Jump to content
nisnue

Tencerede Fincan Kek

Recommended Posts

Şu sıralar sürekli yaptığım müthiş bir kek tarifini sizinle paylaşıyorum tencerede pişiyor muffin ve browni karışımı harika bir lezzet mutlaka deneyin :)

• 1 adet yumurta
  • 1 çay bardağı süt
  • 1 buçuk çay bardağı tozşeker
  • 2 çay bardağı un
  • 1 paketten biraz az kabartma tozu
  • 1 tatlı kaşığı toz vanilya
  • 2 yemek kaşığı kakao
  • muffin kağıtları

Yapılışı:

1. Yumurta, süt ve tozşekeri orta boy bir kasede çatalla çırpıp karıştırın.
  2. Unu, kabartma tozu, vanilya ve kakao ile birlikte eleyip karışıma ilave edin.
  3. Bir spatula yardımıyla çok fazla karıştırmadan birbiri ıslatıp akıcı bir hamur haline gelene kadar karıştırıp bırakın.
  4. 6 adet orta boy kahve fincanına muffin kağıtları yerleştirin veya katı yağ ile yağlayıp unlayın.
  5. Kek hamurunu fincanlara paylaştırın.
  6. Fincanları alacak yayvan bir tencereye fincanları yerleştirip yarısına gelecek kadar su doldurun ve ocağı açın.
  7. Tencerenin üzerini bir mutfak havlusu ile kapatıp kapağını kapatın. Bu sayede buharlaşan su keklerin üzerine damlamayacaktır.
  8. Su kaynamaya başlayınca ocağın altını kısabildiğiniz kadar kısıp 20 dakika bu şekilde pişirin.
  9. Altını kapatıp 15 dakika daha kapağını açmadan beklettikten sonra kekleri tencereden alıp soğumaya bırakın.

3698932746_a2069e9878-1.jpg

• Like 2

Nisnue teşekkürler canım.Haftasonu deneyeceğim.Bir kek canavarı olarak verilen bütün tarifleri aldım...:)

• Like 1

bunu mutlaka dene adoğan şu sıralar favorim kötü taktım harika oluyo heleki soğuduktan sonra at kısımdan çatal yada kaşık yardımı ile çikolata sosu şırınga et müthişşşş oluyooo :)

Guest kemtamin

oley yaa.yurtta fırın yok..bu benim için harıka bır trıf oldu:)

bunu mutlaka dene adoğan şu sıralar favorim kötü taktım harika oluyo heleki soğuduktan sonra at kısımdan çatal yada kaşık yardımı ile çikolata sosu şırınga et müthişşşş oluyooo :)

Deneyeceğim canım.Çok hoşuma gitti.Pratik gibi görünüyor.İnşallah güzel olur...:)

oley yaa.yurtta fırın yok..bu benim için harıka bır trıf oldu:)

bu tarif tam senlik olmuş o zaman :)

Ahaa bunu beğendim, ama yapamam ki :D bi yaan olsada yesek :D

mutlaka yaptıracak birini bulursun deocummmmm:polling:

mutlaka deneyin harika oluyor fırında değil ocakta su içinde pişmesi daha da lezzet katıyor