Jump to content
hacersş

Rızk için Faydasını Gördüğüm bir Dua

Recommended Posts

Faydasını gördüğüm dualardan, 

Tekasür süresi pazartesi ve çarşamba günleri 40 adet okunur. Burda konusu vardı sanırım 2010 yılından beri okuyorum. Bilmeyenler için hem konu güncellensin, hemde faydası olması dileği ile, 

Tekasür Suresi
Elhamdülillahi Rabbil Alemin,
Salat ve selam âlemlere rahmet olan Peygamberimiz Muhammed Mustafa (sav)’e, ailesine, ashabına ve kıyamete kadar onun yolundan gidenlerin üzerine olsun.

Mekke’de indirildi. 8 Ayettir. Tekâsür, mal, mülk ve çoluk çocuğun çokluğuyla övünmek demektir.

Arapçası

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ
أَلْهَاكُمُ التَّكَاثُرُ (‘) حَتَّى زُرْتُمُ الْمَقَابِرَ (‘) كَلَّا سَوْفَ تَعْلَمُونَ (‘) ثُمَّ كَلَّا سَوْفَ تَعْلَمُونَ (‘) كَلَّا لَوْ تَعْلَمُونَ عِلْمَ الْيَقِينِ (‘) لَتَرَوُنَّ الْجَحِيمَ (‘) ثُمَّ لَتَرَوُنَّهَا عَيْنَ الْيَقِينِ (‘) ثُمَّ لَتُسْأَلُنَّ يَوْمَئِذٍ عَنِ النَّعِيمِ

Okunuşu

Bismillahirrahmânirrahîm.
1- Elhakümüt tekasür
2- Hatta zürtümülmekabir
3- Kella sevfe ta’lemun
4- Sümme kella sevfe ta’lemun
5- Kella lev ta’lemune ılmel yekıyn
6- Le teravünnelcehıym
7- Sümme leteravünneha aynelyakıyn
8- Sümme le tüs’elünne yevmeizin anin neıym

Anlamı

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle.
1- O çokluk kuruntusu sizleri oyaladı,
2- Ta kabirlere kadar gidip ziyaret edişinize kadar!
3- Öyle değil, ileride bileceksiniz!
4- Sonra yine öyle değil, ileride bileceksiniz!
5- Öyle değil, kesin olarak bilseniz,
6- Andolsun ki, cehennemi mutlaka göreceksiniz!
7- Sonra yine andolsun ki, onu yakın gözüyle göreceksiniz!
8- Sonra andolsun ki, o gün her nimetten sorgulanacaksınız!

Tekasür Suresinin Faziletleri;

Rasulullah Salla’llahu aleyhi ve Sellem Efendimiz,bu suresini bin ayete denk olduğunu haber vermiştir.
Bu sureyi her gün okuyan,ilahi hoşnutluğa mazhar olur;işleri açılır,kazancı artar.
Bu sûreyi okuyan,İlahi hoşnutluğa mazhar olur.İşleri açılır,kazancı artar.
Rasûlullah (s.a.v) Efendimiz bu sûrenin bin ayete denk olduğunu haber vermiştir.

Not: ayrıca 7. Ayet de çok sırlar vardır. Bana sormayın okuyun kendiniz yaşayın. Bu sorulara cevap vermeyeceğim... ( Sure Alıntı) 

Edited by hacersş
  • Like 3

Faydasını gördüğüm dualardan birini daha yazmak istedim. 

Onbeş gündür aradığım sayaç tesbihi mi bugün buldum. 

Dua bu sitede var. Yatsı namazı sonrası okudum yedi gece ama bulamadım. Daha sonra on gün içinde devamlı şeytan aldı götürdü satamadan getirdi dedim. Bugün ayakkabılıkta misafir terliğinin içinde buldum. 3 liralık birşey ama rahmetli annemin elinin değdiği tesbih. Çok üzülmüştüm. Şimdi çok sevinçliyim. 

KAYIP BULMAK İÇİN OKUNACAK DUA

Hz. Ömer (ra)'in oğlu Abdullah şöyle buyurmuştur: Bir eşyasını kaybeden veya çaldıran kişi, iki rekât namaz kıldıktan sonra şöyle dua eder:

"Allâhümme rabbe'd-dâlleti ve hâdiye'd-dâlleti, rudde aleyye dâlletî bi kudretike ve sultânike. Fe in-nehâ min fadlike ve atâike."

ANLAMI: "Ey kaybolanların Rabbi ve kaybolanları ve yolunu kaybedenleri doğru yola kılavuzlayan Allah'ım! Kudretin ve saltanatın hakkı için kaybettiğim şeyi bana iade eyle. Çünkü bu senin fazl ve keremindendir." (Bostanu'l-Arifin; Bilal Eren, Açıklamalı Dua Hazinesi, s. 304)

Edited by hacersş
  • Like 1

İnsana faydası olan maddi ve manevi her şey rızktır. 

İman rızkı, ilim rızkı, kalbin rızkı, mal rızkı, rütbe rızkı, evlat rızkı, sıhhat rızkı, gıda rızkı, insanlık ve merhamet rızkı ve daha nice rızıklar. Bu rızkların hepsi dünya yaratılmadan önce, ezelde taksim edilmiştir. Kalbin rızkı dini ilimdir. Namaz manevi bir rızktır.

Başı Dertte Olanlar....İşte Kurtuluş.... 

Rabbiy inniy mağlubun fantasır, vecbür kalbil münkesir, vec'mâ şemlil müddesir, inneke enter rahmanül muktedir; ikfiniy yâ Kâfi fe enel abdul muftekir ve kefâ billahil veliyyen ve kefâ billahil nasıyra; inneş şirke lezûlmün azîm. Ve mallâhu yuriydu zulmen lil ibad. Fekutia dabirul kavmilleziyne zalemu, velhamdulillahi rabbil alemiyn.
Anlamı:
Rabbim, yenildim; behemehal yardım et-nusretinle muzaffer eyle. Kırılmış kalbimi birleştir-bütünleştir-tekleştir. Parçalanan birliğimi cem eyle. Zira sen, evet Sen kesinlikle Muktedir Rahman’sın. Bana yet, ey Kafiy. Zira ben Senin hiçbir şeyi olmayan kulunum. Veliy olarak Allah yeter, Nasıyr olarak Allah yeter. Kesinlikle şirk Azıym bir zulümdür; ve Allah, kulları için zulüm dilemez. Zulmeden topluluğun arkası kesilmiştir; alemlerin Rabbı olan Allah’a HAMD olsun.

Her devirde başı sıkışanların ruhanîyetinden meded umdukları Gavs-ı A'zâm Abdülkâdir Geylânî'nin, bütün başı dertte olanlara çok faydalı bir tavsiyesidir bu duâ. Sabah akşam yedişer kere okunması kifayet eder. İnşâallah bu duâdan istifâde edenlerden oluruz.

Allah razı olsun paylaşan kişiden  Allahım onun ve okuyan herkesin dualarını kabul etsin

Huzur ve sağlıklı hayırlı ömürlerimiz olsun. 

Not :  Dua, ( bu Siteden) estanbul  forumudan sanırım coyette paylaşmıştı. 

Edited by hacersş
  • Like 1

Cangirl75 faydasını gördüğüm duaları buraya da yazıyorum. 

“Sübhane men yerani. ve yesmeu kelâmi. ve yağrifu mekâni ve yerzugni velâ yensani.”
Anlamı: Beni gören, yerimi bilen, beni rızıklandıran ve beni unutmayan Allah’ı tesbih ederim.

Allah’ın izni ile her anlamda bereket sahibi olur. Günlük olarak okuyabilirsiniz. Okumak isteyenlerin 100 kez okuması tavsiye edilir.

• Like 2

Posted (edited)

image.png.05633c583aba1ce3667cefad123cf301.png

CÜZDAN DUASI

Bu uygulama Ramazan ayının son cuması sela ile ezan arası yapılmaktadır. Ramazanın son cuma günü sela okunduktan sonra Araf süresi 10.ayet ve sad süresi 54 ayetleri birlikte yazılacak kalem önemli değil normal bir kalemde olabilir. kullanılacak cüzdan içine koyulur ve ordan hiç çıkartılmaz . senesi dolunca da aynı zamanda değiştirilir

A'RAF Suresi 10.ayeti

وَلَقَدْ مَكَّنَّاكُمْ فِي الأَرْضِ وَجَعَلْنَا لَكُمْ فِيهَا مَعَايِشَ قَلِيلاً مَّا تَشْكُرُونَ

Ve lekad mekkennâkum fîl ardı ve cealnâ lekum fîhâ maâyiş’(maâyişe), kalîlen mâ teşkurûn(teşkurûne).

"Andolsun ki, sizi yeryüzüne yerleştirdik ve orada size geçim kaynakları kıldık. Ne kadar az şükrediyorsunuz."

SAD Suresi 54.ayeti

إِنَّ هَذَا لَرِزْقُنَا مَا لَهُ مِن نَّفَادٍ

İnne hâzâ le rızkunâ mâ lehu min nefâd(nefâdin).

"Muhakkak ki bu, gerçekten bizim tükenmez rızkımızdır."

Parada Bereket için camuro

Şu ayeti kerimeyi misk ve safran ile yazıp Cüzdanının içine koyarsa Bereket hasıl olur. Ayet Kasas suresı 10. ayet
بسم الله الرحمن الرحيم
فأصبح فؤاد ام موسى فارغا ان كادت لتبدى به لولا ان ربطنا على قلبها لتكون من المؤمنين
(Bismillahirrahmanirrahim Fe esbaha Fuaadü ümmi musaa faarigan İn keedet Le tübdii bihi Levlaa en rabetnaa Alaa kalbihaa litekuune minel mü'miniin
(arapca yazılmalıdır)

Bunu taşımanız için Ramazan veya özel bir günü beklemenize gerek yoktur. Allah ın izni ile taşıdığınız cüzdandaki para bereketlenir ve içine para sığmaz şekle gelir.

Mühürlü Para Hiç Parasız Kalmazsın : camuro

Ramazan ayının son cuma günü selâ vakti safran mürekkebi ile abdestli olarak,kağıt paranın üzerine arapça olarak yazıp 7 defada ayetleri okuyup üfleyin. safran mürekkebi ile yazamayan kurşun kalem veya yazıcıda kullanabilir ama mürekkep daha etkilidir. İsteyen kağıt para yerine normal kağıtda kullanabilir.

Mühürlü Parayı Cüzdanında taşıyan, Allah'ın izniyle hiç parasız kalmazmış.

En doğrusunu Allah c.c bilir.Cüzdan kesinlikle belden aşağı taşınmamalı gömlek veya ceket cebinde taşınmalıdır.

64 Tegâbun-17.18.ayetler:

إِن تُقْرِضُوا اللَّهَ قَرْضًا حَسَنًا يُضَاعِفْهُ لَكُمْ وَيَغْفِرْ لَكُمْ وَاللَّهُ شَكُورٌ حَلِيمٌ

İn tukridûllâhe kardan hasenen yudâıfhu lekum ve yagfir lekum, vallâhu şekûrun halîm(halîmun).

Eğer Allah'a güzel bir borç verirseniz, onu size kat kat arttırarak öder ve sizi mağfiret eder. Ve Allah; Şekur'dur (şükredilendir, şükrün karşılığını verendir), Halîm'dir.

عَالِمُ الْغَيْبِ وَالشَّهَادَةِ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ

Âlimul gaybi veş şehâdetil azîzul hakîm(hakîmu).

Gaybı (görünmeyeni) ve şahadet edileni (görüleni) bilendir. Azîz'dir, Hakîm'dir

FotoÄraf açıklaması yok.

Not: bunların hepsi bu siteden.

Edited by hacersş
  • Thanks 1

Posted (edited)

Bahsettiğiniz tesbih-tehlil ve tekbir’in faziletiyle alakalı hadis-i şerif, aşağıda kaydedeceğimiz üzere, İmam Süyûtî’nin (rh.) Cemu’l-Cevâmi’ ve Câmiu’s-Sağîr’inin belli bir düzene (ale’l-ebvâb: bâblara-bölümlere) göre yeniden tasnif edilen ve bazı ilaveler de yapılarak, Alaaddin Ali el-Muttakî (rh. v. 975/1567) tarafından hazırlanan Kenzü’l-Ummâl isimli hadis kitabında mevcuttur. Kitap, âlimler tarafından kaynak olarak kabul edilen bir eserdir. Yine bu eser, bizzat müellif Alaaddin Ali el-Muttakî (rh.) tarafından, mükerrer hadisler çıkartılıp, yaklaşık üçte bire indirilerek “Müntahâbu Kenzü’l-Ummâl” adıyla kısaltmıştır. Bu da ilgilenenlerin bilgisine…

Sadedinde olduğumuz hadis-i şerife gelince...

“Hz. Ali’den (r.a.) rivayet olunduğuna göre o, Nebî sallellâhu aleyhi vesellem’den şöyle işitmiştir:

‘Her kim ömrünün uzun (bereketli ve mes'ud) olmasından hoşlanırsa, düşmanlarına karşı yardım olunmayı severse, rızkında bolluk olmasını dilerse, kötü ölümden korunmayı isterse; akşama erdiğinde ve sabaha kavuştuğunda (şu tesbih, tehlil ve tekbiri) üç kere söylesin:

‘Sübhânellâhi mil’el-mîzân ve müntehe’l-ilmi ve mebleğa’r-rızâ ve zinete’l-Arşi

Ve Lâ ilâhe illellâhu mil’el-mîzân ve müntehe’l-ilmi ve mebleğa’r-rızâ ve zinete’l-Arşi

Ve Allâhu ekberu mil’el-mîzân ve müntehe’l-ilmi ve mebleğa’r-rızâ ve zinete’l-Arş.”

Duanın manası: “Allah Teala’yı; Mizân’ın dolusunca, ilminin hudutsuzluğunca, rızâsına erinceye dek ve Arş-ı A’lâ’nın ağırlığınca tesbih (noksan sıfatlardan tenzîh, kemâl sıfatlarla tavsîf) ederim. Yine Allâh’ı, Mizân’ın dolusunca, ilminin sonsuzluğunca, rızâsına ulaşıncaya kadar ve Arş-ı A’lâ’nın ağırlığınca tevhîd (ile O’ndan başka ilah olmadığına şehadet) ederim. Ve yine Allâh’ı Mizân’ın dolusunca, ilminin sınırsızlığınca, rızâsına kavuşuncaya değin ve Arş-ı A’lâ’nın ağırlığınca tekbir ederim (en büyük O’dur, azamet sahibidir, yüceler yücesidir).” [A.g.m., Kenzü’l-Ummâl, Hadis no: 4955]

Bazılarının yalnızca “Sübhânellâhi mil’el-mîzân…” diye okuduğu bu duâyı, bizzat rahle-i tedrislerinde bulunma şerefine nail olmuş olan hocaefendilerimiz, Üstâzünâ Süleyman Hilmi Tunahan (k.s.) hazretlerinin, namazdan sonraki tesbih-tahmid ve tekbir ile üç şekilde, yani “Sübhânellâhi mil’el-mîzân… el-Hamdü lillâhi mil’el-mîzân… Allâhu Ekberu mil’el-mîzân…” diye okunmasını tavsiye buyurduklarını naklederler. Nitekim yukarıda zikri geçen hadis-i şerifte de üç ayrı şekilde vârid olduğu görülmektedir. Ancak bu rivayette, “el-Hamdü lillâhi mil’el-mîzân” yerine “Lâ ilâhe illellâhü mil’el-mîzân” diye gelmiştir. “el-Hamdü lillâhi mil’el-mîzân…” terkibi de, kuvvetle muhtemeldir ki, diğer muteber kaynaklarda mevcuttur. Yoksa Vâris-i Rasûl (k.s.) hazretleri niçin öyle okusun! Ya da O öyle okuduğuna göre, O'na tebaan bizler de O'nun gibi okuruz. 

Alıntı

Edited by hacersş
  • Like 1