Jump to content
Sign in to follow this  
tolgacelebi

Zihindeki Engeller

Recommended Posts

ZİHİNDEKİ ENGELLER

Tolga ÇELEBİ

 

Bilinçaltımız, uçsuz bucaksız zekasıyla karşılaştığı her türlü sorunu çözebilecek deneyime sahiptir. Çünkü tüm yaşamımız, tüm deneyimlerimiz bilinçaltımızda depolanır. Herhangi bir sorunla karşılaştığımızda da bu kaydedilen veriler kullanılabilir. Bizi mutlu edecek çözüm yine bizim içimizde gizli. Sadece güvenmemiz yeter.

 

Fobi, sebebi ve kaynağı bilinmeyen korku anlamına geliyor. Örümcekten korkmak, karanlıktan korkmak, yüksekten korkmak, köpekten veya kediden korkmak gibi bir sürü fobi var. Bunlar, bazılarına göre komik ve anlamsız olabilir. Ama hayatı sekteye uğratacak kadar ciddi korkular aslında.

 

İşin garip tarafı, hayatımızdaki tüm alışkanlıkları ve korkuları biz oluşturuyoruz. Olumlu ya da olumsuz herhangi bir düşüne ya da eylemi tekrarlarsak, bizim için alışkanlık haline geliyor. Daha sonra bu alışkanlık bizim için otomatik hale geliyor. Farkında olmadan sürekli aynı düşünceyi ya da eylemi yaşıyoruz hayatımızda. Kurtulmak da bizim elimizde, devam etmek de.

 

Kendimizi güzel ve olumlu düşünceler için şartlayıp programlayabiliriz. Tam tersi olumsuz ve yıkıcı düşünceler içinde bilinçaltımızı programlayabiliriz. Bir alışkanlığın üstesinden gelmek güçlü olmayı gerektirir. Zihnimize ektiğimiz küçük bir düşünce tohumu, önce bir fidan sonra kocaman bir çınar olur. Yani önce bir inanç, sonra da sürekli tekrarlanan bir alışkanlık olur. Halbuki oraya küçük tohumları biz ektik zaten.

 

Örneğin, “ne yaparsam yapayım başarılı olamıyorum” diyen bir insan, zaten her işine başarısız olacağını düşünerek başlar. Bu durumda bilinçaltı da bunu gerçek kılmak için çalışır. Önce ümitsizliğe kapılır, ardından omuzları düşer, moral ve motivasyonu sıfırlanır. Sonuç yine başarısızlık.

 

Bir şeyi ne kadar çok isterseniz, başarma ihtimaliniz de o kadar artar. Ya da bir fobiyi, korkuyu ne kadar canlı tutarsanız, ondan o kadar korkarsınız. Bir engeli aşmak, bir korkudan kurtulmak istemeye bağlıdır. Ne kadar isterseniz ve samimi olursanız, bilinçaltınız bu emri gerçekleştirmek için o kadar hızlı çalışır.

 

Bazı durumlarda insanlar bir alışkanlıktan kurtulmaktan bahseder. Ama kurtulmak için ne bir çaba sarf eder, nede düşünce tarzını değiştirir. Bu durumda kötü alışkanlığı sürdürme arzusu, kurutulma arzusunu geçmiştir.

 

Bir iş arıyorsanız, o işe girdiğinizi ve mutlu olduğunuzu düşünün. Her görüşmeye yeni bir cesaret ve güçle gidersiniz. Terfi almak istiyorsanız, terfi aldığımız resmi zihninizde canlandırın, masanızın üzerine not alın. Bu hem sizi motive eder, hem de yılmanızı vazgeçmenizi engeller. Biz yapamam dediğimiz anda kaybediyoruz...

 

Zihninizde yarattığınız korkular, kötülükler, olumsuzluklar karanlığı sever. Tavan arasına bir sürü eşya atarız. Yıllar sonra tavan arasına çıktığımızda, orada biriktirdiklerimize biz bile şaşırırız. Kullanmadığımız işe yaramaz şeylerle doludur orası. Bilinçaltımızda buna benzer. Yıllar boyu birçok düşünce, davranış depolar dururuz. Sonra bir ışık yaktığımızda; orada depolanan şeylere biz bile şaşırırız. Işık karanlığı dağıtır. Bir ışık yakın zihninize, neler attığınızı görün.

 

İnsanların kendini dinlemediğini söyleyen bir kadın veya erkek; hayatına sürekli kendini dinlemeyen insanları çeker. Çünkü buna odaklanmıştır. Çalışırken yoğun bir anınızda arkadaşınız yanınıza gelir ve bir şeyler söyler. Siz meşgul olduğunuzu söylemeye kalmadan, zaten beni kimse dinlemiyor diyerek yanınızdan ayrılır. Böylece kendini bir kez daha haklı çıkartmış olur.

 

Hayatınızdan yıkıcı düşünceleri çıkartın. Bizler ne düşünürsek oyuz...

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Hayatınızdan yıkıcı düşünceleri çıkartın. Bizler ne düşünürsek oyuz..."

 

kesinlikle ogrenilmesi gereken bir dustur.Emeginize saglik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Yani zihnimizde inançla yetiştirdiğimiz bir düşünce, ağaç olup tekrar tekrar aynı meyveyi bize verecek ve biz de sadece o meyveye bakıp mesela elma ise, seneye armut istiyorum dediğimizde, ağacı kesip yerine armut tohumu ekmedikçe, ne kadar, budasak, sulasak, ilaçlasak, toprağını havalandırsakta elma ağacından armut toplayamayacağız değil mi?

 

Ama keşke bütün insanlar bunu anlayabilse! :)

 

Paylaşım için teşekkürler

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest shadow

aklınıza ve düşüncenize müdehale ediliyorsa,bu söylemlerinizi sizlere uygulatmıcaktır.bunu NLP eğitimi alan kişilerle detaılı bir şekilde konuştuk ve benim dediğime geldiler.sizler aklınıza kimin,neyin,nasıl müdehala edlip edilmediğinden zaten habersizsiniz.bunları nasıl uygulamayı düşünüyorsunuz.işte o yüzxden ne rüyalara nede istiharelere itibar edilmemesi gerekir,her zmaan ihtiyatlı davranmak gerekir.bu benim acizane fikrim elbette..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bizi mutlu edecek çözüm yine bizim içimizde gizli. Sadece güvenmemiz yeter.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...