Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Geleceğin Meslekleri...

Recommended Posts

Guest firazsu

Kısa kısa / Bence

Avrupa Birliği Uzmanlığı: Memurdan öteye geçemezsin. AB'de yakında hayal olur gibi

Reklamcılık – Sinema/TV – Halkla İlişkiler : Oturmuş bir sektör. e-reklamcılık dışında pek bir gelişim beklenemez.

Bilgisayar Mühendisliği : Yazılım sektörünün 2009 yılı dünya cirosu 490 Milyar dolardı. Tahminim şimdi 800 Milyarı aşmış durumdadır. Ne yazık ki, sektörün lideri Hindistan... Benden bir+

Elektronik Mühendisliği : Teknolojiye paralel büyüyen bir dal. Ancak fazla istihdam pek olası değil çünkü neredeyse tamiratı yapılan ürünü yok...

Psikoloji : Doktorum nerede oynatmaya az kaldı diyecek insan sayısına paralel gelişebilir. Benim gözüm pek tutmadı.

Endüstri Ürünleri Tasarımı : Tek kelimeyle süper. Ancak her isteyen yapamaz. Yarı dahi olmadan kapısından içeri girmemek lazım. Benden bir+

Veri Analistliği: Yapay zeka ve teknoloji kullanılanımına müsait bir alan... İnsana olan ihtiyaç artmaz azalır.

Tıp ve Sağlık Bilimleri : Hiç kuşkusuz çok büyük bir sektör. Bu alanda meslek sahibi olan dışarda kalmaz. Benden bir+

Hukuk : Bu alan ülkemiz için olabilir. Ama gelişmiş ülkelere göre değil. Örneğin Japonyadaki Hukukçu ve Mühendis sayıları ile bizdekiler ters korelasyona sahipdir. Hukuk in, Mühendislikler out. Gelecekte bu alana denge gelmesiyle, teknoloji kullanımının dahada artması ve yamalı bohça olan hukuk sistemimizin düzelmesiyle beraber gerileyecek bir dal.

Genetik: Tabi, kesinlikle. Benden bir+

Yazılım Mühendisleri: Bilgisayar Mühendisliği ile birlikte değerlendirilmeli. Çünkü her ikiside Bilişim Teknolojileri üst başlığı altında incelenir. Benden bir+

Risk Analistleri : SQ ister. IQ yetmez. Dar bir alan.

Geri Dönüşüm: Ülkemizdeki yıllık cirosu 20 Milyar TL üzerinde olan bir sektör. Pis bir iş. Ama iş iştir. :D

Umarım yeni meslek seçecek arkadaşlara bir parça katkım olur.

bir endüstri mühendisi olarak bu işlerin çoğunu yaptım zaten:)

Guest firazsu
bir endüstri mühendisi olarak bu işlerin çoğunu yaptım zaten:)

TSE'de çalışan bir eğitimci tanıdığım vardı. Sordum emekli olunca ne iş yapacaksın. Malum memur zor geçinir. Dedi ISO belgesi verdiğimiz için tüm mesleklerin içinde bulundum. Hepsini inceledim. tüm detaylarını biliyorum. Sonuç... yapamadı. :)

Yine bir tanıdığım Mali müşavir var. E-ticarete atıldı. Dedim yapamazsın! -Hayııır... ben her mesleğin defterini tuttum girdisini çıktısını bilirim... Rahatlıkla yaparım dedi... Epey para kaybetti... ekside... kapattı gibi.

Bence en iyi meslek ruhuna uyan meslektir. Gerisi hikaye. :)

Guest twetty_06_87

en güzel meslek evde oturmak halk dilinde ev hanımı (tabii evde oturan ev hanımı var mı bilemem)oh ye iç gez toz adam çalışsınnnn.... :)