Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Diş Eti Çekilmesi

Recommended Posts

Tanım

Diş eti dokusunun normal sınırı olan mine-sement birleşiminden ya da başka bir deyişle kron-kök sınırından apikal yöne, yani diş köküne doğru sıyrılmasına diş eti çekilmesi ya da diş eti atrofisi denir.

Nedenleri

1- Yaşlanma,

2- Yanlış diş fırçalama,

3- Diş taşları ve bakteri plağı,

4- Diş arkı (diş dizisi) üzerindeki diş veya dişlerin,diş arkı dışında yer almaları ve çarpık, düzensiz, rotasyona uğramış (dönmüş) olmaları,

5- Diş eti iltihabı veya periodontitis sonucunda diş eti kenarında meydana gelen iltihaplı ve dejeneratif değişimler,

6- Periodontal cepler ve büyümüş diş etlerinin ortadan kaldırılması amacıyla yapılan bazı diş eti operasyonları sonrasında,

7- Okluzal travmalar (yüksek ya da hatalı yapılmış kron, köprü, dolgulu dişlerde ve bruksizm denen diş sıkma ve gıcırdatma vakalarında,

8- Dudak, yanak kas bağlantılarının diş etlerine yakın olmaları,

9- Dişler arasına gereksiz ve çok fazla kürdan, toplu iğne vb. cisimler sokulup kurcalanması,diş etinin tahriş ve tahrip edilmesi.

Bu nedenler arasında çok önemli yer tutan diş taşları ve bakteri plağı (diş yüzeyine yapışan, gözle görülmeyen, gıda artıkları ve bakterilerin birlikte oluşturduğu yapışkan bir tabaka) detartraj da denen diş taşı temizliği veya gerekiyorsa diş eti altında, daha derinde bulunan diş taşları ve oluşumların uzaklaştırılması amacıyla yapılan subgingival küretaj işlemiyle temizlenmelidir.

Dişeti seviyesindeki ya da üzerindeki görünür diş taşları çeşitli görevleri ve biçimleri olan el aletleri ya da ultrasonik cihazlar ile temizlenir. Daha derinlerdeki,diş eti altındaki, kök yüzeyindeki gözle görülmeyen diş taşları, granülasyon dokusu (bozulmuş, hastalıklı nedbe dokuları) ve nekrotik (ölü) sement dokusunun ortadan kaldırılması ve temizliği işlemine de subgingival küretaj denir ve dişe, küretaj yapılan bölgeye ve dişin yüzeyine uygun farklı şekil, büyüklük ve amaçtaki 'küret' denen el aletleri yardımıyla yapılır.

dişerimizi çok ihmal ediyoruz aslında 6 ayda bir diş doktoruna gidilip kontrol yapılmalı ki bazı durumları erken fark edip önlem alabilelim.

bu rahatsızlık bende var .fakat sürekli değil .

gerektiği gibi beslenmemek ,stres ve üzüntü halinde hemen dişetlerime vuruyor.

doktora sordum bunun tedavisi varmış .eğer diş etlerinde büyük oranda çekilme olursa diş etleri ve dişin arasına kemik tozu serpiyorlarmış :D

Tanım

Diş eti dokusunun normal sınırı olan mine-sement birleşiminden ya da başka bir deyişle kron-kök sınırından apikal yöne, yani diş köküne doğru sıyrılmasına diş eti çekilmesi ya da diş eti atrofisi denir.

benim bu sıkıntım yok..ama gerçekten dişlere ihtimam göstermek lazım...streslede alakalıymış aslında...9_9

Bişey sorcam çekilen dişin yerinin en kısa sürede iyileşmesini nası sağlayabiliriz..?

bilen yokmu..?

eşim diş hekimi .. ona sordum .. :) 3 ayda kemik dokusu iyileşiyormuş.. bunun için özellikle yapılacak bişey yok.. beklemek gerekiyor sadece ağrı olduğunda ağrı kesicilerle acı azaltılabilir.. :(

• Like 1

bır hafta önce randevum vardı unuttum ıhmal ettım diş etlerımde degılde hassasıyet var berbat bır durum ya

hassasıyet tedavısı göruyorum nefes alırken bıle işkence resmen genel bır temızlık yapıldı bıldıgımız tıpık diş temızlıgı mıllet on dak temızletıp cıktı komple agzıma on tane iğne yapıldı ondan sonra işlem yapıldı 3 saat tum yuzum gecıcı felclı gıbı gezdım diş cok önemlı ya ıhmale gelmıyor