Jump to content
ViQLeT

'Gözünün Rengini Farkettin mi?'

Recommended Posts

Bu yazımda sizlere; Ahmet Şerif İzgören'in bir anlatımıyla düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.

7296490-gozre.png

Yanınızda bulunan kişinin gözlerine bakıp göz rengini söylermisiniz?

-İsminiz -Yanınızdakinin gözleri ne renk ? kahverengi.

-İsminiz- Yanındaki kişinin gözleri ne renk? ela.

Benim bir ufaklık var.Ben ona sordum.

-Sen dikkatli çocuksun.

-Baba ben süperim.

-Annenin gözü ne renk ? bi bak gel dedim.

-Baba dedi,siyah beyaz.

-Kızım insan oğlunun gözü siyah beyaz olmaz.Siyahtır.

-Fırladı gitti ,annesini getirdi.

-Baba dedi, gözün siyah tarafı ,şurası da beyaz tarafı .

-Annesiyle benim nasıl baktığımı görünce.

-Baba dedi 'sakın bana siz büyükler gözün beyaz tarafını görmüyoruz 'demeyin dedi.

Hangimiz bu yaşımıza kadar o küçük kız çocuğu gibi düşündük.Bir çocuğun bakış açısı bizi kendimize dahi getiriyor.Hiç bir zaman sadece büyüklerden birşeyler öğrenmiyoruz.Küçüklerden de öğreneceğimiz şeyler olduğunu bilmeliyiz.

Ah ah bazılarımız, yine de bazı şeyleri ,"ben küçüklerden mi öğreneceğim"der.O kişinin o küçükten dahi küçük olduğunun göstergesi değil midir?Bildiğim tek bir şey var;Hayatın bizi ne zaman şaşırtacağı belli olmuyor.Eğer şaşırdığın çok şey varsa ve halen şaşırabiliyorsan ne mutlu sana.Demekki hayatın heyecanını bırakmamışsın.

Eğer sende ben herşeyi biliyorum diyorsan.Sana tek bir şey söyleyebilirim;Ben çok şey biliyorum demen hiç birşey bimediğinin göstergesidir.

ViQLeT

• Like 1

Guest Dilçem

Güzel bir anlatım tşk.

Bende kısaca bakmak ve görmek mevzusuna değineyim izin verirsen.

Lisede geometri dersimiz vardı.Ben matematik dersini sevmeme rağmen geometriyi çok severdim.Öğretmenimiz bize geometrinin aslında sadece bakmak ve görmekten ibaret olduğunu söylerdi.Yani her şeye bakarsın ama işin aslı baktığın şeyde doğru olanı görmekti.Tam olarak o küçük kızda bunu yapmış göz renginde bakmış ve görmüş okurken bile şaşırdım ben çünkü o kadar dikkatli biri ve ayrıntıya önem veren biri olmama rağmen ,kimsenin gözünün rengine gözünün akınıda dahil etmedim.Bu yazıdan sonra ediyorum :)

çocuklar gercekten arı duru zekaları ve farklı bakış açılarıyla bizi şaşırtıyorlar. mesela 3. bir gözünüz olsa nerenizde olsun isterdiniz diye bir soru sorulmuşdu tv de. insanlar cevaplıyor işte ensemde olsun arkamı görsün vs vs cevaplar bir erkek çocuğu sanırım 7 yaşında falandı işaret parmağını gösterip burda olsun isterdim dedi zekaya bakar mısınız o an çok şaşırmış ve hayran kalmıştım bıcırık bişiydi...:)

Guest Dilçem

Çünkü çocukların sınırladıkları bir beyinleri yok,hayata dair korkuları yok.Herhangi bir yetişkin o yaşlarda bir çocuğa kızsada bunu bir yetişkinin algıladığı gibi ömrünün bütün safhasına taşıyıp,yaşamıyorlar.Tam olarak özgür düşünce bu galiba olduğu gibi ne varsa o.

Eğer sende ben herşeyi biliyorum diyorsan.Sana tek bir şey söyleyebilirim;Ben çok şey biliyorum demen hiç birşey bimediğinin göstergesidir.

ViQLeT süpermiş...