Jump to content
sevban

Paganizm ve Hristiyanlık

Recommended Posts

Guest xidealistx

her 2 arkadaşın da araştırmaları takdire şayan.. çok nadiren böylesine seviyeli bir tartışmaya şahit oldum.. kendilerini tebrik ederim. paganizm ve hristiyanlık bağlantılarını isa mesih dönemine dayandırmak veya bağlantı kurmak, kendi kutsal kitabımıza da inanmamak olur. hristiyanlık ve hz. isanın peygamberliği kendi kutsal kitabımız Kuran da da kabul ve tespit edilmiştir. inanç sisteminin değişmesi noktasında belki ( kanıtlanmış bi durum olmamakla beraber ) iznik konsülünde incil e ekleme veya çıkarmaların yapıldığı iddiaları hala gündemdedir. aşağıda iznik konsülü ile bilgiyi alıntı olarak yayınlamak istedim.. saygılarımla..

Birinci İznik Konsili M.S. 325 yılında İmparator Konstantin tarafından Roma İmparatorluğu'nda resmi din olacak Hıristiyanlığın içerisinde tartışılan bazı konuları netleştirmek amacı ile toplanmıştır.

İznik Konsili'nin ana konusu Mesihİsa'nın gerçek Tanrı olup olmaması idi. Mısır'ın İskenderiye kilisesinde başlayan anlaşmazlıkta o kilisenin bir presbüterosu (ihtiyar) olan Arius ünlü oldu. Arius'un öğretisine göre Mesih İsa Dünya'nın kuruluşundan önce Tanrı tarafından yaratılmıştır. Arius'a karşi çıkanlardan en meşhur isim o zaman İskenderiye kilisesinin bir diakonu (hizmetkarı), daha sonra ise kilisenin piskoposu olan Atanasius idi. Atanasius Mesih İsa'yı yaratılmamış, ezelden beri var olan Tanrı Baba ile aynı özü olan gerçek Tanrı olarak kabul etti. İki grup İsa Mesih'in dünyanın tek kurtarıcısı olarak kabul etti ve İncil'e dayanarak fikirlerini savunmaya çalıştılar.

İznik'te toplanan kilise önderlerin büyük çoğunluğu Mesih İsa'nın gerçek Tanrı olduğu fikrini pekiştirdiler. Konsilde bu konuda onaylanan İznik İnanç Bildirisi bugüne kadar Katolik, Ortodoks ve Protestan Kiliselerin ortak olarak kabul ettiği metinlerdendir.

Konsilin konuştuğu başka konulardan bazıları şunlardı: Paskalya (Diriliş) Bayramı'nın tarihi, Roma ve İskenderiye Patriklerinin özel yetkileri, piskoposların atanmasıyla ilgili bazı prosedürler ve saire [1]. İncil'in içeriği bu konsilin konusu değildi.

Ardından bir çok konsil daha yapılmış, günümüz Katolik ve Ortodoks görüşlerinin temellerini oluşturan kararlar alınmış, buna uygun olan ve olmayan yazılı kaynaklar sınıflandırılmıştır.

İznik Yemini yayınladığı tarihten sonra Hıristiyan inancının temeli, hatta inanç esası haline geldi ve bu yemine bağlı olmayan herkes sapkın sayıldı. Roma Katolik Kilisesi "Tanrı'nın iradesinin bu konsülde tecelli ettiğini" ilan etti, dolayısıyla İznik Yemini de bir vahiy gibi kutsal ve hatasız bir metin sayıldı. Libya kökenli Mısırlı bir ailenin oğlu olan Arius, dönemin önemli kenti İskenderiye'de büyümüş ve 312 yılında da Kilise'ye katılarak rahip olmuştu. Arius'un fikirlerinin gelişiminde en önemli ilham kaynağı ise, Antakyalı Lucian olarak bilinen ve "Hıristiyanlığın monoteist Yahudi kaynaklarına önem veren", yani Nasrani öğretisine yakın olan bir başka ünlü rahipti. Arius Yeni Ahit kitaplarını Antakyalı Lucian kanalıyla kendisine ulaşan Nasrani öğretisine uygun olarak yorumladı. Vardığı sonuç, o sıralarda Roma Kilisesi tarafından kabul edilmiş olan ve Hz. İsa'yı Tanrı sayan öğretinin yanlışlığıydı. Arius'a göre Hz. İsa için kullanılan "Tanrı'nın Oğlu" sıfatı tamamen mecazi bir anlama sahipti ve onu asla ilahlaştırmıyordu. Bunu ispatlamak için Matta İncili'ndeki "ne mutlu barışı sağlayanlara! Onlara Tanrı oğulları denecek" ayetini gösteriyor ve Tanrı'nın isteklerine uygun davranan herkes için bu sıfatın geçerli olduğunu, bunun Hz. İsa'ya özel bir kavram olmadığını vurguluyordu. "Aslında biz de Tanrı'nın oğulları haline gelebiliriz" diye yazmıştı. Arius'a göre Hz. İsa'yı diğer insanlardan üstün kılan özelliği, "Tanrı'nın seçilmiş Mesihi" olmasıydı. [2]

Ekümenik konsil, Kilise'nin hıristiyan inanç esaslarını tespit ve tahkîm etmek, âyinlerin icrâsı konusunda kararlar almak ve Hıristiyanlık ahlāk ve disiplininin esaslarını te'yid ve tahkîm etmek üzere Kilise'ye bağlı bütün piskoposların katılımıyla yaptığı toplantı.

Bugüne kadar 21 ekümenik konsil toplanmıştır. Bunlardan ancak sekizi, Kilise'nin 1054 târihinde Katoliklik ve Ortodoksluk diye ikiye bölünmesinden önce vuku bulmuş olduğu için, Ortodokslar tarafından tanınmaktadır.

Bu konsillerin isimleri ve târihleri şöyledir:

kaynak : wikipedi.

Not: Hic bir konsilde incile ekleme veyahut cikarma gibi bir durum söz konusu degildir. Bu hristiyanlarin kutsal kitabina yapilan bir iftiradir.

esenlikler

Guest xidealistx

ben de kimseye iftira atmamış olmak için sonun " ( kanıtlanmış bi durum olmamakla beraber ) iznik konsülünde incil e ekleme veya çıkarmaların yapıldığı iddiaları hala gündemdedir. " cümlesini ekledim. maksadım sadece fikir beyanıdır..

ben de kimseye iftira atmamış olmak için sonun " ( kanıtlanmış bi durum olmamakla beraber ) iznik konsülünde incil e ekleme veya çıkarmaların yapıldığı iddiaları hala gündemdedir. " cümlesini ekledim. maksadım sadece fikir beyanıdır..

Merhaba;

Yaziyi okudum. Daha iyi bir aciklama olmasi icin bu notu yazma geregi duydum. Size karsi yazmadim sadece cesitli makalelerde yada yazilarda (Bir cok kitapta) böyle bir sey varmis gibi gösterilmesi dogru olmadigini söylemek istedim. Bu iddaalari sadece islami kesimlerce ortaya atilmaktadir. Konsillerde yapilan tartismalar ve icerikleri ile ilgili kanitlar vardir ve aciktir.

Verdiginiz bilgiler ve bizimle paylastiginiz icin tesekkürler degerli kardesim.

esenlikler

Guest xidealistx

Bu iddaalari sadece islami kesimlerce ortaya atilmaktadir. Konsillerde yapilan tartismalar ve icerikleri ile ilgili kanitlar vardir ve aciktir.

ilginize teşekkürler.. lakin yukardaki açıklama beni açıkçası üzdü. bu mevzu sadece islamcıların değil (popüler oldugu için yazıyorum) dan brown un bile romanlarında kullandığı ve oldukça geniş anlamda tartışılan bir konudur.. ama dediğim gibi maksadım kesinlikle kimsenin inancına saygısızlık değildir.

teşekkürler ilginize..

ilginize teşekkürler.. lakin yukardaki açıklama beni açıkçası üzdü. bu mevzu sadece islamcıların değil (popüler oldugu için yazıyorum) dan brown un bile romanlarında kullandığı ve oldukça geniş anlamda tartışılan bir konudur.. ama dediğim gibi maksadım kesinlikle kimsenin inancına saygısızlık değildir.

teşekkürler ilginize..

Sizi üzme niyetinde degildim. Degerli kardesim bahsettigin kisi yani dan brown kitabini satmak icin hic bir kaniti olmayan veyahut desteksiz atmistir. Ne yazik ki bu konunun popilitesi sadece islami cevrelerce yapilmaktadir. Zaten öyle bir saygisizlik yaptiginizi iddaa etmedim. Bende saygili olmaya calisiyorum her zaman. Bende tesekkür ediyorum.

esenlikler