Jump to content
morlacivert

Özel Günlerde Çekilebilecek Zikirleri Burada Toplayalım

Recommended Posts

Arkadaşlar dağınık olarak pek çok yerde var ama tek başlık altında toplamak istedim.Çünkü bunları derlemek için yüzlerce sayfa okumak gerekiyor.Bayanların özel günlerinde çekebilecekleri zikirleri yazabilirmisiniz acaba.Esmalar çekilebiliniyor ve onlar belli zaten onları yazmayın.Ayetlerde okunamıyor onlarıda yazmayın.

ayet ve esma dışında lütfen.ve mutlaka anlamları ile ..

tekrar rica ediyorum ayet olup olmadığından ve anlamından da emin olmadığımız zikirleri yazmayın.

• Like 1

Guest nnic

Biraz müsade edin o zaman.Ben gidip bu şekilde açılmış hatırladığım 3 konu vardı.Orada yazdıklarımı kopyalayayım..

1- Her çeşit dua edilebilir

Hayızlı ve nifaslı kadınların veya cünüplerin kunut vesaire gibi çeşitli duaları okumalarında, tesbih ve tehlil kelimelerini söylemelerinde ve Hazret-i Peygamber’e salât ve selâm getirmelerinde hiçbir mahzur yoktur (Diyanet İlmihali, I, 213)Dua ve zikir niyetiyle dua âyetlerini, Fâtiha, İhlâs gibi sûreleri besmeleyi, kelime-i tevhid ve şehâdeti okuyabilirler.

2-Kuran-ı Kerimi Okuyabilirmi,Mâlikî mezhebi fakihlerine göre okuyabilir. Hanefi mezhebi fakihlerine göre adetli olarak okuması caiz değildir.

3-İstediği kadar Kuranı Kerim dinleyebilir.

4-İstediği kadar peygamber efendimize salavat getirebilir.

5-Günahlarının affı için Seyyidül İstiğfar Duasını okuyabilir

6-La İlahe illal­lah,Allahu Ekber, Elhamdülillah,Sübhanallah çekilebilir

7-Esma’ul Hüsnâ çekilebilir

8-Tesbih duası edilebilir

9-(Sübhânallahi ve bi-hamdihi, sübhânallahil azîm) çekilebilir

Manası:

Kemâl sıfatlarla muttasıf ve noksan sıfatlardan beri olan Allah’ı hamd ile tesbih ederim

10-(Lâ ilâhe illallahü vahdehü lâ şerîke leh lehülmülkü ve lehülhamdü ve hüve alâ külli şey’in kadîr)

Manası:

Allah’tan başka ilah yoktur. İbadete layık yalnız Allah’tır, O birdir, ortağı yoktur, kâinat Onun mülküdür, hamd Ona mahsustur, O her şeye kadirdir.

11-(Lâ havle velâ kuvvete illâ billâhilaliyyilazîm)

Manası:

Allah’tan başka güç kuvvet sahibi yoktur. Her şeye kuvvet ve güç veren ancak zati ve sübuti sıfatların sahibi yüce Allah’tır.

12-

Günahları affettiren en kıymetli tesbih:

(Sübhânallahi velhamdü lillahi ve lâ ilâhe illallahü vallahü ekber)

Manası:

Allah’ı hamd ve tesbih ederim. Allah’tan başka ilah yoktur ve O en büyüktür.

• Like 2

cok güzel bir konu olmuş..umarım bu konuda bilgili olan arkadaşlarımız bildiklerini esirgemez...salavat getiriliyor bildiğim kadarıyla ama bir arkadaşım her salavat okunmaz demişdi bana acaba kendi icinde ozel günlerde okunan- okumanyan diye ayrılıyor mu?bende onu merak ediyorum..

arkadaşlar çok çok çok teşekkür ederim.

Daha da çoğaltmak istiyorum.tesbihleri.

Ben şundan korkuyorum.Kısa tesbihler oluyor ya ayet olmasından korkuyorum.Çünkü ayet okumak yoktur.

Bu güne kadar bir çok yerde gördüm onlarca tesbih hem de faziletleri ile birlikte..ama o zamanlar kopyalamak aklıma gelmedi.Şimdide onları bulamıyorum.Rastlarsanız buraya kopyalayın arkadaşlar.Anlamı faziletleri varsa sayısı zamanı....

--- Sonraki mesaj ---

salavatı tefriciyeyi okuyabiliyormuyuz

Salavatların her çeşidini okuyabiliyoruz .Salavat çeşitleride yazın arkadaşlar

Arkadaşlar kuranı kerim değil ama içinde yasin ve daha başka surelerinde olduğu dua kitabından bakarak kenzul arşı okuyayım dedim nasıl tutacağımı bilemedim.Eldiven giydim tuttum ama yanlışmı yaptım .onadamı dokunamıyorduk.Ne olur doğru bilen birisi beni aydınlatabilirmi.

arkadaşlar çok çok çok teşekkür ederim.

Daha da çoğaltmak istiyorum.tesbihleri.

Ben şundan korkuyorum.Kısa tesbihler oluyor ya ayet olmasından korkuyorum.Çünkü ayet okumak yoktur.

Bu güne kadar bir çok yerde gördüm onlarca tesbih hem de faziletleri ile birlikte..ama o zamanlar kopyalamak aklıma gelmedi.Şimdide onları bulamıyorum.Rastlarsanız buraya kopyalayın arkadaşlar.Anlamı faziletleri varsa sayısı zamanı....

--- Sonraki mesaj ---

Salavatların her çeşidini okuyabiliyoruz .Salavat çeşitleride yazın arkadaşlar

Arkadaşlar kuranı kerim değil ama içinde yasin ve daha başka surelerinde olduğu dua kitabından bakarak kenzul arşı okuyayım dedim nasıl tutacağımı bilemedim.Eldiven giydim tuttum ama yanlışmı yaptım .onadamı dokunamıyorduk.Ne olur doğru bilen birisi beni aydınlatabilirmi.

cnm olurmu öyle eldiven giyerek tutmak falan .bi daha yapma eldiven giymen hiç birşeyi degiştirmez sonuçta kuranı kerim bulunan bir dua kitabına dokunuyorsun çok günah.özel günlerinde okuma bittikten sonra .sonuçta rabbim herşeyi affeder

bir yerde yazıyordu da ona dayanarak yaptım.Dua kitaplarına başka bir şeyle dokunulabilir diye.Yanlış bilgiydi demek.

Dokunma konusunda Kur'ân'ın yazılı kısmı ile yapraklarının boş bulunan beyaz kısmı ve Mushafa bitişik olan cildi eşittir. Bu hüküm sadece Kur'ân-ı Kerim'e aittir. Tabloda, parada, duvarda, tefsir ve hadis kitaplarında ise dokunmanın haram olduğu yer sadece Kur'ân ayetinin yazılı olduğu yerdir, bunun dışındaki yerlerine dokunması haram değildir.

Kur'ân-ı Kerim'e, ondan ayrı bir şeyle, meselâ ona bitiştirilmemiş bir ciltle ya da elbisenin yeniyle dokunması caizdir. Ancak elbisenin yeniyle dokunmasının mekruh (nahoş) olduğunu söyleyenler de vardır. Çünkü Kur'ân'a bitişik cilt ondan sayıldığı gibi, insanın üzerindeki elbisesi de kendisinden sayılır, demişlerdir.

Zikir ve dua mecmualarını tutmak caiz ise de hoş değildir, tutmamak daha iyidir.

Âdetli ve Loğusa olan kadın Kur'ân-ı Kerîm'i ve içinde Kur'ân âyetleri bulunan yazı parçalarını, okumadan yazacak olsa dahi yazamaz. Ancak okumadan yazabileceğini söyleyenler de vardır. Çünkü kalem Kur'ân'dan ayrı bir araçtır, nasıl Kur'ân-ı Kerîm, kendisinden ayrı bir şeyle tutulabiliyorsa, bu durumdaki kalemle de yazılabilir, demişlerdir ki, bunun kıyasa daha uygun olduğu söylenmiştir. Yeter ki, eliyle dokunmuş olmasın. Sadece ellerin yıkanması dokunmayı helal kılmaz.