Jump to content
Sign in to follow this  
Guest Suzie

Kutsal Kitap Çevirileri (Süryanice)

Recommended Posts

Guest Suzie

Kutsal Kitap Çevirileri (Süryanice)

 

Süryani Ortodoks Kilisesinden dır..

 

Eski Ahit'in iki tane Süryanice çevirisi bulunmaktadır. Bunlardan biri, çevirinin sade ve basit yapılmasından dolayı "Basit" anlamını taşıyan "Pşitto" çevirisidir. Çeşitli bilim adamları bu çeviririn yapılış tarihiyle ilgili olarak değişik görüşler ileri sürmüştür. Bazı bilim adamları Eski Ahit'in ilk bölümlerinin Davut'un oğlu Süleyman'ın ve Sur Kralı Hiram'ın zamanında İbranice'den Süryanice'ye çevrildiğini savunmaktadırlar. Diğerleri ise Pşitto çevirisinin Asa adındaki papaz tarafından yapıldığını iddia etmektedir. Başka bir görüş de çevirinin Urfa Kralı Abgar ve Elçi Aday'ın kararıyla Kudüs'te yapıldığını ifade etmektedir. Fakat doğru olan; çevirilerin birinci yüzyılda Hıristiyanlığı kabul eden kişiler tarafından yapıldığı görüşüdür.

 

"Yetmişli" olarak bilinen ikinci çeviri ise, Antakya Patriği I. Atanasios'un emri üzerine, Tello Dmevzleth (Viranşehir) Metropoliti Pavlos tarafından 615-617 yılları arasında Origen'in altı kaynaklı Yunanca çevirisi olarak bilinen Hexapla'dan yapılmıştır.

 

Yetmişli çevirisi, birçok ilahiyatçı ve alimin yaptığı Kutsal Kitap tefsirinde temel eser olma özelliğindedir. Bar Ebroyo, Avsar Roze (Sırların Hazinesi) adlı çalışmasında çoğunlukla bu çeviriyi (Yunanca çeviri ismiyle) temel almıştır. Aynı şahsiyet, "Semhe" (Işık) adını verdiği gramer kitabında da bu çeviriye bir bölüm ayırmıştır. Bar Ebroyo kitabın bu bölümünde Eski ve Yeni Ahit'ten tam on iki kanıt göstererek "Yetmişli"nin "Pşitto"dan daha doğru bir çeviri olduğunu kanıtlamaya çalışmıştır. Sonuç olarak da bunu ispatlayarak bu konudaki her türlü tartışma ve anlaşmazlıklara son noktayı koymuştur.

Bunun yanında 6.yüzyılın ilk çeyreğinde Lukin Manastırı Baş rahibi Şlemun tarafından yapılan; Mezmurlar'ın özel bir çevirisi de bulunmaktadır.

 

Yeni Ahit'in ise üç tane çevirisi yapılmıştır. Bunlar:

 

1- Pşitto Çevirisi: Birinci yüzyılın sonlarında veya ikinci yüzyılın başlarında çevrilmiştir. Petrus'un II. Mektubu, Yuhanna'nın II. ve III. Mektupları ile Yahuda'nın mektubu dışındaki tüm bölümleri eksiksizdir.

2- Filüksinoyto Çevirisi: Menbeç Metropoliti Mor Filüksinos'un katkılarıyla 505 yılında Horiepiskopos Polikarp tarafından yapılmıştır.

3- Harkeloyto Çevirisi: Menbeç Metropoliti Harkelli Mor Tuma tarafından 616 yılında Yunanca'dan çevrilmiştir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...