Jump to content
Guest style_ouf_5

Marifetname Okuyan Kaç Kişiyiz ?

Recommended Posts

Guest siriusx
osmanlıcası kac liraya bulunur? cok mu büyük bir kitap?

ben bir kitapçıdan yeni baskısını, günümüz Türkçe halini 15 tl ye aldım. bu ramazanda aldım. 1200 sayfa civarı ve kalın kapaklı.

--- Sonraki mesaj ---

Bilim açıdan geri kalmış kitap diyenler bilsin ki Abd'deki bilim adamları marifetnameyi okuyorlar ama bunu açıkça belirtmiyorlar.

bilim adamları marifetnameyi okurlar, ama sadece 1700 lü yılların bilim anlayışı hakkında fikir sahibi olmak için okurlar. bu açıdan aslında bir derleme niteliği de taşımaktadır.

çok eskiden okumuştum okumak büyük bir marifet değil onu söylüyeyim

baldır neişe yarar kalça kemiği ne işe yarar burun seyirince ne olu diz seyirince ne olur biraz dinibilgi hanımla geçinme adabı vs okumasanız çok fazla bir şey kaybetmezsiniz ibrahim hakkı hazretleri yazdığından pişmandır bence bu arada yanlış anlaşılmasın kendisine yaşantısından dolayı saygım var

abd ye gelince onlar ocült ilim manyağı nasada bile kullanmaya çalışıyorlar muhyiddin arabinin fakültelerde kürsüsü var

çok eskiden okumuştum okumak büyük bir marifet değil onu söylüyeyim

baldır neişe yarar kalça kemiği ne işe yarar burun seyirince ne olu diz seyirince ne olur biraz dinibilgi hanımla geçinme adabı vs okumasanız çok fazla bir şey kaybetmezsiniz ibrahim hakkı hazretleri yazdığından pişmandır bence bu arada yanlış anlaşılmasın kendisine yaşantısından dolayı saygım var

abd ye gelince onlar ocült ilim manyağı nasada bile kullanmaya çalışıyorlar muhyiddin arabinin fakültelerde kürsüsü var

senin önerin nedir ercü ..okumak için??

uzun zaman önce okudum parça parça.ilgimi çeken insanların yüzlerini okumakla ilgili olanlardı .hatta verilen tariflerin anlamını aramak anlamak için epey uğraştım..birde hikayesi vardı bu insanların karakteri hakkında.

İbrahim hakkı kitabi bitirir bastırmak için istanbula gelir ,sonra epey vakit olur hava kararır yatacak han aramaya başlar adamın biri ona yardımcı olur derki gel ben seni bu gece misafir edeyim ,ibrahim hakkı adamın yüzünü inceler pek güvenemez fakat beriki çok ısrar eder beraber adamın evine girerler yemek gelir ikramlarda bulunurlar ve herkes çekilir ibrahim hakkı yalnız kalır ve düşünmeye başlar sonra ben bu kitabı bastırmayım çünkü ben yanılmışım bu gözleri çok çukurda olan kalın kaşlı ve vs olan adamları kötüledim onlardan hayır gelmez dedim o ise beni evine buyur etti karnımı doyurdu yatacak yer verdi der kitabtan vazgeçer.sabah uyanır kalkıp giderken ev sahibi nasıl iyi uyudun mu yerin rahatmıydı diye sorar oda memnun kaldığını söyler, ibrahim hakkı tam kapıdan çıkarken adam onun kolundan tutar nereye gidiyorsun yemek parasını yatak parasını ödemen lazım der sertçe

İbrahim hakkı para verir çıkar ve kitabını bastirir..insanları teşhis ve tespitte iyi gözlemleri olduğu muhakkaktır..yeni basımı var mı bilmem ??çok eski kelimeler var onları öğrenip öyle okunmalı..

• Like 1

Yıllardır elimin altında bulunan bir eser bende ki 82 baskısı, eski Türkçe'den uyarlandığı için dil anlatım biraz ağır kalabiliyor. Eminönün'de yeni bir baskıda anlatımda farklılıklar olduğuna şahit oldum.

Marifetname, İhya-u Ulumiddin, Şems-ül Maarif, Uyunel Hakaik, En çok bilinen üzerinde oynanan ve yıpratılan kitaplardan birisi de Gizli İlimler Hazinesi isimli kitaptır mesela bu eserlerin tamamı eski alfabe ile yazılmış ve daha sonra günümüze farklı zamanlarda uyarlanmıştır.

Ben bir kaç arkadaşım ve işin ehli olan hocalarımla birlikte bahsi geçen kitapların kaynaklarını Süleymaniye kütüphanesinde araştırma ve orjinal bazı kayıtlara ulaşma şansını buldum, (havas, remil, burçlar ve fizyoloji gibi konularda) arkadaşlara tavsiyem her gördüğünüz dua yada zikir çalışmasını bire bir doğrudur şeklinde düşünerek okumayın, önce araştırın emin olduktan sonra uygulayın. Tamamen uzman olduğum konular değiller sadece gerçek bilgiye ulaşmak adına bir dönem araştırdığım konulardır, ancak bilmeyen, hatta bilmediği halde bildiğini iddia eden çok fazla insanla karşılaştığımı da belirtmek isterim...

1750'lerde yazılmış bir kitap olarak oldukça yetersiz ve çağın gerisinde bir kitap olduğunu düşünüyorum. O dönemde Avrupadaki bilimsel gelişmeler göz önüne alındığında fark açıkca ortaya çıkacaktır. Önceki yüzyıllarda yazılmış daha kapsamlı kitapların yazıldığı düşünüldüğünde İslam medeniyetinin gerilemesinin bir örneği olarak görülebilir.

Reklamı fazla yapılmış bir kitap. Felsefi olarak bir derinliği yok, bilimsel olarakta çağının gerisinde.

Eleştirecek olanlar için söylüyorum. Daha önceki yüzyıllarda yazılmış birçok eser marifetnameden katbekat daha iyidir. 1350'lerde yaşamış İbni Haldun'nun Mukaddime'sini okursanız ne demek istediğimi anlarsınız. 11. yüzyılda yaşamış Muhyiddin Arabi'nin kitaplarının derinliği bu kitapta yok. Ki Füsus'un birkaç sayfasını bile okumak oldukça birikim gerektiren bir iştir.

Sonuç olarak okunması ama abartılıp, yüceltilmemesi gereken bir kitap

Şimdi ben bu mesajı hayretle iki defa okuduğum halde anlamakta zorlanıyorum..! Arkadaşı da iddiasını ispata davet ediyorum, bu nasıl bir zihniyettir, böyle bir şey mümkün olabilir mi? Marifetname’nin en önemli özelliklerinden biri de güneş sisteminden ilk defa bir bilgin tarafından bahsediliyor oluşudur. İbn-i Haldun ve Muhyiddin-i Arabi'den örnekler verilmiş, tamamen alakasız! İbni Haldun sosyoloji ve iktisatın öncülerinden kabul edilir. Muhyiddin-i Arabi ise 250'den fazla kitap yazdığı sanılan büyük bir alim, mutasavvıf ve şairdir.

Erzurumlu İbrahim Hakkı ise: Erzurumlu İbrahim Hakkı, astronomi, fizik, psikoloji, sosyoloji ve din ile ilgili pek çok çalışma yapmıştır. Tasavvufî konularla birlikte, fen bilimleri hakkında da geniş bilgileri kapsayan Marifetname adlı eseri, ansiklopedik bir özellik taşımaktadır. 1757'de tamamlanan Marifetname, yalın ve halkın anlayabileceği bir dilde yazılmıştır. Yazarın söylediğine göre, Marifetname 400 kitaptan yararlanılarak yazılmıştır. Bu kitapta ilk defa bir alim tarafından Güneş Sistemi ('hey'et-i cedide') anlatıldı.

Kararı akıl sahiplerine bırakıyorum, ben anlatmak istediğimi anlattım sanırım.

Of of bu marifetnamede bir takim tabirler yapilmis iyi kotu seyler soylenmis ama olumsuzluklarin nasil engellenecegi ile ilgili birsey soylememis of of

• Like 1

Ne güzel tevafuk oldu.siparisini vermistim de benim kitapci hala getirtecek.neyse bekliyorum yapacak birsey yok.okuyunca paylasiriz.

• Like 2

Bilim açıdan geri kalmış kitap diyenler bilsin ki Abd'deki bilim adamları marifetnameyi okuyorlar ama bunu açıkça belirtmiyorlar.

Bu sabah beni en çok gülümseten cümle:)

Yani edebi eser olarak,meraklısına dini bir kaynak olarak okutulabilir..

Bende e-book olarak indirmiştim,biraz okudum sonra açmadı beni.Dini konularda çogu tasvir üzerine herhangi bir destek yok..Her konuya değinilmişti.bilim olarak belki o zaman hitabı olabilir ama günümüze sanmıyorum..