Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Geleceğin Meslekleri...

Recommended Posts

Tercihler sınav kadar önemli. Hangi meslekler öne çıkıyor, neleri işaretlemeli?

 

ÖSS adayları çok kritik bir tercih sürecinde. Genetik ve ergonomi mühendisliği gibi meslekler tercih listelerinin ilk sıralarına aday.

 

Ergonomi Mühendisliği: Modern ergonomi bilimi çalışanların verimini ve kapasitesini arttırmayı amaçlayan çağdaş bir bilim dalı. Ergonomi mühendisleri, çalışanların verimini arttırmak için ergonomik ortamlar geliştirir. Finans kurumları ve endüstri kuruluşları ergonomi mühendislerinin çalışabileceği önemli alanlar.

 

Tasarım Mühendisliği: Uluslararası rekabette artık kalitesiz ürünün yerinin olmadığı ortada. Bu noktada devreye giren tasarım mühendisleri çalıştıkları firmaların ürünlerini dış veya iç pazar ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak yeniden tasarlama noktasında önemli bir rol üstleniyor.

 

Enformasyon Mühendisliği: Modern çağda en gelişmiş toplumlar bilgiyi üreten ve buna sahip olan toplumlar olacak. Enformasyon mühendisleri de uzmanları bir araya getirerek en doğru bilgiyi topluma ulaştıracak.

 

Haber Analisti: İnternet üzerinde yeni tartışma alanları ve haber merkezleri kurulmasına neden olan yepyeni bir meslek.

 

Deneyim Tasarımcısı: Perakende sektöründe çalışan bu kişiler özellikle müşterileri etkileme üzerine çalışırlar.

 

Sanat Yönetmeni: Görsellikle ilgili izleyiciyi etkileyebilecek kişiler için cazip bir meslek.

 

Medya Promosyoncusu: Bir ürünün kulaktan kulağa yayılmasını sağlar. Böylece ürün piyasaya çıkmadan bile genel tüketici tarafından tanınmış olur.

 

İnternet Güvenliği: İnternette kişisel bilgilerin çok rahat kullanılması güvenlik programlarını hazırlayanların önemini arttırmıştır.

 

Şehir Planlayıcısı: Nüfusun artmasıyla bir kaos haline gelen şehir yaşamı, etkinliklerin ve yerleşim bölgelerinin detaylı planlanmasını zorunlu kılıyor.

 

Tıp Mühendisliği: Tıp her zaman en popüler meslekler arasında yerini almıştır. Bazı buluşlar insanlara yarar sağladıkları gibi hayatı tehdit eden birtakım unsurları da beraberinde getirir. Örneğin nükleer santraller insanların kanser olmalarına ya da başka hastalıklara yakalanmalarına neden olabilmektedir. Tıp mühendisleri hastalıkların teşhis ve tedavi edilmesinde kullanılacak yeni teknik ve cihazların geliştirilmesinde rol oynar.

 

Genlere yolculuk

 

Genetik Mühendisliği: Teknoloji insan neslinin karşısına yeni sorunlar çıkarıyor. Canlıların kalıtsal özelliklerinin değiştirilerek onlara yeni işlevler kazandırılmasına yönelik araştırmalar yapan genetik mühendisleri, hastalıklara tedavi yöntemleri üretmeyi hedefler.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

İşte en popüler meslekler! İŞKUR belirledi... 28 Mart 2011 Pazartesi, 09:26:11 "Üniversite değil meslek seçin" sloganı ile harekete geçen İŞKUR, en gözde meslekleri belirledi. Enerji mühendisliği en popüler meslek olurken ulaştırma ve bilişim sektörü de ön plana çıktı 1.7 milyon genç, geleceğini garanti altına alabilmek için üniversite sınavına girerken Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) gençlerin tercih yapmalarını kolaylaştıracak bir yol haritası hazırladı. Gençlere üniversite yerine meslek seçmelerini öneren İŞKUR'un yaptığı "İş Danışmanlığı Projesi" sonucunda Türkiye'de ön plana çıkan mesleklerin başında enerji sistemleri mühendisliği, raylı sistemler işletme teknikerliği, motorlu araçlar LPG bakım ve onarımcılığı geldi. İŞKUR tarafından hazırlanan ve 4 bin 888 mesleği anlatan Türk Meslekler Sözlüğü (TMS) de gençlerin rehberi olmayı hedefledi. Sabah'tan Hazal Ateş'in haberine göre, işgücü piyasasına son yıllarda giren gözde meslekler de gençler için kurumun internet sayfasında yer alan sözlükte açıklamalı bir şekilde yer aldı. Proje, işsiz gençlerin özelliklerini ortaya çıkararak hangi alanda başarılı olabilecekleri konusunda danışmanlık hizmeti veriyor. Projede hedef kitle "15-24 yaş arası genç erkekler", "uzun süreli işsizler", "kadınlar" ve "engelliler" olmak üzere dört ana başlık altında toplandı. UZAY PİLOTU ARANIYOR! Geleceğin mesleklerinin belirlendiği araştırmada ilginç sonuçlar çıktı. Yazılım mühendisliği, nükleer uzmanı, sanal market işletmeciliği gibi işlerin yanı sıra hafıza artırma cerrahlığı, uzay pilotluğu, gen terapistliği, soru bankası tasarımcılığı gibi ilginç meslekler de geleceğin meslekleri arasında yer aldı. Gelişen teknolojiyle birlikte elektronik gazetecilik, siber teknoloji mühendisliği, sanal market işletmeciliği gibi meslekler de önümüzdeki dönemde popüler olacak. Geleceğin meslekleri Enerji mühendisliği LPG bakım ve onarımı Raylı sistemler teknikerliği Yazılım mühendisliği Nükleer uzmanlığı, uzay pilotluğu Hafıza artırma cerrahlığı Sanal market işletmeciliği Elektronik gazetecilik Gen terapistliği Nano yapı mühendisliği

 

HABERTÜRK

Share this post


Link to post
Share on other sites

önce Türkiyedeki eğitim sistemi bi düzelse sonra herkes bu mesleklerden başka mesleklerde en güzl sklde iş yaparlar ama işi baştan dzltmek gerekir...

Share this post


Link to post
Share on other sites

En iyi mesleğin sizin yeteneklerinize en iyi hitap eden olduğunu unutmayın çünkü mesleğiniz sizi ömür boyu şekillendirip kimliğinizi tamamlamanıza yardım edecektir. Meslekleri daha iyi tanıyıp size maddi ve manevi yönden ihtiyaçlarınızı karşıyanlanı bulup seçmeniz daha doğru olacaktır.

 

Burada gelecek açısından umut vaat eden bir kaç meslek tanıtılmıştır...

 

Avrupa Birliği Uzmanlığı

 

Avrupa Birliği ile yıllardır ilişkisini sürdüren Türkiye önümüzdeki yıllarda müzakere tarihleri ve kabul süreciyle birlikte bu konuda uzman kişilere ihtiyaç duyacaktır. Avrupa Birliği konusunda uzmanlaşmış, en azından iki yabancı dil bilen gençler geçmiş yıllara oranla önümüzdeki dönemde daha çok ilgi göreceklerdir.

 

Reklamcılık – Sinema/TV – Halkla İlişkiler

 

Uygulama alanı çok geniş olan halkla ilişkiler uzmanlığı da önemi gittikçe artan meslekler arasındadır. Hedef kitlesinin insan olması bu mesleği her sektör için önemli bir meslek haline getirmiştir. Ülkemizde medyanın her alanda etkin olması ve geniş bir alana yayılması işgücü ihtiyacını da artırmıştır. Bu nedenle sinema-TV ve reklamcılık alanları da gözde olan meslekler arasında gösterilebilir.

 

Bilgisayar Mühendisliği

 

Sürekli gelişen bilgisayar teknolojisi sebebiyle hem ülkemizde hem de dünyada bilgisayar mühendislerine olan ihtiyaç hızla artıyor. Sistem analistliği, sistem mühendisliği, programcı, web tasarımcılığı gibi geniş bir iş alanına sahip bilgisayar mühendislerine olan ihtiyaç teknolojik gelişim devam ettiği müddetçe sürecektir.

 

Elektronik Mühendisliği

 

İletişim sistemlerinin özellikle uydu ve cep telefonun gibi haberleşme sistemlerinin son yıllarda gelişmesi bu alana olan ilgiyi de artırmıştır. Dolayısıyla elektronik mühendisleri elektrik teknolojilerinin üretildiği ve pazarlandığı, ulusal ve uluslararası her alanda çalışabilirler.

 

Psikoloji

 

Teknolojinin hızla gelişimi beraberinde bazı olumsuzlukları da getirmektedir. Bu nedenle teknolojik gelişmeler yaşanırken bir yandan onun getirdiği olumsuzlukları da bertaraf etmek için sosyal bilimlerde ve özellikle psikoloji alanında yetişmiş insan gücüne ihtiyaç vardır.

 

Endüstri Ürünleri Tasarımı

 

İnsanoğlunun gün geçtikçe artan ihtiyaçları yaşamı kolaylaştıracak ürünlerin tasarlanması ihtiyacı doğuruyor. İş olanakları geniş olan endüstri ürünleri tasarımı bölümü hemen her üniversitede yer alıyor.

 

Veri Analistliği

 

Müşteri ilişkileri yönetiminin giderek hız kazanması özellikle bankaların, perakende sektörünün ve telefon operatörlerinin veri analizine ihtiyaç duyması bu alanı hareketlendirdi. Üniversitelerin bilgisayar ve endüstri mühendisliği bölümlerinden mezun olanlar bu alanda iş bulma şansını yakalayabiliyorlar.

 

Tıp ve Sağlık Bilimleri

 

Doktorluk, hemşirelik, eczacılık gibi bölümleri kapsayan bu alan her zaman yıldızı parlayan meslekler arasında yer alacaktır. Özellikle estetik cerrahi, beslenme uzmanlığı ve psikiyatri popülerliği artan bölümlerden.

 

Hukuk

 

Globalleşme süreci içerisinde ülkeler, ekonomik, sosyal ve kültürel alanda olduğu gibi hukuk sitemleri boyutunda da birbirleriyle etkileşim içerisine girmektedirler. Bu nedenle AB süreciyle birlikte özellikle uluslararası hukuk alanında uzmanlaşmış ve yabancı dil bilen kişilere ihtiyaç duyulacaktır.

 

Genetik

 

Biyoteknoloji çalışmalarının altında genetiği en önemli meslek olarak görüyoruz. '70'li yıllarda bilgisayarın yaptığı devrime benzer bir gelişme, yakın dönemde genetik alanında da meydana gelecek.

 

Yazılım Mühendisleri

 

Henüz bizim ülkemizde hakettikleri yeri bulamadılar. Bilgi teknolojilerine çok da önem verdiğimiz söylenemez. Ama şöyle bir güzel yanı var ki, bilgi teknolojilerine önem verip vermemek gibi bir seçeneğimiz yok ve olmayacak... “Zorundayız” desem yeterli olur mu...

 

Risk Analistleri

 

Özünde risk analizi yapan insanlar. Hayatımız giderek daha büyük bir riskler bütününden oluştuğu için her eve lazım denilen insanlar arasında sayılacaklar. Ama şöyle de düşünebilirsiniz, bizim hayatımızdan risk eksik olmaz, bunların analizini yapmak bile riskli o zaman bırakalım. Siz bilirsiniz. Riskin az olduğu coğrafyalarda durum farklı onlar ölçmeyi seviyorlar. Risk analizi yapılan alanları da gruplara ayırıyorlar; emlak, yaşam ve sağlık, emeklilik... Bu listeyi rahatlıkla uzatabilirsiniz, yaşanan her yerde yapılan her işte risk söz konusu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Makaveli

Gözlemlerin büyük bir savaş olacağı hissiyatına kapılmamı sağlıyor...eee dünya yerle bir olur muhtemelen...borsacılara,hukukçulara vs falan gerek kalmaz öyle bir dünyada....O yüzden '''avcılık ve toplayılıcık'''...düşünün derim

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest firazsu

Geri dönüşüm sektörü de bu listede mutlaka yer almalı derim. Çünkü Türkiye'nin AB çevre standartlarına geçmesi ve Kyoto Protokolü'nün gereklerini yerine getirmek için yaklaşık 140 milyar dolar gerektiği hesaplanmaktadır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

​geleceğin tek mesleği olacak ayakta kalma ve yaşama ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest playades

Sanırım bu listenin başında yeralan AB Uzmanlığı bir meslek olmaktan çıkacak ve o uzmanlar işsiz kalacaklar, çünkü yakın bir zamanda AB dağılacak,AB diye birşey kalmayacak, zaten Türkiye'nin AB'ye alınma ihtimali Türkiye'nin Mars'ta koloni kurma ihtimali ile aynıdır.

 

Bence listeye bunun yerine eklenmesi gereken bir meslek var, o da endüstriyel tarım mühendisliğidir.Yakın gelecekte insanlığın en büyük ihtiyaçlarından biri büyük ölçeklerde gıda yetiştirilmesi olacaktır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tıp ve Sağlık Bilimleri

 

Doktorluk, hemşirelik, eczacılık gibi bölümleri kapsayan bu alan her zaman yıldızı parlayan meslekler arasında yer alacaktır. Özellikle estetik cerrahi, beslenme uzmanlığı ve psikiyatri popülerliği artan bölümlerden.

 

 

Bence geleceğin en parlak mesleği diyetisyenlik olacak,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Psikoloji

 

 

Teknolojinin hızla gelişimi beraberinde bazı olumsuzlukları da getirmektedir. Bu nedenle teknolojik gelişmeler yaşanırken bir yandan onun getirdiği olumsuzlukları da bertaraf etmek için sosyal bilimlerde ve özellikle psikoloji alanında yetişmiş insan gücüne ihtiyaç vardır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...