Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Daktilograf

Recommended Posts

TANIM

 

Müsvette olarak hazırlanmış dokümanları, imla kurallarına uygun olarak kağıt üzerine daktilo makinesi ile yazan kişidir.

 

GÖREVLER

 

- Kullandığı yazı makinesinin bakımını yapar ve kullanıma hazır hale getirir, - Yazılacak yazıya göre kağıt ve malzemeyi seçer, - Kendisine verilen yazı ve yazılı dokümanları, yazım kuralları ve yazının içeriğine uygun olarak makine ile yazar, - Yanlış yazımları düzeltir, - Biten şeridi değiştirir.

 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

 

- Daktilo makinesi, - Şerit, - Silgi, daksil, - Çeşitli ölçü ve türde kağıtlar.

 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

 

Daktilograf olmak isteyenlerin; - Türkçe dilbilgisi ve yazım kurallarını bilen, - Dikkatli, ayrıntıyı algılayabilen, - Göz ve ellerini eşgüdümle kullanabilen, - Aynı işi yapmaktan ve sürekli oturmaktan sıkılmayan kimseler olmaları gerekir.

 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

 

Daktilograflar büro ortamında çalışırlar, ortam gürültülüdür. Daktilograf görevini tek başına yapar. Başkaları ile etkileşime girme durumu azdır. Çalışma saatleri düzenlidir. Çalıştığı işyerinin özelliğine göre zaman zaman çok yoğun olabilir.

 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

 

Günümüzde birçok kurum ve kuruluş daktilograf kadrosunu, sekreter, bilgisayar operatörü gibi kadrolarla bütünleştirerek kullanma eğilimindedir. Bu yönüyle, daktilograflık, tek başına bir meslek olma özelliğini yitirmek üzeredir.

 

Teknolojinin gelişmesine paralel olarak daktilo kullanımının giderek, yerini bilgisayar kullanımına bırakması beklenmektedir.

 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

 

Ticaret meslek liseleri, Anadolu ticaret meslek liseleri, Anadolu iletişim meslek liseleri bünyesinde, daktilo yazmak için gerekli bilgi ve beceri kazandırılmakta; bunun dışında halk eğitim merkezleri ve özel eğitim kuruluşlarınca açılan, daktilo kursları ile bu alanda eğitim verilmektedir.

 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

 

Bu mesleğin eğitimini alabilmek için Ticaret meslek liselerine girebilmek için ilköğretim mezunu olmak, Anadolu Ticaret ve Anadolu İletişim meslek liselerine girebilmek için Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavını kazanmış olmak gerekmektedir.

 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

 

Ticaret meslek liselerinde eğitim 3 yıl, Anadolu Ticaret ve Anadolu İletişim meslek liselerinde 1 yıl hazırlık olmak üzere 4 yıldır. Özel ve kamu kuruluşlarınca yürütülen kurslar yaklaşık 6 ay sürmektedir. Bu eğitim kurumlarında yalnızca daktilograflık üzerine eğitim veren bölüm bulunmamakta; ancak, daktilograflığı da kapsayan eğitim programı uygulanmaktadır.

 

MESLEKTE İLERLEME

 

Daktilograflık, yapısı gereği, dar sınırlar içerisinde yürütülen bir meslektir. Dolayısıyla, meslekte ilerleme olanağı sadece bilgisayara geçişle mümkün olabilmektedir. BENZER MESLEKLER: Bilgisayar Operatörlüğü, Stenograflık.

 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

 

Öğrenciler, 3. sınıfta işletmelerde uygulamalı eğitim almaktadırlar. Bu dönem içinde işletmeler tarafından, öğrencilere, asgari ücretin %30′undan az olmamak üzere bir ücret ödenmektedir. Asgari ücretle işe başlandığı gibi, işletmenin büyüklüğüne göre, asgari ücretin üzerinde de aylık ödenebilmektedir. Kamu kuruluşlarında çalışılması durumunda ise, yasaya bağlı olarak, lise ve dengi okul mezunlarına uygulanan ücret ödenmektedir.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...