Jump to content
0rh4n

Allah İnsanları Eşit mi Yarattı?

Recommended Posts

Merak ediyorum arkadaşlar bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Sizce Allah bizleri eşit mi yaratmıştır?

Bu gibi farklılıkların hikmetini görmeyenlerin biraz daha okumaları, tefekkür etmeleri, tefekkür edecek seviyeye gelmeleri önem arz etmektedir.

--- Sonraki mesaj ---

Ayrıca şunu da ekleyeyim:

"...Erkeklerin kadınlar üzerinde (ki hakları), bir derece daha fazladır." (Bakara, 2/228)

bence eşit yaratmadı.

1) lisedeyken bir edebiyat hocamız vardı bir gün konu neydi hatırlamıyorum "ayrım yapıyorsunuz hocam" dedik bize dedi ki evet ayrım yapıyorum allah bile ayrım yapmış ben neden yapmayayım kimini güzel kimini çirkin yaratmış vs vs örnekler uzadı gitti ama bana eşit olmadığımızı düşündüren bu olay değildi aklımda kalmış sadece

2)bir akrabam var yaşca benden küçük onun ömrü hayatında ters giden ya da kelimesine kadar istediği birşeyin olmadığına hiç şahit olmadım rabbim daha alasını versin gözümüz yok asla fakat ben yalvarırım yakarırım duadan niyazdan geri durmam o ise kendi söyler birşeyi olsun dilediğimi ve olmadığını bilmem hiç diye

3) elbette ki çalışanlara emeğe saygım var kimseleri asla küçümsemem allah korusun fakat bazan bakarım kocaman adamlar kahvehanenin kapısında ayakkabı boyamak için dolanırlar o zaman çok üzülürüm içimden isyan yükselecek gibi olur ama bastırırım

4) bu örnekleri hastalıkla fakirlikle dertle vs çoğaltabiliriz buraya yazdıklarım asla bir isyan değildir rabbimi gücendirmek istemem fakat eşit değiliz gercekten eşit değiliz

--- Sonraki mesaj ---

bende ekleyeyim kadın erkek eşitliğine de inanmam erkek üstündür tartışmasız bu böyledir

Guest bora82

eşit yaratmadı kimisi hasta doğuyor kimisi sağlıklı doğuyor.

zaten burdaki amaçta o biz kiminizi fakirlikle kiminizi zengilikle imtihan etti diye bi ayet vardı tam bilmiyorum yanlış olmasında kimi zenginlikle kimi fakirlikle imtihan oluyo zengin olan zengilikle Alah yolundan sapıcak kenidini diğer insanlardan üstün görücek mi fakirlere yardım edicek mi dünya malınamı tamah edicek diye imtihan olurken fakirde sabır göstericek mi diye sınav olur güzel olanın bazen şansı olmaz bu yüzden Allah çirkin şansı versin der hepimiz yarı şeylerle imtihan oluyoruz zenginlik, faikrlik güzellik, sağlık o yüzden kimse eşit değil ama herkes yaşadığının mükfatını alıcak hak katında bu yüzdende eşittir bence

• Like 2

bence eşit yaratmadı.

1) lisedeyken bir edebiyat hocamız vardı bir gün konu neydi hatırlamıyorum "ayrım yapıyorsunuz hocam" dedik bize dedi ki evet ayrım yapıyorum allah bile ayrım yapmış ben neden yapmayayım kimini güzel kimini çirkin yaratmış vs vs örnekler uzadı gitti ama bana eşit olmadığımızı düşündüren bu olay değildi aklımda kalmış sadece

2)bir akrabam var yaşca benden küçük onun ömrü hayatında ters giden ya da kelimesine kadar istediği birşeyin olmadığına hiç şahit olmadım rabbim daha alasını versin gözümüz yok asla fakat ben yalvarırım yakarırım duadan niyazdan geri durmam o ise kendi söyler birşeyi olsun dilediğimi ve olmadığını bilmem hiç diye

3) elbette ki çalışanlara emeğe saygım var kimseleri asla küçümsemem allah korusun fakat bazan bakarım kocaman adamlar kahvehanenin kapısında ayakkabı boyamak için dolanırlar o zaman çok üzülürüm içimden isyan yükselecek gibi olur ama bastırırım

4) bu örnekleri hastalıkla fakirlikle dertle vs çoğaltabiliriz buraya yazdıklarım asla bir isyan değildir rabbimi gücendirmek istemem fakat eşit değiliz gercekten eşit değiliz

--- Sonraki mesaj ---

bende ekleyeyim kadın erkek eşitliğine de inanmam erkek üstündür tartışmasız bu böyledir

Her şeyi hikmetle yapan, ortaya koyduğu her prensibi hikmet dolu" manasına gelen “Hakîm” ismiyle de hanımlara şu mesajı vermektedir. “Erkeklere verilen bir derecelik fazla hakkın bir hikmeti vardır. Siz onu bilmezseniz de Hakîm olan Allah’a güvenin. Çünkü bütün kâinatın şahadetiyle her işini hikmetle yapan Allah’ın bu işi hikmetsiz ve hakikî adalete aykırı olarak yapması mümkün değildir.

--- Sonraki mesaj ---

zaten burdaki amaçta o biz kiminizi fakirlikle kiminizi zengilikle imtihan etti diye bi ayet vardı tam bilmiyorum yanlış olmasında kimi zenginlikle kimi fakirlikle imtihan oluyo zengin olan zengilikle Alah yolundan sapıcak kenidini diğer insanlardan üstün görücek mi fakirlere yardım edicek mi dünya malınamı tamah edicek diye imtihan olurken fakirde sabır göstericek mi diye sınav olur güzel olanın bazen şansı olmaz bu yüzden Allah çirkin şansı versin der hepimiz yarı şeylerle imtihan oluyoruz zenginlik, faikrlik güzellik, sağlık o yüzden kimse eşit değil ama herkes yaşadığının mükfatını alıcak hak katında bu yüzdende eşittir bence

İşte bütün bunlar İlâhî adaletin harika tecellileri. Biz bu tecellileri ibretle seyretmeliyiz ve şu geçici dünya hayatında insanların farklı tarzlarda imtihan edilmelerini de bu şuurla değerlendirmeliyiz. Hikmeti, ancak âhirette anlaşılabilecek olan bazı farklılıkları hemen itirazla karşılamamalıyız.

• Like 1

İnsanın cisminden, fiziksel bedeninden önce ruhu mu vardı? Ruhlar aleminde yaratıcı ile yapılan sözleşme neydi? Kalu Bela ne demektir?

- Bazıları ruhun toptan, Hazreti Adem'in yaratılmasından sonra onun sırtından arkasından gelecek nesilleri yarattı şeklinde yorumlar. Çoklarının kabul ettiğine göre ise, bir ruhlar alemi vardır. Ruhlar aleminde ruhlar eşit yaratıldı. Tasavvufi bakış açısından bakılınca bu daha çok kabul ediliyor. Cesetler şekillenmeye başladıktan, vücut teşekkül ettikten sonra ona bir ruh üfleniyor. Orada bu vahiyler bilgiler veriliyor denirse de aslında bilgi almaya kabiliyetli bir ruh var orada...

Sözleşme mantığına da bu uygun düşüyor. Sözleşme daha sonra gelişecek bir akdin önceden belirlenmesi anlamındadır. Bu sözleşme Kalu Bela dediğimiz şeydir.

Cenab-ı Hak, ruhları yarattığı zaman, 'Elestü birabbiküm' buyurdu. Ruhlar da 'bela' diye cevap verdiler. Yani Elestü birabbiküm, 'Ben sizin Rabbiniz değil miyim' demektir. Kalu Bela ise, 'Evet, sen bizim Rabbimizsin' demektir.

'Kalu Beladan beri müslümanım' demek, 'Ruhlarımızın "Evet" dedikleri zamandan beri müslümanım' demektir.

Neam da, bela da evet demektir. Olumsuz soruların olumlu tasdiki için neam değil, bela kullanılır.

Ruh'un ağırlığı ve şekli var mı?

Bu sorunun cevabı filmlere bile konu oldu. '21 Gram' (21 Grams) isimli filmde ruhun ağırlığının 21 gram olduğu bilimsel bir araştırmaya dayandırılmıştır. O araştırmanın yapıldığı yer ABD, tarihse 1907.

Ruhun tartılabileceğini ben düşünmüyorum. Elektrik gibi... Ruhun şeklini de söyleyemem. Buna dair hiçbir şey yok. Hazreti Peygamber e de sormuşlar 'Ruh nedir' diye. Efendimiz (sav.) Kur'an-ı Kerim'den cevap vermiş:

''Sana ruh hakkında soru soruyorlar. De ki: “Ruh, Rabbimin bileceği bir şeydir. Size pek az ilim verilmiştir.' (İsra 85)

Orada söylenmek istenen şu; onu senin benim gibi bir nesnel olarak düşünmeye çalışırsanız onu kavrayamazsınız. O sizin idrak alanınızın şuur alanınızın dışındadır. Onun şekli ile ilgilenmeyiniz varlığı ile ilgilenin ve onun gitmesi gerektiği yere götürün.

Allah insanları mı ruhları mı eşit yaratmıştır?

Allah insanları değil ruhları eşit yaratmıştır. Bunun nedeni ruhun insan bedeni üzerinden imtihan edilecek olması.

Dünyada herkes içinde bulunduğu şartlara göre imtihan edilir. Mesela; zengin olan fakirlere ne kadar yardım ettiği, malını nerede ve nasıl harcadığıyla imtihan edilirken, fakir olan sabır ve kaderine rıza göstermesi ile imtihan edilir. Bizlerin eşitsizlik olarak yorumladığı farklı hayat koşullarının en mühim hikmeti kulun ahiretteki mükâfatın artmasıdır. Bu dünyada fakir ya da sakat yaşayan bir insan, eğer bu imtihanını güzel bir şekilde verirse ahirette sağlıklı ve zengin insanlardan daha yüksek bir makam kazanır. Mesela çaresiz bir hastalığa yakalanmış bir insan sıkıntılı hayatının neticesinde herkesin özendiği manevi şehitlik makamını elde edecektir.

Nitekim ayet-i kerimede Allah şöyle buyurmuş: ''Allah kullarına rızkı bol bol verseydi, yeryüzünde azarlardı. Fakat O, (rızkı) dilediği ölçüde indirir. Çünkü O, kullarının haberini alandır, onları görendir.'' (Şura 27)

Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Mustafa Özgen

Guest bora82

valla ben kimsesiz olup sokakta titreyerek ölen insanları düşünebiliyorum,veya sırf annesi babası onu evden attı diye tinerci olan çocukları.bu çocuklar neden sınanıyor onuda anlamış değilim.bence hak etmiyorlar o şekilde yaşamayı.biz rahatız evlerimizde internete bağlıyız internet parasınıda bulabiliyoruz çayımızıda yudumluyoruz.peki onlar niye öyle yaşamak zorunda anlamıyorum.buradan çıkan sonuçta ben harika bir tecelli arayamam.

en basitinden düşünüyorum kpss sınavı oldu pazar günü ben kaç aydır çalışıyorum dershaneye gitmediğim tek bigün olmadı ramazanda oruçluyken gitim sahurda çalıştım. Eve 10 a gelrken geldiğim oldu ders yüzünden bayramda millet gezerken ben çalıştım yazın hiç bi yere gidemedim ama sınavım kötü geçti belkide benden çok az çalışan birinin çok dahaa iyi geçti bunda adlet yok değil mi ama böle düşünmem gerkiyo biliyorum o yüzden sabrediyorum sınavın ertesi günü ben napıcam artık yapıcak hiçbişim kalmadı. bi işim bile yok derken ilçe miii eğitimden aradılar ücretli öğretmenlik için beni aradılar normalde ben başka bi ilçede oturuyorum beni değilde daha yakında oturan birini tercih ederlerdi hata başka bir arkadaşımla breaber bşvurduk. Onun tecrübeside vardı evide daha yakın ama beni aradılar ben bundan çok fazla anlam çıkardım dmeki hiçbişi isyan etmeden sabırla bekleyince herşey düzeliyo bu yüzden bu sınavdan da umutluyum Allah ın adaletine güvenip sabırlı olmak lazım.

Guest İDİL

Herkes eşit doğar(sağlıkla ilgili problemleri tenzih ederim)

Eşitsizliği sağlayanlar insanlardır.

valla ben kimsesiz olup sokakta titreyerek ölen insanları düşünebiliyorum,veya sırf annesi babası onu evden attı diye tinerci olan çocukları.bu çocuklar neden sınanıyor onuda anlamış değilim.bence hak etmiyorlar o şekilde yaşamayı.biz rahatız evlerimizde internete bağlıyız internet parasınıda bulabiliyoruz çayımızıda yudumluyoruz.peki onlar niye öyle yaşamak zorunda anlamıyorum.buradan çıkan sonuçta ben harika bir tecelli arayamam.
o yönden baktığında haklısın ama bakış açını değiştirmelisin bence işte onlar öle yaşarken biz evimizdeyiz diyosun doğru ama sen ahirette onlara niye yardım etmedin madem diye suçlandığında ezilirken onlar nurdan parlayıcaklar biz bunu anlayamıyoruz bence dünya hayatı geçici bize burda çok büyük görünen bi zamanın mükfatı sonsuzluk olarak dönücek değmez mi acaba düşünüyorumda mahşer anında acaba ben sokakta kalsaydımda bugün bu hlade olmsaydım diyebilicek miyim ama zanetmiyorum