Jump to content
Renan

Piercing Taktırmanın Zararları...

Recommended Posts

Piercing taktırmayı düşündüğünüz kişiler bu konuda uzman değilse birçok risk ve tehlikeyle karşılaşabilirsiniz. Birçok dövmeci stüdyolarında da piercingi takma işlemi yapılmaktadır. O yüzden piercing takacak kişinin konusunda uzman olması gerekir. Burun ve çene piercingi Buna bir örnek verilecek olursa kulak kıkırdağı normal de delinmesi sakıncalı bir yerdir bunun bir de sıradan kişilerce yapıldığını düşünürseniz delinen yerin iltihaplanması sonucunda size güzellikten çok acı verir. Kaş ve dudak piercingleri içinde aynı şey geçerlidir. Piercing takılan bölgeler de kızarma ve şişlikler oluşabilir eğer profesyonel kişilerce yapıldıysa bir süre sonra bu kızarıklıklarda hafifleme görülür. Fakat piercing taktırdığınız yer ve kullanılan aletler hijyenik değilse kızarıklık devam eder ve iltihaplanmaya sebebiyet verebilir. Özellikle göbek deliğine takılan piercinglerde bu kızarıklık ve şişme süresi bir kaç ay devam edebilir. Cinsel bölgelerde yapılan piercingler daha hassas bölgeler olduğu için kronik iltihaplanma yaşanabilir.

 

Ağız içine takılan piercingler uzun süreli rahatsızlık verebilir. Mesela dil e takılan piercingler yüz hareketlerinizden kaynaklı diş etinize damağınıza batabilir ve diş etinizin altında bulunan kemiğe bastırılırsa zamanla oluşacak ezilmeden dolayı diş etiniz hasar görür ve buna bağlı olarak da dişlerinizin dökülmesine kadar gidebilir. Özellikle erkeklerin cinsel bölgelere taktıracağı piercingler 2 milimetreden ince olursa deriye hasar verebilir. Ayrıca iltihaplanma süreci henüz geçmemişse cinsel ilişki de AIDS ve hepatit B gibi hastlıkların geçmesine sebep olabilir. Eğer bir piercing iniz varsa -10 derecenin altında bölgesel donmalar yaşabilirsiniz.

 

 

Piercing takma işlemini aynen tattoo (dövme) de olduğu gibi uzman olmayan kişiler yapmamalıdır. Yapıldığı takdirde büyük riskler ortaya çıkabilir. Örneğin kulak kıkırdağı iltihaplanır, kaş-kulak gibi bölgelerdeki sinirler bölünebilir, vücudun çeşitli yerlerinde şişlikler oluşabilir.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Piercing Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Piercing in anlamı (pierce) ingilizcede "delmek, deşmek" tir. Piercing, cilt, cilt altındaki yağ tabakasının ya da kıkırdağın delinmesi ile vücuda takılan takıdır, vücut sanatıdır.

 

PİERCİNG TAKILARI

Piercing yapımı için 750'lik altın, platin, niyob, polytetrafluorethylen ta da tıbbi çelik gibi maddeler kullanılır. Aksi halde alerji yapabilir.

 

DELMEK

Piercing için çeşitli delme araçları vardır. Bu aletlerin dezenfekte edilmesine çok önem verilir, dezenfekte edilmemiş aletler iltihaplanmalara ve diğer tehlikelere davetiye çıkarır. Piercing vücuda takıldıktan sonra haftalarca çıkarılmaması gerekir, çıkarıldığı takdirde iltihaplanma riski artar.

 

Piercing takılmadan önce aynın dövme (tattoo) da olduğu gibi alkol vb. uyuşturucu maddeler alınmaması gerekir. Çünkü bu maddeler kan dolaşımını etkiler.

 

PİERCİNG TARİHİ

Piercing 1975 yılında Los Angelos'ta bir stüdyoda bulunmuştur. Günümüzde bildiğimiz asıl Piercing ise 1980'li yıllarda California'da "modern yabaniler" harekati ile başlamıştır. Bu harekatda bilinçli ilkel kültürlerden gelenekler alınmıştır. Bu geleneklerin bazıları body modification yani vücudu şekillendirmek, dövme yapmak, piercing, yara izleri bırakmak, kızgın demirlerle dağlamak vb...

 

90'lı yılların başlarında bu izler sadece Sado-Maso kültüründe kalmıştı fakat bir süre sonra bunu daha medeni bir şekilde gençler sahiplendi...

 

- Piercing'in Olası Tehlikeleri

 

Piercing takma işlemini aynen tattoo (dövme) de olduğu gibi uzman olmayan kişiler yapmamalıdır. Yapıldığı takdirde büyük riskler ortaya çıkabilir. Örneğin kulak kıkırdağı iltihaplanır, kaş-kulak gibi bölgelerdeki sinirler bölünebilir, vücudun çeşitli yerlerindeşişlikler oluşabilir.

 

Ağıza takılan piercingler uzun vadede sorunlar oluşturabilir. Örneğin Dil piercing'i belli surat ifadelerinde damağa, diş etine ve bunun altında bulunan Alveolar-kemiğine bastırılır. Bu kemik basınç oluştukça yıpranıp azaldığı için, bunun sonunda dişler dökülmeye başlıyabilir.

 

Penisin başına takılan Prenz Albert piercingi, eğer 2mm'den daha ince ise deriyi kesebilir. Bunun gibi diger Piercinglerde zora gelince, deriyi kesebilirler. Iltihaplanması hala geçmemiş olan Intim-piercingler cinsel ilişkide, Hepatitis-B ve AIDS gibi cinsel hastalıkların daha kolay yayılmasına yol açabilirler.

 

Ayrıca -10 dereceden daha büyük soğuklarda, piercing bölgesel donmalara yol acabilir.

 

piercing-1.gif

 

 

PİERCİNG ÇEŞİTLERİ

Kulak Piercingleri:

 

- Helix Piercing

- Industrial Piercing

- Rook Piercing

- Daith

- Tragus Piercing

- Snug

- Conch

- Anti Tragus Piercing

- Lobe (Klasik küpe deliği)

 

Yüz Piercingleri:

 

- Kaş piercingi

- Nostril piercing (Burunun yan tarafına yapılan piercing)

- Septum piercing (Burun duvarlarından geçirilmiş piercing)

- Bridge piercing (Gözlerin arasına, burnun üst kısmına takılan piercing)

- Dil piercingi

- Labret piercing (Dudağa takılan piercing)

- Medusa piercing (Üst dudağın ortasına takılan piercing)

- Madonna piercing (Üst dudağa yandan takılan piercing)

- Cheek piercing (Yanaktan geçirilen piercing)

- Austin Bar (Burunun kıkırdağından geçirilen piercing)

 

Vücut Piercingleri:

 

- Göğüsucu piercingi

- Göbekdeliği piercingi

- Madison piercingi

 

Erkeklerde Genital Piercing:

 

- Frenulum piyersingi (Frenulum'dan geçirilen piercing)

- Prenz Albert (Üretal açıklıktan sokulup, penisin baş kısmının altından çıkarılan piercing)

- Ampallang (Penisin baş kısmından yanlamasına geçirilen piercing)

- Apadravya (Penisin baş kısmına, üstden aşağıya geçirilen piercing)

- Dydoe (Penisin baş kısmının kenarına geçirilen piercing)

- Pubik piercingi (Penis kökünün üst kısmına takılan piercing)

- Ketang (Sünnet derisine takılan piercing)

- Scrotal ya da Hafada (Testislerin ön tarafında, testis derisine takılan piercing)

- Guiche piyersingi: Testisler ile Anüs'ün arasındaki kısıma takılan piyersing.

 

Kadınlarda Genital Piercing:

 

- Kristina piercingi (Dış dudakların üst tarafta birleştikleri kısıma takılan piercing)

- Klitoris piercingi (Klitorise takılan piercing)

- Klitoris gövdesi piercingi (Klitoris gövdesine takılan piercing)

- Dış dudak piercingi (Dış dudaklara yandan takılan piercing)

- Fourchette piercingi (İç dudakların alt tarafta birleştikleri kısıma takılan piercing)

- Prensen Albertina (ürerta ağzına takılan piercing)

 

İYİLEŞME SÜRECİ

Piercing yapılan bünyeye ve yapılan bölgeye göre iyileşme süreci değişkenlik gösteren bir uygulamadır. Ama her bölge için yaklaşık olarak iyileşme süreleri vardır. Bu süreler yaklaşık olarak belirlendiğinden uzayabilir ya da kısabilir.

 

Kulak memesi 4-8 hafta

Kulak kıkırdak 2-12 hafta

Kaş 2-3 hafta

Dil 3-4 hafta

Dudak 6-12 hafta

Göbek 4-12 hafta

Bayan göğüs ucu 2-6 hafta

Erkek göğüs ucu 2-4 hafta

Bayan genital bölgeler 4-6 hafta

Erkek genital bölgeler 4-6 hafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne sakat nede tehlikelidir eger dogru yere ve dogru kisi tarafindan yaptirirsan. burda genc kizilara - bayanlara önerim: burun hizmasi takdircaksaniz mutlaka dermatoloji uzmanina ve en ince bir igne ile takdirin, sebeb: igne göz görmicek kadar kücük bir delik acar ve yarin birgün hizmanizi cikaracak olursaniz iz kalmadan delik kapanir gider ama tabanca ile deldirirseniz hem büyük delik acilir hem iz kalarak kapanir. göbek hizmasi icinde ayni önerileri vereceyim burda en kücük 0.8mm hizma ve en ince igne ile deri altina taktirin sakin 0.13mm ve balik kancasi gibi kocamam büyük bir pircing üstelik derin deldirmeyin! yarin birgün hevesiniz gecer ve geriye kötü izi kalir!. zaten göbek ve burun haric yaptirilan bütün pircing/hizmalar itici ve igrenc durur ve hizmali/pircingli her meslekte calisamazsiniz demek istedigim bir anlik veya gecici bir heves icin geleceginizi heba etmeyin degmez.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...