle bu geceye Regaib Gecesi" adı verilmiştir. Bu gecenin bu değeri nereden kazandığı hususunda değişik rivayetler bulunmaktadır. Bunlardan biri; Hz.Amine validemizin böyle bir gecede Resulullah (s.a.v)'e hamile olduğunu anladığıdır.

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) Regaib gecesinin içinde bulunduğu Recep ayında çok dua eder, namaz kılar, oruç tutar, iyiliklerin her çeşidini yapar, sadaka vermeye özen gösterirdi. Resulullah (s.a.v)'in Receb'in ilk perşembe gününü oruçla geçirdiği ve cuma gecesinde, bu kandil gecesine mahsus olmak üzere on iki rekat namaz kıldığı kabul edilir. Regaib gecelerinde dua etmek, tevbe ve istiğfarda bulunmak, bu geceyi kutsal kabul etmek suretiyle çeşitli ibadetlerle geçirmek, genel olarak alimler arasında kabul görmüştür.

Bu aylara ''çok sevaplı ibadet ayları" diyen Bedüzzaman şöyle işaret ediyor :

"Her hasenenin sevabı başka vakitte on ise, Receb-i Şerifte yüzden geçer, Şaban-ı Muazzamada yüzden ziyade ve Ramazan-ı Mübarekte bine çıkar ve Cuma gecelerinde binlere ve Leyle-i Kadirde otuz bine çıkar." (Şualar, 416)

İdrak ettiğimiz mübarek Regaib Kandili vesilesiyle, ruhumuzu karartan kötü duygu ve düşünceleri kalplerimizden atalım. İbadetin zevkinden bizi mahrum eden nefsin kötü arzularını frenleyelim. Gönül dünyamızı bulandıran haset, kin, düşmanlık gibi kötü duygulardan temizleyelim

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
star67

saol hemşo seninde forumdaki müslüman kardeşlerinde ve tüm islam alemininde kutlu olsun.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
esmanur

Unutmayalım!

• Regaib Gecesi, üç aylar içinde kendisinden sonra gelecek olan Miraç Berat ve Kadir Gecesininde bir müjdecisidir. Onun için bu müjdeciye kulak verip bu geceyi ve üç ayları iyi değerlendirilmelidir.
  • Resulullah (sav) buyuruydular ki: "Beş gece vardır ki, onlarda yapılan dualar geri dönmez, kabul olunur: Receb'in ilk gecesi, Şaban yarısı gecesi, Cuma gecesi, Ramazan Bayramı gecesi, Kurban Bayramı gecesi."

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
AZEM

Tum Islam Aleminin Regaip Kandilini Kutlar Hayirlara Vesile Olmasini Dilerim. Dua Kapiularinin Acik Oldugu Bu Gunde Dunyadan Siy4ilip Gercek Hayatimiz Icin Biraz Caba Sarfedelim .ins.+++++

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Rimmon

Tüm müslüman arkadaşların kandili kutlu olsun

+"Ahiret" hayatıyla şimdiki hayatı ayıran zihniyeti kınıyorum.Bence insan yaşamı bir bütündür,öte alem-burası şeklinde ayrılmamalıdır.İyiliklere vesile olmak,iyi bir hayat sürdürmek islam inancına göre "orda" da "burda" da bizlere huzur ve mutluluk getirecektir.İçinde iyilik olan insanın "o taraf" için özel bi çalışma yapmasına ve bu çalışma için dünya işlerinden sıyrılmasına gerek yoktur.Kendi adıma konuşmam gerekirse öldükten sonra bir yaşam olduğuna inanıyorum.Ama hiç bi zaman hayatımı "o taraf" için düzenlemeye çalışmadım.Her zaman içimden geldiği gibi yaşadım ve öyle dewam edicem.Yapmacık tavırlarla (sözüm meclisten dışarı) iyilik timsali olmaya çalışan,lakin içinde nifak tohumları beslemekten geri durmayan,kıskanç,sinsi ve iç huzura erişememiş insanlar için böyle güzel bi başlık altında sarfedicek sözüm yoktur.

Elbetteki her dinin kendine has "bayramları" vardır.Bu gibi günler özel dini törenlerin yanı sıra kendini biraz daha dinlemesi gerekir insaın.Ama tekrarlıyorum;eğer başınızı yastığa koyduğunuzda içiniz rahatsa herşey yolundadır;)

Temelde karşı olduğum nokta da şu kandillerle ilgili,bunu çevremde sıkça görüyorum."Oğlum bu gün kandil dua et" yada "oğlum bu gün kandli isteklerin gerçek olur" gibi yaklaşımda olan insanlar var ve bu gerçekten çirkin geliyor.......

Çenem düştü yine tekrardan herkesin kandili mübarek olsun.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Şaman
Elbetteki her dinin kendine has "bayramları" vardır.Bu gibi günler özel dini törenlerin yanı sıra kendini biraz daha dinlemesi gerekir insaın.Ama tekrarlıyorum;eğer başınızı yastığa koyduğunuzda içiniz rahatsa herşey yolundadır;)

Temelde karşı olduğum nokta da şu kandillerle ilgili,bunu çevremde sıkça görüyorum."Oğlum bu gün kandil dua et" yada "oğlum bu gün kandli isteklerin gerçek olur" gibi yaklaşımda olan insanlar var ve bu gerçekten çirkin geliyor.......

Çenem düştü yine tekrardan herkesin kandili mübarek olsun.

Her dinde kendine ait kutsal günler vardır bu günlerde dileklerin özel olarak kabul olunacağı inancıda bunun getirisidir.Bence kızaak yada sinirlenecek bir taraf yok paganlar sabatslarda böyle yapıyor müslümanlar kandillerinde hristiyanlar yortularında.garipsenecek veya kızılacak bir taraf göremiyorum sonuçta kutsal gün.

Başımı yastığa koyduğumda içim rahat olabilir ama insan kendi kendini rahatlatır öyle insanlar tanıyorum ki yastığa başını koyduğunda kimsenin kalbini kırmadığı halde acaba bugün kötü söz etmişmiyimdir die düşünür.Öyle insanlar da tanıyorum ki yastığa başını koyduğunda omzuna çöken hüzünlere bakmadan rahaaaaatça uyur

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Rimmon

Kızdığım filan yk şaman ama dünya işlermizi bırakıp biraz ahiret işlerine yoğunlaşalım şeklinde bir ayrımın yapılması düşündürdü beni.eğer orda rahat etmek için içimizden hiç gelmediği halde etrafta iyilik perisi gibi dolaşıyorsak bu sadece içimizdeki bencilliği ve hırsı gösterir.Esas olan insanın ruhunu terbiye etmesi değil midir;)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Barose

Rimmon senin dediğin olgunluğa erişebilmek için farkındalık gerekir. Kendini sonra çevreni farkedersin. Değer yargıların değişir. Pahalı olan güzel olan mevki makam boş gelir. Acı belki ama çok sevdiğin biri ölür de ellerinle yıkar sonra yine ellerinle toprağın altına koyunca gerçekleri görürsün. Kendinden gizleyemezsin, kendini kandıramazsın. Artık kimseye kötülük de edmezsin. İnandığın şeyler daha bir anlam kazanır.

Kandilinizi kutlar esenlikler dilerim.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Tartışmaya sen de katıl!

Yorumunu şimdi yazıp, daha sonra üye olabilirsin. Eğer zaten üyeysen, GİRİŞ YAPI ve yorumunu yaz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...