Jump to content
hacersş

Borç, Üzüntü ve Kederden Kurtulmak İçin Okunacak Dualar

Recommended Posts

bügün cuma olduğu için dualarım fazlaydı nete giremedim...

biraz daha işim var emin olunki herkese yazacağım...

Allaha emanet

yasin her derde deva ama ben burda öğrendiğim duaları tavsiye ettim..aradığınız her dua burda var.

tavsiye ettiğim kişiler

benim açtığım konulara bakın

gezici 11

kırmızı

saklıbahçe

yaralıaşık

şükrü 34

halife

umutbey

konularını inceleyin aradıklarınızı bulacaksınız

tabi bu arada bende bakıp bulduklarımı buraya kopyalarım veya karışıklığa sebeb olmasın diye konu açarım arkadaşın konusunu dağıtmamış oluruz...

konuya burdan devam edelim..

bu şekilde yapıp borcu biten varmı ya bırakın bu işleri yasin i ne niyetle okursan o olur ama olmadı bana bıçak gibi kesecek dua lazım 500 milyar borç var

2-Allâhümmekfinî bihalâlike an harâmike ve ağninî bifadlike ammen sivâke.

“Haramına karşı beni helâlin ile yetindir, Allah'ım! Senden başkasından da fazlınla beni müstağni kıl (senden başkasına beni muhtaç etme.)”

günde 300 adet okuyun.

eğer vaktiniz varsa sabah namazı sonrası

15 adet

Şehidallâhu ennehû lâ ilâhe illâ huve, vel melâiketu ve ulûl ilmi kâimen bil kıst, lâ ilâhe illâ huvel azîzul hakîm İnned dîne indâllâhil islâm, ve mahtelefellezîne ûtûl kitâbe illâ min ba’di mâ câehumul ılmu bagyen beynehum, ve men yekfur bi âyâtillâhi fe innallâhe serîul hısâb

41 adet

Kulillâhumme mâlikel mulki tû’til mulke men teşâu ve tenziul mulke mimmen teşâ’ve tuizzu men teşâu ve tuzillu men teşâu, bi yedikel hayr, inneke alâ kulli şey’in kadîr Tûlicul leyle fîn nehâri ve tûlicun nehâra fîl leyl, ve tuhricul hayya minel meyyiti ve tuhricul meyyite minel hayy, ve terzuku men teşâu bi gayri hısâb Rahmâneddünyâ vel âhireti ve rahimehümâ tu’ti men teşâü min hüma ve temne’u men teşâü irhamni rahmeten tugniy niy bihâ an rahmeti min sivâke

okuyabilirsiniz ama yürekten dua edin

Geçmişte Zorluklar Yaşayanlar İçin Dua

* Keder üzüntü için*
Geçmişte zorluklar yaşayanlar için dua, ile geçmişini düşünmeden hızlı bir şekilde silebilirsiniz. Hepimizin geçmişinde kötü anıları ve unutamadığı günleri muhakkak vardır. Bu kötü günleri unutmak gerçekten çok zor bir şeydir. Bu geçmişiniz yüzünden yeni hayatınıza işinize ve evinize huzursuzluk getirebilirsiniz. Bu vereceğimiz dua ile artık geçmişteki geçirdiğiniz kötü günleri düşünmeyeceksiniz. Bu duayı abdestli bir şekilde okuyabildiğiniz kadar okuyunuz. İşte duamız;

“Bismillâhi alâ nefsi ve mâlî ve dînî. Allahümme raddınî bi-kadâike ve bârik lî fîmâ kuddire lî, hattâ lâ uhibbe ta’cîle mâ ahhartehu ve te’hîra mâ acceltehu.”

Anlamı: “Canıma, malıma ve dînime bismillah. Ey Rabbim! Beni kazana razı kıl. Bana takdîr olunanı benim için bereketlendir, o hâle geleyim ki te’hir olunanın ta’cilini, ta’cil olunanın da te’hirini istemeyeyim.” (Ali el-Müttâkî, no: 9323)

Değişik bir anlamı: Canım, malım ve dinim konusunda her şeye Senin adınla başlarım. Allah’ım! Kaza ve hükmüne beni razı et ve bana takdir edileni bereketlendir ki, sonraya bıraktığının şimdi ve şimdi yaptığının sonra olmasını isteyip temenni etmeyeyim. 

Alıntı

• Thanks 1

Allâhümme innî eûzü bike minel hemmi vel hazeni ve eûzü bike minel aczi vel keseli. Ve eûzü bike minel cübni vel buhli. Ve eûzü bike min ğalebetid deyni ve gahrir ricâli.

Konuda çok faydalı dualarda var, incele bir istersen

• Like 1

Selam, hidayete tabi olanların üzerine olsun.
Daha önce yazılmış ama konuya farklı bir açıdan katkıda bulunmak amacıyla ekliyorum. Allah, yararlanmayı nasip etsin.
Sıkıntıya düşen kardeşlerimiz hangisini okusam daha etkili olur diye öğrendiği her şeyi okumaya gayret ediyor ama bu pek doğru değil. Evet, öğrendiğimiz her duayı okumakta sakınca yok ama bir hedef için okuyorsak daldan dala atlamamalıyız. Açıklayıcı olması bakımından bir örnek olarak şunu söyleyebiliriz: Amacınız Süleyman'a ulaşmak iken bir caddeye çıkıp Ahmet, Mehmet, Nazan, Süleyman, Mustafa vs. diye tüm isimleri seslenirseniz size bir zararı olmaz ama Süleyman'a ulaşmanız da kolay olmaz. Aynı amaç için bir caddeye çıkıp sürekli Süleyman diye seslenirsek ona ulaşmamız daha kolay olur. Süleyman'ın kendisi yanımızdan geçmese de onu tanıyan biri 'seni arıyorlar' mesajımızı ulaştırabilir. Buradan hareketle diyebiliriz ki sıkıntı halinde olan, bir amaca ulaşmayı dert edinen belirli bir duada, uygulamada karar kıldıktan sonra sürekli onu okumalıdır. Sürekli aynı zikir ile aynı duayı dile getirirken yanımızdan geçen melekler ve mümin cinler de bize katılacak, günahsız ağızların da aminleriyle amacımıza ulaşmak kolaylaşacak.

Dünyanın neresinde hayata başlarsak başlayalım, hangi yol ve yöntemlerle yaşarsak yaşayalım sonuç değişmez, hepimiz ölüme çıkarız. Dua da böyledir... Hangi zikir ile yola çıkarsak çıkalım sesimizi işiten ve dileğimize cevap verecek olan aynıdır, değişmez. Allah, tüm sesleri işiten ve tüm dilekleri yerine getirendir. Öyle ise daldan dala atlayarak değil, sürekli aynı ton ve aynı kelimelerle kapıyı çalmaya gayret edelim. Cenab-ı Mevla cümle hayır dualarımızı kabul buyursun. 

Mutlaka söylenmesi gerektiğini düşündüğüm için yaptığım girişten sonra konuya dönebiliriz. Hakkınızı helal edin. Sıkıntıda olan arkadaşlara Enbiya Suresi 87. ayetin son bölümünü yani Yunus Aleyhisselamın balığın karnında yaptığı zikri tavsiye edeceğim. Doğru yapan ve doğru okuyan Allah'ın izniyle mutlaka sonuç alacaktır. Ayet-i Kerime olduğu için erkeklere ayrı kadınlara ayrı yazıyorum, herkes kendi yolundan yürüsün, Allah kabul etsin.  

ERKEKLER ŞÖYLE YAPSIN:

Önce niyet, çünkü ameller niyetlere göredir. Yatsı namazından sonra ya da gece yatarken 40 gün hiç ara vermeksizin Yunus Aleyhisselamın zikriyle .......... sıkıntı ya da ....... hacet için okumaya niyet edelim. İmsak vaktinin girmesinden sonra sabah namazının sünnetini evimizin misafire ve oturmaya açık bir odasında kılıyoruz ve yerimizden kalkmadan, acele etmeden, başka şeylerle uğraşmadan, odaklanarak; 

• 11 kere estağfirullah el aziym (Günahlarımızdan tevbe ediyoruz. Azim olan güçlü olan Allah'tan af diliyoruz. Bildiğiniz başka bir istiğfar da olabilir ama sayı kesinlikle 11),
  • 11 kere La ilahe illallah (Allah'tan başka tapınılacak, sözü dinlenecek, emrine uyulacak, yolunda gidilecek bir ilah yoktur. Yalnızca Allah var ve her an her halimizle O'nun huzurundayız. Manayı böyle düşünelim ve acele etmeden okuyalım. La kelimesini dört elif kadar uzatıyoruz, kalbimizi de bunu söylemeye zorluyoruz, olmasa da zorlamaya çalışın çünkü bu zamanla oturur. Kalp uyanmadan dile gelmez, bu zaman alacak bir iş ama siz daima yapmaya gayret edin.) 11 tamam olunca Muhammedun Rasulullah diyerek tevhidi tamamlayalım.
  • 11 kere Efendimiz Aleyhisselama selatü selam okuyalım. (Bildiğiniz selatü selamlardan birini okuyabilirsiniz ama ben şunu tavsiye ederim: "Allahumme salli alâ seyyidina Muhammedin adede mâ fî ilmillahi salaten dâimeten bi devami mülkillah." Koyu yaptığım yerler ayn harfidir dikkat edelim. Manası: Allah’ım, Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhisselama senin ilmin adedince ve hükümranlığın devam ettiği müddetçe salat ve selam eyle.)
  • 100 kere Subhanallahi ve bihamdihi estağfirullah (Koyu yaptığım h harfleri gırtlaktan çıkarılıyor. Doğru yapalım. Bunu "Subhanallahi ve bihamdihi Subhanallahil aziym estağfirullah" şeklinde de okuyabilirsiniz. 

Okumamız tamam olunca sabah namazının farzını kılmak üzere camiye çıkalım. Sabah namazının farzını cemaatle kılarak bu okumayı yaparsanız ve harfleri de doğru çıkarırsanız Allah'ın izniyle mutlaka hedefe ulaşırsınız. Cemaate çıkma imkanı olmayanlar pekala evinde de devam edebilir ama cemaate çıkmak etkiyi kesinlikle artırır. Çünkü bizim namazımız veya duamız kabul olmasa da cemaatin içinde namazı kabul edilen ya da duası kabul edilen biri olabilir. Allahu Teala birinin namazını ya da duasını kabul ederse o anda cemaatte bulunan herkes bundan nasibini alır. Bu nedenle mutlaka namaza camiye çıkalım fakat olur ya bir korkudan dolayı yahut bir evde kalma mecburiyetinden dolayı camiye çıkamıyorsanız uygulamaya evinizde de devam edebilirsiniz. Okumamız tamam olunca sabah namazının farzını kılıyoruz. Selam verdikten hemen sonra mümkünse yerimizden kalkmadan değilse uygun bir yere geçerek bir kere Efendimiz Aleyhisselama selatü selam okuyoruz ve ayeti kerimeyi okumaya başlıyoruz:    

لَٓا اِلٰهَ اِلَّٓا اَنْتَ سُبْحَانَكَۗ اِنّ۪ي كُنْتُ مِنَ الظَّالِم۪ينَۚ

Tam 40 kere, ne bir eksik ne bir fazla tam 40 kere "La ilahe illa ente subhaneke inni küntü minezzalimiyn" (Enbiya Suresi 87. ayetin sonu) Okumada belirlenen sayılar rastgele değildir. Bunlar anahtarın dişleri gibidir. Anahtarın dişi nasıl eksik ya da fazla olunca kapıyı açmazsa okumada belirlenen sayı da eksik ya da fazla olursa hedefe doğru ulaşmaz. 40 sayısına çok dikkat edeceğiz. Okumayı tamam edince bir kere daha selatü selam okuyoruz. Ardından sıkıntımız çok ağırsa 1000 kere normal ise 500 kere "La havle ve la quvvete illa billahil aliyyil aziym" okuyoruz. Tamam olunca yine bir kere selatü selam okuruz. Başlarken yaptığımız niyetin kabulü için 21 kere besmele 7 kere Fatiha okuyarak uygulamayı tamamlarız. 

Evet, 40 gün sabah namazının ardından 40 kere bu şekilde okuyarak devam edeceğiz. İtikadınız doğru oldukça ve doğru yaptıkça göreceksiniz ki 40 gün tamam olmadan Allah'ın izniyle amacınıza ulaşacaksınız. Dilerseniz ikinci ve üçüncü bir kırk daha tamamlayabilirsiniz.

İşrak namazını bekleyecekseniz bu okumayı 300 besmele ve 40 kere de Ali İmran Suresi'nin 26 ve 27.  ayetlerini okuyarak sürdürebilirsiniz. Ayeti kerimeler aşağıdadır. Allah kabul etsin. 

قُلِ اللّٰهُمَّ مَالِكَ الْمُلْكِ تُؤْتِي الْمُلْكَ مَنْ تَشَٓاءُ وَتَنْزِعُ الْمُلْكَ مِمَّنْ تَشَٓاءُۘ وَتُعِزُّ مَنْ تَشَٓاءُ وَتُذِلُّ مَنْ تَشَٓاءُۜ بِيَدِكَ الْخَيْرُۜ اِنَّكَ عَلٰى كُلِّ شَيْءٍ قَد۪يرٌ ﴿ ٢٦ ﴾ تُولِجُ الَّيْلَ فِي النَّهَارِ وَتُولِجُ النَّهَارَ فِي الَّيْلِۘ وَتُخْرِجُ الْحَيَّ مِنَ الْمَيِّتِ وَتُخْرِجُ الْمَيِّتَ مِنَ الْحَيِّۘ وَتَرْزُقُ مَنْ تَشَٓاءُ بِغَيْرِ حِسَابٍ

KADINLAR ŞÖYLE YAPSIN:

Erkekler için yazdıklarımla kadınlar için yazdıklarımın iskeleti aynı sadece bir kaç küçük fark olacak ama ben o yazıyı aynen aktarıyorum ki karışıklık olmasın:

Önce niyet, çünkü ameller niyetlere göredir. Yatsı namazından sonra ya da gece yatarken özel günlerimiz hariç 40 gün hiç ara vermeksizin Yunus Aleyhisselamın zikriyle .......... sıkıntı ya da ....... hacet için okumaya niyet edelim. İmsak vaktinin girmesinden sonra sabah namazının sünnetini mümkünse yatak odamızda ama mutlaka yatak odamızda, mümkün değilse yatak odamıza en yakın kuytu yerde kılıyoruz. Erkekler için cemaate çıkmak, kadınlar için yatak odasında kılmak daha faziletlidir. Kadın ne kadar örtülüyse, ne kadar gizliyse takvada o kadar yüksektir. Buradan açık olan kardeşlerimiz yanlış bir mana çıkarmasınlar. Neden yatak odasında kılınmalı onu anlatmaya çalışıyorum. Sünneti kıldıktan sonra yerimizden kalkmadan, acele etmeden, başka şeylerle uğraşmadan, odaklanarak; 

• 11 kere estağfirullah el aziym (Günahlarımızdan tevbe ediyoruz. Azim olan güçlü olan Allah'tan af diliyoruz. Bildiğiniz başka bir istiğfar da olabilir ama sayı kesinlikle 11),
  • 11 kere La ilahe illallah (Allah'tan başka tapınılacak, sözü dinlenecek, emrine uyulacak, yolunda gidilecek bir ilah yoktur. Yalnızca Allah var ve her an her halimizle O'nun huzurundayız. Manayı böyle düşünelim ve acele etmeden okuyalım. La kelimesini dört elif kadar uzatıyoruz, kalbimizi de bunu söylemeye zorluyoruz, olmasa da zorlamaya çalışın çünkü bu zamanla oturur. Kalp uyanmadan dile gelmez, bu zaman alacak bir iş ama siz daima yapmaya gayret edin.) 11 tamam olunca Muhammedun Rasulullah diyerek tevhidi tamamlayalım.
  • 11 kere Efendimiz Aleyhisselama selatü selam okuyalım. (Bildiğiniz selatü selamlardan birini okuyabilirsiniz ama ben şunu tavsiye ederim: "Allahumme salli alâ seyyidina Muhammedin adede mâ fî ilmillahi salaten dâimeten bi devami mülkillah." Koyu yaptığım yerler ayn harfidir dikkat edelim. Manası: Allah’ım, Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhisselama senin ilmin adedince ve hükümranlığın devam ettiği müddetçe salat ve selam eyle.)
  • 100 kere Subhanallahi ve bihamdihi estağfirullah (Koyu yaptığım h harfleri gırtlaktan çıkarılıyor. Doğru yapalım. Bunu "Subhanallahi ve bihamdihi Subhanallahil aziym estağfirullah" şeklinde de okuyabilirsiniz. 

Okumamız tamam olunca sabah namazının farzını farzını kılıyoruz. Selam verdikten hemen sonra yerimizden kalkmadan bir kere Efendimiz Aleyhisselama selatü selam okuyoruz ve özel günümüzde değilsek (Özel günümüzde yapacaklarımız aşağıda) ayeti kerimeyi okumaya başlıyoruz:    

لَٓا اِلٰهَ اِلَّٓا اَنْتَ سُبْحَانَكَۗ اِنّ۪ي كُنْتُ مِنَ الظَّالِم۪ينَۚ

Tam 40 kere, ne bir eksik ne bir fazla tam 40 kere "La ilahe illa ente subhaneke inni küntü minezzalimiyn" (Enbiya Suresi 87. ayetin sonu) Okumada belirlenen sayılar rastgele değildir. Bunlar anahtarın dişleri gibidir. Anahtarın dişi nasıl eksik ya da fazla olunca kapıyı açmazsa okumada belirlenen sayı da eksik ya da fazla olursa hedefe doğru ulaşmaz. 40 sayısına çok dikkat edeceğiz. Okumayı tamam edince bir kere daha selatü selam okuyoruz. Ardından sıkıntımız çok ağırsa 1000 kere normal ise 500 kere "La havle ve la quvvete illa billahil aliyyil aziym" okuyoruz. Tamam olunca yine bir kere selatü selam okuruz. Başlarken yaptığımız niyetin kabulü için 21 kere besmele 7 kere Fatiha okuyarak uygulamayı tamamlarız. 

Eğer özel günümüzdeysek o zaman İmsak vakti ile güneşin doğma saati arasında;

• Sıkıntınızın durumuna göre 1000 kere veya 500 kere "La havle ve la quvvete illa billahil aliyyil aziym" okuyoruz. Tamam olunca en az bir kere selatü selam okuyoruz.

Evet, 40 gün sabah namazının ardından 40 kere bu şekilde okuyarak devam edeceğiz. Bu 40 gün ayeti kerimeyi okuyabildiğiniz 40 gün... Özel günlerinizde okuduğunuzu da dahil ederek 40 gün tamam oldu hatasına düşmeyiniz. İtikadınız doğru oldukça ve doğru yaptıkça göreceksiniz ki 40 gün tamam olmadan Allah'ın izniyle amacınıza ulaşacaksınız. Dilerseniz ikinci ve üçüncü bir kırk daha tamamlayabilirsiniz.

Biraz uzun oldu ama emin olun çok güçlü bir yol yazdım. Allah faydalanmayı ve bu fakire bir duada bulunmayı nasip etsin. :) 

Allah'a emanet

Edited by gezici11
  • Thanks 3