Jump to content
Sign in to follow this  
tugce

Kısırlaştırma

Recommended Posts

Dişi kedi ve köpeklerin kısırlaştırılmaları (ovariohysterectomie) bunlarda öldürücü olabilen meme tümörleri ve PYOMETRA adı verilen rahim iltihaplarından korumak ve gebe kalmalarına engel olmak amacıyla yapılır. Erkek kedi ve köpeklerdeki kısırlaştırma operasyonlarının amacıysa prostat ve testis hastalıklarından korumaktır. Kısırlaştırmanın hayvanlardaki davranış değişiklikleri ameliyat öncesi tahmin etmekse oldukça zordur. Genel olarak dişilerde kilo arışı (operasyonun şekline göre olmayabilir) erkeklerdeyse daha az agrasiflik ve başıboş dolaşma isteğinde azalma olabilir. Kısırlaştırmanın zamanıysa operasyonu isteme nedeninize göre değişecektir.

kısırlaştırmayı herhangi bir hastalık sebebiyle değilde sadece üreme fonksiyonlarını durdurma amaçlı yapılmasını hiç tasvip etmiyorum bana sadistçe geliyor....yani düşünün birisi sizin erkekliğinizi ya da kadınlığınızı elinizden alıyor...

kısırlaştırmayı herhangi bir hastalık sebebiyle değilde sadece üreme fonksiyonlarını durdurma amaçlı yapılmasını hiç tasvip etmiyorum bana sadistçe geliyor....yani düşünün birisi sizin erkekliğinizi ya da kadınlığınızı elinizden alıyor...

kesinlikle bende karşıyım fakat cins ırklar seçici olduğu için çiftleşme problemi yaşıyorlar ve o dönemi ağır geçirebiliyorlar. böyle bir durumda yapılması gereken en uygunu kısırlaştırmadır yani can yoldaşlarının iyiliği için yapılıyor bu :)

üzücü hemde çok

neden hiçbişeyi kendi haline bırakmıyolar

doğa sadece bize hizmet için değil

bizimle beraber olsun diye var

kesinlikle bende karşıyım fakat cins ırklar seçici olduğu için çiftleşme problemi yaşıyorlar ve o dönemi ağır geçirebiliyorlar. böyle bir durumda yapılması gereken en uygunu kısırlaştırmadır yani can yoldaşlarının iyiliği için yapılıyor bu :)

Canım haklısın benim canım köpeğimi kıyıp kısrlaştırmadım, fakat zamanla tümor oldu, vet bana keşke kısırlaştırsaydınız dedi..Ameliyat olmasına rağmen tümör yayıldı, sonunda kaybettim..:cray: çok acı çekti...:cray:

Sokak hayvanlarını kısırlaştırma ise üremeyi kontrol ve hastalığı önlemek adına şart olarak görüyorum...

Guest SECİL.
Canım haklısın benim canım köpeğimi kıyıp kısrlaştırmadım, fakat zamanla tümor oldu, vet bana keşke kısırlaştırsaydınız dedi..Ameliyat olmasına rağmen tümör yayıldı, sonunda kaybettim..:cray: çok acı çekti...:cray:

Sokak hayvanlarını kısırlaştırma ise üremeyi kontrol ve hastalığı önlemek adına şart olarak görüyorum...

Korkuttun beni şimdi...Ben de kıyıp yapamıyorum... Hormonları ile oynamak haksızlık gibi geliyor...

ciddi anlamda sorunlar yaratabiliyor. bu yüzden önlemler alınmalı ne gerekiyorsa yapılmalı. bende köpeğimi kısırlaştırmayı düşünüyorum 3 yaşında ve hiç çiftleşme imkanı olmadı ırkının ender olmasından dolayı.

Ama kısırlaştırılmasalrada çok çabuk ürüyorlar. Sonra onlara barınak yapmak zorunda kalınıyor, daha minicikken hapse girmiş gibi oluyorlar.

Ama kısırlaştırılmasalrada çok çabuk ürüyorlar. Sonra onlara barınak yapmak zorunda kalınıyor, daha minicikken hapse girmiş gibi oluyorlar.

Çok haklısınız, ayrıca yollarda sokaklarda ezililyor yaralanıyor işkence görüyorlar, hastalık taşıyabiliyor ve yayıyorlar..Kısırlaştırılan sokak hayvanları aşılanıyor,sağlıklı ve iyi huylu ise so

kağa bırakılabiliyor en azından...kimseye zarar vermiyorlar...yaşayıp gidiyorlar...

--- Sonraki mesaj ---

Korkuttun beni şimdi...Ben de kıyıp yapamıyorum... Hormonları ile oynamak haksızlık gibi geliyor...

Seçilciğim ırkına da bağlı..Yani hormonları ile oynanmış oluyor fakat çoğu karışık ırk köpeklerin

biliyorsun, sağlıkları için önlem şart oluyor..

Bebek almıyacaksanız kısırlaştırma öneriyorlar..çünkü zamanla dişi köpekler için tehlike oluyor..Ama doğurursa filan tümor oluşma riski az, kontrol ve aşılarla yaşıyıp gider...

kedimi kısırlaştırdım. yaptırmak istemiyodum ama iyi ki yaptırmışım şuan gayet iyi.

Canım haklısın benim canım köpeğimi kıyıp kısrlaştırmadım, fakat zamanla tümor oldu, vet bana keşke kısırlaştırsaydınız dedi..Ameliyat olmasına rağmen tümör yayıldı, sonunda kaybettim..çok acı çekti...

çok üzüldüm.

haklısınız kısırlaştırmanın eksilerinden çok artıları var.

• Like 1