Jump to content
Sign in to follow this  
Guest jülide

isa'ya ihanet eden yahudanın ölümündeki çelişkiler

Recommended Posts

Guest jülide

MATTA

Mat.27: 3 İsa'ya ihanet eden Yahuda, O'nun mahkûm edildiğini görünce yaptığına pişman oldu. Otuz gümüşü başkâhinlere ve ileri gelenlere geri götürdü.

Mat.27: 4 "Ben suçsuz birini*fx* ele vermekle günah işledim" dedi. Onlar ise, "Bundan bize ne? Onu sen düşün" dediler.

Mat.27: 5 Yahuda paraları tapınağın içine fırlatarak oradan ayrıldı, gidip kendini astı.

Mat.27: 6 Paraları toplayan başkâhinler, "Kan bedeli olan bu paraları tapınağın hazinesine koymak doğru olmaz" dediler.

Mat.27: 7 Kendi aralarında anlaşarak bu parayla yabancılar için mezarlık yapmak üzere Çömlekçi Tarlası'nı satın aldılar.

Mat.27: 8 Bunun için bu tarlaya bugüne dek "Kan Tarlası" denilmiştir.

evet mattadaki bu anlatıma göre yahuda isayı ihbar etmektan pişman olmuş ve ona verilen parayı kabul etmeyerek gidip kendisini asmıştır kahinlerde bu paraları alıp mezalık için bir tarla satın almışlar oysaki yine kutsal kitapta aynı olay için çok farklı bir anlatım var

ELÇİLERİN İŞLERİ

Elç.1: 17 Yahuda bizden biri sayılmış ve bu hizmette yerini almıştı."

Elç.1: 18 Bu adam, yaptığı kötülüğün karşılığında aldığı ücretle bir tarla satın aldı. Sonra baş aşağı düştü, bedeni yarıldı ve bütün bağırsakları dışarı döküldü.

Elç.1: 19 Yeruşalim'de yaşayan herkes olayı duydu. Tarlaya kendi dillerinde Kan Tarlası anlamına gelen Hakeldema adını verdiler.

şimdi burdaki bölüme bakalım yukardaki ayetlerin aksine bu bölümde yahudada hiçbir pişmanlık belirtisi yok adam almış paralarını gitmiş bir tarla almış ama sonra birden baş aşağı düşüp karnı yarılmış bağırsakları dışarı çıkmış

bu bölümde yaptığı kötülükten dolayı tanrının mucizevi bir şekilde onu öldürerek yaptığı suçun cezasını verdiği havası veriliyor

tanrı sözü diye idda edlen bir kitapta aynı hikayenin farklı kitabın farklı bölümlerinde bu derece farklı ve çelişkli anlatılması tanrı sözü değil insan yazması olduğu düşüncesini akla getirir

Yahuda Kan Tarlasinda kendisini buyuk bir agaca asti (Matta 27:5) ve sonra Yahudanin bedeni çürümüş ve şişmiş, besbelli ip koptu ve Yahuda Sonra baş aşağı düştü, bedeni yarıldı ve bütün bağırsakları dışarı döküldü. (Elcilerin isleri 1:18-19) Bu ayette Yahudanin asili oldugu gorunuyor ve sonrada vucudu curudugunde ipten asagi dusup bedeni yariliyor butun bagirsaklari disari dokuluyor. Yahuda otuz gumusu tapinaga firlattiginda baskahinler bu paralari topladilar ve bu paralar Kan Tarlasini satin almak icin kullandilar.(Matta 27:7) Baskahinler Yahudanin kendisini bu tarlaya asmaya gittigini bilmiyorlardi. Yahuda bu yeri kendisi satin almamis olabilir, ama bu para yahudanin baskahinlere tapinaktaki iade ettigi paradir isa mesihe ihanet etmesi karsiliginda kazanmis oldugu paradir.

Kısaca bunu ekliyorum belki bu konuda bilgi aramak isteeynler için.

esenlikler

Guest jülide

sevigili melkem iki bölmü birbirine uyduracağım diye iyice çelişkili hal sokmuşsunuz

açıkça bir bölümde yahuda paraları savurup çıkıp gidip kendini asıyor diğerinde paraları alıp gidip tarla alıyor birinde tarlayı kendisi alıyor diğerinde almadığı paraları kahinler alıp tarla alıyor bu kadar açık olan bir duruma hala açıklama yapaya çalışmanız kendi ayetlerinizde yazılı olanı inkar etmeniz anlamına gelir lütfen kendi kitabınızdaki bu bölmüleri baştan sona okuyun

sevigili melkem iki bölmü birbirine uyduracağım diye iyice çelişkili hal sokmuşsunuz

açıkça bir bölümde yahuda paraları savurup çıkıp gidip kendini asıyor diğerinde paraları alıp gidip tarla alıyor birinde tarlayı kendisi alıyor diğerinde almadığı paraları kahinler alıp tarla alıyor bu kadar açık olan bir duruma hala açıklama yapaya çalışmanız kendi ayetlerinizde yazılı olanı inkar etmeniz anlamına gelir lütfen kendi kitabınızdaki bu bölmüleri baştan sona okuyun

- Genellikle bu ve buna benzer soru veyaut art niyet tasiyan yazi ve mesajlari baska sitelerden alinti yaparak ekliyorsunuz. incili okudugunuzu sanmiyorum veyahut baska kaynaklarida. Hatta biraz üsenmeyip bunun cevabi var mi yok mu diye ayni arama seklini yapmiyorsunuz.

Ben size bir soru sorayim:

+ Ya Rabbi! Ben artık iyice kocamış, karım da kısırken nasıl oğlum olabilir? (âl-i İmran/3:40)

+ Biz ancak Rab'bin buyruğuyla ineriz geçmişimizi, geleceğimizi ve ilişkinin arasındakileri bilmek O'na mahsustur. Rab'bin unutkan değildir.(Meryem/19:64)

Sayin jülide, Kuran Allahin sözü ise yukaridaki ayetlerde bir melek digerinde ise Bir kisinin söyledigi sözler var simdi bu ayetlere göre nasil Allahin sözleri olabiliyor?

Simdi burayi siz aciklayabilirmisiniz.

Bunlarin cevaplarini sadece sizden bekliyorum. Cevap yazarsaniz bende daha genis bir anlatimla o ayetleri aciklayacagim.

esenlikler

@Julide

Bu tarz konulara pek katılmamayı tercih ediyorum.Ama sana senin çelişki sandığın şeyi açıkça anlatayım...

-Yahuda paraları tapınaga fırlatır ve kahinler paraları alırlar.

-Sonrasında,Yahuda bir tarlada kendini asar...

-Kahinlerse,o parayla yabancı mezarlığı yapmak amacıyla Yahuda'nı kendini astığı tarlayı satın alırlar.Fakat kahinler o tarlayı satın aldıklarında,Yahuda'nın o tarlada kendini astığını bilmiyorlardı.

Toparlarsak;Yahuda İsa Mesih'e ihanet etmesi karşılığında aldığı parayla dolaylı olarak kendi mezarını satın almış oluyor...

Eğer Yahuda o paraları tapınağa atmasaydı.Kahinler yabancı mezarlığı yapmak için o tarlayı alamazlardı.Yahuda'nın İsa mesihe ihanetinin karşılığında aldığı parayla alındığı için o tarlayı hem kahinler satın almış oluyor hemde Yahuda...

Bunun dille ve çeviri ile çok alakası olduğunu düşünüyorum.Açıklamak gerekirse,örnekle;

''Yahuda ihanetinin karşılığında aldığı parayla aslında kendi mezarını satın almıştı'' (Burada özne Yahuda)

ya da

''Kahinler Yahuda'nın tapınağa fırlattığı paraları alıp,yabancı mezarlığı yapmak amacıyla Yahuda'nın kendini astığı çömlekçi tarlasını satın aldılar.'' (Buradaysa Kahinler)

Yani ortada bir çelişki yok... ^^

Guest MEGANOM

horoz ötmeden

içinizden birisi bana ihanet edecek

tutku filminde seyretmiştim ama ne filimdi ağlaya ağlaya canım çıkmıştı o romalıların hele yahudilerin yaptıkları ne kadar gaddarca acaba şamon bu konuda ne düşünüyordur. biliyormusunz bilmiyorum ama hrıstıyanlar hz ısadan sonra izmit knsulune kadar ınanılmaz acılar çekmişler hatta romalılar tarafından aslanlara atılmışlar çok acılar çekmişler tıpkı yahudiler ve muslımanlar gibi hepsi huzur içinde uyusun