Jump to content
Sign in to follow this  
Guest elacayib

İblis

Recommended Posts

Guest elacayib

Uhud, bunların çoğu hurafe böyle şeylere kapılma dostum!

Guest uhud dagi

kardes burda cok bilmislik yapmak istemem, cünkü burda o kadar "hüddam" varki.. aslinda söz hakki onlarindir..

Guest maybe

Ben bu hurafelere inanmıorum uhud.Bence bunlar insanı şapşallaştımak için düşünmesin öğrenmesin anamasın dediğimizi yapsın diye uydurulmuş şeyler.Birileri söylüyor biz inanıyoruz.

Mevlana -semazen:Müzik dans

Aleviler:Cem evlerinde semah:Müzik dans

bunlar bizden örnekler.

Tüm dünya dinlerinde müzik ve dans bir şekilde var.o yüzden bu hurafelere dikkat et.

Guest uhud dagi

dügünlere gelince: bu senin vicudunu sapiklar tarafindan adam akilli korunmasi icindir,,,

örnek:

tr.de bir güzel kiz caddede, veya carsida yürüsünde ona laf atmasinlar.

bu konuyuda kendin düsün,,

-------

calgili aletler sadece tedavi icin serbestdir..

diger konumlar kendini, ruhunu koruyamaz cinni seytanlardan..

hurafeler dedigin seyleri, BIZZAT SEYTANIN KENDISI ANLATIYOR;; itiraf ediyor..

SEYTANIN HILELERINI AC;goolgleden.. ANLARSIN..

su lafi müzik dinleyenler, ve namaz kilanlar söylüyor,, ikiside dogru::

-MÜZIK RUHUN GIDASIDIR

-NAMAZ RUHUN GIDASIDIR

ikiside dogrudur, ama biri hayrullah, öbürü serri seytan..

gerisi senin düsüncen, benide ilgilendirmez, burda ispat edecek birseyim yok,

yetiskin insanlarsiniz, arastirin, bulun.. bu sözleride demedi demeyin ama..

.

Guest maybe

Valla Tr de bundan 5 sene öncesine kadar kimse bize laf atmazdı.Kimseye atmazdı.Terbiye vardı ,aile terbiyesi ne zamanki köprü altı çocukları baş oldu islamiyet adı altında herşeyi yapıyorlar.Başı açığa laf atmak serbet artık buralarda .Ama senin dediğinden değil.İslamiyeti kullanıp müslümanlığı bilmeden yobaz olanlar yapıyor bunu.

Ama ben ve benim etrafımdaki iyi yetişmiş aile terbiyesi almış kişilerin olduğu ortamlarda böyle birşey yok.Yobaz olmadıkların:)

Müzik ruhun gıdasıdır.Şeytan işi değildir.İnsanın zihnini aklını dinlendirir.Neşelendirir.Örnekte verdim ama yinede yok diycen nasılsa.Öğretileni ezberlemekten ileri gidebilsen bir:)

Guest azazil

eğer müzik Allah ı unuttuyorsa yasaktır günümüzde ilahiler de karışmıştır mesela benim 3 yaşında yiğenim ilahi çalınca oynuyor peygamberimiz ilahiler de sadece ney ve de tef fe izin vermiştir

şiirde aynı şekilde mesela Yunus Emre nin birçek şiiri vardır şimdi Yunus Emre şeytana mı kanmıştır saçma

ama derseniz sen müzik dinlemiyormusun dinliyorum hem de metal fakat benim veya çoğunluğun yapaması doğru anlamına gelmez

Guest elacayib

Ancak İblis bu secde edenlerle beraber olmaktan (çekinerek) dayattı.

(cenab-ı Hak): <<Ey İblis, sen neye secde edenlerle beraber

olmadın?>> dedi.

<<Ben, dedi, kuru bir çamurdan,süretlenmiş bir balçıktan yarattığın beşer için secde edeyim diye (var) olmadım.>>

(Hicr süresi, ayet:31-33)

Guest filozof

şeytan birçok eski kaynakta melek olarak gösterilmiştir şeytan melektir, meleklerin en büyüğüdür tüm meleklerin hocasıdır bilgisini meleklere öğretir ama gün gelir ademe secde emrine karşı gelir çünkü kendisi ateşten yaratılmıştır adem ise onun gibi değildir ondan üstün olamazdır ve secde emrini reddeder bu kibiri ona çok pahalıya mal olur allah onu cennetinden kovar bu onun için çok büyük bir kayıptır meleklerin en büyüğü ve tüm meleklerin hocasıyken allahın cennetinden kovulmuştur bu yüzden insanlar ayani adem ve havvaya içten içten kin güder kendisi meleklerin hocası olduğu için birçok meziyeti vardır her şekle girebilir(şeytan hz.muhammet s.a.v. dışındaki her kılığa girebilir) ve yılan kılığında cennete girer ve ademle havvayı kandırıp yasak meyvayı yemelerini sağlar bu olay böyle geçmektedir tabi daha ayrıntılıdır ama ana hatlarıyla böyle yani şeytan cinmidir melekmidir çok tartışılmıştır gene tartışılır ama benim bildiğim budur

Guest elacayib
şeytan birçok eski kaynakta melek olarak gösterilmiştir şeytan melektir, meleklerin en büyüğüdür tüm meleklerin hocasıdır bilgisini meleklere öğretir ama gün gelir ademe secde emrine karşı gelir çünkü kendisi ateşten yaratılmıştır adem ise onun gibi değildir ondan üstün olamazdır ve secde emrini reddeder bu kibiri ona çok pahalıya mal olur allah onu cennetinden kovar bu onun için çok büyük bir kayıptır meleklerin en büyüğü ve tüm meleklerin hocasıyken allahın cennetinden kovulmuştur bu yüzden insanlar ayani adem ve havvaya içten içten kin güder kendisi meleklerin hocası olduğu için birçok meziyeti vardır her şekle girebilir(şeytan hz.muhammet s.a.v. dışındaki her kılığa girebilir) ve yılan kılığında cennete girer ve ademle havvayı kandırıp yasak meyvayı yemelerini sağlar bu olay böyle geçmektedir tabi daha ayrıntılıdır ama ana hatlarıyla böyle yani şeytan cinmidir melekmidir çok tartışılmıştır gene tartışılır ama benim bildiğim budur

Hem meleklerin en büyüğü olmak hem de ateşten yaratılmak. Bu ne tezatlık!...

Oysa ki Kur'an da , İblisin cin taifesinden olduğunu bakın nasıl bildiriyor.

Hani biz meleklere <<Adem için secde edin demiştik de İblisten başkası hemen secde etmişlerdi.O ise, cinden olduğu için,Rabbinin emrinden dışarı çıkmıştı.

(Kehf süresi, ayet:50)

--------------------

Ayrıca konuya gösterdiğiniz ilgiye teşekkiür ederim.

Guest danny

katkısı olan arkadaslar elınez saglık ımam gazlaının ılah-ı nızma dıye bı kıtabı vardı orda da seytan ve hz. ademın dıalogları vardı tam hatırlayamıyorum yanlıs yazarım dıye de yazmıyorum ama konu hakkında kaynak cok