Jump to content
Sign in to follow this  
Guest jülide

Kutsal Kitapta Ürkütücü Cehennem Uyarısı

Recommended Posts

Guest kul hazretleri

inanın tartışmayı hiç sevmem, bildiğim doğruları neden tartışayımmı ki değilmi, eminim sizde öylesinizdir, merak ettiğim elinizdeki kitaba göre inandığınız tanrının adı nedir le inandığınız dini anlamaya başlamak isterim diyecektim, konuyu ortasından sonundan almaya gerek yok,

bence en uygun başlangıç yaratıcınızın adı nedir, pek tabi ELİNİZDEKİ İNANDIĞINIZ KİTABA veya yazmalara göre, ne kadarda basit soruyorum değilmi, hiçde korkulacak birşey yokmuş

saygılar

Guest kul hazretleri

sayın melkem bunu rica etsem bilimsel yapabilirmiyiz lütfen, ben elinizdeki kitaba veya yazmalara göre demiştim, sizde örnek verirken bize referans amaçlı alıntılar verin lütfen,

mesela bende sizin gibi yapar elinizdeki kitabın orjinalinde İSA kelimesi geçmez diyebilirdim, yardımcı olayım mesela eski ahitten başlayalım, YARATICINIZIN ADI NEDİR, siz kitabı karışrırken bende çayımı yapayım, sanırım bilgi alışverişi forumdaki diğer insanlar içinde faydalı olur,

Guest jülide

sevgili kul kardeşim elbetteki kaynağım olan yerleri ve kişileri belirtmekten mutuluk duyarım fakat bu sitenin link verme yasağı olduğundan ben sadece alıntı olduğunu belirtiyorum özelden bana ulaşırsanız ve nerden geldiğinizi söylerseniz memnun olurum :)

Tanrı'nın adı YHVH'dir. "YAHVE" olarak telaffuz edilir. YHVH ismi yabancı bir isim değil, Tanrı'nın kendi özel ismidir. Dolayısıyla bu ismin bir çevirisi veya alternatifi yoktur. Tanrı'nın ismi geçmişten günümüze saygıyla anılmak ve boş yere telaffuz edilmemek için her yerde ve her ortamda söylenmez, yazılmaz. Türkçe Kutsal Kitap'larda "YHVH" olarak geçen kısımlar, büyük harflerle "RAB" olarak çevirilmiştir. Çevirilerin bu şekilde olması ve bu konuda çoğu hristiyanın bilinçlendirilmemesi yüzünden malesef bir çok hristiyan Tanrı'nın özel ismi konusunda bilgisiz kalmakta, bu konunun önemini kavrayamamaktadır. Oysa ki Tanrı ismini herşeyden üstün tutmuş ve bunu kutsal kitabında defalarca belirtmiştir. Son yıllarda bir çok hristiyan bu konuda bilinçlenmekte, ismin önemini kavramakta ve kullanmaktadır. Bizim nasıl özel bir ismimiz varsa, Tanrı'nında özel bir ismi olduğu ve bu ismin herşeyden üstün olduğu unutulmamalıdır. Kutsal Kitap'da Tanrı sözünün, ayetlerin bizlere ne dediği unutulmamalıdır;

"Ben YHVH'yim, Adım budur. Onurumu bir başkasına, övgülerimi putlara bırakmam." (Kutsal Kitap, Yeşaya Bölümü 42:8)

Guest kul hazretleri

aha sanırım cevaabınızı düzenlediniz çünkü orada YHVH yi görmemiştim, şimdi bu YHVH kelimesinin ilk geçtiği alıntıyı referanslayalım daha güzel olurmu

--- Sonraki mesaj ---

Exo.3:15 ...Yahve gönderdi.' Sonsuza dek adım bu olacak. Kuşaklar boyunca böyle anılacağım.''

bunu ele alabilirmiyiz

--- Sonraki mesaj ---

ortada kuşaklar boyunca kendine özel bir isimle çağrılmak isteyen bir tanrı var ve insanlara bu ismi veriyor diyebilirmiyiz sayın melkem

[/color]ortada kuşaklar boyunca kendine özel bir isimle çağrılmak isteyen bir tanrı var ve insanlara bu ismi veriyor diyebilirmiyiz sayın melkem

Sorunuz kutsal kitapta YARATICINIZIN ADI NEDİR

insanlar onun kim oldugunu sordugunda öyle bir cevap vermistir. Yani tanimak ve bilmek icindir. Ayrica Tanriyi sayica belirten "bir" degerini kücümseyici bir sekilde kullanmayin. Yaratici isimlerini kücük harfle yazmayin. Dalga gecer gibi..

esenlikler

Guest kul hazretleri

aha hassasasiyetinizi dikkate alırım özürdilerim, umarım tartışma yaratıp küsdüm demek istemiyorsunuzdur, şimdi ortada Exo.3:15 ...Yahve gönderdi.' Sonsuza dek adım bu olacak. Kuşaklar boyunca böyle anılacağım.''

diyen bir TANRINIZ var oradaki isim ise YHWH dirde hemfikiriz ve gördüğüm kadrıylada sesli harfleri kaybolmuş bir isim Sesli Harfleri Hangi Delillerle Ekleyip Okuyorsunuz bunu sorabilirmiyim

Bazen sevgili kardesim; YHVH yerine Yahve yaziyorlar. Ancak belirtmeliyiz ki İbranice'de sesli harf yoktur. Araya gelen sesli harfleri siz secersiniz, bu yüzden Yahveh, Yehovah, Yohovoh, Yeheveh.. ayni kapiya cikar, ancak bazi noktalama isaretleriyle ses verilir ve İbraniler bunu kendi dillerinde Yahveh olarak telaffuz ederler.

esenlikler

Guest

herkesin kültüründe canlanan bir din vardır.islam dünyasında cehenem vardır ve olmalıdır.bizim günalarımız olduğunda elbtte cezamız varsa çekecez.başka kitapların zihnimizi bulandırmasına izin veremeyiz.

hz muhammedin meşhur sözü gibi,ilim çindede olsa gidin öğrenin.bizde öyle yapıyoruz.din birdir.ilim nerde olursa öğrenmek içinde gideriz inşallah.

diğer yandan,forumda,bu tür tartışmaların dindarlar tarafından değil,din bilginleri tarafından yapılması en hayırlısıdır.evet,ciddi bir sorun olan gereksiz tartışmaların hiç kimseye faydası yok.bütün dinlerin büyük üstatları elbette vardır.bu yüzden dinler ayakta durur.ama forumda üstatlık derecesinde olmayanlar konu tatışıyor.hiç bir akademik bilgisi olmayan bizler nasıl oluyorda batini bilimleri zahiri mantıkla açıklamaya çalışıyoruz anlamış değilim.

bu arada din tartışmaları keyfi önyargılarla değil,aksine geniş ve sağlam bir şuurla yapılması lazımdır.gereksiz tartırşmalar negatif şeylerdir.önemli olan bilgiyi iyi anlamak ve telafuz etmek.aksi taktirde inancı zayıf biri ona hangi yol kolay gelirse o yönede yol alır.önemli olan şey,sağlam bir yolda yürümek.islam dinide en sağlam dindir.bu yolda

yürümekte şereftir!