Jump to content
Guest jülide

İsa'nın Resimleriyle İncil Arasındaki Tezatlık

Recommended Posts

Guest anadoludan geldim

İşinize geleni almayın.Tamam öyle diyelim de bap'ın tamamını okusaydınız keşke.Saç örtü olarak verilmiştir.Kuran'da örtünün der.Saçınız zaten sizi örtüyor,saçınızı örtmenize gerek yok.İsteyen örtebilir ama bunu islami bir mecburiyet olarak dayatmanız "özgürlük" terimine temelden ters gelir.

Guest jülide
İşinize geleni almayın.Tamam öyle diyelim de bap'ın tamamını okusaydınız keşke.Saç örtü olarak verilmiştir.Kuran'da örtünün der.Saçınız zaten sizi örtüyor,saçınızı örtmenize gerek yok.İsteyen örtebilir ama bunu islami bir mecburiyet olarak dayatmanız "özgürlük" terimine temelden ters gelir.
kardeşim sen anlaşınlan bırak bap'ın tamamını bap ı hiç okumamışsın ben bir tek bap ta vermedim iki bap verdim ayrıca saç örgüsünün örtü olduğu kadınlar için söylenmiş verdiğiniz tavsiyeye kendiniz uyun ve okumadan kaarşınızdaki insana ben biliyorum havasıyla cevap vermeyin bu sizin zararınızadır

ayırıca söz konusu olan bir insan değil bir rab. rab kendi dediğinin aksine bir profil içine oturuluyorsa söylediği sözle görünüş arasında bir çelişki oluşuturuluyorsa bunda sorun var demektir

siz kalkmış herhangi bir insanın uymamasından örnek vererek rab denilen kişiyi normal bir insan konumunda değerlendiriyorsunuz ben işime geleni yazmam ama belliki siz bilginiz olmayan şeyler hakkında ahkam kesiyorsunuz okuyun araştırın sonra gelin konuşun

ayrıca eksik bap verdiğim idda eden siz getirin tamamı neymiş görelim eğer verdiklerimde bir eksilik yoksa haliniz benim tasvir ettiğim gibidir

Hz. İsa zenci falan değildi...Yahudilerde zenci değildir.Hispanic bir görüntüleri vardır,muhtemelen Hz. İsa'da resimlerdeki gibi Hispanik bir görüntüye sahipti.Zira o resimlerin kökenide Hz.İsa'yı gören ve O'nu resmeden yetenekli denemeyecek ressamlarınkilerdir.

Zenci gibi çizilen Hz.İsa resimlerine gelince onun nedeni de;Papalığın katolik misyonerlerinin Hristyanlığı Afrikada çok daha hızlı yaymak için kullanılmıştır...

Hz.İsa'nın o omuzlarına kadar uzun saçlarına gelince...Onunla aynı şeyleri sizlerde yaşasaydınız...Emin olun en son önemsiyeceğiniz şey saçlarınız olurdu...

Bunu şöyle düşünebilirsiniz...Hz. Muhammed'te Arap kökenlidir.Ben ihtimal vermemki,kimsenin aklına Hz. Muhammed denince sarışın mavi gözlü,yada uzak doğulu ve yahut Afrikalı bir insan görüntüsü gelecektir...Arapların arasından seçildi ve Araptır,görünüşüde Araplara benzerdi muhtemelen...Dolayısıyla Hz. İsa'da muhtemelen Yahudilere benzerdi.Birbirlerine çok yakın coğrafyada (çöl iklimi) yaşadıkları için esmer beyaz insanlar olmaları çok kuvvetli bir ihtimaldir...

Gerçekten Hz.İsa'nın görünüşünü merak ediyorsanız Greklerin çizimlerine bakınız...Örneğin;Hagia Sophia'nın içindekilere...

Konu dışı mesajlar ve tartışmalar silinmiştir..

Konu gördüğünüz üzete incil ve hristiyanlıktır, Kuran ve islam değil.

Üsluplara biraz daha dikkat ederek, konu içeriğine uygun devam etsin lütfen..

Hz. İsa zenci falan değildi...Yahudilerde zenci değildir.Hispanic bir görüntüleri vardır,muhtemelen Hz. İsa'da resimlerdeki gibi Hispanik bir görüntüye sahipti.Zira o resimlerin kökenide Hz.İsa'yı gören ve O'nu resmeden yetenekli denemeyecek ressamlarınkilerdir.

Zenci gibi çizilen Hz.İsa resimlerine gelince onun nedeni de;Papalığın katolik misyonerlerinin Hristyanlığı Afrikada çok daha hızlı yaymak için kullanılmıştır...

Hz.İsa'nın o omuzlarına kadar uzun saçlarına gelince...Onunla aynı şeyleri sizlerde yaşasaydınız...Emin olun en son önemsiyeceğiniz şey saçlarınız olurdu...

Bunu şöyle düşünebilirsiniz...Hz. Muhammed'te Arap kökenlidir.Ben ihtimal vermemki,kimsenin aklına Hz. Muhammed denince sarışın mavi gözlü,yada uzak doğulu ve yahut Afrikalı bir insan görüntüsü gelecektir...Arapların arasından seçildi ve Araptır,görünüşüde Araplara benzerdi muhtemelen...Dolayısıyla Hz. İsa'da muhtemelen Yahudilere benzerdi.Birbirlerine çok yakın coğrafyada (çöl iklimi) yaşadıkları için esmer beyaz insanlar olmaları çok kuvvetli bir ihtimaldir...

Gerçekten Hz.İsa'nın görünüşünü merak ediyorsanız Greklerin çizimlerine bakınız...Örneğin;Hagia Sophia'nın içindekilere...

off zenci diyen olmadı zaten esmer beyaz,kumral olmayan tene nedense çoğu kişi zenci diyor!

sevgili mrdüşünce müslümanım elbetteki ama inançta hassasiyet herkeste olmalı sanat diye kitaba uygunluğu olmayan resimleri tutup isa diye lanse ederseniz isanında kutsal kitabında birbiriyle çelişmessine sebebiyet verirsiniz

zor değil isanın resmini ayete uygun bir şekilde çizmek.. sadece resimde olsa, ayetle bağdaşymayan resme bu ne pehriz bu ne lahana turşusu denir düşünün kutsal kitapta rab diyorki uzun saçlı erkek kendini küçük düşürür ama resmedilen rab resimlerinin hepsi uzun saçlı bu isanın suçu elbetteki değil ama ısrarla isanın dediğine aykırı isayı resmdenlerin ve bunları kiliseye kadar taşıyanların bence trajikomik halleridir

sayın saygısız üye,

1- Mesihin saçı istisnadır.

2- Onun hakkında yorum yazmak inanclara saygısı olmayanların haddi değidir.

3- Mesih isanın resımleri incile göre yapılmamaktadır.

4- Mesih isanın yani efendimizim resimleri kendisine en cok benzeyen şekillerde yapılmaktadır.

esenlikler

sevgili mrdüşünce müslümanım elbetteki ama inançta hassasiyet herkeste olmalı sanat diye kitaba uygunluğu olmayan resimleri tutup isa diye lanse ederseniz isanında kutsal kitabında birbiriyle çelişmessine sebebiyet verirsiniz

zor değil isanın resmini ayete uygun bir şekilde çizmek.. sadece resimde olsa, ayetle bağdaşymayan resme bu ne pehriz bu ne lahana turşusu denir düşünün kutsal kitapta rab diyorki uzun saçlı erkek kendini küçük düşürür ama resmedilen rab resimlerinin hepsi uzun saçlı bu isanın suçu elbetteki değil ama ısrarla isanın dediğine aykırı isayı resmdenlerin ve bunları kiliseye kadar taşıyanların bence trajikomik halleridir

sevgili jülide,İsa mesih'in tam görünüşü kutsal kitapta verilmemiştir ki sanatçılar din boyutuyla pek ilgilenmezler sanat boyutuna bakar gerçekçilik arar.İsa nın resmini nasıl ayete göre çizebilirz?Madem birşeyi kutsal kitaba dayandırarak çiziyoruz o zaman sakal hariç diğer dış organlarda kutsal kitaba göre çizilmelidir ki kutsal kitapta böyle bir bilgi yok.Mesela ben protestanım,kilisemde isa mesihin resimleri yok ama ortodoks ve katolik kiliselerinde var bu geleneksel birşeydir.Temsilidir.Bir çok sanatçı ister sakallı çizer ister sakalsız çizer sizin bulduğunuz sakallı bir resim,mesela daha iyi anlamanız için örneklendiriyorum.Kur'anda hz.muhammed'in bir fiziksel özelliği verilmiş olsa ve bende bu fiziksel özelliği kafama göre çizdiğim bir fiziğe yerleştirsem ne olur?Alın bu sizin peygamberiniz demem heralde, gerçi siz kabul etmezsiniz.Ama hristiyanlık bu konuda ılımlı temsili şeyleri çoğu mezhep kabul ediyor.Zaten isa mesihin tamami fiziğini bilmiyoruz.Sadece benzeme durumları vardır ki bu da incilde olmadığı için bir kesinlik yükleyemeyiz.Sakalsız yapmamız,yapmamamız ne fark eder?Beni bir resim üzerinde sakallıda çizseler ben yine benim sakalsızda çizseler ben yine benim.

Sevgilerimle...

off zenci diyen olmadı zaten esmer beyaz,kumral olmayan tene nedense çoğu kişi zenci diyor!

Bende Hz. İsa zenci diyen oldu demedim...Sadece Hz. İsa'nın Afrikalı suretiyle çizilmiş resimlerinin neden olduğunu açıkladım...Ayrıca aşağıdaki postlarada bir göz at.

isa zenci imiş resimlerde farklı neden?

merhaba,öncelikle zenci demeyelim çünkü zenci hakaret anlamı taşıyor siyahi,esmer demek daha doğru olur.Resimlerde farklı olmasının sebebini yazdım.Tekrar yazıyorum İsa'nın görünümü,fiziksel özellikleri tam bilinmediğinden dolayı temsili amaçla resimler yapıyorlar mesela afrikada isa mesih'i siyahi olarak çizenler var...Ama siyahi olduğuda kesin bir şey değil ama siyahi olması olasılığı fazla sadece...

sevgilerimle...

Guest jülide

arkadaşım sanatçılar din boyutuyla ilgilenmiyebilir ama kiliselerdeki fügürlerde öyle bu noktada bunu çizen yada yapan kişileri en azından kilise uyarabilir hz muhammedin resmi çizilse bile kuranada ayete aykırı bir profilde çizlmezdi

sonuçta tartıştığımız nokta sanat kısmı değil inanç kıısmıdır ve bu resimler vede figirler tamamen bir inanca ters

sanatçılar bunu müzede sergilerde sergileye bilir inanç kısmı bizi ilgilendirmez diyerek ama bu figürler kilisenin içine kadar girdiyse ve ayete tersse bu aykırıdır

arkadaşım sanatçılar din boyutuyla ilgilenmiyebilir ama kiliselerdeki fügürlerde öyle bu noktada bunu çizen yada yapan kişileri en azından kilise uyarabilir hz muhammedin resmi çizilse bile kuranada ayete aykırı bir profilde çizlmezdi

sonuçta tartıştığımız nokta sanat kısmı değil inanç kıısmıdır ve bu resimler vede figirler tamamen bir inanca ters

sanatçılar bunu müzede sergilerde sergileye bilir inanç kısmı bizi ilgilendirmez diyerek ama bu figürler kilisenin içine kadar girdiyse ve ayete tersse bu aykırıdır

bu konunuyu neden bu kadar dayatici bir sekilde devam ettirdiginizi anlamak acikcasi bana zor geliyor. Paris müzesinde (wikipedia bakabilirsiniz) Hz. Muhammedin resimleri var. Yani zamaninda onunda resimleri birileri tarafindan cizilmis ve bir araptan cok bir asya insanini (cekik gözlü) canlandiriyor. Simdi bu resimleri birileri ayni sizin yaptiginiz gibi bize dayatmaya kalkip elestirme araci yapsa herhalde lahuti yerinden oynar. Benim dikkatimi ceken ve canimi SIKAN konu aslinda elestiri degil. Sinirlendigim sey, biz her dini rahatlikla elestiriyoruz ama kendimize geldimi elestirmenin e´si bile söz konusu oldugunda ortalik karisiyor. >Neyse konuyu dagitmak degil maksadim ama düsüncemi belirtmek istedim.

Sevgilerle

Adarna