Jump to content
Sign in to follow this  
Guest Suzie

Kilise Disiplini

Recommended Posts

Guest Suzie

I. Kilisenin Kralı ve Başı olarak Rab İsa, ülke hükümetinden ayrı olarak, Kilisenin önderlerinin elinde olmak üzere bir yönetim şekli belirlemiştir.[1]

II. Bu önderlere göklerin egemenliğinin anahtarları verilmiştir; dolayısıyla günahları bağışlama, ya da bağışlamama; tövbesizlere hem Söz hem de disiplin aracılığıyla göklerin egemenliğinin kapılarını kapatma; ve tövbeli günahlılara ise Müjdenin hizmetiyle ya da durum gerektirirse disiplin altından çıkarma yoluyla göklerin egemenliğinin kapılarını onlara açma yetkisi verilmiştir.[2]

III. Kilise disiplini, suç işleyen kardeşleri yeniden kazanmak, başkalarının benzer suçları işlemekten caydırmak, bütün bedeni etkisine alabilecek olan o kötü mayayı temizlemek, Mesih’in onurunu ve Müjde’nin kutsal tanıklığını aklamak, Tanrı’nın antlaşmasının ve mühürlerinin kötü kişiler tarafından kirletilerek zedelemesi durumunda Kilisenin üzerine haklı olarak gelebilecek olan Tanrı’nın öfkesine engel olmak için gereklidir.[3]

IV. Bu amaçlara daha sağlıklı bir şekilde ulaşılabilmesi için kilisenin önderleri bu işlemi öğüt verip, uyararak, daha sonra bir süre için Rab’bin Sofrası’ndan men ederek ve suçun doğasına ve kişinin önceki davranışlarına göre kiliseden çıkarma yoluna gitme şeklinde uygulamalıdır.[4]

[1] İşa. 9:6-7; 1.Tim. 5:17; 1.Sel. 5:12; Elç.İşl. 20:17-18; İbr. 13:7,17,24; 1.Kor. 12:28; Matta 28:18-20

[2] Matta 16:19; Matta 18:17-18; Yuh. 20:21-23; 2.Kor. 2:6-8

[3] 1.Kor. 5; 1.Tim. 1:20; 1.Kor. 11:27-sona kadar; Yahuda 23

[4] 1.Sel. 5:12; 2.Sel. 3:6,14-15; 1.Kor. 5:4-5,13; Matta 18:17; Tit. 3:10

dır..

dinleri özellikle hırıstiyanlık inancını inceleyen birisi olarak bana kilise disiplininin burda yazıldığı gibi pek pozitif gelmediğini düşünüyorum bilmiyorum nasıl düşünüyorum

Guest Suzie

Anlıyamadim negatif nasil peki XS

aforoz olayında misal olarak tarihte çok insan aforoz edilmiş daha sonra affedilmiş hatta azizlik mertebesine çıkarılmış bir çelişki var gibi ortaçağda bilim kilisenin tekelinde kalmış engizisyon mahkemeleriyle çok sayıda bilim adamı ve suşsuz insan cadılıkla suçlanıp idam edilmiştir buna bir hastaya ilaç vermek dahildi birine ilaç hazırlarsanız potansiyel cadısınızdır daha çok çelişki tespitim var aslında

Guest Suzie

Bu disiplin konusunda yaptigim aLıntı Westminster İnanç Açıklaması idi

yani senin dediklerin evet birbirine tezat olaylar yasanmis sanirimda verdigim Klise dsiplini bunlardan cok sonra acıklanmis sanıyorum..

Yinede kesin konusucak kadar bilgim yok x)

westminester sa olabilir çünkü onlar baskıcı kilise doktirinlerini sevmezler ama yinede bişeyler eksik kilise konusunda teşekkürler