Jump to content
Guest eminetan

İsim Analizi

Recommended Posts

Guest eminetan

Bu da yeni çıktı:wacko: ne kadar gerçek bilemiyorum paylaşmak istedim

A: Atılgan-enerjik

B: Ön sezileri kuvvetli

C: Konuşma ve yazma yetenekleri olan

Ç: Zevk sefa düşkünü

D: Üstün güçlere sahip

E: Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele eden

F: Uysal, güvenilir

G: İnatçı kişilik, gerginlik

H: Sakin ve durağan

I: Hassas

İ: Kırılgan

J: Kaprisli ve kıskanç

K: Başarılı, unvan sahibi

L: Sanatsal yeteneğe sahip

M: Ticarete yatkınlık

N: Sağduyulu

O: Gizliliği sever

Ö: İçine kapalı

P: Kendinden emin

R: Sert yapıya sahip

S: Hayalperest

Ş: Çok üretken ve güçlü

T: Duygularını zor açabilen

U: Durgun, çok ağır hareket eden

Ü: Başarısı sürekli engellenen

V: Kendi içine dönük, umursamaz

Y: Geçmiş üzüntüleri sürekli yaşarlar

Z: Bilimsel açıdan, okumayı seven.

 

 

Nilda Ferhan Efeçınar isimlerin hatta soyadı ve lakapların insanın kişiliğini de etkilediğini düşünenlerden. Efeçınar koçluk yaptığı süre boyunca yaptığı gözlemler sonucu isimden karakter analizi yapmaya başlamış. Bu analizinin bilimsel bir temele dayanmadığının altını çizen Efeçınar kullanmış olduğumuz her harfin, sesin bir frekans yaydığını ve bu durumun bizin elektromanyetik alanımızı etkilediğini söylüyor. İsimlerin baş harfinin çok önemli olduğuna dikkat çeken Efeçınar şöyle devam ediyor: “A harfiyle başlıyorsa, kişinin algılaması yüksek, atılgan bir enerjiye sahip. B harfiyle başlıyorsa mücadeleci ve önsezileri güçlüdür. İsmi F ile başlayanlar güvenilir yapıya sahip olur. G ile başlıyorsa kıskanç ya da inatçı bir kişilik söz konusu. V harfi olan isimler başına buyruktur, bildiğini okur, dikkafalıdır. N sağduyu, P saygınlık, L ve S sanatçı, yaratıcı kişilik, T ticari yetenek ve kültürel birikimdir.”

 

ACUN İSMİ PARA GETİRİR

 

Yaygın isimlerden biri olan Mehmet ile ilgili yorumunu soruyoruz. Şöyle yanıtlıyor: “M harfi mal ve mülk getirir ancak Mehmet yaşamda hayal kırıklıklarıyla karşılaşır. Üzüntüyle sevinci bir arada yaşar. Asiyelerin genelde hayatları hüsranla geçiyor. Füsunlar ya evlenemiyor ya da evlilikte sıkıntı yaşıyor. Acun ismi para getiren bir isim. Bir ismin içinde gül geçiyorsa, Güler, Nilgün, Gülay gibi bir türlü gülemiyor.”

 

Peki, ismimizin getirdiği olumsuzluklardan kurtulmak mümkün mü? Efeçınar’a göre mümkün. Ferhan isminin olumsuz etkilerinden dolayı bir de Nilda adını alan Efeçınar “Kişiye soyağacı da incelenerek isim analizi yapıyoruz. Sonra ulaşmak istediği şeylere bağlı olarak yeni bir isimle olumlu etkileri ortaya çıkarabiliriz” diyor.

 

İbrahim Tatlıses yükselemezdi

 

İbrahim Tatlıses, İbrahim Tatlı olarak kalsaydı yükselemezdi. Soyadına iki S birden eklenince proje üretme, sanatçılık geldi. Bu Seda Sayan için de geçerli, bir sanatçı için çok ideal bir isim.

 

Hayata üreterek başlamış

 

İçinde S harfi ve dolayısıyla proje üretme var. Üstelik S başta. Yani Sezen hayata proje üreterek başlıyor. Üzüntü ve sevinci beraber yaşıyor, duyguları inişli çıkışlı. İsminde Z harfi olanlar hep öğrenmek ister. S ve U harfleriyle evren proje konusunda sürekli onu destekliyor. Bu, içinde su geçen bütün isimler için geçerli.

 

Deniz Baykal duygusal

 

D harfi aslında özel yetenekleri olan kişilerde bulunur ancak hemen akabinden gelen E harfi nedeniyle başladığı işi tam olarak bitirmek konusunda engellerle karşılaşıyor. Sağduyulu ancak duygusal tepkileri oluşuyor. Z harfi kültürel ve bilgi birikimini gösterir. Ancak Deniz’de onu yukarıya taşıyacak bir harf yok. Baykal ise kariyer yaptırır. Önsezileri, cesareti, algılaması yüksek, dirayetli, düşer yine kalkar.

 

Başbakan Erdoğan ‘doğal’ otorite

 

Recep ismi üzüntüyle sevinci beraber yaşamak, saygınlık ve önü açıklık gibi özellikleri beraberinde getiriyor. ‘Tayyip’ adında ticaret ve parayla ilgili yetenek, algılama ve atılganlık yüksek. P harfi saygınlık getiriyor. Eğer aile içinde bu ismi kullanıyorsa ailevi konularda çok duygusal. Erdoğan soyadı istikrarlı, inatçı ve tuttuğunu koparan bir yapıya sahip. Başbakan Erdoğan’ı zirveye getiren harf P. Bu harf nedeniyle doğal otorite, doğal idareci. Başbakanlıkta değil özel bir şirkette de görev alıyor olsaydı yine başta olurdu.

 

Abdullah Gül’ün önsezileri yüksek

 

Abdullah çok güzel bir isim. Üstelik ismindeki U, soyadındaki Ü harfinin olumsuz enerjisini ortadan kaldırdığı için gülmeme durumu yok. Algılaması, önsezileri, dirayeti çok yüksek. Bir olayı başlatıp devam ettirme gücü yüksek. İki L var, bu sanat yeteneği, yaratıcılık özelliği katıyor. Sona H harfi geldiği için Başarıyı yakalayabiliyor. Cumhurbaşkanı’nın soyadından Ü’yü çıkarırsak geriye inatçılık ve sanatçı yanı kalıyor.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Beray.

G: İnatçı kişilik, gerginlik

 

sevgilim için baktım...tuttu...:D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Alacakaranlık

Valla hem eski sevgilim için hemde kendim için baktım yüzde yüz çok doğru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ismimizin baş harfinemi bakcaz nasıl yapılıor bu analiz ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest eminetan
ismimizin baş harfinemi bakcaz nasıl yapılıor bu analiz ?

 

ismindeki bütün harflere bakıyorsun

Share this post


Link to post
Share on other sites

eminetan çok teşekkür ederim bu aralar bende bu konuyla ilgileniorum hatta bu yazıyı okuduktan sonra daha çok ilgilenmeye başlamıştım teşekkür ederim

bende biraz ekleme yapmak istedim müsadenle

******ADINIZI RAKAMSAL DEĞERE DÖNÜŞTÜRÜN;

RAKAMLAR HAKKINIZDA BAKALIM NELER DİYOR :

 

RAKAMLAR NEYİ ANLATIR:

 

Herkes rakamların bir dili olduğunu biliyor artık peki bu rakamların sizin güzelliğinizi yansıtan ufak hileleri içinde barındırdığını da biliyor muydunuz? Nasıl mı işte böyle...

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9

A B C Ç D E F G

H I İ J K L M N O

Ö P R S Ş T U Ü V

Y Z

 

Önce isminizi 1 ile 9 arasındaki rakamların altına gelecek şekilde bir kağıda yazın. Her harfin bir karşılığı sayı var. Daha sonra bu sayıları toplayın, eğer iki haneli bir sayı çıkarsa o iki sayıyı da bir birleri ile toplayın, tek haneli sayıya erişin.

 

İşte bu sizin güzellik sırrınızın sayısı!

 

(1) Gururlu ve hırslı

 

Güzellik ve sağlık sizde adeta bir takıntı halinde. Zaman zaman kendinizi etrafınızdaki insanlarla karşılaştırıyor ve kendinizde eksik bir şey bulursanız çılgına dönüyorsunuz. Oysa siz zaten etkileyici bir tipsiniz.

 

(2) Dengeli ve hassas

 

Çok narin bir yapınız var. Güzellik ve bakım sizin için çok önemli.Kadınlar Pastel tonlarda yapılan hafif makyajı seviyor. Ellerinize ve ayaklarınıza çok önem veriyorsunuz.

 

(3) Açık sözlü ve yaratıcı

 

Siz gururlu ve yaratıcısınız. Sağlıklı kalmak için elinizden geleni yaparsınız. Ancak dış görünüş ve güzellik çoğu kez ikinci plandadır. Çünkü siz sağlıklı olmayı güzel olmaya tercih eden insanlardansınız.

 

(4) Çalışkan ve obur

 

Son derece yapıcı olduğunuz söylenebilir. Yemek yemeye çok meraklısınız. Sizin doğuştan gelen ve karşı cinsi etkisi altına alan bir çekiciliğiniz var. Doğruyu söylemek gerekirse sizin gözlerinize karşı koyabilecek yok denecek kadar azdır.

 

(5) Çekici ve lüks tutumu

 

Esnek, canlı ve uyumlu bir tipsiniz. Sizin için sosyal yaşamın renkliliği çok önemli. Çekici bir görünümünüz var. Bu görünümün nedeni kadınları pahalı kozmetik ürünleri erkekleri ise pahalı elbiseleri değil içinizdeki pozitif enerjinin dışa vurumudur.

 

(6) Zor beğenen

 

Giyim ve süs eşyalarına olan düşkünlüğünüz herkes tarafından bilinir. Sizin masum ve korunmaya ihtiyaç duyan görünümünüz, çoğu karşı cinsin başını döndürmeye yetiyor da artıyor.

 

(7) Bağlayıcı ve gizemli

 

Siz büyülü, bağlayıcı ve olağanüstü çekici bir tipsiniz. Sizinle bir kez konuşan, bir daha sizi unutamaz. Çünkü siz doğal çekiciliğiniz ile herkesin başını döndürüyorsunuz. Sizde çok etkileyici bir hava vardır. Güzel olduğunuz kadar zarifsiniz de.

 

(8) Kararlı ve güçlü

 

Hırslı ve güçlü bir karakteriniz var. Güzellik / yakışıklılık konusunda hiçbir takıntınız ya da endişeniz yoktur. Siz zaten çok rahat ve kendine güvenen bir kişisiniz. Bu da karşı cins tarafından takdir ediliyor.

 

(9) İdealist ve asi

 

Siz heyecanlı ve idealist bir kişisiniz. Sizin ruh halinizi sezebilecek bir karşı cins ile yaşamınız, bir şölene dönüşebilir. Üstelik siz güzel / yakışıklı ve sevimlisiniz. Sporu ve açık havayı çok seversiniz. Bu da size enerji ve güç veriyor.

 

İsimlere Göre Tahlil

 

İsimlerin Baş Harflerine Göre Astroloji - Burçlar - Karakterler

A

Illa da iliskilerinizde romantizm diye tutturdugunuz soylenemez!. Daha cok aksiyonla ilgilisiniz. Hareket lazim size, hareket. Ustelik ugrastiginiz her seyde. Flort edecek kadar sabirli degilsiniz. Ama dobraliginiza soyleyecek hicbir sey yok. Esiniz cok cekici olmali. Ozellikle fiziksel yonden. Cunku bir sehvet duskunu olarak siz buna cok onem verirsiniz.

 

B

Duygusallik ve romantizm sizin ozelliginiz. Mum isiginda

yemek, ay isiginda yurumek sizin icin ideal. Sevgiliniz size hediye almak

zorunda cunku bu tur numaralardan hoslaniyorsunuz. Iradeniz cok kuvvetli. Ozellikle seks konusunda. Ama sevginizi ifade etme kabiliyetini muazzam.

 

C

Sosyallik pacalarinizdan akiyor. Siz flortsuz de duramazsiniz.

Sevgiliniz yandi her an yaninizda olmak zorunda. Tamam duygulu ve duyarlisiniz ama seks de onemli degil mi? Biraz bencilsiniz, ne ayip, sanki

esiniz, sevgiliniz size tapmak zorunda! Seksi sevmenize ragmen cok uzun sure hayatinizda seks olmadan yasayabilirsiniz

 

D

Kafaya takmaya gorun! Onu mutlaka elde edersiniz. Imkansiz olsa bile kolay kolay vazgecmezsiniz. Yardimseverligin bu kadari da fazla. Populerliginizin kaynagi da bu. Sifatlariniz sunlar: Seksi, sadik, kiskanc ve bencil.

 

E

Seks sizin icin zevkten daha ote bir sey! Is, stres, para, dis etkenler seks hayatinizi olumsuz yonde kolayca etkileyebiliyor. Ama her seye ragmen asla seks duygunuzu tamamen kaybetmiyorsunuz. Ihtiyaciniz surekli ilgi. Allah kolaylik versin.

 

F

Ideal sevgili, ideal romantik. Sevgilinizi ilahlastiriyorsunuz.

Ustelik bundan zevk aliyorsunuz. Disaridan gosteris duskunu olarak gorulebilirsiniz ama icinizde sicak ve romantik bir insan var. Umarim pesinde kostugunuz ideal sevgiliye ulasirsiniz.

 

G

Sizin icin soylenecek iki sozcuk: Muskulpesent ve ayrintici.

Biraz ozentisiniz. Statusu sizden yuksek insanlarla iliski kurmaya bayiliyorsunuz. Ayrica bir ozelliginiz daha var, erotizmin zirvesine nasil

ulasabileceginizi iyi biliyorsunuz.

 

H

Surekli bir arayis icindesiniz. Ustelik ne aradiginizi da biliyorsunuz:

Sizi her yonden zenginlestirecek bir partner. Onun icin her seyi yapabilirsiniz. Ama buna yatirim gozuyle yapmaniz iyi degil. Itiraf edin

bazen yapiyorsunuz!

 

I - İ

Sevilmek icin yaratilmis birisiniz. Sevgilinizin size tapmasi icin her seyi yaparsiniz. Ama unuttugunuz bir sey var, her seyi hep ondan

bekliyorsunuz. Bu kadar cabuk kirilmanizin nedeni bu. Sizin icin aslolan guven duygusudur. Seks ise sadece doyurulmasi gereken bir ihtiyac.

 

J

Muthis bir fiziksel enerjiniz var. Sevisirken hicbir guc sizi durduramaz.

Partnerinizin yorulmasi haric! Sizin icin karsi cinsle iliski bir meydan okuma. Romantik oldugunuz soylenebilir ama sizi asil ilgilendiren bastan

cikarmak. Ideal aska inaniyorsunuz. Isiniz kolay degil.

 

K

Ketum ve utangacmis gibi gorunuyorsunuz ama son derece sehvetli ve duyarli bir insansiniz. Ama bunu kimseye caktirmiyorsunuz. Ticari kabiliyetlerinize masallah. Bu isin butun ayrintilarina hakimsiniz. Ciddi goruntunuz insanlarda cekingenlik yaratiyor. Aldatmaktan ve aldatilmaktan nefret edersiniz.

 

L

Ask sizin icin tutkuyla esdeger. Sevilmekten cok sevmeye onem veriyorsunuz. Birine baglanmak sizin icin cok degerli. Ask konusunda her

alanda basari garanti. Bu yuzden biraz maymun istahlisiniz. Yeni tatlar deneme potansiyeline sahipsiniz. Tuzlu mu, tatli mi, eksi mi? Sevgilinizin

isi zor cunku entelektuel olmak zorunda.

 

M

Cok duygusalsiniz. Cok ama. Bir iliskiye girdiginizde tum benliginiz eriyip gidiyor. Seks ozgurlugune inaniyor gibi gorunseniz de,

lafta, dogru degil. Fantezileriniz ve seksuel enerjiniz tukenecekmis gibi durmuyor. Birlikte oldugunuz insani cocuk gibi koruyup, kolluyorsunuz. Ama onun bundan sikilabilecegini hic dusunmuyorsunuz.

 

N

Sizi yakindan taniyanlarin asla inanmadigi iki sifatiniz var: Masum ve cekingen. Bu sadece dis gorunusunuz. Son derece aldatici. Seks konusunda cok yeteneklisiniz. Sekste tekduzelige asla tahammulunuz yoktur. Maalesef mukemmeliyetcisiniz bu yuzden de sizin standartlariniza uygun birini bulmaniz cok zor oluyor.

 

O - Ö

Oooo sekse cok duskunsunuz! Ama biraz da cekingensiniz. Enerjinizi baska alanlara yonlendirmeniz bu yuzden. Para ve guc sizin icin ciki yolu.

Duskun olmaniza ragmen seksi ciddi bir is gibi goruyorsunuz, karsinizdakini de seksuel bir obje gibi. Bu yuzden itirazlar geliyor.

 

P

Sizin icin hayatin anlami sosyal statu. Biriyle birlikte olabilmeniz zor.

Cunku eli yuzu duzgun olmayan biri sizin statunuzu dusurur. Ustelik cok da zeki olmali cunku siz tartismadan duramazsiniz. Bu sizin icin bir ihtiyac!

 

R

Birlikte olmak icin en iyisi kendinizi kopyalamaniz olurdu.Cunku sizin tipki kendiniz gibi birine ihtiyaciniz var: Entelektuel ve zeki.

Akil sizin icin fiziksel guzellikten daha onemli. Ama bu seksin onemsiz oldugu anlamina gelmiyor. Esiniz yatakta etkili degilse,ogretmekten zevk

alirsiniz.

 

S - Ş

Gevezesiniz. En buyuk zevkiniz konusmak. Esiniz dinlemekten hoslanmiyorsa yandiniz. Es degistirmek zorundasiniz. Cunku konusmak sizin

icin bir ihtiyac. Hayatinizdaki her sey derli toplu olmali. Uyumsuzluk ve karmasadan nefret ediyorsunuz. Siz her seyi kontrol etmek istiyorsunuz. Cok

flort ediyorsunuz. Sizin icin flort seksten onemli. Ama bir kere kalbinizi kaptirmaya gorun, dunyanin en sadik insani oluverirsiniz. Size uygun

sevgili bulamazsaniz, iyi bir kitapla da idare edebilirsiniz.

 

T

Tam bir romantik. Aska duskunsunuz. Flort icin ideal bir tipsiniz. Asik oldugunuzda romantiksiniz ve bu yuzden de kirilgansiniz. Ufak bir aksilik

ayaklarinizin yere basmasini saglar. Aninda gercekci olursunuz.

 

U - Ü

Tam bir paradoks. Asik oldugunda gercekci, asik olmadigi zamanlarda aska asik bir tip. Her zaman deger verecek birini arar. Sevmek

icin yaratilmistir. Sevgilisini her seyin uzerinde tutar.

 

V

Sizden adam olmaz, her zaman ozgurluk ve heyecan pesindesiniz ustelik gizemli insanlar ilginizi cekmek ne kelime, sizi buyuler. Ya yasca buyuk

ya da kucuk insanlarin pesinde kosarsiniz. Bu yuzden butun iliskileriniz tehlikelidir.

 

Y

Bagimsizlik, sloganinizdir. Biriyle olmaniz zor, haliyle. Her zaman kendinizi ispatlamak zorundasiniz. Ozellikle sevgilinize karsi.

Ya o da kendini ispatlamaya kalkarsa? Ama Allah icin son derece acik ve cekici bir insansiniz. Sekse onem veriyorsunuz. Ama para daha onemli. Ne

ayip!

 

Z

Askin aci cekmek oldugunu artik biliyorsunuz. Samimi, hassas, duygusal ve hayalperestsiniz. Basi dertte olan insanlar icin, sizden daha iyi biri

bulunamaz. Ustelik her zaman da sevgilinizin kurtaricisisiniz. Ama paylasmaktan cok hoslanmiyorsunuz. Ozel hayatinizi, sirlarinizi kendinize

sakliyorsunuz. Belli olmasa da seksi seviyorsunuz. Evlenmek zorundasiniz yoksa yapamazsiniz.

 

 

 

İsminiz geleceğiniz için ne söylüyor?

 

 

 

Akrofonoloji ile isim yorumu :

 

 

 

Akrofonolojiye göre ismimizdeki harflerin taşıdığı enerjileri ve anlamları yorumlayıp, geleceğimiz ve sağlığımızla ilgili ipuçları elde etmek mümkün. Akrofonolojiyi Formsante olarak denedik. Akrofonolojinin gücüne inananlar için de yeni bir bölüm başlatıyoruz; bioenerji uzmanı ve akrofonolog Kemal Haluk Cebe dergimizde sizin de isimlerinizi yorumlayacak. Şubat sayısında başlıyoruz ..

 

"Akrofonoloji.", Bir çeşit isim falı da diyebilirsiniz. Ama bu bizim taktığımız isim. İşin uzmanı Kemal Haluk Cebe bu işi "fal" olarak tanımlamıyor kesinlikle. Ama en yakın tarifi de bu galiba. Aşağıdaki satırlarda bütün ekip deneyimini teker teker anlattığında ne demek istediğimi daha iyi kavrayacaksınız. Biyoenerji ve akrofonoloji uzmanı Kemal Haluk Cebe, isminizden yola çıkarak karakter analizinizi yapıyor ve geleceğinize yönelik ipuçları veriyor! Biz de kendimizle ilgili yorumlarını merak ettik ve kendisiyle Etiler'deki Owo Terapi Merkezi'nde bir araya geldik. Önce kendimiz deneyelim, sonra da size önerelim dedik...

Yeni bir terapi dememizin sebebi, akrofonoljinin fazla duyulmamış olmasından kaynaklanıyor. Kemal Haluk Cebe, akrofonolojinin çok eski çağlardan beri insanlara yol gösterdiğini söylüyor. Eski zamanlarda isimler, kişilerin kaderini belirlesin diye konulurmuş. Bu seçimde yıldızlar da çok etkili olurmuş. Anlayacağınız, akrofonoloji, astrolojinin ikiz kardeşi gibi. Astrologlar 10 binden fazla kişinin doğum haritası üzerinde incelemeler yapmışlar ve yıldızlar ve gezegenler ile isimler arasında belirli bağlantılar olduğunu fark etmişler. Böylece akrofonoloji artık bir sanat, uzmanlarına göre ise bir bilim halini almış.

 

Nasıl yorumlanıyor?

 

Her harf bir gezegeni temsil ediyor, o gezegenin astrolojik yorumu da akrofonolojideki anlamı oluşturuyor. Örneğin "a" harfi Mars'ı temsil ediyor. Mars gezegeni ise algılamanın, mantığın, enerjinin simgesiymiş. Ayrıca kaslar, kan, idrar ve üretim organlarının gezegeni de Mars. Şu durumda İsminin içinde "a" harfi olan kişilerin karakter özellikleri ve karşılaşabilecekleri sağlık sorunları buna göre belirleniyor. Eğer "a" harfi ismin ya da soyadının başındaysa ya da isimde birkaç kere geçiyorsa, saydığımız özellikler daha da güçlü ortaya çıkıyormuş.

İsmin ve soyadın içindeki harflerin tek tek taşıdığı anlamın yanısıra bu harflerin biraraya gelerek oluşturduğu sinerji de o kişiye yönelik özgün bir değerlendirme yapılmasını sağlıyor.

 

İSİMLERİN KOZMİK ANLAMI:

 

 

.

.

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

 

 

 

İlm_i hurûf , harflerin özellikleri ve etkilerinin kelimelere,isimlere sirayet ederek dünya âlemindeki tüm varlıklara yansıması ve harflerin hikmetlerinin,sırlarının anlaşılmasına yönelik ilim dalının adıdır.Bu noktadaki en ilginç analizler insanın isimleri konusunda yapılanlardır.İnsanın isminin kaderine yaptığı etki bu ilim konusu içerisinde değerlendirilmektedir.

 

Antik Mısır'dan Roma İmparatorluğuna kadar tüm toplumlar ilm-i hurûf ile ilgilenmişlerdir.Romalılar "nomen est omen" yani "ismimiz kaderimizdir" diyecek kadar kesin bir inanışa sahiptirler.

 

Harflerin gizemi İsrail oğullarında da değişik boyut kazanmış ve harflerle kişilik ve yaşam yorumlanmaya başlanmıştır.Yine Babil, Kalde, Asur ve Önasya Site Devletleri bu yöntemle çeşitli analizler yapmışlardır.Kişinin ismindeki harflerin onun kaderini etkilediğini daha sonra Araplar da kabul etmişlerdir.Özellikle Hz. Muhammed (sav) "Evlatlarınızı güzel isimlerle çağırın ki, onlar güzel bir şekilde anılsın." Hadisi ve adı savaş anlamına gelen bir sahabenin barış anlamına gelen kelimeyle değiştirmesi isimler ve üzerinizdeki etkilerinin İslam aleminde de üzerinde önemle durulması gereken bir nokta olarak görülmesine kapı açmıştır.

 

Anadolu'da da çok yaramaz ve çok sık hastalanan çocuklar için "çocuğun ismi ona ağır geldi" sözünün söylenmesi zaman, zaman isimlerin değiştirilmesi gereği bu konuya ülkemiz insanlarının da yabancı olmadığını göstermektedir. Çünkü isimler ilahi alemde adeta bir kod özelliği taşır ve sürekli zikredile, zikredile çok yoğun kozmik bir etki alanı oluşturur.

 

İslam alimleri de bu konuda ciddi araştırmalar yapmış ve Hz. Muhammed'in isminde üç kez geçen "m" harfinin değerinin 40 olduğu ve bunun da kendisine 40 yaşlarında peygamberlik geleceğinin işareti olarak yorumlanmıştır. Yine Kur'an-ı Kerim'de geçen "Beldetün Tayyibetün" orası güzel bir yerdir deyiminin karşılığı 812'dir. Ve bu hicri olarak 812 rakamı da İstanbul'un fetih tarihi olan Miladi 1453'ü göstermektedir.

 

Aynen burçlarda olduğu gibi harflerde de su, hava, ateş, toprak grupları vardır. Ve hepsi hayvan karakteriyle özdeşleştirilmektedir. Buna göre, Ç, Ş, Ğ gibi işaretli harfler ile noktalı Ö,İ,Ü harflerini içeren isimlerin sahiplerinin yaşamsal sorunları (ekonomik, sağlık veya ailevi) olabileceği ortaya konmuştur. İsminin içinde gül hecesinin geçtiği isimlere (gülşen, gülten, gülay...) dikkat edilirse bu ismi taşıyanların genelde pek gülmediği, aksine mutsuz bir yaşamı olduğu görülür. Çünkü çift noktalı bu sesli harf mutsuzluk ve sorun getirmektedir. Hecenin ilk harfi g ise bu etkiyi artırıcıdır, G harfinin sayısal değeri 1000'e eşit olup ebcette en yüksek sayısal değere eşittir. İsmin içerisinde r, l, n harfi olanlar genelde şanslı bir çizgiye sahiptir. V, u ile re, ra heceleri olanlar genelde para tutmakta zorlanan insanlardır. İsmin içinde s,ş, z olanlar fedakar, sevgi dolu ve cinselliği erken yaşta tanıyanlar olmaktadırlar. Bu harfler sonunda olursa çocuklarla ilgili soruna işaret eder.

 

Ateş grubu harfler; z, ş, f, g, y; hava grubu harfler k, h, r, c, j; su grubu harfler b, p, d, t ve s, toprak grubu harfler; l, m, n, z'dir.

 

B, p = balık (duygusallık, ürkeklik)

 

V, n = karınca (organizatör)

 

Y, f = kurt (parçalayıcı güç)

 

C, m = kedi (sevilmek isteği)

 

K, h = kuş (maceraperest)

 

D, t = timsah (beklenmedik saldırı)

 

S, z = yılan (acı ve kırıcı söz)

 

G, r = boğa (inat ve restleşme)

 

Bu harflerin etkileri ismin başında, ortasında veya sonunda olmasına göre değişebileceği gibi önüne geldiği harften dolayı etkisinin tamamen nötr hale gelmesi de mümkündür. İsmin içindeki harfler ve özellikleri kadar isminin kaç harften oluştuğu da kişinin kaderini etkilemektedir.

 

Özetle çocuklarımıza isim verirken de güzelliğinden ziyade o ismin çocuğun kaderini nasıl etkileyebileceğini düşünerek koymalıdır. Bunun için çocuğun yahut yetişkinin ismindeki harflerin sayısal dizilimi, harf sayısı, ismin içindeki noktalı ve işaretli harflerin bulunmamasına dikkat edilmesi ve anne babanın ismiyle de uyumlu olmasına özen gösterilmesi gerekir.

 

Kısacası Arap alfabesinin Latince'ye uyarlaması demek olan; Omen sistematiğine göre her harfin ismin içindeki o harfin ebcetteki sayısal karşılığı; harflerin hayvansal karşılığı ve elementi analiz edilerek kişinin isminin kendi hayatına olan etkisi ortaya konulabilmektedir.

abdurrahman özdemir -alıntı-*****

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest eminetan

tşk ederim tuğba, bayağı bilgi varmış bu konuda...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...