Jump to content
Ryu

Formata Son!Bilgisayarcılar Bana Kızacaklar:)

Önerilen İletiler

Bu program sayesinde format atmayı unutmuş bulunmaktayım.Allah bunu yapandan da öğretenden de razı olsun.Fazla laf yapmadan dilimin döndüğünce anlatmaya çalışayım.

Öncelikle bilgisayarımızı CD'den başlatmamız gerekiyor.Ghost CD'sini takıp bilgisayarı yeniden başlatalım.Çoğu bilgisyarda windows açılmadan F8'e basarsanız CD'den başlar.F8 ile yapamıyorsanız;bilgisayarı yeniden başlatır başlatmaz del tuşuna basarak bios ayarlarına girin.Üstten '' Boot '' kısmına gelin ve 1. seçenek olan '' Boot Device Priority '' 'e gelip enter tuşuna basın.

boot1-1.gif

Sonra aşağıda verdiğim resimdeki seçenek karşınıza çıkacak.Seçeneklerden '' CDROM '' 'u 1. sıraya alın.Yani 1st Boot Device CDROM olacak.

boot2-1.gif

Ayarladıktan sonra '' F10 '' tuşu ile ayarlarımızı kaydedip biostan çıkalım.Bilgisayar yeniden başlayacak.Hiç dokunmuyoruz ve karşımıza Ghost ekranı geliyor.

Sırasıyla şu adımları izliyoruz : Local >> Partition >> To Image ve enter tuşuna basıyoruz.

Açılan pencerede yedeğimizi alacağımız harddiski göstereceğiz.Resimde 2. tane HDD var fakat çoğu kişi tek HDD kullanıyor.Eğer tek HDD kullanıyosanız siz de bir tane HDD görünecek.Harddiskimizi seçip '' OK '' 'e basarak devam ediyoruz.

Şimdi de karşımıza HDD'nin hangi bölümünün yedeğini alacağımızı soran pencere gelecek.Faremizle '' Primary '' olan kısma 1 kez tıklayarak seçelim ve aşağıdan '' OK '' 'e basarak devam edelim.

Şimdi de alacağımız yedeği harddiskimizin hangi kısmına koyacağımızı soran bir pencere gelecek.Burada doğru sürücüyü seçmemiz gerek.HDD'miz (C:) ve (D:)

olarak ikiye sölünmüşse (D:)'yi seçeceğiz.Birden fazla bölünmüşse (C:) hariç istediğimiz sürücüye koyabiliriz.Yedeğimizi hangi sürücüye koyacağımızı seçiyoruz.Büyük ihtimalle '' 1:2 [NTFS] '' drive olacak.

Şimdi de yedeğimize bir isim verip kaydedeceğiz.'' File name ''yazan yerin karşısındaki kutucuğa isim yazıyoruz.(yedegim,windows7 yedegim,xpyedegim gibi...i harfinin çıkması için ı harfine basmanız gerekir.)İsmi yazdıktan sonra '' Save '' butonuna basıyoruz.

Sonraki ekranda ise karşımıza sıkıştırma ile ilgili seçenekler çıkacak.No,Fast ve High.High yüksek sıkıştırma sağlar ve yedeğinizin boyutu küçük olup,az yer kaplar.Ben High tavsiye ederim.

Bu işlemler bittikten sonra ekrana son menü gelecek.'' Reset Computer '' seçeneğine tıklıyoruz ve bilgisayarımız yeniden başlıyor.

Şimdi bilgisayarımızın ayarlarını geri almamız gerekiyor.Yazımın başında anlattığım şekilde Biosa giriyoruz.'' 1st Boot Device '' seçeneğini eskisi gibi değiştiriyoruz.Yada '' Default '' ayarları etkinleştirebilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT:Aldığınız yedeği yanlışlıkla silmeyin,dikkat edin.Çünkü harddiskinizin içinde normal bir dosya gibi duracak.Bir klasör açıp,bir isim verin.Yedeğinizi oraya koyup,gizli klasör haline getirin.Gelişmiş kullanıcılar benim gibi HDD'den yedeğin büyüklüğü kadar sürücü ayırıp,o sürücüyü gizleyerek yedeği içinde muhafaza edebilir.

Diyelim ki bilgisayarımız çöktü.windows açılmıyor bile,hiç bir şekilde hesabımıza giremiyoruz.Böyle bir durumda '' Ghost 11.5 '' Cd'mizi takıyoruz.Bios ayarlarını yapıp bilgisayarı CD'den başlatıyoruz.Ghost ekranı geliyor,yedeğimizi geri yüklüyoruz.Yedeği yüklemek de aynı almaya benziyor.Sadece '' To Image '' seçeneği yerine '' From Image '' seçeneğini seçmemiz gerekiyor.

Sonuç: Yedeğini aldığımız durumdaki gibi bilgisayarımız aynen karşımızda.Temiz bir format atıp,tüm gerekli driverları ve ihtiyacımız olan programları kurduktan sonra yedeğini alırsak,bidaha ömür boyu format ile uğraşmayız.Tabi başka bir işletim sistemi kurmak istemezsek.Benim bilgisayarımda hem Xp hem de Windows 7 yedeğim var.Dilediğim an dilediğim işletim sistemine dönebilirim.

resimli anlatım :

attachment.php?attachmentid=22231&stc=1attachment.php?attachmentid=22232&stc=1attachment.php?attachmentid=22233&stc=1attachment.php?attachmentid=22234&stc=1attachment.php?attachmentid=22235&stc=1attachment.php?attachmentid=22236&stc=1attachment.php?attachmentid=22237&stc=1attachment.php?attachmentid=22238&stc=1attachment.php?attachmentid=22239&stc=1attachment.php?attachmentid=22240&stc=1attachment.php?attachmentid=22241&stc=1

boot1-1.gif

3.jpg

1.jpg

2.jpg

ghost32.jpg

ghost32_image001.jpg

ghost32_image002.jpg

ghost32_image003.jpg

ghost32_image004.jpg

ghost32_image005.jpg

ghost32_image006.jpg

• Like 2

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

ben pek anlamam, bunları yapmaya çalışırken garanti falso veririm gibime geliyor :) ama emeğe saygı. teşekkürler paylaşım için. +rep'in de geldiiiiii ;)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
ben pek anlamam, bunları yapmaya çalışırken garanti falso veririm gibime geliyor :) ama emeğe saygı. teşekkürler paylaşım için. +rep'in de geldiiiiii ;)

Teşekkür ederim.Aslında 1 kere yapabilseniz ne kadar kolay olduğunu anlayacaksınız.:)

--- Sonraki mesaj ---

Ben gibi bilgisayarını sürekli formatlayan biri için bulunmaz nimet.Teşekkürler paylaşımınız için

Rica ederim.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
kızdım şimdi herkes görcek :D

Eyvah, yandık:D

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
N0NE

Norton ghost'la image alıp yeniden atmak çok kolay ama image'ı yeniden geri attığınız zaman nedense 1 yıl kadar sorunsuz kullanıılan xp 7-8 ay ancak gidiyo

nedendir onu bilemiyorum...

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Norton ghost'la image alıp yeniden atmak çok kolay ama image'ı yeniden geri attığınız zaman nedense 1 yıl kadar sorunsuz kullanıılan xp 7-8 ay ancak gidiyo

nedendir onu bilemiyorum...

Çoğu kullanıcı için 1 yıl çok uzun bir süre.Çerezleri temizlemeyen,disk birleştirme yapmayan kullanıcılar bir kaç ay içinde işletim sistemini bozabiliyor.Zaten istediğiniz kadar dikkat ederek kullanın,yine belli bir zaman sonra işletim sisteminin dosyaları şişiyor,makina hantallaşmaya başlıyor.7-8 ayda bir format atmak bence normal bir süre.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bilgisayarım çöktüğü zaman format cdsini takmıştım. O zamanlar onunlada ne yapacağım bilmiyordum. Tabi görmedi. Ekranda birşey yoktu. Csi D si çökmüştü. Müşteri temsilcisi bu yolu göstermeye çalıştı ama olmamıştı. 3. mü ne olmamıştı.Bootlardan birini görmüyordu.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Bilgisayarım çöktüğü zaman format cdsini takmıştım. O zamanlar onunlada ne yapacağım bilmiyordum. Tabi görmedi. Ekranda birşey yoktu. Csi D si çökmüştü. Müşteri temsilcisi bu yolu göstermeye çalıştı ama olmamıştı. 3. mü ne olmamıştı.Bootlardan birini görmüyordu.

Ben de ilk formatımda bilgisayarı CD'den başlatamamıştım.Daha sonra harddiski bölümlendiremedim,sadece C: sürücüsü vardı :)Zamanla herşeyi öğrendim.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Aynen. Tek başıma başarmıştım ama. Bu işler yapa boza öğreniliyor. Şimdi cd rom sürücü cdyi görmüyor. O yüzden bunu kaydedeyim bir tarafa. Bana tarif edilende F2'ye sabit basılıyordu. Bu farklı gibi. Paylaşım için teşekkürler.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap