Jump to content
Sign in to follow this  
Guest Esna

Diş ve Ağız Sağlığı

Recommended Posts

Guest Esna

Peygamberimiz (s.a.v.) Diş ve Ağız Sağlığına Büyük Önem Vermiştir

 

Hayatını ve hadislerini incelediğimizde Peygamberimiz (sav)'in temizliğe büyük önem verdiği görülmektedir. Peygamberimiz (sav) bir hadis-i şeriflerinde de müminlere temiz olmayı şöyle öğütlemiştir:

 

"Müslümanlık temizdir, kirsizdir. Siz de temiz olun, temizlenin, Zira cennete temizler girer." (G.Ahmed Ziyaüddin, Ramuz El Hadis, 1. cilt, Gonca Yayınevi, İstanbul, 1997, 96/2)

 

 

167731_500148392238_240210937238_6124845-1.jpg

 

Peygamber Efendimiz (sav)'in temizlikle ilgili önem verdiği konulardan biri de diş bakımı olmuştur. Sahabeler, Peygamberimiz (sav)'i anlatırken onun dişlerinin inci gibi parladığını, tertemiz, bembeyaz ve ışıl ışıl olduğunu aktarmışlardır. Rivayetlerde Peygamberimiz (sav)'in dişini Arabistan'da yetişen "arak" ağacının kök ve dalından kesilerek yapılan "misvak"la temizlediği belirtilmiştir.

 

 

 

179601_500148472238_240210937238_6124846-1.jpg

 

Ayrıca Peygamberimiz (sav), İslamiyet öncesi temizlik konusunda hiçbir bilgisi olmayan bir topluma bu konuda örnek olarak ve Yüce Allah'ın ilhamı olan bilgilerini aktararak onları en uygun şekilde eğitmiştir. Bir hadiste Sevgili Peygamberimiz (sav)'in diş bakımı ile ilgili sözleri şöyle aktarılmaktadır:

 

"Câbir anlatır: "Peygamber salla'llahü 'aleyhi ve sellem buyurdu ki: "Hilâl eylemek dişleri arıtır, pâk eyler, diplerini sağlamlaştırır ve ağız kokusunu güzel eyler."" (Önder ÇAĞIRAN, Tıbbi Nebevi,1. Baskı, Boğaziçi Yayınları, İstanbul 1996)

 

Hadis-i şerifte belirtilen önemli ayrıntılardan biri, dişlerin nasıl fırçalanacağı ile ilgilidir. 'Hilallemek' diye tarif edilen yöntem, dişlerin yarım ay şeklinde, dairesel olarak fırçalanmasıdır. Bu yöntem diş minelerine zarar veren ve dişin yıpranmasına yol açan, sağa-sola fırçalama şeklinden farklıdır.

 

 

167285_500148622238_240210937238_6124848-1.jpg

 

Günümüz diş hekimliğinde de hadis-i şerifte aktarıldığı gibi dairesel fırçalama tekniği önerilmektedir. Diş aralarında besin artıklarının birikmesinin en iyi bu yöntemle önüne geçilebileceği belirtilmektedir.

 

Diş Çürüklerinin Oluşmasında Üç Temel Etken:

  • Duyarlı bir diş yüzeyi
  • Mikroorganizmalar için elverişli yiyecek artıkları
  • Bunların parçalanmasına ve asit oluşumuna yol açacak mikroorganizmaların varlığı

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doktorlar özellikle yatmadan önce fırçalamayı tavsiye ediyorlar ama üşengeçlikten çoğu zaman geçiştiriyoruz ne yazık ki...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Diş bakımı çok önemli gerçekten.

Çok temiz bakılmalı sabah akşam fırçalamalı.

Ayrıca misvak'ta muhteşem bişey.Mide'ye bile faydası var.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gercekten diş sağlığı cok önemli sonradan diş yaptıranlara soruyorum hiç insanın kendi dişi gibi olurmu diyorlar onun için dişlerimize özen göstermeliyiz bende ihmal ediyorum gece yatmadan önce fırcalamayı:confused:

Share this post


Link to post
Share on other sites

dişler muhim akşama kadar çöp makinası gibi 5 dakika boş durmuyor .dili çok temizlemek lazım hele semaver dolusu çay içiyorsan ve nescafe tüketiyorsan.:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...