Jump to content
Guest style_ouf_5

Marifetname Okuyan Kaç Kişiyiz ?

Recommended Posts

Guest style_ouf_5

Hepinize selam olsun .. Marifetnameyi okumaya başladım kitabın yarısına geldim diyebilirim birinci Feni tam olarak anlamadım yıldızlar felekler vs.. yani burayı anlayan varsa helal olsun =) internette marifetname hakkında kötü yorumların yapıldığı yerleri gördüm. Rezaletname demiş birisi @ Allah ıslah eylesin. Aslında burda onun için yazı yazmaya değmez ama googlede aratınca en başta çıkıyo salak şeyyy..

Uzun yıllar önce okuduğum erzurumlu İbrahim hakkı ya ait ansiklopedi tadında kitabıdır. Kimyadan biyolojiye birçok konu hakkında yazıldığı döneme göre oldukça ileri düzeyde bilgiler içeren bir eserdir (12. yüzyılda yazılan kitap 20. yüzyılda yeni keşfedilen konulara hakimdir)

ortaçağ avrupasından çok önceleri yazılmasına rağmen bilimin müslüman Türk dünyasında ne kadar ileri düzeye geldiği kolaylıkla anlaşılabilir. :)

enteresan bi konu acmisin kardesim, bu kitap benim de ilgimi cekiyo ama sanirim anlamakta güclük cekerim gibime geliyo bana :)

Guest Plato

Bende okudum ama osmanlıca kitaptan okuduğum için baya zorlandım aslında.İnsanın bilincine müthiş etkiler bırakır.Düşüncelerini kaliteli hale getirir.bana yaptığı etki bu.En çok son bölümü ilgimi çekmişti.Başlı başına bir hazine sayılır.Türkçe haline getirilmiş üstelik 3 cilt halinde kesinlikle alıp daha iyi kavramayı düşünüyorum.Teşekkürler....

benimde okumakta zorlandığım ama hayranlıkla okuduğum bir kitap.dilini anlamak oldukça güç tamamını okuyup bitiremedim çünkü kelimeleri çevirerek okumaya çalışıyorum.aklıma geldikçe ara ara okuyorum.

ibrahim hakkı hazretleri 60 sene beklemiş bu kitabı yazmak için sebebini tam bilmiyorum ama galiba nefsim hazır değil düşüncesi vardı ona rezaletname yazan ahmak insan acaba kendisi yazabilmiş mi böyle kitap hanımının rızası olmadan cima edenin çocuğu ahmak olur der ibrahim hakkı hazretleri anladığım kadarı ile yanlış zamanda olmuş zavallım :)

Çok uçuk bir kitap bence...Doğruluğu hakkında ilmi bilgim yok yorum yapamacağım.Fakat dediğim gibi Çok acaip ve uçuk şeyler yazılmış.Bu kadar şeyi bir insanın bilmesi artı bilen birnin aşikare olarak açık etmesi aklımı karıştırdı.Bu dereceye gelmiş bir insan gayb alemini pek açıklmaz bildiğim kadarıyla...

1750'lerde yazılmış bir kitap olarak oldukça yetersiz ve çağın gerisinde bir kitap olduğunu düşünüyorum. O dönemde Avrupadaki bilimsel gelişmeler göz önüne alındığında fark açıkca ortaya çıkacaktır. Önceki yüzyıllarda yazılmış daha kapsamlı kitapların yazıldığı düşünüldüğünde İslam medeniyetinin gerilemesinin bir örneği olarak görülebilir.

Reklamı fazla yapılmış bir kitap. Felsefi olarak bir derinliği yok, bilimsel olarakta çağının gerisinde.

Eleştirecek olanlar için söylüyorum. Daha önceki yüzyıllarda yazılmış birçok eser marifetnameden katbekat daha iyidir. 1350'lerde yaşamış İbni Haldun'nun Mukaddime'sini okursanız ne demek istediğimi anlarsınız. 11. yüzyılda yaşamış Muhyiddin Arabi'nin kitaplarının derinliği bu kitapta yok. Ki Füsus'un birkaç sayfasını bile okumak oldukça birikim gerektiren bir iştir.

Sonuç olarak okunması ama abartılıp, yüceltilmemesi gereken bir kitap