Jump to content
Guest KANREVAN

Dileklerin Kabulu Için Kilinan Namaz

Recommended Posts

Guest KANREVAN

12 rekat namaz kılınır gece yada gündüz.bitince selam vermeden secdeye varılır 7 fatiha 7 ayetel kursi 10 kere la ilahe ilallahü vahdehu la şerike leh lehül mülkü ve lehül hamdü ve hüve ala külli şeyin kadir

Allâhumme innî es'eluke mekâidel izzi min arşike ve münteharrahmeti min kitâbike ve'smike'l-a'zami ve ceddike'l-a'la ve kelimâtike't-tâmmeti...okunur bir kere.dilek söylenir secdeden kalkılır namaz selam verilerek bitirilir

ben yapmıştım... oldu, tam istediğim gibi değildi (umduğum gibi) ama sonuçta oldu... ya da ben öyle kabul ediyorum.

yalnız allahümme inni eselüke diye değilde direk istediğimi söylemiştim...

Guest KANREVAN

herhangı bır zamanda yazıyor kıtapda.seyyar direk ismini derken neyi kast ettin arapca bilmedigim için allahumme inni esseluke nınde anlamını bılmıyorum.eger arapca bılıyorsan acıklarsan sevınırım.kişinin ismini söledin anladıgım kadarıyla

herhangı bır zamanda yazıyor kıtapda.seyyar direk ismini derken neyi kast ettin arapca bilmedigim için allahumme inni esseluke nınde anlamını bılmıyorum.eger arapca bılıyorsan acıklarsan sevınırım.kişinin ismini söledin anladıgım kadarıyla

cevap verebildim umarım ?

Guest

"12 rekat namaz kılınır gece yada gündüz.bitince selam vermeden secdeye varılır 7 fatiha 7 ayetel kursi 10 kere la ilahe ilallahü vahdehu la şerike leh lehül mülkü ve lehül hamdü ve hüve ala külli şeyin kadir"

Peki arkadaşlar secde halinde iken kuran okunmaması gerektiğini duymuştum. Bu açıdan sakıncalı olabilir mi. Sonuçta ayetel kürsi okuyosunuz.

Tam blmiyorum ama ben "De ki: Siz ona ister inanın, ister inanmayın; şu bir gerçek ki, bundan önce kendilerine ilim verilen kimselere o (Kur'an) okununca, derhal yüz üstü secdeye kapanırlar." ayetini öğrendikten sonra secdede kuran dinleme okumalar yapmaya başlamıştım... ama şu sıralar ibadetlerle de pek alakam olduğunu söyleyemem yani devam etmiyorum. Ancak secde'de kuran okunmasında bir yanlışlık göremiyorum... Çok kimselerin tatbik ettiğini, secde etmeseler bile rahlenin önünde iki büklüm okuduklarını gördüm.

not : Bahsettiğim ayet isra suresi 107nci ayettir

RUKU VE SECDELERDE OKUNACAK DUALAR

1774 - Ibnu Abbas (radiyallahu anhuma) anlatiyor: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: "Haberiniz olsun, ben ruku ue secde halinde Kur'an okumaktan men edildim. Oyleyse rukuda Rabb Teala'yi tazim edin, secdede ise dua etmeye gayret edin, (zira secdede iken yaptiginiz dua) icabet edilmeye Iayiktir."

Muslim, Salat 207 (479); Ebu Davud, Salat 152, (876); Nesai, Iftitah 98, (2,189).

1775 - Ebu Hureyre (radiyallahu anh) hazretleri anlatiyor: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam), secdelerinde sunlari soylerdi: "Allahummagfirli zenbi kullehu, dikkahu ve cullehu, evvelehu ve ahirehu, sirrahu ve alaniyyetehu. (Allahim! Buyuk-kucuk birinci sonuncu, gizli-acik, butun gunahlarimi magfiret buyur. "

Muslim, Salat 216, (483); Ebu Davud, Salat 152, (878).

1776 - Hz. Aise (radiyallahu anha) anlatiyor: "Resullulah (aleyhissalatu vesselam) rukusunda ve secdelerinde su duayi cokca okurdu:

"Subhanekallahumme Rabbena ve bi-hamdike, Allahummagfirli. (Allah'im, seni takdis ve tenzih ederim. Rabbimiz! Takdisimiz hamdinledir. Ey Allahim, beni magfiret et.)" Bu duayi okumakla Kur'an'a yani Kur'an'in: "Rabbini hamd ile tesbih et" (Nasr 3) ayetineuyuyordu."

Buhari, Ezan 123, 139, Megazi 50, Tefsir, Izacae nasrullahi ve'l-Feth; Muslim, Salat 217, (484); Ebu Davud, Salat 152, (877); Nesai, Iftitah 153, (2, 219).

Muslim, Ebu Davud ve Nesai'de gelen bir rivayette soyle denir: "Resullullah (aleyhissalatu vesselam) ruku ve secdesinde soyle derdi: "Subbuhun kuddusun Rabbu'l-melaiketi ver-Ruhi, (Munezzehsin, mukaddessin, meleklerin ve Ruh'un Rabbisin)".

1777 - Muvatta, Tirmizi ve Ebu Davud'un bir rivayetinde soyle denir: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam)'i yatakta kaybettim ve arastirdim, derken elim ayaginin altina rastladi. Secdede idi ve: "Allahumme inni euzu bi-rizake min sahtike ve euzu bi-muafatike min ukubetike ve euzu bike minke La uhsi senaen aleyke. Ente kema esneyte ala nefsike. (Allahim! Senin rizani sefaatci kilarak ofkenden sana siginiyorum. Affini sefaatci yaparak cezandan sana siginiyorum. Senden de sana siginiyorum. Sana layik oldugun senayi yapamam. Sen kendini sena ettigin gibisin)" diyordu."

1778 - Ibnu Mes'ud (radiyallahu anh) anlatiyor: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: "Sizden biri ruku edince uc kere "Subhane rabbiyel azim (Buyuk Rabbim (her cesit kusurdan) munezzehdir" desin. Bu, en az miktardir. Secde yapinca da uc kere "Subhane Rabbiye'l a'la (Ulu Rabbim (her cesit kusurdan) munezzehdir" desin. Bu da en az miktardir."

Ebu Davud, Salat 154, (886); Tirmizi, Salat 194, (261).

1779 - Hz. Cabir (radiyallahu anh) anlatiyor: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam), ruku yaptigi zaman: "AIIahumme Ieke reka'tu ve bike amentu ve leke eslemtu ve aleyke tevekkeltu ente Rabbiye, hasaa sem'i ve basari ve Iahmi ve demi ve izami IiIIahi Ràbbi'I-alemin. (Ey AIIahim sana ruku yapiyorum, sana inandim, sana teslim oldum, sana tevekkul ettim. Sen Rabbimsin, kulagim, gozum, etim, kanim ve kemiklerim AIemIerin Rabbi olan Allah onunde hasyette, tezeIIuIdedir."

Nesai, Iftitah 104, (2,192). Bu rivayet Muslim'de gelen uzun bir rivayetin bir parcasidir (Salatu'l-Musafirin) 201, (771).

1780 - Ibnu Ebi Evfa (radiyallahu anh) anlatiyor: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam) sirtini rukudan kaldirdigi zaman: "SemiaIlahu Iimen hamideh, Allahumme Rabbena Ieke'I-hamdu mil'es-semavati ve miI'eI-arzi ve miI'e ma si'te min sey'in ba'du. (AIIah, kendisine hamd edeni isitir. Ey AIIahim, ey Rabbimiz, semalar dolusu, arz dolusu ve bunlardan baska istedigin her sey dolusu hamdler sana olsun"

Muslim, Salat 204, (476); Ebu Davud, Salat 144, (846).

Guest

Yani secdede sadece dua edebiliriz :confused: