Jump to content
Sign in to follow this  
Settled_stranger

Sosyopat Nedir?-Sosyopatinin Özellikleri Nelerdir?...

Recommended Posts

Asagidaki yazinin asil basligi : kucuk amerikami oluyoruzdur.. Bunun gerekceside: 300 kusur milyonluk amerikada rastlanilabilen, akla hayale dahi gelmeyecek ruhi bozukluklarin , gunumuzde ulkemiz insanindada sikca rastlanilabilir olmasidir.. Lutfen okuyalim, aydinlanalim..

Saglikli gunler dilegimle

Sattled_stranger

 

Sosyapat kelimesi açılımında psikopat tanımına yakındır. pat eklentisi fizyolojik olarak anormal seyreden hastalık bulgusu anlamındadır.

 

Toplumun temel kuralları ile uyuşamazlık şiddet yoluyla çözme şeklinde kendisini gösteren kişilik bozukluğu, psikolojik bir hastalıktır. olarak tanımlanabileceği gibi temel dürtülerine göre hareket eden. tanımadığı biri ile bile sadece zevk için cinsel ilişkiye girmekten tutunda toplum içince hoş karşılanmayacak dahası toplumsal antipatiyi sağlayacakgiyim tarzı giyim , vücudun fiziki görselliğini bozacak şekilde aşırı abartılı dövme veya deriye takılı piyersing benzeri. Yada alışılagelmişin ötesine çıkmaktan ziyade anormalite ile olumlu veya olumsuz ilgi çekmeye çalışma düşüncesi..

 

Bireyin başkalarının haklarına ve kurallarına sürekli olarak saygısızlık etmesi, saldırıda bulunması ve buna bağlı olarak gelişen davranışlara verilen isimdir. Genelde erkekler arasında daha fazla görülür. Araştırmalar bu hastalığın temelinde genetik etkenler olduğunu göstermektedir. Fakat aynı zamanda sürekli uyuşturucu kullanımı ve kötü aile ortamı (karışık, ihmalkar, sert ve saldırgan aileler) bu hastalığın oluşması riskini arttırmaktadır. Sosyopat kişiler genelde hastalıkları olduğuna inanmaz ve sorunun ya başka insanların kendisini kabul etmeyi becerememelerinde ya da başkalarının özgürlüğünü kıstılamayı istiyor olmalarında arar.

 

Sadece kendilerine inanırlar ve çevrelerinde küçümseyecek insanlar olduğunda, kendilerini en rahat hissederler. Dünyayı tehlike ve hayal kırıklığı ile dolu bir yer olarak görürler. Dolayısıyla sürekli kötü niyetli insanların kendisini kullanmasına ve suistimal etmesine karşı korunmak zorunda hissederler. Sosyopat insanlar başka insanlardan guclu olduklarina inanır, böylece hiç kimse bu gücü kendisine zarar vermek için kullanamaz. Diğer taraftan kendi gibi olmayan ve çevresini kontrol etmeyen insanları kullanılmaya açık, zayıf ve savunmasız olarak düşünürler.

 

Yaşamak için başkalarını manipüle etmek (akil karistirmak), aldatmak ve başarmak için gereken her şeyi yapmak onlar için çok normaldir. Sonuç olarak sosyopat kişiler şüpheli, gizli kapaklı ve hatta kanunlara aykırı davranışlarda bulunurlar, çünkü kuralların kendileri için geçerli olmadığına inanırlar. Sosyopat kişiler genelde diğer insanları tehditlerle ya da saldırgan yaklaşımlarla korkuturlar. Her hangi bir baskı, otorite karşısında, ya da finansal problemler karşısında fazlaca öfkelenirler. Genelde başkalarına verdikleri zarar karşısında duygusuz ve umursamazdırlar. Bu acımasızlık, insanlarla ve hatta sevdiklerini söyledikleri kişilerle olan ilişkilerinde bile esası oluşturur.

 

Çevrelerindeki kişilere sürekli ve düzenli olarak üstünlük ispatlama ihtiyacı duyarlar. Herkesin kendilerini kullandığını düşünürler, bu gerekçeyle sömürüldüklerine inanırlar. İlişkilerine sadık kalmak, başkalarına karşı duyarlı olmak ve dürüst olmak konusunda zorluk yaşarlar. ...

 

aktaranin notu : No comment :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Plato

Bireyin başkalarının haklarına ve kurallarına sürekli olarak saygısızlık etmesi, saldırıda bulunması ve buna bağlı olarak gelişen davranışlara verilen isimdir. Genelde erkekler arasında daha fazla görülür. Araştırmalar bu hastalığın temelinde genetik etkenler olduğunu göstermektedir

--------------------

Teşekkürler...:thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

:) bu sitede beni fark eden ilk arkadasim:) anlasilmak guzel sheydir:) okuyalim aydinlanalim..

Benim en sevdigim bolumu shu bak : Sosyopat kişiler genelde hastalıkları olduğuna inanmaz ve sorunun ya başka insanların kendisini kabul etmeyi becerememelerinde ya da başkalarının özgürlüğünü kıstılamayı istiyor olmalarında arar. Benim ekim : Hatta oyle abartirki , sozlerini begenmedigini hissettigi herkesi, eski bir dushmani sanir :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Plato

O alıntı yaptığın bölümdeki kişilerle çok karşılaştım canım..Ama bak dediğin gibi okumak çok iyi birşey ki ben hep çatlak derdim oysaki sosyopat mış:):)işin aslı...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ogrenmenin yashimi olurmush:) sosyopathligin gercek tanimi cok az bilindiginden, pek cok baska adla adlandirilir hastalar :)

demem o ki bir sen degilsin:) sendeki bu energie ve pozitiflik beni olduruyor sadem:) yanitladigin konularin ceshitliligi ne denli renkli bir insan oldugunun ispati:) hep boyle kal..

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Plato

Bilmukabele canım yansıma diyelim..Nasıl bakıyorsan öyle görüyorsun..Ama öğrendim artık sosyopat dediğimde kimse alınmaz diğer kelimeye göre..:):)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daha zarif ve bilimsel:)))) degilim diyene ispatla dersin olur biter:) hatta tanimi print et inkar edene aha bak tum belirtiler mevcut die gostert:))

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Plato

Banlanırım o vakit he heehhe:):)Ama reel hayatta kesin derim:)Sosyopat:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

aaaaaa moderatorler bile banlanabiliyor ??? Nasilbir diyara dusmushum bende haberim yok:) teoride kalan demokrasi sanalda yasatilir olmus haberim mi yok ne:) woww

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest janet

hapiste olan suçluların % 85 sosyopat teşhisi konulmuştur

bilginize...

 

--- Sonraki mesaj ---

 

Antisosyal kişiler genelde diğer insanları tehditlerle yada saldırgan yaklaşımlarla korkuturlar. Bağımsız olmaları kendilerine aşırı güven duymalarından ziyade başkalarına güvensizlikten kaynaklanır. Her hangi bir baskı, otorite karşısında (patron, polis yada benzeri kişiler) yada finansal problemler (vergi yada borçlar) karşısında öfkelenirler. Genelde başkalarına verdikleri zarar karşısında duygusuz ve umursamazdırlar. Bu acımasızlık insanlarla ve hatta sevdiklerini söyledikleri kişilerle olan ilişkilerinde bile esası oluşturur.

 

Eğer antisosyal kişiliğiniz var ise zayıf olmaktan yada kurban olmaktan korkuyor olabilirsiniz. Dolayısıyla çevrenizdeki kişilere üstünlüğünüzü ıspatlama ihtiyacı duyarsınız. Sizi kullandığını düşündüğünüz ve hatta sömürdüğüne inandığınız bir insana karşı kendinizi korumak için zalim ve insafsız olursunuz. İlişkilerinizde sadık kalmak, duyarlı olmak ve dürüst olmak konusunda zorluk yaşarsınız. Bu kişiler genelde dikkatsiz ve atılgandır; örneğin tehlikeli araba kullanmak gibi riskli işlere girişirler. Umursamazlığın bir sebebi içindeki boşluk hissini yok edebilmek için heyecan ve adrenalin arttırıcı aktivitelere ihtiyaç duyuyor olmasıdır.

 

Belirtiler

  1. Düşünmeden ani hareketler ve doğabilecek sonuçlara karşı umursamazlık
  2. Kişisel çıkar yada zevk için yalan söyleme, aldatma ve kanunsuz işler yapmak
  3. Başkalarının duygularını umursamamak, empati yapmamak
  4. Sinirlilik, saldırganlık ve şiddet uygulamak
  5. Güvenlik yada sorumluluk üstlenmek gibi konulara tamamiyle kayıtsız kalmak
  6. Acıma duygusunun olmaması

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...