Jump to content
Sign in to follow this  
Freestyle

Kapoera, Capoeira Dövüş Stili

Recommended Posts

Kolayı var yerde hemen sitil değişip o aşamada grekoromene geçiyoz ;)

Ata sporumuz değil mi sonuçta :D:thumbsup:

--- Sonraki mesaj ---

Beyler ben tartışma konularından uzak kalmak adına farklı konu başlıklarıyla ilgileniyordum yahu! Kimin üstün olduğunu da bırakalım ikili arenalar belirlesin :D

--- Sonraki mesaj ---

Beyler ben tartışma konularından uzak kalmak adına farklı konu başlıklarıyla ilgileniyordum yahu! Kimin üstün olduğunu da bırakalım ikili arenalar belirlesin :D

Beni de döv gıcıkım ben biskremim :rofl::rofl:

Guest siyahüzüm

--- Sonraki mesaj ---

Tartışma tamamen bilimsel düzeyde ve seviyeli üstadım sorun yok :D Bence de legal olmak kaydıyla bu teklif düşünülebilir :)

Capoeira stilinin vücut ağırlığını,momentumu ve bacakların tüm gücünü kullanması açısından haklısınız kesinlikle. Fakat kuvvet dışında birçok etken de gözardı edilemez bir stilde.Gerçek bir mestre olmadıkça bir muay thaicinin low kicklerinden daha hızlı ve etkili vuruş yapabileceğini sanmıyorum.

Capoeiracının illa mestre olması gerekmiyor bircok proffesor en az mestre kadar iyi dövüşebilir. Tabiiki dövüş sırasında çok farklı etkenler söz konusu rakibin uzaklık yada yakınlıgı, mekan vs bunlarda hesaba katılmalı. Bruce Lee nin bir sözü vardı malesef tam hatırlıyamıyorum hatırladığım kadarıyla şöyle birşey demişti " Kendimi çok hızlı sanardım taki brezilya dövüşcülerini görene kadar " .

Guest siyahüzüm

Hız konusunda stili uygulayan kişinin düzeyi konusunda hemfikiriz axemail.Fakat free style sözkonusu olduğunda el ve dirseklerin yakın mesafe de etkili kullanılmadığı stillerin çok şansı olmadığını düşünüyorum ben.Tabi ki birçok etken var kesin konuşabilmek için.Yaptığımız kabaca bir analiz sadece...

Bu konuda haklı olabilirsin fakat capoeiranında still still farklılık gösterdiğini hesaba katmak lazım. Dirsek, kafa vs vücudun tüm uzuvlarının silah olarak kullanıldığı stillerde bulunmakta. Ayrıca capoeira konusunda Brezilyada yapılan capoeirayı cok ayrı bir yere koymak lazımdır. Çünkü bölgesel olarak yapılan samba, futbol, jui jitsu, judo, valetudo gibi dövüş sporunun kalitesini arttıracak alışkanlıkları capoeirayla harmanladıklarından ortaya " çok güzel hareketler " çıkmakta :)

Bu konuda haklı olabilirsin fakat capoeiranında still still farklılık gösterdiğini hesaba katmak lazım. Dirsek, kafa vs vücudun tüm uzuvlarının silah olarak kullanıldığı stillerde bulunmakta. Ayrıca capoeira konusunda Brezilyada yapılan capoeirayı cok ayrı bir yere koymak lazımdır. Çünkü bölgesel olarak yapılan samba, futbol, jui jitsu, judo, valetudo gibi dövüş sporunun kalitesini arttıracak alışkanlıkları capoeirayla harmanladıklarından ortaya " çok güzel hareketler " çıkmakta :)

Ortamı germemek adına ben düşüncelerimi sakladım :) Evet ortada bir yerde buluştuk en azından şu anda, bu arada axe bu mesajına katılıyorum dostum ;)

• Like 1