Jump to content
sevban

Hristiyanlıkla alakalı sorular

Recommended Posts

Benimde anlıyamadığım yukarıda sayın Mira'nın yazdığı ayetlere neden cevap vermediğiniz örneğin şunlara

“İncil’e göre, İsa Mesih’in kendisi ne bir kitap yazdı, ne de gökten kendisine bir kitap indirildi. Buna karşılık İncil’de İsa’nın, Tanrıyı bize açıklamak için dünyaya gelmiş olan “Tanrı Sözü” olduğu belirtilir (Yuhanna 1:1-18).” 9

Bunlar böyle diyor ama bu iddialar acaba doğru mu? Bu konuda en önemli kanıt sanırım yine İncil’den ve Hz. İsa’dan olmalıdır. Hep beraber okuyalım;

“18-19Rab’bin Ruhu üzerimdedir. Çünkü O beni yoksullara Müjdeyi İletmek için meshetti. Tutsaklara serbest bırakılacaklarını, Körlere gözlerinin açılacağını duyurmak için, Ezilenleri özgürlüğe kavuşturmak Ve Rab’bin lütuf yılını ilan etmek için Beni Gönderdi.” (Luka-4)

“38 İsa onlara, “Başka yerlere, yakın kasabalara gidelim” dedi. “Oralarda da Tanrı Sözünü duyurayım. Bunun için çıkıp geldim.” (Markos-1)

14Yahya’nın tutuklanmasından sonra İsa, Tanrının Müjdesini duyura duyura Celile’ye gitti.15 “Zaman doldu” diyordu, “Tanrı’nın Egemenliği yaklaştı. Tövbe edin, Müjde’ye inanın!” (Markos-1)

Yukarıda ki bizzat İncil’de Hz. İsa’nın kendi ağzından söylediği sözlere bakılırsa O’na verilmiş bir İncil var. Peki bu İncil’i İsa’ya kim vermiş bir de bunu bizzat yine incillde ki İsa’nın kendi ağzından öğrenelim;

“49 Çünkü ben kendiliğimden konuşmadım. Beni gönderen Baba’nın kendisi ne söylemem ve ne konuşmam gerektiğini bana buyurdu.50 O’nun buyruğunun sonsuz yaşam olduğunu biliyorum. Bunun için ne söylüyorsam, Baba’nın bana söylediği gibi söylüyorum.“ (Yuhanna-12)

“16 İsa onlara, “Benim öğretim benim değil, beni gönderenindir” diye karşılık verdi.17 “Eğer bir kimse Tanrı’nın isteğini yerine getirmek istiyorsa, bu öğretinin Tanrı’dan mı olduğunu, yoksa kendiliğimden mi konuştuğumu bilecektir.“ (Yuhanna-7)

“25 O’na, “Sen kimsin?” diye sordular. İsa, “Başlangıçtan beri size ne söyledimse, O’yum” dedi.

26 “Sizinle ilgili söyleyecek ve sizleri yargılayacak çok şeyim var.

Beni gönderen gerçektir. Ben O’ndan İşittiklerimi Dünyaya Bildiriyorum. “ (Yuhanna-8)

“28 Bu nedenle İsa şöyle dedi: “İnsanoğlu’nu yukarı kaldırdığınız zaman benim O olduğumu, Kendiliğimden Hiçbirşey Yapmadığımı, ama tıpkı Baba’nın bana öğrettiği gibi konuştuğumu anlayacaksınız.“ (Yuhanna-8)

“24 Beni sevmeyen, sözlerime uymaz. İşittiğiniz Söz Benim Değil, beni gönderen Baba’nındır.25 “Ben daha aranızdayken size bunları söyledim.” (Yuhanna-14)

sayın mrdüşünce neden hep laflar dolanıyor herşeyin direk cevabı verdır evet veya hayır yok ordan bu böle olduda şey etti ordan şeyi şey yaptıda şey oldu felan filan uzaar gider bence yazılanlar gayet açık.

Sevgili clarnet bu ayetlerden ne tür bir cevap istiyorsunuz acaba?Analayamadınız mı hala?Bu ayetler İsa'nın kelamın kendisi olduğudur.Yani bir kitapla gelmediğini,direk kendisinin Tanrı sözü olduğunu anlatır.Ama bu demek değildir ki kutsal sözlerin bulunduğu bir kitap yazılmayacak bu yasak.

Anlamadığınız nedir?İncil Tanrı sözüdür evet İsa Mesih'in sözlerinin kitaplaşmış halidir.Bunu mu anlayamadınız??? Baştan beri anlatmaya çalışıyoruz.Hadi bu ayetlerde çelişki var deseniz bu da birşey sizin anlamadığınız nedir hala kaç defa açıkladım.

--- Sonraki mesaj ---

Ayrıca misafir arkadaş burda sürekli sorulan sorulara neden farklı cevaplar bekliyorsun ki?Her ne kadar süslü veya sade anlatılmışta olsa özünde cevaplar aynıdır.Biz sorulan sorulara kendi fikirlerimizi yazmıyoruz.Kutsal kitap ve inanç esaslarımızla cevap verdiğimiz için sen melkem arkadaşımdan farklı,benden farklı cevap alamazsın.Tamam anlatım her birimizde birebir aynı olamaybilir ama özde anlatılmak istenen aynıdır biz size düşüncelerimizle değil inanç esaslarımıza,kutsal kitaba dayanarak cevap veriyoruz.O yüzden her birimizden farklı bir cevap beklemek saçmalık olu.

Esenlikler...

incil müjde demektir müjde tanrının sözleridir isa mesih tanrının sözüdür yeterlimi sordum tekrar soruyorum islam dini katliam emredermi emretmezse insana saygısı varsa BEN-İ KUREYZA katliamı veya savaşı savaşın sonunda yaşananlar ne anlama geliyor insanların eşitligi varsa ki var diyor kadın neden erkekten sonra gelen ikinci sınıf vatandaş olutor bir zat ki bu gün yönetimin içinde o bile kadın erkek eşit degildir diye beyanat vermiştir.

Konu açtım bi bak bakalım istersen hangi katliam

http://www.estanbul.com/beni-kurayza-gazasi-117741.html#post1620190

Benimde anlıyamadığım yukarıda sayın Mira'nın yazdığı ayetlere neden cevap vermediğiniz örneğin şunlara

“İncil’e göre, İsa Mesih’in kendisi ne bir kitap yazdı, ne de gökten kendisine bir kitap indirildi. Buna karşılık İncil’de İsa’nın, Tanrıyı bize açıklamak için dünyaya gelmiş olan “Tanrı Sözü” olduğu belirtilir (Yuhanna 1:1-18).” 9

Bunlar böyle diyor ama bu iddialar acaba doğru mu? Bu konuda en önemli kanıt sanırım yine İncil’den ve Hz. İsa’dan olmalıdır. Hep beraber okuyalım;

“18-19Rab’bin Ruhu üzerimdedir. Çünkü O beni yoksullara Müjdeyi İletmek için meshetti. Tutsaklara serbest bırakılacaklarını, Körlere gözlerinin açılacağını duyurmak için, Ezilenleri özgürlüğe kavuşturmak Ve Rab’bin lütuf yılını ilan etmek için Beni Gönderdi.” (Luka-4)

“38 İsa onlara, “Başka yerlere, yakın kasabalara gidelim” dedi. “Oralarda da Tanrı Sözünü duyurayım. Bunun için çıkıp geldim.” (Markos-1)

14Yahya’nın tutuklanmasından sonra İsa, Tanrının Müjdesini duyura duyura Celile’ye gitti.15 “Zaman doldu” diyordu, “Tanrı’nın Egemenliği yaklaştı. Tövbe edin, Müjde’ye inanın!” (Markos-1)

Yukarıda ki bizzat İncil’de Hz. İsa’nın kendi ağzından söylediği sözlere bakılırsa O’na verilmiş bir İncil var. Peki bu İncil’i İsa’ya kim vermiş bir de bunu bizzat yine incillde ki İsa’nın kendi ağzından öğrenelim;

“49 Çünkü ben kendiliğimden konuşmadım. Beni gönderen Baba’nın kendisi ne söylemem ve ne konuşmam gerektiğini bana buyurdu.50 O’nun buyruğunun sonsuz yaşam olduğunu biliyorum. Bunun için ne söylüyorsam, Baba’nın bana söylediği gibi söylüyorum.“ (Yuhanna-12)

“16 İsa onlara, “Benim öğretim benim değil, beni gönderenindir” diye karşılık verdi.17 “Eğer bir kimse Tanrı’nın isteğini yerine getirmek istiyorsa, bu öğretinin Tanrı’dan mı olduğunu, yoksa kendiliğimden mi konuştuğumu bilecektir.“ (Yuhanna-7)

“25 O’na, “Sen kimsin?” diye sordular. İsa, “Başlangıçtan beri size ne söyledimse, O’yum” dedi.

Beni gönderen gerçektir. Ben O’ndan İşittiklerimi Dünyaya Bildiriyorum. “ (Yuhanna-8)

“28 Bu nedenle İsa şöyle dedi: “İnsanoğlu’nu yukarı kaldırdığınız zaman benim O olduğumu, Kendiliğimden Hiçbirşey Yapmadığımı, ama tıpkı Baba’nın bana öğrettiği gibi konuştuğumu anlayacaksınız.“ (Yuhanna-8)

“24 Beni sevmeyen, sözlerime uymaz. İşittiğiniz Söz Benim Değil, beni gönderen Baba’nındır.25 “Ben daha aranızdayken size bunları söyledim.” (Yuhanna-14)

sayın mrdüşünce neden hep laflar dolanıyor herşeyin direk cevabı verdır evet veya hayır yok ordan bu böle olduda şey etti ordan şeyi şey yaptıda şey oldu felan filan uzaar gider bence yazılanlar gayet açık.

Katılıyorum size,Devamlı aynı şeyler dönüp dolaşıyor burda direk cevap verilmek yerine işi yokuşa sürüyorsunuz,Açık ve net bir şekilde bütün dinlere saygım sonsuz ve inanıyorum,Anlıyamadığınız tek şey şu insan tarafından gerçeklikten sapmış olanı kabul etmediğimizi söylediğimizde yanlış anlıyorsunuz.

Bazı arkadaşların İncil'deki bazı kısımları kendi inançları doğrultusunda değiştirdiğini farkettim.Söylermisiniz,,,İncil'in neresinde 'Allah' kelimesi geçiyor acaba?

Bazı arkadaşların İncil'deki bazı kısımları kendi inançları doğrultusunda değiştirdiğini farkettim.Söylermisiniz,,,İncil'in neresinde 'Allah' kelimesi geçiyor acaba?

Evet Allah kelşmesş geçmez ama bizde Tanrı yoktur Allah vardır bu şekilde ifade ederiz umarım anladın :thumbsup:

Sayin arkadasim; ben özetle aciklayayim. üste söylendigi gibi incil ayet ayet gökten inmedi yada isaya bir incil indirilmedi yani Kuran gibi bir vahiy anlayisi yoktur. Bir diger konuda Tanrinin Kutsal ruhu sürekli bir etki icinde yani incil yazanlar kutsal ruhun etkisiyle yazdilar. isa mesihin söyledigi her sözü dogru bir sekilde baska nesillere aktarmak icin Kutsal ruhun yardimi ile bunu yaptilar. Kutsal ruh örnek vermek gerekirse. Elcilere öyle bir göc verdi ki konustuklarinda farkli dilde konusanlar kendi dillerinde anlayabiliyorlardi yani müjdeyi yaydiklarinda. Örnegin mucize yapabiliyorlardi ama isa mesihin adiyala yapabiliyorlardi tabiki kutsal ruhun yardimi ile.

Diger bir konuda isanin insansal özelligi ön plandadir yani Dünyaya insan olarak geldi (Tanrisaligi ile beraber) ve bundan dolayi öye bir aciklama yapiyor. Insan olarak Rabbe itaat ediyor. Diger bi konu sürekli 3. tekil sahis kullanmasi yada birinci tekil sahis kullanmasi mesela. Ben oyum. Ben benim gibi. Yani Rab oldugunu söylemeye calisiyor. Bunu anlamak icin Kutsal kitabi okumaniz gerekiyor.

Bir diger konu ise diyorsunuz ki hz muhammet okuma yazma bilmez. Sonra ayetler geliyor. fakat okuma yazma bilmediginden mi artik kendisi degilde yardimcilarina katiplerine yazdiriyor. Sonra okuma yazma ögrenmismidir. Sizce katipler insan degil mi? Digelim ki peygamberin öyle yanlis yapma durumu yoktu. Yazanlarin olmaz mi. Biliyoruz ki Kuran bir bütün sekilde Gökten inmedi tam 30 yil sürmüstür. O zamanda Hz muhammet diger inanclara kendi kitaplarina göre hükmetsinler diyordu yani Bir degismeden bahsetmiyor. Sonradan uydurulmaya calisildi.

esenlikler

Katılıyorum size,Devamlı aynı şeyler dönüp dolaşıyor burda direk cevap verilmek yerine işi yokuşa sürüyorsunuz,Açık ve net bir şekilde bütün dinlere saygım sonsuz ve inanıyorum,Anlıyamadığınız tek şey şu insan tarafından gerçeklikten sapmış olanı kabul etmediğimizi söylediğimizde yanlış anlıyorsunuz.

Cevap vermiştim çoktan ama siz okumadınız sanırsam.

Sorunun cevabını göremedim.Matta başka yuhanna başka diğerleride başka isa şöyle demeliydi orayı değiştirmeyi unutmuşlar'ben tanrının oğlu isa bugün sizin günahlarınızı alıp kirlendim ben tanrıyım ama tanrıdan yardım ıstıyorum .hercules hıkayesıyle ne kadar da benzıyor oda tanrının oğlu ve yarı ölümlüydü.

Sorunun cevabını göremedim.Matta başka yuhanna başka diğerleride başka isa şöyle demeliydi orayı değiştirmeyi unutmuşlar'ben tanrının oğlu isa bugün sizin günahlarınızı alıp kirlendim ben tanrıyım ama tanrıdan yardım ıstıyorum .hercules hıkayesıyle ne kadar da benzıyor oda tanrının oğlu ve yarı ölümlüydü.

Hristiyanlik hakkinda vakif olmadiginiz konularda yazmayin. isa ne dedigi sizi ilgilendirmez. ayrica ortaya ikidebir bir iddaa atmayin. hristiyanlikla alakasi yoktur.

esenlikler

Sizce bilgim olmasaydı bana cevab verme gereği duyarmıydınız.Sizin tanıyamıyacağınız kadar misyoner ve pastör tanıyorum.Bu konularla alakalı gayet bılgılıyım ama sız konuya vakıf deyılsınız.Bu yüzden konulara cevap veremiyor saçmalık yada bilgisizlik diyerek geçiştiriyorsunuz.Lütfen konularda ki çelişkileri açıklarmısınız.Cevabınız ınanışınız soru ise görüldüğü üzere farklılıklar.

--- Sonraki mesaj ---

incil müjde demektir müjde tanrının sözleridir isa mesih tanrının sözüdür yeterlimi sordum tekrar soruyorum islam dini katliam emredermi emretmezse insana saygısı varsa BEN-İ KUREYZA katliamı veya savaşı savaşın sonunda yaşananlar ne anlama geliyor insanların eşitligi varsa ki var diyor kadın neden erkekten sonra gelen ikinci sınıf vatandaş olutor bir zat ki bu gün yönetimin içinde o bile kadın erkek eşit degildir diye beyanat vermiştir.

Kurezya bır katlıam deyıldır.Katlıam adolf hıtlerın yahudılere yaptığıdır.Yada portekız ıspanyol ıngılız ve amerıcalıların kızılderılı ve zencılere yaptığıdır.Sırpların bosnaklara yaptığıdır yada ısraılın fılıstın topraklarına zorla gırıp ulke kurup ulkenın gerçek sahıplerıne yaptıklarıdır.Ayrıca kadınlar ıslamda ıkıncı sınıf vatandaş deyıldır aksıne eşittir.Miras hukukuda bunun en buyuk ıspatıdır.Sizin yorumlarınız sizi ilgilendirir ama bu konularda daha dıkkatlı yorum yapmalısınız...

• Like 1